Tuvalet egitimi 😔

ErKuz05

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
8 Mart 2021
40
52
34
Cildirmak uzereyim artik. 3.5 yasinda oglum hala bez kullaniyo. Deniyorum cabaliyorum ama yok ogretemiyorum. Bu sabah yine basladim odullendirdim. Oturtuyorum hadi yap diyorum yok diyo kalkiyo sonra ustune basina yapiyo. Gidiyo bez getiriyo bez taktiriyo. Konusuyo yemegini kendi yiyo cok akilli. Artik biktim cevre baskisindan her goren poposuna ellito aaaa hala bez mi var alistir annesi artik. Sanki biz keyfimizden koca cocugun bokunu temizliyoruz. Biktim artik oturdum agliyor tak bezini pes ettim. Hazir degil demek ki deyip hep sonraya attim ama yine olmadi. İstemiyo illa bezi taktiriyo. Millete konusmasi kolay. 6 aylik bebegim var ayni ande 3 dis birden patlatti. Onun huysuzlugu bi yandan yemegi zor yapiyorum biraktigim an agliyo. Sanki aksama kadar yan gelip yatiyor da cocukla ilgilenip alistirmiyorum. Cok uzuluyorum artik. Herkes bezine takmis. Onlar oyle yapinca bende demek ki ben annelik yapamiyorum beceremiyorum dedim. Esime msj attim annenleri de uyar her gun hergun bezini konusmasinlar bana alistir artik demesinler yoksa kalp kiracam artik yada alsin kendileri alistirsin dedim.

Cildirmak uzereyim artik. 3.5 yasinda oglum hala bez kullaniyo. Deniyorum cabaliyorum ama yok ogretemiyorum. Bu sabah yine basladim odullendirdim. Oturtuyorum hadi yap diyorum yok diyo kalkiyo sonra ustune basina yapiyo. Gidiyo bez getiriyo bez taktiriyo. Konusuyo yemegini kendi yiyo cok akilli. Artik biktim cevre baskisindan her goren poposuna ellito aaaa hala bez mi var alistir annesi artik. Sanki biz keyfimizden koca cocugun bokunu temizliyoruz. Biktim artik oturdum agliyor tak bezini pes ettim. Hazir degil demek ki deyip hep sonraya attim ama yine olmadi. İstemiyo illa bezi taktiriyo. Millete konusmasi kolay. 6 aylik bebegim var ayni ande 3 dis birden patlatti. Onun huysuzlugu bi yandan yemegi zor yapiyorum biraktigim an agliyo. Sanki aksama kadar yan gelip yatiyor da cocukla ilgilenip alistirmiyorum. Cok uzuluyorum artik. Herkes bezine takmis. Onlar oyle yapinca bende demek ki ben annelik yapamiyorum beceremiyorum dedim. Esime msj attim annenleri de uyar her gun hergun bezini konusmasinlar bana alistir artik demesinler yoksa kalp kiracam artik yada alsin kendileri alistirsin dedim.
Benim için de zorlu bir süreçti ama bizimki çişini söylemiyordu. Götürünce yapıyordu ama söylemiyordu. 2 3 defa mağazada üstüne yapmışlığı vardır yani :KK70:
Eğitimde süreklilik önemlidir. Bir kere başladıysanız devam etmeniz gerekiyor. Eğer bu sefer bezi takayım derseniz başa sarıyor hatta daha da zorlaşıyor işler. Kararlı olmanız lazım. Çiş külotlarını deneyebilirsiniz.

