Tuvalet egitimi 😔

yazdim yazdim sildim birsey demeyeyim diyorum da dayanamiyorum.
kendiniz yazmissiniz halilari kaldirip eve isettim diye normal olarak surec onceden baslamis zaten cocuk deneyimlemis altina isemeyi.
Yani sayma ozurlu degilsek 1 gunde olmuyor ogrenmesi.
kadin zaten yetersizlik yasiyor bir de siz 2 bucuk yasinda minnakim 1 gunde ogrendi yazip duruyorsunuz.
madalya mi takalm napalim
yazdim yazdim sildim birsey demeyeyim diyorum da dayanamiyorum.
kendiniz yazmissiniz halilari kaldirip eve isettim diye normal olarak surec onceden baslamis zaten cocuk deneyimlemis altina isemeyi.
Yani sayma ozurlu degilsek 1 gunde olmuyor ogrenmesi.
kadin zaten yetersizlik yasiyor bir de siz 2 bucuk yasinda minnakim 1 gunde ogrendi yazip duruyorsunuz.
madalya mi takalm napalim yani
🤣
Aşkolsun, çok kiricisiniz. Ben arkadaş, alıştırma kulodunu önermiyorum deyince üstüne basa basa onun sayesinde bir günde öğrendi yazdım. Eve çiş yapma olayı günlerce sürmedi. Hemen başka çare aradım ve bunu buldum şükür ki hemen alıştı. Eve çiş yapma süresi gunlerce surseydi zaten hazirlikliydi derdim ama sürmedi. Minnak oğlumu Cook seviyorum ve ondan böyle bahsediyorum. Hepte böyle bahsedeceğim. Minnak olummmm. <3 yazıp yazıp silemeyin, işiniz yok mu başka? Yazın gönderin. Hahsjsksks

Son düzenleme:
🤣
Aşkolsun, çok kiricisiniz. Ben arkadaş, alıştırma kulodunu önermiyorum deyince üstüne basa basa onun sayesinde bir günde öğrendi yazdım. Eve çiş yapma olayı günlerce sürmedi. Hemen başka çare aradım ve bunu buldum şükür ki hemen alıştı. Eve çiş yapma süresi gunlerce surseydi zaten hazirlikliydi derdim ama sürmedi. Minnak oğlumu Cook seviyorum ve ondan böyle bahsediyorum. Hepte böyle bahsedeceğim. Minnak olummmm. <3 yazıp yazıp silemeyin, işiniz yok mu başka? Yazın gönderin. Hahsjsksks
Yalnız bezle aynı mantıkta o külot çocuğun kafasını karıştırıyor. Önerilen bir yol değil. Yanlış bir yol sizde doğru sonuç vermiş ama bu yolu doğru yapmaz.
Zaten çocuğun çişini kaçırması işemesi doğal olan.

Yalnız bezle aynı mantıkta o külot çocuğun kafasını karıştırıyor. Önerilen bir yol değil. Yanlış bir yol sizde doğru sonuç vermiş ama bu yolu doğru yapmaz.
Valla önerilen veya değil ben de çok işe yaradı. Bezle aynı mantık degil. Bez cisi hapsediyor ve rahatsız olmuyor cocuk. Alistirma kulodu ise sadece yere akmasını engelliyor ama içi ipislak kalıyor ve çocuk o islaklikla özellikle de yazın çok ama çok rahatsız oluyor. Zaten içi ince bir havlu ve dışı da laylon nasıl bezle aynı olacak? Tüm eve iseyecekti yoksa. İki sene önce burada bayağı bir arkadaş bu yöntemle kurtuldu, kadınlar fittiracakti neredeyse. İkinci çocuğuma da inşallah hemen alacağım, gece islatmasi bitince. Ben tavsiye ediyorum. Yapan yapar yapmayan yapmaz. Ben çok memnun kaldım. 🙂 Bazı anneler gibi fittirip, çocuğa bağırıp, çok büyük hata yapacağıma, hemen alırım bu kulodu bir denerim. Denemesi bedava. Yavrum bir kere bile altına yapmadı kaç senedir. Süper bir yontemdi bizim için. Okuyan varsa yardımcı olayım diye yazıyorum yoksa banane derim. Her annenin yöntemi farklı.

