Tuvalet eğitimimiz (22 aylık oğlum)

EmineOgretmen790932

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
15 Aralık 2019
143
165
32
Bu konuyla ilgili çok araştırma yaptım uzun uzun yazanlar hep bana güven verdi o yüzden bende bu süreci sizinle paylaşmak istedim.
Başlamadan önce eşimde bende sürekli çişimiz geldi tuvalete gidiyoruz diyerek bu durumu sürekli belirttik zaten oğlum benim arkamdan tuvalete giriyordu rol model biz olduğumuz için biz ne yaparsak oda onu yapıyor ve yapacak buradan yola çıkarak sizinle tuvalete girmesi sorun değil 🤷‍♂️
Çömelerek ve gizlenerek büyük tuvaletini yapıyordu
Tuvalette peçete ile önünü arkasını siliyormuş gibi yapıyordu
Her gece olmasa da kuru kalkıyordu 19. Ayda Bi kaç defa yakalayıp tuvalet mermerine kaka yapmasına izin verdim onu görünce heyecanlandı aferin hadi temizleyelim gitti by by diyerek 5 gün bu şekilde bir süreç olmuştu
Bezsiz bebekten de yola çıkarak aslında onlar her zaman hazır önemli olan bizim hazır olmamız bende Bi eğitimci olarak bu sürece hazır olduğum için okulların kapanmasını fırsat bilerek başladım
Bi tane kitabımız vardı ara ara da onu okuduk
Giyinmekten hiç hoşlanmıyor çıplak gezse gezecekti öyle 🤣🤣
Kendime de güvendiğim için bu süreci başlattım

1. Gün
Sabah bezine yapmıştı onu çıkardım ve ayıcığa bez takıyor gibi yaptım ayıcık kabul etmedi at istemiyorum dedi ve oğlumda ben ne yaptıysa aynısını oynadı aldı bezi kenara attı onunla konuştum artık buna ihtiyacın yok bezleri atalım mı dedim çöp poşeti getirdim tüm bezlerinin poşete kattı dışarıdaki çöpe attık (sonra ben aldım onları o görmeden)
En sevdiği oyuncaklardan biri ayıcığı kendisi ile aynı boyda 3 tane alıştırma kilodu almıştım ayıcık bez takmıyor o zaman külot giysin dedim giydik beraber sevimli külotlardı oğluma normal külot giydirdim
Stikerlar ile banyoyu beraber süsledik 2 sevdiği kitabı aldık uzun uzun orada vakit geçirdik oyunlar oynadı oturdu kalktı bugünden Bi beklentim yoktu zaten ama sanki anlamış gibi tutmaya başladı 5 defa çişisini yaptı akşam kaka yaptı ama ben süreci doğru ayarlayamadım bir yer batar gibisinden acele ettirdim bitti sandım ara koridora da yaptı sanki ilk gün oda ne oluyor der gibi baya tuttu kendini alıştırma külodunu sadece gece kullandım ve 9da uyudu

2. Gün
Günde 5 defa yapacaksa oh bu süreç böyle yapa yapa alışır demiştim 🤣🤣 sabah kuru kalktı yani 9 saat yapmamış
Sabah ilk çişimizi lazımlığa yaptık(tuvalet aparatı çok isterdim kullanmak ama klozet lavabo ile dip dibe oğlum hayatta oturmaz su ile oynar diye tercih etmedim çocuğunuzu en iyi siz tanırsınız ne uysunsa onu tercih edin)
İlk çişi de yapınca sanırım bana güven geldi biraz da ama öyle olmadı maalesef
2 kere altına yaptı sonra kaka yaptığı zaman biliyorum ben banyoya getirince yapmaktan vazgeçti az çıkarmış kabız olmaz umarım dedim
2 kere daha lazımlığa yaptı ama onu dışında 8 kez de altına yaptı ben sürekli onun önünde yıkadım eşyaları bunun normal olduğunu zamanla alışacağını tamam annecim olsun alışacaksın hadi temizleyelim üstünü çıkaralım bacaklarımızı yıkayalım elbiseleri yıkayalım burayı da sildim bak çok yoruldum gibi onu da sürece dahil ettim kesinlikle hiç kızmadım sakince açıkladım 1 kere de balkona kaka yaptı onu da anne bak diyerek gösterdi sanki sanat eseri yapıyor 🤣🤣 önemli olan sabır gerçekten o gün sanki hiç bitmeyecek sandım 9 da yattık