Bir de lütfen çocuğunuzun poposuna kimsenin dokunmasına müsaade etmeyin

Ben de ayni zorluklardan geçiyorum. Cocukta istek yok. 3 yaşına yaklaştı.
Diğer çocuklar daha kolay öğrenmişti bu biraz uğraştıracak beni.
Oruçta bana öğret dediler yok dedim ben daha hazir değilim kim uğraşacak oruc ağzıyla kakayla cisle.
Yakında yine deneyeceğim bakalım .
Nasıl olacak hic bilmiyorum bizimki de konuşuyor ama tuvelete çiş yapmıyor yarım saat oturuyor ama yok.

tuvalet eğitimine başlayıp sonradan pes edip çocuğunuza bez taktınız sanırım . Bu da çocukta, diretirsem, annem nasıl olsa tekrar bezi takacak düşüncesi oluşturmuş muhtemelen

Size tavsiyem karar verip geri atmadan tamamen sabırla 1 hafta beklemeniz. Biraz ısrarcı ve inatçı olmanız gerekli. Tabi oraya buraya yapılacak çişi, kakayı da kafaya takmamanız

Oğlum 22 aylıkken tuvalet eğitimine başladım tam pes edecekken 4. günün sonunda çişini söylemeye başladı . Çok zor sizi anlıyorum fakat biraz sabırla halloluyor

Benim oğlum da o yaşlarda bırakmıştı ...3 yasında onu tuvalete götürdüm 1 gun boyunca da bezsiZ bıraktım,baktım içine kapandı uzuldu tuhaflasti hiç israr etmedim bezi geri taktım,bir kac ay sonra da tam büyük tuvaletini yapacakken yine wc ye götürdüm yaptıktan sonra inanılmaz sevinç gosterisi ve aferinleri havada uçuruyordum ve bezi de takmadim geri ondan sonra hep kendi gitti altına da bir kere bile yapmadı gece dahi

Bezi takarken artık bu son bezimiz başka yok deyin. 3 gün heryere yapıyorlar bu çok normal 1 haftaya çözüyorlar 10 gün sonra daha iyi anlar. Benimkiler tam 2,5 yaşındaydılar ilk üç gün çok zor geçti
öyle deil işte her çocuk aynı olmuyor.. sevgili konusahibi sizi çok iyi anlıyorum, benim kızımda da süreç çok uzadı. 5 yıl öncesine gittim şimdi.. çocuk hazır olmadan başlandığında anne de çocuk da çok yıpranıyor..biz ödül olarak sticker yapştırmalar fln almıştık. her tuvaletten sonra bir tane yapıştırıyordu. bay bay kakalar tarzı kitaplar almıştık.. işinize yarar belki

Geç kalmamışsınız. 3 -3.5 yaş tam zamanıdır. Önce sakin olun. Bu işte çişi kakayı kaçırmadan öğrenemiyor. Önce rahatsız olacak öyle anlayacak, sakin olun. Zor bir süreç evet ama eninde sonunda yapacak. Bizimki de ilk beş gün bir tane tuvalete yapıyorsa on tane altına yapıyordu. Her yer çişti. Kakasını da dört gün tuttu. Sonra öğrendi. Sakin kalım. Suçluluk hissettirmeyin. Kendini yetersi hissettirmeyin. Sinirlendiğinizi üzüldüğünüzü görünce yapamıyorum diye üzülecek ve strese girecek. Travma yaratmayın.

Benimki de 3 yaşına 4 ay kaldı daha başlamadık konuşmuyor ama bezi dolunca rahatsız oluyor beziyle oynuyor.bizim çevrede de var kendi uğraştıkları zamanı bilmiyormuşum gibi aa daha bezli mi bıraksın artık sanki keyfimizden..3.5 yaş olunca acaba bir pedagogtan yardım mı alsanız.kuzenimin oğlu öğrenmişti sonradan büyük tuvaletini yapmamaya tutmaya başlamıştı pedagogla çözdüler

Üzülmeyin, her annenin yaşadığı şeyler bunlar. Hepsi de bir şekilde öğreniyor. Sizin tavrınız önemli.
Kararlı olun, kızıp bağırmayın. Hayat meyat meselesi gibi değil, çok normal bir şeymiş gibi davranın 3,5 yıldır o bezle yaşıyor, birden bırakmasını beklemeyin. Kazalar olacaktır, hatta çişim var deyip tuvalete koşarken bile yerleri ıslatacaktır. Ama başaracak bir şekilde.