Valla önerilen veya değil ben de çok işe yaradı. Bezle aynı mantık degil. Bez cisi hapsediyor ve rahatsız olmuyor cocuk. Alistirma kulodu ise sadece yere akmasını engelliyor ama içi ipislak kalıyor ve çocuk o islaklikla özellikle de yazın çok ama çok rahatsız oluyor. Zaten içi ince bir havlu ve dışı da laylon nasıl bezle aynı olacak? Tüm eve iseyecekti yoksa. İki sene önce burada bayağı bir arkadaş bu yöntemle kurtuldu, kadınlar fittiracakti neredeyse. İkinci çocuğuma da inşallah hemen alacağım, gece islatmasi bitince. Ben tavsiye ediyorum. Yapan yapar yapmayan yapmaz. Ben çok memnun kaldım. 🙂 Bazı anneler gibi fittirip, çocuğa bağırıp, çok büyük hata yapacağıma, hemen alırım bu kulodu bir denerim. Denemesi bedava. Yavrum bir kere bile altına yapmadı kaç senedir. Süper bir yontemdi bizim için. Okuyan varsa yardımcı olayım diye yazıyorum yoksa banane derim. Her annenin yöntemi farklı.
Peki kaka olayında nasil

Peki kaka olayında nasil
Kaka olayında, ben oğlum yapacağı zaman zaten gözüm üzerinde oluyordu. Günde bir kere yapıyordu zaten öğlene doğru. Alıştırma kulodunu giydirip, tamam diyip bırakmıyoruz. Hep işliyoruz yavruları. İslakligi hissedince ona rahatsız olduğunu hatırlatıyoruz. Kakası gelince ben tavırlarından anlıyordum ve hemen tuvalete koşuyorduk. Alıştırma kuloduna yapmasına izin vermiyordum asla. Verseydim de daha çok rahatsız olurdu bir zararı olmazdı ama ben o kulotlari yikayamayacagimdan onu göze alamadım. Hemen oturttum bir kaç denemeden sonra akşama doğru yaptı kakasını. Asla yap, yapmadan kalkamazSin gibi şeyler söylemedim. Gülerek indirdim yapmasa bile. Çok hassas bir aşama çünkü. Süslü klozet oturacağı ve ayaklarını koyacağı sehpadan almıştım. Yadirgamadi hiç. Akşam bir baktım yaptı kakasını. Sifonunu çekmeyi çok sevdi mesela, kakasina güle güle dedik falan. Onlar için kakalari çok değerli, onları yaşayan onlari gören bir varlık gibi görüyorlar asla olumsuz bir şey söylemiyoruz. A pis koktu falan oldu filan oldu gibi. O yaşta çocuğun kakası zaten pek kokmaz da okuyan annelere dikkatli olmaları açısından yazıyorum. Aferin dedim bir sticker yapıştırdım ayarladigim yere. Sonra bir baktım ertesi gün kakam geliyor diye kendi söyledi, koştu tuvalete. Islaklık istemediğini de söyledi o sabah e cikarip cisi için her yarım saatte bir oturttum klozete. Her sorduğumda cisim.var dedi başlarda. Bir iki damla yaptı kalktı. Ben de korktum dedim ki, ben her yarım saatte bir yavrumu tuvalete oturtacaksam, buna kaç gün dayabilecegim diye :) bir iki güne saat aralığı uzadı. Oh dedim şükür. Demek ki her şey zamanla. Akşam yatırmadan önce az su icirdim ve birkaç gece altını ıslatır korkusuyla kaldırıp çiş yaptırdım. Sonra baktım yapmıyordu zaten onu da bıraktım. İki buçuk yaşına doğru geliyordu ve erken konuşmuştu benim ki.

eltim ise almam ben kulotlardan dedi, onun da oğlu vardı. Şuan hala gece altına kaçırıyor çünkü çok bağırdı yavruya. Çok uzadı onun alıştırma dönemi. Belki bir deneseydi böyle olmazdi.

🤣
issiz oldugum icin silmedim dediginiz gini kirici olmamak icin sildim ama fazla dusunmeye gerek yokmus cidden de...

