Türkiye'de Korona Virüs COVID-19

bugün itibari ile modunuz ....

• Ankete Katılan
    1.185
Bir şey soracağım. Cidden tek bir allahın kulu gelmedi, sizde tek bir adım bile atmadınız mı dışarı? Yüzeyden bulaşmaz diyorlar kargodan mı bulaştı size gerçekten? Eşinizde mi hep evdeydi?

ilaç firmasındayım, mikrobiyolog arkadaşlara sürekli soruyorum, yüzey üzerinde yaşama süreleri kısa o nedenle yüzeyden bulaşma ihtimali çok zor diyorlar.
haftada bir soruyordum bir dönem, artık gerizekalısın der gibi baktıklarından susmaya başladım :)
şaka bir yana eğer paket size teslim edilmeden 2-3 dakika önce üzerine öksüren tıksıran olmamışsa bulaş ihtimali yok benim bildiğim.

Bi tanıdığım sağlık sektöründen hemde 3 ay içinde kovid olup böbreklerini kaybetti yeni böbrek nakli oldu şuan istirahatte aşşa tükürsen sakal yukarı tükürsen bıyık misali şaşırdık kaldık olası durumda !!!

benim arkadaşımda da covidden sonra böbrek taşı oldu. doktorlar covid kaynaklı olma ihtimali yüksek dedi. ama tabi kesin denemez bunun için çok sayıda gözlem lazım.

ben hafif anlama özürlüyüm bana söyleneni anlamadım...

yazdım yazdım sildim, yazdım yazdım sildim...

tarot açıp açıklama bekleyen birine ben ne yazayım kullandığım kelimelere yazık, astroloji olsa hadi bir derece de tarot ne la !

astrologlar 2022 mart diyor ama inanamıyorum ben de :)

17 mayıstan sonra önce okulları açıp sonra tek dükkanları aynı kuaför berber gibi ardına da kafe vs açacaklarmış

Mehmet Ceyhan hocaya karşı yapılmaya çalışan karalama kampanyasını da hiç anlamıyorum. Şarlatan diye bahsettiğiniz hocanın başarılarını eklemek istiyorum. Okumaya üşenir misiniz bilmem ama...

"PROF. DR. MEHMET CEYHAN KİMDİR?
Prof.Dr. Mehmet Ceyhan 1981 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi' nden mezun oldu. Aynı yıl Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde çocuk sağlığı ve hastalıkları ihtisasına başladı ve 1985 yılında ihtisasını tamamladı. 1983-1985 yıllarında Beslenme ve Metabolizma Ünitesi'nde yaptığı çalışmalar sonucu, bu dalda bilim uzmanlığı derecesi aldı.

1995 YILINDA PROFESÖR OLDU
Askerlik hizmetini Adana Askeri Hastanesi'nde 1985-1987 yıllarında, zorunlu hizmetini ise 1987-1989 yıllarında Ankara Etimesgut Devlet Hastanesinde yerine getirdi. 1988 yılında çocuk sağlığı ve hastalıkları doçenti oldu. 1989 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Ünitesi'nde öğretim üyesi olarak göreve başladı ve Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları yandal ihtisası yaptı. 1995 yılında çocuk sağlığı ve hastalıkları profesörü oldu.

ÖNEMLİ ÖDÜLLERİ BULUNUYOR
1998 yılında A.B.D'nde Cincinnati Childrens Hospital'da, Çocuk Enfeksiyon Bölümü'nde çalıştı. Dr. Ceyhan 1985 yılında Gürson Çocuk Sağlığı Vakfı, Cihat Tahsin Gürson Araştırma Ödülü'nde birincilik, 1986 yılında ikincilik; 1988 yılında ise Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) teşvik ödülünü kazandı."