Havalar ısınıyor bu sizin için avantaj. Evde, dikkatiniz onun üzerindeyken bezini çıkarın. İç çamaşırı giydirin. Hatta çamaşırı cicili bicili olsun kendi seçsin. Yüz ifadesini, hareketlerini gözlemleyin. Hareketleri değiştiğinde yada yarım saatte bir tuvalete gidelim mi diye sorun. Siz her tuvalete gittiğinizde söyleyin. Bezi olmadan altına yaptığında ilk zamanlar değil ama bir kaç seferden sonra rahatsız olacaktır. Tuvalete gitmeyi kabul ettiğinde suyla oynamasına müsade edin. Birde eğitime başlayınca hem gece hem gündüz bez bağlamayın. Yatırırken bezinin olmadığını, tuvalete gitmek isterse sizi çağırmasını söyleyin. Yatağına su geçirmez alez takın. Uyutmadan önce çok su içirmeyin. Birde gece o size söylemeden siz onu tuvalete götürmeyin. Kendisi rahatsız olup sizi uyandırsın. Ki zaten çocuklar uykuda çiş yapmıyor. Uyanır uyanmaz tuvalete götürün ve her yaptığında abartarak onu tebrik edin. Bir haftada alışacaktır, endişelenmeyin.

Ayrıca büyük tuvalet daha geç öğreniliyor. Ben büyük tuvaletini yapacağını anlayınca bez takmayı teklif edip, kabul ederse takıyordum. Onuda bir iki haftada halletmiştik.

Kolay gelsin

Ogrenemediginden mi yoksa fizyolojik bir sorundan dolayi olabilir mi diye aklima geldi benim de.
kuzenim de kizina 3 yasini gectigi halde bir turlu tuvalet egitimini ogretememisti.yok kardesini kiskandigindan yapiyor yok bile bile altina yapiyor derken cocuk nerdeyse bobregini kaybediyormus.korkutmak icin soylemiyorum ama yine de her turlu ihtimali goz onunde bulundurun.doktorun soyledigine gore bazen cocuk bobregini kaybeder ailenin haberi bile olmazmis.
benim kizimda da idrar yolu enfeksiyonu tekrarliyordu.cocuk nefrolojiye goturdum bobrek reflusu varmis kacak yapip bobrekte idrar birikiyormus.goturmesem haberimiz bile olmayacakti.

bebeği görünceye kadar alışır daha diyecektim

evde bir de bebek varmış yani bezli ve ilgi üzerinde olan

o nedenle bırakması biraz daha zor olabilir

ama büyük ve aklı eriyor

mesela gitmek istediği bir yere onu götürmek istediğinizi hatta işte babasının götüreceğini, X küçük olduğu için onu götüremeyeceğinizi, o gidilen yerde bezsiz olunmak gerektiğini, babasının onu götürmek için bu aşamanın geçmesini beklediğini vs ballandırarak anlatarak motive edin

bu gidilecek yer park, bahçe, pastane, cami dahi olur

büyükler gider algısı ile o büyüyünce babası onu da götürecek şeklinde bir sohbet

bir de üstüne yapması vs normal

önce yapacak ki ne kadar dolunca çişinin geldiğini anlasın

ilk günden tuvalete yapmasını beklemeyin zaten

açın altını hortum gibi aksın görsün o çişi

akarken de tuvalete yapması gerektiğini vurgulayın ve silin

kaçırması olağan ama ısrarla tuvalete de götürmeyin, sürekli çişin var mı demeyin

büyük kişiler gibi sabah kalkınca ve uyumadan önce tuvalete gidilir, bir de evden çıkmadan önce diye anlatın

bunun dışında gelince gidilir, size kimse sürekli çişin var mı diye sormuyor, bir de çişiniz kakanız gelince haber verin