Alıştırma külodunun mantığı şu sanırım. Bez gibi çişi emmediği için ıslaklık kalıyor ve çocuk bu ıslaklıktan rahatsız oluyor. Ben de aldım ama bir iki kere giydirdim sonra verim alamadım çünkü bizimkinin umrunda olmadı ıslaklık :KK70:
Sık sık tuvalete götürdüm ilk başta. Sonra araları açmaya başladım. En sonunda kendi söyledi zaten

Kaka olayında, ben oğlum yapacağı zaman zaten gözüm üzerinde oluyordu. Günde bir kere yapıyordu zaten öğlene doğru. Alıştırma kulodunu giydirip, tamam diyip bırakmıyoruz. Hep işliyoruz yavruları. İslakligi hissedince ona rahatsız olduğunu hatırlatıyoruz. Kakası gelince ben tavırlarından anlıyordum ve hemen tuvalete koşuyorduk. Alıştırma kuloduna yapmasına izin vermiyordum asla. Verseydim de daha çok rahatsız olurdu bir zararı olmazdı ama ben o kulotlari yikayamayacagimdan onu göze alamadım. Hemen oturttum bir kaç denemeden sonra akşama doğru yaptı kakasını. Asla yap, yapmadan kalkamazSin gibi şeyler söylemedim. Gülerek indirdim yapmasa bile. Çok hassas bir aşama çünkü. Süslü klozet oturacağı ve ayaklarını koyacağı sehpadan almıştım. Yadirgamadi hiç. Akşam bir baktım yaptı kakasını. Sifonunu çekmeyi çok sevdi mesela, kakasina güle güle dedik falan. Onlar için kakalari çok değerli, onları yaşayan onlari gören bir varlık gibi görüyorlar asla olumsuz bir şey söylemiyoruz. A pis koktu falan oldu filan oldu gibi. O yaşta çocuğun kakası zaten pek kokmaz da okuyan annelere dikkatli olmaları açısından yazıyorum. Aferin dedim bir sticker yapıştırdım ayarladigim yere. Sonra bir baktım ertesi gün kakam geliyor diye kendi söyledi, koştu tuvalete. Islaklık istemediğini de söyledi o sabah e cikarip cisi için her yarım saatte bir oturttum klozete. Her sorduğumda cisim.var dedi başlarda. Bir iki damla yaptı kalktı. Ben de korktum dedim ki, ben her yarım saatte bir yavrumu tuvalete oturtacaksam, buna kaç gün dayabilecegim diye :) bir iki güne saat aralığı uzadı. Oh dedim şükür. Demek ki her şey zamanla. Akşam yatırmadan önce az su icirdim ve birkaç gece altını ıslatır korkusuyla kaldırıp çiş yaptırdım. Sonra baktım yapmıyordu zaten onu da bıraktım. İki buçuk yaşına doğru geliyordu ve erken konuşmuştu benim ki.

eltim ise almam ben kulotlardan dedi, onun da oğlu vardı. Şuan hala gece altına kaçırıyor çünkü çok bağırdı yavruya. Çok uzadı onun alıştırma dönemi. Belki bir deneseydi böyle olmazdi.
Benimkide 32 aylık bugün çiş olayinda 3. Günümüz çiş olayı iyi gidiyor. Gece hala.bez takıyorum ama benimkisi henüz konuşmuyor Cat pat yani o yönden tedirginim. Şimdi kahvaltı yaptı gözüm üstünde dediğiniz gibi hemen oluşacağı zaman alıp goturucem tuvalate bakalim.basarabilicezmi. ben daha çok gece nasıl yapayım onu düşünüyorum hani tam anlamıyla konuşmadığı için çise kaldirsam o an uykuyla anlarmi beni sizce ? Ve gerçekten sabirliyim asla bagirmam. Önüme 15 gün zman koydum. Mesela çise gidiyoruz once soruyorum zaten ıı diyor yok anlamında ama.gidincede cisss cisss diyoruz ikimzde çişini yapıyor.