3. Gün
2. Gün ne yaşadıysak aynısı oldu ben yine sakince açıkladım kesinlikle kızmadım ama gerçekten öğrenmeyecek erken mi başladım ben naptım diye kafamda sorular dönmeye başladı ta ki beni anne anne diye çağırdı çişi gelmiş banyoya gitmek istemedi bende lazımlığa salona aldım ama açıkladım evet buraya yaptım ama Bi daha buraya yapamazsın dedim çok kötü bir gündü 2 ve 3 gerçekten kötü geçti son kez salona kaka yaptı kapanış ben bittim dedim yarın napcam diye sanki ağlayasım geldi

Hadi bakalım maşallah diyelim kolay gelsin. Benim de oğlum 19 aylik. 20 aylık olduğunda sünnet olacak sonrasında ben de düşünüyorum tuvalet eğitimine başlamayı. Abileri 18. Ve 24. Ayda öğrendiler. Bakalım biz ne yapacağız. Ilk günler anlattığınız gibi bocalama oluyor. Ama birden öğreniyor. Sizin de uzamaz inşallah bu süreç.

4 gün
Yine kuru kalktı gece sadece alıştırma külodu giydi altında Alez vardı gün için ya sadece pantolon ya da normal külot pantolon giydirdim
Sabah ilk çiş yaptı yine tuvalete en azından o bari düzene girmişti 10 dk sonra salona kaka yaptı dedim dünün aynısı olacak yine 2. Çişini yapmayı kabul etti saat 10da 12 bucukta uyumak istedi tuvalet yok dedi bende ısrar etmedim 2 bucuğa kadar uyudu o zaman uyanınca yine tuvalete yaptı bugün daha iyi geçiyordu sanki hiç altına çiş yapmadı bugün oh demedim desem yalan olur
Kakası geldi annem hadi gidelim bak yaparsan kirlenecek üstün rahatsız olacaksın dedim yok dedi altına yaptı paçasına kadar indi aşırı rahatsız oldu bende öyle olsun istedim zaten kakalar hep altı açıkken denk gelmişti ağlamaklı oldu hayır dedim ağlama bir şey olmaz gel hemen temizleriz olsun annecim yarın tuvalete yaparız temiz oluruz bir şey olmaz alışacaksın gibi telkinler de bulundum bugün daha iyiydi baya iyiydi kaka hariç

5. Gün yani bugün
Yine kuru kalktı ve kakasını tuvalete yapmayı kabul etti ben artık onunla ilgilenmiyorum tuvalette kafamı çeviriyorum kakasını yaptı annneee dedi çok mutluydu valla ben daha mutluydum
Klozete beraber boşalttık sifona bastı el salladık kendini alkışlamaya başladı bugün hiç altına çişte yapmadı 4 defa çiş yaptı birini söyledi hepsini tuvalete yaptık kakamızı da tuvalete yaptık yarın Allah kerim yazacağım bugün harikaydı 🤣❤️❤️❤️

Yazmayı unutmuşum tuvalette ilk günler çok oyun oynadık yaptığı zamanlar minik çakıl çikolata verdim sağlıksız hiç bir şey vermediğim için onun için inanılmaz bir ödül oldu sürekli vermiyorum 2 yaparsa birinde veriyorum çişini yaptıkça stiker yapıştırdık her yer süslü püslü oldu ilk 4 gün oyun oynuyordu 5. Gün yani bugün yapıp çıktı hiç oyun oynamıyor artık işlevine uygun kullandık

Hadi bakalım maşallah diyelim kolay gelsin. Benim de oğlum 19 aylik. 20 aylık olduğunda sünnet olacak sonrasında ben de düşünüyorum tuvalet eğitimine başlamayı. Abileri 18. Ve 24. Ayda öğrendiler. Bakalım biz ne yapacağız. Ilk günler anlattığınız gibi bocalama oluyor. Ama birden öğreniyor. Sizin de uzamaz inşallah bu süreç.
Evet bugün 5 gün ve uzamadı gerçekten ❤️❤️

