Tuvalet Eğitimi Tuvalet eğitimi ve nasıl başardım herkese yardımcı olur inşallah

Bezi bıraktığımız andan başlayıp bugüne dek yaşadığımız sorunlar, altına kaçırma, tuvalet eğitimine dair herşeyin paylaşıldığı alandır.

elfsltn2525

Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
17 Nisan 2020
101
25
Tuvalet eğitimi Tuvalet eğitimi Merhaba anneler ve uzmanlar 3 yaşında oğlum var 4 ay önce tuvalet eğitimine başladım ilk 3 gün altına kaçırma çok fazla oldu ama herseyini kendisini yapıyordu haber vermeden tuvalete gidiyor yapıyordu 10 gün devam etti 10 gün sonra ara ara kaçırmaya başladı büyük tuvaletini hiç tuvalete yapmamaya başladı 1 0 gün daha sabrettim ve beze döndüm....

Şimdi yine başladım çünkü kuru kalkıyor ve bezi pek istemiyor tutuyor tutmayı biliyor. Amaaaaaa büyük tuvaletini hep altına yapıyor. Aşırı sinirli oluyor yanına gidince yanından çıkmamızı istiyor biz çıkmazsak kendisi başka odaya gidip kapıyı kapatıyor tuvaletini yapıyor ve bekliyor. Yaptığını anlayınca götürdüm yapmadı kalktı çok hırçınlasiyor.

Karşıma aldım yapmak istersen beze yap sonra bezi çıkarırız dedim. Neden yapmak istemiyorsun diyorum çünkü çünkü diyor başka birşey yok.

Lazimlik aldım çiş yaptı ona. Büyük tuvaletini yapmadı altına yaptı konuştum ve neden oraya yapmadin dedim dedi ki ama kirlenir. Bende kirlenir ama yıkarım ben dedim ve şuan yine yapmıyor.. bile bile küloduna yapıyor.....

Bunları yaşadım nasil çözdüm???

Çise alıştırırken 10 dk da bir wcye götürmek lazım sonra hergün 5 dk artacak. Tutmayı öğrenecek. Ama en önemli husus çocuğun sabah kuru kalkması. Ben nede olsa 3 yasa az kalmış diye daha kuru kalkmıyorken alıştırmaya çalıştım oğlum hic kuru kalkmayacak diye düşündüm halbuki zmani gelince kalkıyorlar.. zaten kuru kalkınca tutma kası gelismis oluyor ve hazır..

Kaka için de çocuğun tuvalet saatini bilmek lazım normalde oğlum gunde 2 kez yapıyordu bezsiz 1e düştü aksam yiyorsa sabah yapıyor sabah yiyorsa aksam yapıyor ve yemekden hemen sonra mesela 2 saat içinde.. çiş bittikten sonra veya aynı anda kaka içinde kaka saatlerinde 5 dk da bir wc ye gidecek surekli götürmek lazim ki yapsın.. buradaki onemli konu ise çocuğu sıkmak yok ya aşırı heyecanla ya uçak yaparak yada benim gibi aaa ışık yandı uyarı geldi hemen gitmeliyiz tabi bu biraz yalana giriyor ama baska sekilde gitmedi. Sık sık götürmek lazım sık sık ki tuvalete gidilmesini öğrensin. Mantık aynı çiş mantığı.

Allah yardımcı olsun. Zor bir mesele.

Geçmis olsun atlatmışsiniz.. bende etrafimda şunu gözlemledim genelde 2.5 yasini asmis cocuklar isi inada ceviriyolar gozlerinin icine bakip altina yapiyolar daha erken egitime baslayanlar daha cabuk kolay ogreniyor gibime geldi siz ne dusunuyorsunuz bu konuda

Büyük kızım 18 aylıkdı öğrendiğinde

Küçük kızıma da 21 aylık bıraktırdım suanda 23 aylık

En önemli konu sabır çocuğu sıkmamak lazım
Gayet rahat oldum altına kaçırdığında hiç kızmadım olabilir dedim alkışlar filan yaptık sonrasında öğrendi

İlk üç gün çok önemli alışıp farkına varması ve kaslarını tutmayı öğrenmesi açısından👍👍👍

Gayet rahat oldum altına kaçırdığında hiç kızmadım olabilir dedim alkışlar filan yaptık sonrasında öğrendi

İlk üç gün çok önemli alışıp farkına varması ve kaslarını tutmayı öğrenmesi açısından👍👍👍
Bende bayramdan sonra baslamayi dusunuyorum 23 aylik kizim insaallah kolay ogreniriz zaten hep benimle geliyor tuvalete anlatiyorum guzelce arada oturtuyorum bakalim