Benimkide 32 aylık bugün çiş olayinda 3. Günümüz çiş olayı iyi gidiyor. Gece hala.bez takıyorum ama benimkisi henüz konuşmuyor Cat pat yani o yönden tedirginim. Şimdi kahvaltı yaptı gözüm üstünde dediğiniz gibi hemen oluşacağı zaman alıp goturucem tuvalate bakalim.basarabilicezmi. ben daha çok gece nasıl yapayım onu düşünüyorum hani tam anlamıyla konuşmadığı için çise kaldirsam o an uykuyla anlarmi beni sizce ? Ve gerçekten sabirliyim asla bagirmam. Önüme 15 gün zman koydum. Mesela çise gidiyoruz once soruyorum zaten ıı diyor yok anlamında ama.gidincede cisss cisss diyoruz ikimzde çişini yapıyor.
Maşallah yavrucuga :) Gece uyumadan önce sıvı alımı çok çok az olsun. Benim ki, gece altını islatmiyordu o yüzden hiç zor olmadı sadece gündüz eğitim oldu. Sizin ki nasıl? Gece islatmasi devam ediyorsa hazir değil ya da çok uğraştırır derler bu işi bilenler. Sabah bezi kuru mu uyanır mesela? Eğer kuru uyaniyorsa hiç korkmayın. Yazılarınızın devamını okuyamadım bilemiyorum o yüzden. Ben ilk gün hem gündüz hem gece çıkardım bezi, gece normal kulot giyer gibi sadece alistirma kulodunu taktım. Siz alistirma kulodu takmazsaniz, ne olur olmaz diye yatak çarşafınin altına laylonlu hasta bezleri var ya, yatağa bir şey geçmesin diye çarşafın altına serilir. İnce battaniyenin cegregi kadar bir ortudur. Onu bel ve bacak bölgesinin geleceği yerin altına serin üstüne da çarşafı. Oh mis, gece çiş yapsaydı da kizmadan bak her yerin ıslandı, hasta olabilirsin diyerek kaldırıp, onu gece belirli saatlerde uyandırmaya başlardım gidisati anlama açısından.. Zaten bu hep böyle gitmiyor, bir süre sonra öğreniyorlar gece cisi tutmayı. Yaşamadan bilemeyiz diyorum ya. Bence siz de böyle bir imkaniniz varsa o dediğim laylonlu yatak korumasından serin altına ama çocuk farketmeyecek yoksa ona güvenir. Biraz gözlemleyin. Gece ne oluyor ne bitiyor diye. Kuruysa birkaç gün hatta hafta yatağın selameti açısından kaldırmayın laylonu. Belki belirsiz bir şey zaten. Benim diyebileceklerim bunlar umarım yardımcı olabilirim. : )

Cildirmak uzereyim artik. 3.5 yasinda oglum hala bez kullaniyo. Deniyorum cabaliyorum ama yok ogretemiyorum. Bu sabah yine basladim odullendirdim. Oturtuyorum hadi yap diyorum yok diyo kalkiyo sonra ustune basina yapiyo. Gidiyo bez getiriyo bez taktiriyo. Konusuyo yemegini kendi yiyo cok akilli. Artik biktim cevre baskisindan her goren poposuna ellito aaaa hala bez mi var alistir annesi artik. Sanki biz keyfimizden koca cocugun bokunu temizliyoruz. Biktim artik oturdum agliyor tak bezini pes ettim. Hazir degil demek ki deyip hep sonraya attim ama yine olmadi. İstemiyo illa bezi taktiriyo. Millete konusmasi kolay. 6 aylik bebegim var ayni ande 3 dis birden patlatti. Onun huysuzlugu bi yandan yemegi zor yapiyorum biraktigim an agliyo. Sanki aksama kadar yan gelip yatiyor da cocukla ilgilenip alistirmiyorum. Cok uzuluyorum artik. Herkes bezine takmis. Onlar oyle yapinca bende demek ki ben annelik yapamiyorum beceremiyorum dedim. Esime msj attim annenleri de uyar her gun hergun bezini konusmasinlar bana alistir artik demesinler yoksa kalp kiracam artik yada alsin kendileri alistirsin dedim.
Sakin olmaya çalışın lütfen. Başkalarını ilgilendirmeyen bir konu bu, bez parasını kendileri karşılamıyorlarsa bir zahmet susmayı bilsinler. İkinci olarakda yeni bir bebek gelmiş, onun kıskançlığı olabilir. Zorlamayın lütfen çocuğunuzu, yazı bekleyin, onun hazır olmasını bekleyin. Tuvalet eğitimiyle ilgili kitaplar var onları inceleyin...

Tuvalet eğitiminde söylenecek herşeyi söylemiştir arkadaşlar, yorumları okumadım tek tek ama ben başka bişeye takıldım.

Önüne gelen bezli de olsa ellemesin çocuğun poposunu. Özel bölge orası, artık mahremiyetten anlar oğlunuz. bezden önce lütfen bu konuda uyarın yakınlarınızı.