hatta "ayy çok çişim geldi, sen X in beşiğinin yanında dur ben gidip yapayım" gibi cümleler de hayatınızda yer edinsin

bu arada o stres kaynaklarından uzak durun ama en önemlisi çocuğu uzak tutun

ona başarısız olduğu hissini aşılamasınlar, "sen de bebek gibi altına yapıyorsun" vs derler çocuğu iyice gererler

bir de halı vs temizliği zor olanları kaldırın, sakındığınızı hissettirmeyin ama hava ısındı vs bahaneler ile o tarz şeyleri uzaklaştırın ki çiş vs ile uğraşırken siz de gerilmeyin

kolay gelsin

Ben sizi anlıyorum hamilelik doğum bebek derken biraz gecikmiş ama olmayacak birsey değil kv çok yakınsa o versin eğitimini lafla salata yapmasın kolay değil ev işi iki çoçuk.
Lazımlık alın bir tane onda kolay alışıyorlar işin özü sabır

Bebekle iletisimi nasil
Bebek cok kucuk, eger kiskaniyorsa bebek kalmak onun gibi olmak icin itiraz ediyor olabilir
Donemsel olarakta onerilmeyen bir donem bebek biraz daha buyusun bir cocuk doktorundan yardim alin
Birde fiziksel olarak sorun yasamadigina emin olun belki bir yardimi olur
Uzulmeyin her cocuk bir degil ki 20 yasinda gelisim sorunu yasamayip annesini emen alti bezlenen kim var

Büyük oğlum 3 buçuk yaşındaydı bezi bıraktığında, hatta geçkindi biraz.
Çocuk istemiyorsa yapacak bir şey yok ama teşvikler önemli bu konuda.
Ben okulla işbirliği içinde bıraktım, o süreçte yaptıklarımızı anlatayım.

Öncelikle beraber sevdiği kahramanların desenlerinden olan külot, boxer neyse beraber seçim, internetten tek tek kendi beğensin.
Ardından tuvalet eğitimi hakkında ona okuyabileceğiniz kitaplar alın, etiket çizelgesi alın.
Önüne bir süre koyun örneğin ‘hava ısındığında, haziranın ilk günü’ vs gibi, her gün heyecanla ‘bezi bırakmamıza bu kadar süre kaldı yaşasın çok heyecanlıyız’ gibi alıştırma konuşmaları yapın.
Gece ve gündüzü kesinlikle aynı anda bırakın, alıştırma külodu kullanmayın.
Kakasını muhtemelen tutacaktır ilk etapta, her tuvalet sonrası eline ya da çizelgesine etiketini yapıştırın ve el sallayarak vedalaşmasını sağlayın.
Eğer çocuk kaka konusunda günler geçmiş ve eziyete döndürmüşse derhal bırakıp bir iki ay ara verin, travma oluşmasın.

İlk çocuğum 1 gece altına kaçırarak öğrendi, ikinci ise 1 hafta anamızı ağlattı kaka konusunda 3 yaşındaydı, sağlığından etmemek adına bıraktım, 3 buçuk yaşında kendi kendine ‘bana külot giydir’ deyip attı bezi.
Evet 10 gün kadar çiş oldu her yer ama öyle öyle öğreniyorlar.
Sabır, kararlılık, istikrar ve baskıdan uzak şekilde mümkün mertebe götürmeniz lazım bu süreci.

Bezler ortada kalırsan bırakamaz zaten. Kararlı ol bezleri yok et. Tabiki zorlanacaksın tuvalette yapmayıp hop kalkacak ustune yapacak bu bir süre devam edecek ama sonunda oda bezin olmayacagını kabul edecek. Sizin sürec ne yazık ki hatalı baslamıs. Başlamıssın ama hep kararlı olamamıssın cocugunda kafası karısmıs ve işlerin biraz daha zorlasmıs 🤔
Ama o degilde 3,5 yasında cocugun poposuna nasıl dokunabiliyorlar? Bunu ögretmelisiniz cocuk kim dokunursa dokunsun tepki vermeli.