Geçmis olsun atlatmışsiniz.. bende etrafimda şunu gözlemledim genelde 2.5 yasini asmis cocuklar isi inada ceviriyolar gozlerinin icine bakip altina yapiyolar daha erken egitime baslayanlar daha cabuk kolay ogreniyor gibime geldi siz ne dusunuyorsunuz bu konuda

Ben o dönemde denedim cok buyuk bir hata olduğunu düşünüyorum yani aklı almıyor çocukların mantıkları olmuyor ve yine kaslari gelismemis oluyor. Bazi cocuk 1.5 yaşında alisir ama kaslari kesinlikle gelişmemiştir. Çünkü annede cok yıpranıyor anne yıpranınca cocuga yansıyor. Bir tuvalet için neden çocuk yıpransın ki?

Inat konusunda da annelerin hatasi kesinlikle. Istemedigi seyi zorla yaptirmak gibi. Kesinlikle kontrolu ona verip aslinda anne yönetmesi lazım. Birgun oğlum altina çiş yaptı ama ben öncesinde yap yap yap dedim kendim götürmedim de o gitsin istedim. Altina yapti ben sana bu yuzden dedim dedim. Ertesi gün yine aynısı oldu dün yapmıştın dedim ve hemen gidip yapti.

Birde yas buyuk oldugu zaman utanma duyguları oluyor. Mesela komsuya gidiyoruz gitmeden sakin yapma söyle diyorum simdi söylüyor ama söylemediği dönemde tutuyordu yapmıyordu rezil olmamak için. Birde herkesin tebrik etmesinin farkında herkese ben haber veriyorum diyor insanlar cikolata seker veya alkis yapıyor hosuna gidiyor. Ve ayrica buyukken kizdigin zaman bile sebebini anlıyor. Küçüğe kızsan o sadece duygu olarak kalacak ve yine ayni seye devam edecek ama büyük yapsa bile kızacağını biliyor yanlis yaptığını biliyor. Farkında herşeyin.

En önemli mesele kontrolu ona vermek o öyle zannedecek.. mesela oğlum wc ye gidip yapıyor ve üstünü kirletiyor bir kac defa yapiyor kendini kanitliyor sonra zaten sana izin veriyor.

Bir tanıdığım cocuk Allah hic bir anneye yasatmasin evde altına yapıyor kreste okulda tuvalete yapıyor ilk okula kadar oyle devam etti. Çünkü annesi ile inatlasti

Ya işte dedigim gibi her çocuk farklı. Farklı zmanda öğreniyor. Ama çiş konusu travmaya sebep oluyor ya o yuzden asiri sıkmamak lazım eger sabredemeyeceksen birakmak daha dogru.

Mesela ben beze döndüm ama asla pişman değilim çocuğuma travma yasatarak ogretecegime hem.ben hem o yipranacagina birak beze dönsün kafasimi karışıyor karışsın annesinden korkup korkarak nefretle tuvalete gidecegine varsin kafasi karışsın.. tuvalet konusunda asiri basarili olamasamda Rabbime şükür sütten kesme ve uyku düzeni de başarılı oldum. Her anne hata yapıyor önemli olan farkina varip düzeltmek. Ama göz göre göre 1.5 yasindaki HAZIR OLMAYAN ÇOCUĞU alıştırmaya çalışmak da doğru değil. Simdi düşünüyorum niye tam kuru kalkmıyorken denemişim ki?

Insanlar benim yaptığım hatadan ders çıkarsın diye yazdım. Çünkü ben kuloda yapan çocuğun çözümünü bulamadim. Hatta bir pedagoga msj attim konuştuk o da çözüm sunmadı ben buldum iste sik sik götürmek tuvalete gidiliri öğretmek.

Birde çocukla inatlasma gorecek annesi 3 gune öğreniyor. Ama yetrrki su dediklerimi yani sürekli tuvalete götürüp tuvaleti öğrensin ama iste puf nokta kontrol onda gibi olacak. Mesela duzgun sabirli davransa bile annesi 1 ay sürüyor niye 1 ay sürsün 3 gunde ogrenmek varken? O da en kısası 1 ay. Yanlis davranmalarda 1 sene 1.5 sene surenler bile var. Kucukse çocuk hem anne yipraniyor hem çocuk perisan oluyor. Ama HAZIR OLMAYAN yani kuru kalkmayan tam konuşamayan çocuktan bahsediyorum. Zaten cocuk hazırsa annede yorulmuyor çocuk zaten hazir

Pedagog ve öğretmenleri ısrarla 24 aya kadar bu eğitimin verilmemesini söylediler bana. Benim kızım 18 aylıkken hazırdı bence ama bekledim. 24 aydan gün alır almaz başladım ve başarılı oldu. Çocuğun konuşup kendini ifade etmesi de önemli. Arkadaşımın kızı 45 gün büyük benim kızımdan ama konuşma da çok sınırlı ve derdini ifade edemediğinden henüz bekliyor. Doğru zaman, doğru eğitim için çok önemli..