Küçük bebeğiniz ile ilgili yorgunluk, çevre baskısı ve belki maddi kaygılar ki cidden pahali artık hersey derken çok gerilmissiniz.
Kim ne derse desin. Önce siz hazır mısınız kendinize sorun. Eşinizden yardım isteyin . İkisini bir kritik süreçte idare etmek yıpratıcı.

Çok gerginsiniz bu konuda. Bu kadar gerilmeyin. Çocuğunuza da geçer bu gerginlik. Tuvalet eğitimi psikolojik olarak çok önemli bir dönem çocuklar İçin. Fazla serbestlik ve baskı ilerisi için etkiler bırakıyor.

bunu size niçin yazıyorum. Çünkü birebir aynı şeyleri yaşadım.

yapacağınız ilk ama ilk şey, kesinlikle başkalarının ne dediğini umursamamak. Millet susmaz. Biri sussa, başkası söyler. Umursamayacaksınız.

benim oğlumda, 3 yaşında başladım. Olmadıkça millet konuşuyor, soruyor. ben sanki beceriksizmişim gibi hissediyorum. Her şeyi, ama her şeyi yaptım. Çocuğun artık tuvalet saatlerini ezbere biliyorum filan. Kendime ve çocuğa kızıyorum. Arkadaşımın çocuğu 3 gün sürdü öğrendi, bir başkası 15 günde bitirdi. Bizde yok.

sonra Allah razı olsun, eczacı bir ablam söyledi. Sen eğitimini ver ama endişelenme. Benim 21 yaşında hala bez kullanan hastam var. Çok baskı kurarsan, o noktaya varıyor. Sonsuza kadar böyle gidecek değil, rahat ol dedi.

onunla beraber ben kafaya takmayı bıraktım. Soranlara da 10 yaşına kadar bez var satılan. En olmadı onlardan takarız, siz takmayın kafanıza dedim.

oğlumu doktora götürdüm. 4 yaşından sonra devam ederse sorun olarak görüyoruz dediler. Hem her seferinde tuvalete götürdüm bıkmadan. Hem de bekledim. 4 yaşına girdiği gün, doğum gününde geldi yanıma. Anne ben bez takmak istemiyorum artık, çıkar dedi ve bir daha altına yapmadı.

bizdeki tuvalet eğitimine direnç denilen bir şeydi. Bazı çocuk direnç gösterebiliyor. Özgürlüğüne müdahale edilmesi olarak algılayabiliyor.

Eğitimi için elinden geleni yap, ama baskı kurma. Sen de baskı hissetme. Askere gidene kadar altına yapacak değil. Elbette öğrenecek. Ama başkasının çocuğu 15 günde öğrendi diye seninkisi de öyle öğrenmeli diye bir şey yok.

Cildirmak uzereyim artik. 3.5 yasinda oglum hala bez kullaniyo. Deniyorum cabaliyorum ama yok ogretemiyorum. Bu sabah yine basladim odullendirdim. Oturtuyorum hadi yap diyorum yok diyo kalkiyo sonra ustune basina yapiyo. Gidiyo bez getiriyo bez taktiriyo. Konusuyo yemegini kendi yiyo cok akilli. Artik biktim cevre baskisindan her goren poposuna ellito aaaa hala bez mi var alistir annesi artik. Sanki biz keyfimizden koca cocugun bokunu temizliyoruz. Biktim artik oturdum agliyor tak bezini pes ettim. Hazir degil demek ki deyip hep sonraya attim ama yine olmadi. İstemiyo illa bezi taktiriyo. Millete konusmasi kolay. 6 aylik bebegim var ayni ande 3 dis birden patlatti. Onun huysuzlugu bi yandan yemegi zor yapiyorum biraktigim an agliyo. Sanki aksama kadar yan gelip yatiyor da cocukla ilgilenip alistirmiyorum. Cok uzuluyorum artik. Herkes bezine takmis. Onlar oyle yapinca bende demek ki ben annelik yapamiyorum beceremiyorum dedim. Esime msj attim annenleri de uyar her gun hergun bezini konusmasinlar bana alistir artik demesinler yoksa kalp kiracam artik yada alsin kendileri alistirsin dedim.
Millete ne ya?istersem ilkokula kadar bezlerim sanane yani?
6aylık bebekle zamanlama kötü olmus.
Bi süre bekleseniz mi acaba?Kızım 20 aylık yaz ortası gibi balkonda bu isi cözmeyi düsünüyorm.Günü balkonda gecirip hallederiz belki diyorm.
Yıkar gecerim en azından.
Bilemedim belki ben fazla iyi niyetliyim:)