2,5 yaşındaki çocuk hastam covid nedeniyle vefat etti, çocuk ve hamile ölümleri arttı yeni mutasyonla dedi diye üzerine gidildi. Ne yapsaydı, bilimsel verileri gizlese miydi? Ortada zaten korkulacak bir durum var. Mehmet Ceyhan korku pompalamıyor, bilim ışında yapılması gerekeni söylüyor.
Bu kadar başarılı bir insanın TV de tek anlattığı kapanın ve ölenleri söylemek olmamalı korkunun stresin bağışıklık sistemini çökerttiğini biliyordur değil mi? Hiç bağışıklığımızı şunları yaparak güçlendirmeliyiz dediğini duymadım. Bu ülkede öyle denildiği gibi bir kapanmanın olamayacağını herkes biliyordur. Çünkü öyle kapat demekle maaşı çalışmasa da yatanlar için sorun yok peki ya gündelik çalışanlar, esnaflar insanlar intihar ediyor bakın onlarda ölüyor. Ayrica Mehmet Ceyhan İn konuşmalarını dinledim maske korumaz, hiçbir salgın aşıyla bitmemiştir, aşıyı hemen bulamazsanız pandemi biter gibi gibi...Şimdi tersini söylüyor bu kadar başarılı bir insanın söyledikleri de tutarlı olmalı

Bu kadar başarılı bir insanın TV de tek anlattığı kapanın ve ölenleri söylemek olmamalı korkunun stresin bağışıklık sistemini çökerttiğini biliyordur değil mi? Hiç bağışıklığımızı şunları yaparak güçlendirmeliyiz dediğini duymadım. Bu ülkede öyle denildiği gibi bir kapanmanın olamayacağını herkes biliyordur. Çünkü öyle kapat demekle maaşı çalışmasa da yatanlar için sorun yok peki ya gündelik çalışanlar, esnaflar insanlar intihar ediyor bakın onlarda ölüyor. Ayrica Mehmet Ceyhan İn konuşmalarını dinledim maske korumaz, hiçbir salgın aşıyla bitmemiştir, aşıyı hemen bulamazsanız pandemi biter gibi gibi...Şimdi tersini söylüyor bu kadar başarılı bir insanın söyledikleri de tutarlı olmalı
Hocanın eğitimine, bilgisine, uzmanlığına laf söylemek zaten haddimize değil ama aynı gün içinde, üç-dört ayrı kanalda, birbirinin aynı ve korkuyu besleyen konuşmalar yapması beni rahatsız ediyor.
Doktorluk/hocalık yapmaya nasıl vakit buluyor acaba?

‘Tam kapanma böyle olmaz en az bir ay her yer tamamen kapanmalı’ diyor.
Olmayacak duaya amin diyor yani.
Sosyal devlet mi bizim devletimiz?
Ekonomimizin durumu ortada.
Hocanın tuzu kuru, aylarca çalışmasa zorlanmaz.
Ya halk?

Hocanın eğitimine, bilgisine, uzmanlığına laf söylemek zaten haddimize değil ama aynı gün içinde, üç-dört ayrı kanalda, birbirinin aynı ve korkuyu besleyen konuşmalar yapması beni rahatsız ediyor.

Ya halk?

Pandeminin başından beri güvendiğim tek isimdi. Sürekli hesabını takip ettim. Ne zaman ki bugün 2.5 yaşındaki hastam öldü dedi bıraktım. Bir hamile olarak son zamanlarda çok psikolojimi bozdu. Sürekli hamileler ölüyor, şu oluyor bu oluyor
Arada bir tavsiyede bulunsa. Mesela ben ne yemeliyim? Ne yapmalıyım ki hamile olarak daha da korunaklı olayım?

Tek yaptığı artık korku pompalamak

ilaç firmasındayım, mikrobiyolog arkadaşlara sürekli soruyorum, yüzey üzerinde yaşama süreleri kısa o nedenle yüzeyden bulaşma ihtimali çok zor diyorlar.
haftada bir soruyordum bir dönem, artık gerizekalısın der gibi baktıklarından susmaya başladım :)
şaka bir yana eğer paket size teslim edilmeden 2-dakika önce üzerine öksüren tıksıran olmamışsa bulaş ihtimali yok benim bildiğim.
Demekki kargocu hapsirip verdi bana paketi ben hic bir yere cikmadim esimde oyle kimse de gelmedi ve kaptik gecti gitti yapacak bisey yok

Demekki kargocu hapsirip verdi bana paketi ben hic bir yere cikmadim esimde oyle kimse de gelmedi ve kaptik gecti gitti yapacak bisey yok

Gerçekten mümkün olabilir. Bize gelen kargocular da bazen maskesiz oluyor. Asansörde bir öksürse, hapşırsa kim bilebilir ki
O yüzden her market poşetine ve kargoya virüs muamelesi yapmak lazık

