Türkiyeye donus yapan varmi?

Annesibebisleri

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
22 Nisan 2015
424
305
32
evt buda bir dert,

Avrupadan turkiyeye kesin donus yapan varmi? Ama oyle coluk cocuk, orda pek kimsemiz yok ama orda yasamak istiyoruz.

Beni aydinlatin, yardimci olun aklimizda hep var.. insan avrupada mutsuzsa vatanina geri donmesi gerektigini dusunuyoruz. Ama nasil olur nerden baslariz, bilemiyoruzzz

evt buda bir dert,

Avrupadan turkiyeye kesin donus yapan varmi? Ama oyle coluk cocuk, orda pek kimsemiz yok ama orda yasamak istiyoruz.

Beni aydinlatin, yardimci olun aklimizda hep var.. insan avrupada mutsuzsa vatanina geri donmesi gerektigini dusunuyoruz. Ama nasil olur nerden baslariz, bilemiyoruzzz
Ben döndüm her ne kadar sorun yaşamamış olsam da burda tekrar zamanı geri alabilme şansım olsa Almanyadan buraya dönmezdim..Evimiz arabamız işimiz Allaha çok şükür var ama belli bir zaman sonra oradaki düzen aranıyor,ben arıyorum en azından..tavsiye etmiyorum kesinlikle!

neden korkuyorsunuz anlamadım,
anavatanınız burası değil mi zaten, gelince ne gibi bir zorluk çekeceksiniz ki?
tabi ben bunları Türkiye'yi sık sık gelip gördüğünüz ve durumdan haberdar olduğunuz varsayımı ile yazıyorum,
yoksa bir çok kişi sizin yaptığınızın tam tersini yapıyor son yıllarda.

neden korkuyorsunuz anlamadım,
anavatanınız burası değil mi zaten, gelince ne gibi bir zorluk çekeceksiniz ki?
tabi ben bunları Türkiye'yi sık sık gelip gördüğünüz ve durumdan haberdar olduğunuz varsayımı ile yazıyorum,
yoksa bir çok kişi sizin yaptığınızın tam tersini yapıyor son yıllarda.

Neden korkuyorum orda kimsemiz yok helemi gittmek istedigimiz sehirde.
Iki cocugumuz var alisirlarmi is imkani falan aklkmda cok soru var ama birokadarda, herseyi bosver git diyorr bi tarafim

Ben döndüm her ne kadar sorun yaşamamış olsam da burda tekrar zamanı geri alabilme şansım olsa Almanyadan buraya dönmezdim..Evimiz arabamız işimiz Allaha çok şükür var ama belli bir zaman sonra oradaki düzen aranıyor,ben arıyorum en azından..tavsiye etmiyorum kesinlikle!

Yaa evlenipdemi gittiniz ve cocugunuz varmiydi? Neden zamani geri alabilseydin gitmezdiniz mesela? Biz cok istiyoruz..

Neden korkuyorum orda kimsemiz yok helemi gittmek istedigimiz sehirde.
Iki cocugumuz var alisirlarmi is imkani falan aklkmda cok soru var ama birokadarda, herseyi bosver git diyorr bi tarafim

çocuklar okul çağında mı, dil biliyorlarsa sorun yok, bir dönem eşiniz veya siz derslere adapte olmaları için çalışmayıp onlara tam destek vermeniz gerekebilir ama.
iş imkanı da mesleğe ve seçtiğiniz ile göre değişir, ama şu aralar ekonomi sıkıntıda olduğu için bir çok sektör zor durumda.

Buraya döndüm öyle evlendim,çocuğum henüz yok,yani bir çok kişiye göre gayet rahat bir hayat yaşamama rağmen almanyayı özledim..Arkadaşım ailem hepsi orada,başlarda özleyince gidip gelirim diye düşünsem de her zmaan olmuyor(ki yılda en az bir kere almanyaya gitmeme rağmen)..Yani ailenize bağlıysanız ve aileniz almanyada kalacaksa tavsiye etmiyorum..benim bu yıl 5.yılım ve zaman ilerledikçe iki ülke arasındaki farklar daha da belirginleşiyor,yaşayınca daha iyi görebilir insan...Hakkınızda hayırlısı..

Ya neden orasi vatanimiz, zorluklari vardir ama burdada var. Ben sadece cocuklarim var iki tane alisamazlar diye korkuyorum
Vatanımız olduğunu biliyorum ben burada yaşıyorum malum.İnanın avrupa aşığı falan da değilim ama ülkemiz avrupa standartını bırakıp gelinecek bi yer değil.Zaten sizin için değil çocuklarınız için diyorum en çok.Ne için dönüyorsunuz mesela?Eğitim,yaşam kalitesi bunların hiçbiri daha iyi değil burada.Ama orası vatanımız yeterli bi dönüş nedeni olmamalı yine de siz bilirsiniz.

Bu mesajı vatanımızın en iyi okullarından birinden mezun olmuş ve hala iş arayan biri olarak yazıyorum.

evt buda bir dert,

Mutsuz olmanızın sebepleri neler? Türkiyede yapabileceğiniz iyi bir mesleğiniz var mı?

Çocuklarınız varsa yaşları küçükse sorun yaşamazlar ama belli bir yaşa geldikten sonra burdaki okul hayatına düzene alışmakta sıkıntı yaşarlar,benim çocuğum olsa ben burada okula göndermek yerine orda göndermeyi tercih ederim çünkü burada çocuklat çocukluklarını yaşayamıyor,yarış atı gibi o sınavdan bu sınava o kurstan bu kursa savrulup duruyorlar..

Ya ama ben mesela gordugum kadar, turkiyede cocuklar icin okuma imkani aktivite falan cok daha fazla imkan ve secenek var gibi goruyorum, ama bilemedim iste

Ben yigenlerimden kuzenlerimden görüyorum, cocuklar sabah aksam okulda dershanede yada arkadaslariyla toplanmis ders basindalar. Rica ediyorum simdi bu yazacagim tartisma konusu olarak algilanmasin, ben kendi gözlemlerimden bahsetmek istiyorum. Cocuklar orda hayatlarini yasayamiyorlar, varsa yoksa ders oluyor tek ugraslari. Istedikleri meselegi bile elde edemiyorlar malesef. Artik sinavda hangi üniversite cikarsa bahtlarina. Yazik günah degil mi.

X