Bizde bugün 2 Gündür çişe başladık ama öncelikle sizin hazır olmanız ve sabırlı olmanız lazım bu bir görev değil çocuğa bağırarak korkutarak yaptiramazsiniz. Bez takmayın bitti kalmamış deyin..benim oğlumda şuan 32 aylık Cat pat konuşuyor ama iki gündür banyoya gidiyoruz ciss cisss deyince çişini yapıyor azda olsa . Evet altına kaçırdığı da oldu oda benim dikkatsizliğimden . Siz yarım saat yada 20 dakikada bir tuvalate götürün lütfen ama bağırıp kizmadan korkmasın.. gecede alarm kurun bir saatte bir kaldırıp götürün önce yatağına bı muşamba tarzı bişey serin islanmasin. Gece de sık sık uyandırıp götürün.
Bende bı hafta sonra öyle alsiitiricam bakalım nasıl yapicaz . Önce gündüz çise iyice adapte olsunda. Bende kaka olayını düşünüyorum onu nasıl yapicaz daha konusamiyor sorduğumda varmı diye Iıı diyor. Öyle diyor ama tuvalete gidince de yapiyor beyefendi . Yani on gununuzu alır bu olay aczik sabır . İki çocukla zor ama yapicak bişey yok

Bizde 4.gundeyiz tuvet eğitiminde şimdiye kadar düşündüğümden iyi gidiyordu ama bugün çok zorladı beni 5 6 defa üstünü değiştirmek zorunda kaldım bazen pes mi etsem diye düşünüyorum ama bu süreçleri illa yaşıyacağız galiba ne kadar ertelesekte tutamayıp yapacak yine halıların üstüne ben bi on gün daha böyle devam eder diye düşünüyorum sonra bütün evin halilarını yıkamaya vericem suan onu dert etmiyorum ama benimde iki bebeğim var bazen tükenmiş hissediyo insan kendini bol bol sabır gerekiyor annelik zor benim kv ve annem de ikide bir alıştır artik diye baskı kuruyor hele kv daha 1 yaşında başladı biraktir bezi artık diye Allahtan uzakta müdahale edemiyor 😀 sizede tavsiyem isterse gün boyu altını ıslatsin illa alışacak yaşıda gelmiş 3 gün en zor günler olacak sonra oda sende rahat edeceksin kolay gelsin hepimize
Ben de bugün başladım

Bezinin altına iç çamaşırını giydir sonra bezi bağla çiş yaptimi rahatsiz olacaktır bak altına yapmışsın tuvalete yapacaksın diye her seferinde konuş anlat yada tuvalet eğitimi için alıştırma külotları var onları dene benimde oglum cabuk alıştı ama kizimda 2 buçuk yaşında basladim 3 buçuk yaşında anca öğrendi bide kabızlığı vardi buda tuvalet eğitimini etkiledi 1 sene ugrastim. Çok zor bir süreç Allah kolaylık versin

benim oğlum da alıştırma tuvaletini ve aparatla klozete oturmayı reddettiği için ilk başta sürekli altına yaptı. ben çözümü ayakta işeterek bulmuştum. pipisini tutup tuvalete çişin gidişini görüp sifonu arkasından çekince hoşuna gitti. kakayı da alaturka tuvalette yere çöküp su ile oynarken yaptı onu da tuvalete fırçayla itip sifona basıp arkasından el sallayınca böyle böyle alıştı.
bir de bunu denemenizi öneririm.

Yere işedi sildim, bir haftada alıştı. Gece gündüz kaçırmadı bir daha. Bunu alıştırma küloduyla alakası yol, çocuğun ve annenin hazır olmasıyla alakası var. Yere işeyince neden “fıttırıp” çocuğa bağırayım zaten.

Konu sahibi kitaplar da etkiliyor. Teonun kaka kitabı, kakaloji diye yeni bir seri çıkmış saniye bencik’in onu da öneriyorlar. Kafasına edeni bulmaya çalışan köstebek var, kakaları inceliyorlar. Sonra senin de kakana bakabiliriz diyebilirsiniz. Bir süre sonra öğrenecek. Normal bir süreç gözünüzde büyütmeyin

X