Oncelikle bez birakma konusu stresli bir konu anne icin birde uzerine kucuk bebegin diş huysuzlugu olunca bunalmışsıniz bu cok normal anneliğinizi sorgulamayın.

Bebeginizin dis donemi gecene kadar erteleyebilirsiniz. insanlara takilmayın. kayinvalideniz bir sey derse anne bebek huysuz o yuzden uzerine dusemiyorum size geleyim beraber alistiralim ben beceremedim siz becerin diyin. cekinmeyin. hatta kabul ederse gidin orada alişsin her yuku tek basınıza yuklenmeyin.

Bezi birakirken oncelikle havalarin sicak olması isinizi kolaylastirir. ben evdeki tum haliları toplamiş kanepelerin uzerine ortu sermistim. cunku ilk gunler evde bir yere isemeyen cocuk yoktur. hali olmadiktan sorna isedigi yeri silersiniz camasir suyuyla.

Baslarda hemen bezi cikartip atmayın. daha bezliyken onunla tuvalete girin ve tanitin bak annecim burasi tuvalet buyukler buraya yapıyor cisini hatta oturun klozete görsun sizi (tabi ustunuzle oturun)

Sonra bezli ikin once tuvalete cis yapmayı ogretin. basta oturuyorlar saga sola bakmaktan cis yapmıyorlar. ilk asamada gerekirse otursun sadece cis yapmasın saği solu incelesin. siz bezi geri baglayin. sonra bir gun emin olun yapacak tuvalete bezini actınız oturttunuz cisini yaptı diyelim alkıslayın afferim benim oglum abi olmuş diyin.

Artik tuvalete her goturdüğunüzde cis yapacak kivama geldiginde "annem sen yapıyorsu artik tuvalete beze gerek kalmadi diyip bağlamayin. evdeki bezleri saklayip bitti diyin.

Bu arada kukulinin "beze baybay" sarkısıni dinleyip beraber dans edin.

ilk bezi cikardiginiz gun her saat tuvalete goturun. tabiki ilk gun yapacak saga sola hemen camasirsulu bir viledanız hazir olsun silin haliları toplayin demistim zaten.

2 3 gun sonra azalacak emin olun sabirli olun o soylemezse siz sorun her defasinda.

baybay yapan emoji cikartması almistim ben ogluma cok ise yaradım her tuvalete yaptiginda baybay cis diyip klozetin yanindaki duvara yapitirmasini istiyordum cok hosuna gidiyordu. sık sıkta beze baybay sarkisiyla dans ediyordu.

Tabi belli bir sure gece altinada kaciracak kacamaklarida olacak sabirli olmak stres yapamamak lazim siz stres yaparsanız o da stres yapar.

Fisher priceın çiş yapınca şarkı çalan klozeti var. Bizim çok işimize yaradı. Şarkı çalmaya başlayınca alkışladık, çikolata verdik hep alıştı

Merak etmeyin birakir istemiyorsa kendinizi de cocuguda yipratmayin.
Bizimkiker bana 1 yasinda basladilar ayni baskiya 30 aydan once vermeyecegim dedim 2 yasina girdigi gun birakmamiz gerekiyo artik sen kendini ne zaman hszir hissedersen dedim surekli.
30.aya bastigi gun bezi cikardim inanin 1 gun surmedi.
Sizinde cocugunuzun hazir oldugu bir donem gelecek illaki.
O sure geldiginde kendisi birakacak emin olun.
Hazir olmayan cocugu zorlayip yipratmayin, kendinizide yipratmayin.
Klozet adaptoru secin bebekleriyle iyun oynarken bebeklerini tuvalete oturtun, ayicik olur maymun olur bebek olur farketmez.
Once gozu alişşin oraya.

X