Pedagog ve öğretmenleri ısrarla 24 aya kadar bu eğitimin verilmemesini söylediler bana. Benim kızım 18 aylıkken hazırdı bence ama bekledim. 24 aydan gün alır almaz başladım ve başarılı oldu. Çocuğun konuşup kendini ifade etmesi de önemli. Arkadaşımın kızı 45 gün büyük benim kızımdan ama konuşma da çok sınırlı ve derdini ifade edemediğinden henüz bekliyor. Doğru zaman, doğru eğitim için çok önemli..

Bende kesinlikle katılıyorum. Ben hatta iste 3u bekleyin acele etmeyin diyorum. Ama HAZIR OLMAYAN cocuk için diyorm. Zaten hazırsa 2 2.5 yasta cok kolay ogreniyor. Ama degilse 3 gec değil

Tuvalet eğitimi Tuvalet eğitimi Merhaba anneler ve uzmanlar 3 yaşında oğlum var 4 ay önce tuvalet eğitimine başladım ilk 3 gün altına kaçırma çok fazla oldu ama herseyini kendisini yapıyordu haber vermeden tuvalete gidiyor yapıyordu 10 gün devam etti 10 gün sonra ara ara kaçırmaya başladı büyük tuvaletini hiç tuvalete yapmamaya başladı 1 0 gün daha sabrettim ve beze döndüm....

Şimdi yine başladım çünkü kuru kalkıyor ve bezi pek istemiyor tutuyor tutmayı biliyor. Amaaaaaa büyük tuvaletini hep altına yapıyor. Aşırı sinirli oluyor yanına gidince yanından çıkmamızı istiyor biz çıkmazsak kendisi başka odaya gidip kapıyı kapatıyor tuvaletini yapıyor ve bekliyor. Yaptığını anlayınca götürdüm yapmadı kalktı çok hırçınlasiyor.

Karşıma aldım yapmak istersen beze yap sonra bezi çıkarırız dedim. Neden yapmak istemiyorsun diyorum çünkü çünkü diyor başka birşey yok.

Lazimlik aldım çiş yaptı ona. Büyük tuvaletini yapmadı altına yaptı konuştum ve neden oraya yapmadin dedim dedi ki ama kirlenir. Bende kirlenir ama yıkarım ben dedim ve şuan yine yapmıyor.. bile bile küloduna yapıyor.....

Bunları yaşadım nasil çözdüm???

Çise alıştırırken 10 dk da bir wcye götürmek lazım sonra hergün 5 dk artacak. Tutmayı öğrenecek. Ama en önemli husus çocuğun sabah kuru kalkması. Ben nede olsa 3 yasa az kalmış diye daha kuru kalkmıyorken alıştırmaya çalıştım oğlum hic kuru kalkmayacak diye düşündüm halbuki zmani gelince kalkıyorlar.. zaten kuru kalkınca tutma kası gelismis oluyor ve hazır..

Kaka için de çocuğun tuvalet saatini bilmek lazım normalde oğlum gunde 2 kez yapıyordu bezsiz 1e düştü aksam yiyorsa sabah yapıyor sabah yiyorsa aksam yapıyor ve yemekden hemen sonra mesela 2 saat içinde.. çiş bittikten sonra veya aynı anda kaka içinde kaka saatlerinde 5 dk da bir wc ye gidecek surekli götürmek lazim ki yapsın.. buradaki onemli konu ise çocuğu sıkmak yok ya aşırı heyecanla ya uçak yaparak yada benim gibi aaa ışık yandı uyarı geldi hemen gitmeliyiz tabi bu biraz yalana giriyor ama baska sekilde gitmedi. Sık sık götürmek lazım sık sık ki tuvalete gidilmesini öğrensin. Mantık aynı çiş mantığı.

Allah yardımcı olsun. Zor bir mesele.
İnşallah bende alıştırabilirim :110:

Oglum 26 aylik. Bugun 5ci gunumuz. Ilk gun ful kaza oldu. 2 ci gun yüzde elli elli. 3cu gun cok guzeldi hepsini soyledi bana lazimliga yapti. Artik sevindim. Ama 4-5 gun felaket. Hic haber etmeden altina yapiyor. Hic bir sekilde tuvalete gitmek istemiyor. Sinirlerim cok yiprandi. Ne yapacagimi bilemiyorum. Biri yardim etsin😞

X