Gerçekten mümkün olabilir. Bize gelen kargocular da bazen maskesiz oluyor. Asansörde bir öksürse, hapşırsa kim bilebilir ki
O yüzden her market poşetine ve kargoya virüs muamelesi yapmak lazık
Aralık ayinda oldu bu dedigim bende alisverisi abartmistim.acikcasi ama baska gercekten riskli bisey yapmadim.
Buluyo iste illet.. bitse artik yıldık ulkece

Yaşadığım ilde pozitif olan bir kadın bizi dışlamasınlar diye herkesten pozitif olduğunu saklamış, pasta börek yapıp bina bahçesinde konu komşuya yedirmiş, çoğu insanın enfektesine sebep olmuştu. Bina komple karantinaya alınmıştı. Madem pozitifim asansör düğmelerine tüküreyim o zaman diyen insan müsvetteleri dolu. Kurye de pek tabi poşetin üstüne hapşurup öksürebilir hatta yalayabilir 🤢 dünyada böyle kötü insanların varlığına inanmak istemiyorum ama hayvanlara çocuklara tecavüzün olduğu bi dünyada virüsü bilerek yayanlar oldukça fazla olabilir 😔😔

Ya halk?
Kesinlikle öyle cebi dolu olup konuşmak kolay.

Tam kapanma olmadı da esnaf, halk ekonomik krizden kırılmadı mı? Kendiniz söylüyorsunuz şu an her gün bir intihar haberi alıyoruz diye ama yanısıra yüzlerce covid sebebli ölüm haberi de alıyoruz. Tek tek, isim isim öykülerini okumayınca yalnızca birer sayıdan ibaret mi oluyor vefat edenler, anlamıyorum.

Ceyhan hocanın dediği gibi en başta gerçek tam kapanma yapılsa, halkımız gerçekten kurallara uysa, yurtdışından gelenlerden pcr negatif sonucu istense de o şekilde kurallara bağlı olarak sokağa çıkılsa, okullar aşılama bitmeden açılmasa idi bugün bu halde olmayacaktık. Aşılarda da almamız gereken doz sayısına ulaşamadık. Çin kendi ülkesine öncelik tanıdı ve bize de göndermedi aşıları...

Hele ki mutasyondan sonra her fırsatta dile getirdi çocuklar daha büyük tehlikede artık, okullar kapatılmalı diye... İnsanlar ne yaptı, ısrarla okullar açılsın/açık kalsın diye diretti. Televizyonlarda bile utanmadan öğretmenler tembelliğe alıştı diyen kendini bilmezler oldu öğretmenlerimizin ne kadar ekstra çaba gösterdiğini görmeden... Gerçekleri söylüyor ki okullar da tekrar açılmasın. İnsanlar tedbirleri gevşetmesin. İnsanımız hala pandemi yok pandomim var diyor, maskesiz gezdiğini söyleyip bununla önüvüyor...

Gerçekten aklım almıyor.

Yaşadığım ilde pozitif olan bir kadın bizi dışlamasınlar diye herkesten pozitif olduğunu saklamış, pasta börek yapıp bina bahçesinde konu komşuya yedirmiş, çoğu insanın enfektesine sebep olmuştu. Bina komple karantinaya alınmıştı. Madem pozitifim asansör düğmelerine tüküreyim o zaman diyen insan müsvetteleri dolu. Kurye de pek tabi poşetin üstüne hapşurup öksürebilir hatta yalayabilir 🤢 dünyada böyle kötü insanların varlığına inanmak istemiyorum ama hayvanlara çocuklara tecavüzün olduğu bi dünyada virüsü bilerek yayanlar oldukça fazla olabilir 😔😔

İşte bu kadının cezası adam öldürmeye teşebbüs olmalı !
Bizde olsa hasta falan dinlemem linç ederim.
Anne babama böyle pasta verse alacağım ceza umurumda olmaz evini basar ibreti alem için meydan dayağı atarım.
O kadar öfke doluyum bu adi insanlara karşı

Kaldı ki pandemiden önce pizza kutusunu açıp içine tüküren kurye haberi de okuduk biz.
Nasıl emin olacağız ki?

Pandeminin başından beri güvendiğim tek isimdi. Sürekli hesabını takip ettim. Ne zaman ki bugün 2.5 yaşındaki hastam öldü dedi bıraktım. Bir hamile olarak son zamanlarda çok psikolojimi bozdu. Sürekli hamileler ölüyor, şu oluyor bu oluyor
Arada bir tavsiyede bulunsa. Mesela ben ne yemeliyim? Ne yapmalıyım ki hamile olarak daha da korunaklı olayım?

Tek yaptığı artık korku pompalamak
Fakat bu beslenme uzmanının alanıdır. Enfeksiyon hastalıkları ve çocuk doktoru olarak o kendi anlanıyla ilgili konuşuyor. Makaleleri paylaşıyor, yeni gelişmeleri ve yapılan çalışmaları anlatıyor. Beslenme uzmanlarını takip ederseniz onlar bağışıklık güçlendirmek için ne tüketmeniz gerektiğini zaten anlatıyorlar.

Fakat bu beslenme uzmanının alanıdır. Enfeksiyon hastalıkları ve çocuk doktoru olarak o kendi anlanıyla ilgili konuşuyor. Makaleleri paylaşıyor, yeni gelişmeleri ve yapılan çalışmaları anlatıyor. Beslenme uzmanlarını takip ederseniz onlar bağışıklık güçlendirmek için ne tüketmeniz gerektiğini zaten anlatıyorlar.

Benim psikolojime iyi gelmiyor.
Devlet yetkilileri ile görüşmesi lazım.
Bana her gün instagram hesabından bugün hamile öldü, bugün 2 yaşındaki bebek öldü dese ne demese ne
Stres de bağışıklığı etkiliyor değil mi?
tek güvendiğim hoca olarak takip ediyordum, baktım rüyalarıma giriyor, bıraktım.
Hiç hayırlı haberi yok çünkü.
Vaka düştüğünde hemen sayfasını açıyorum.
Anında bir paylaşım: Vaka düştü ama şunu şunu beklemek lazım.
Tek bir iyi kelimesini görmedim duymadım

Ya halk?

bunlarda hem yerden göğe kadar hak verdim hem de hak veremedim

evet halkın parası yok, evet kapanmada en çok yoksul kesimler etkileniyor, yoksul daha da yoksul oluyor

ama bu garabet kapanmada işler iyice çığırından çıktı

günlük yevmiye ile çalışan, kayıtdışı çalışan, kendi işi olan bu aşamada çalışamıyor

çalışan sigortalı çalışanlar yani patrona bağlı olanlar

özetle şu 17 günlük süreçte aslında patrona bağımlı çalışanlar dışındakiler yine aç

aslında işçi de kapatılıp maaşını da ödenebilirdi hatta SGK vergi gibi kesintiler affa uğrar, çıplak maaş da patrondan alınırdı ama bu işe gelmedi

örneğin çok uzaktan değil kendimden örnek vereyim, bana e devletten çalışma izni çıkıyor ama patronuma bir yerde sigortalı çalışmadığı için çıkmıyor

meslek aynı, iş aynı ama ben onun işyerinde çalışıyorum, maaş veriyor, çark dönmeli

tabii ki hastaneyi, eczaneyi, gıdayı kapatamayız ama asgariye indirebilirdik

mesela 40 ve üstü yaştakiler hatırlar, bayramlarda tam kapanma olurdu

ne gazete çıkardı ne ekmek

zaten market yoktu, bakkal da bayramın son günü falan açardı

zira bu meslek mensuplarına da bayramdı

sonra neden yasak olsun ki neden eve mahkum olalım ki bireysel özgürlükler dedik (belki de o süreçte haklıydık) ama şimdi o dönemleri unuttuk gitti

geçen konuştuk daha bir aylık alışveriş yapılırdı evlere

dolapta yağlar yumurtalar koli koli olurdu ama bir daha alınmazdı da

kimse de benim canım X çekti gidip alalım demezdi, zira para olsa dahi alacak yer yoktu

Ankara da ilçede büyüdüm ve teneke ile yağ alınacak tek bir dükkan vardı

şimdi evde iki paket aynı ürün olunca stokçu musun denilmeye başlıyor

kapanamıyoruz çünkü tüketim aşkımız her yerde :)))

X