Bu konuyla ilgili çok araştırma yaptım uzun uzun yazanlar hep bana güven verdi o yüzden bende bu süreci sizinle paylaşmak istedim.
Başlamadan önce eşimde bende sürekli çişimiz geldi tuvalete gidiyoruz diyerek bu durumu sürekli belirttik zaten oğlum benim arkamdan tuvalete giriyordu rol model biz olduğumuz için biz ne yaparsak oda onu yapıyor ve yapacak buradan yola çıkarak sizinle tuvalete girmesi sorun değil 🤷‍♂️
Çömelerek ve gizlenerek büyük tuvaletini yapıyordu
Tuvalette peçete ile önünü arkasını siliyormuş gibi yapıyordu
Her gece olmasa da kuru kalkıyordu 19. Ayda Bi kaç defa yakalayıp tuvalet mermerine kaka yapmasına izin verdim onu görünce heyecanlandı aferin hadi temizleyelim gitti by by diyerek 5 gün bu şekilde bir süreç olmuştu
Bezsiz bebekten de yola çıkarak aslında onlar her zaman hazır önemli olan bizim hazır olmamız bende Bi eğitimci olarak bu sürece hazır olduğum için okulların kapanmasını fırsat bilerek başladım
Bi tane kitabımız vardı ara ara da onu okuduk
Giyinmekten hiç hoşlanmıyor çıplak gezse gezecekti öyle 🤣🤣
Kendime de güvendiğim için bu süreci başlattım
Ben oğlum bir yaşında iken klozetle tanistirdim banyodan, tuvaletten klozetten korkmasın diye çabalarım başladı. Tuvalet eğitimi için kitaplar almıştım onlara 2 yaşında başladık. Klozete oturma, sifona basma, peçete kullanımı, elleri yıkamak bunlara bir yaşında başladık. 32 aylıkken başladığım tuvalet eğitimini psikolojik alt yapısını olusturdugum için bir buçuk haftada bitirdim. Kendimi zafer kazanmış komutan gibi hissediyorum. Evet çok erken başlamış olabilirim ama zararını görmedim hiç baskı yapmadım

Ben oğlum bir yaşında iken klozetle tanistirdim banyodan, tuvaletten klozetten korkmasın diye çabalarım başladı. Tuvalet eğitimi için kitaplar almıştım onlara 2 yaşında başladık. Klozete oturma, sifona basma, peçete kullanımı, elleri yıkamak bunlara bir yaşında başladık. 32 aylıkken başladığım tuvalet eğitimini psikolojik alt yapısını olusturdugum için bir buçuk haftada bitirdim. Kendimi zafer kazanmış komutan gibi hissediyorum. Evet çok erken başlamış olabilirim ama zararını görmedim hiç baskı yapmadım
32 ay baya büyük bir ay değil mi zaten

6. Gün
Babamız la vakit geçirince fireler verdik annem çişin var mı dediğim zaman tuvalete giderse yapıyor gitmezse götürmüyorum artık olayı çözdü tek Bi durum kaldı oda kendisinin söylemesi oda zamanla olur diye düşünüyorum

12 yazcaktın heralde. 32 normal her cocugun wc ye yaptıgı donem

32 ay baya büyük bir ay değil mi zaten
Evet ben hep iki buçuk yaşı bekledim ve psikolojik olarak hazırladım ama oğlum 2 yaşına girmeden kakasını söylemeye başlamıştı hatta tutabiliyordu. Keşke o dönemde baslasaymisim. Ama idrar konusunda kuru kalkmiyordu maalesef o yüzden kuru kalkacağı dönemleri bekledik. Bu arada da klozeti kaka için de idrar için de kullandık

Merhabalar oğlum 30 aylık şuan 3 hafta önce eğitime başladım bende . Daha önce mevsim , ev değişikliğimiz , oğlumun düşüp kafasını yarması gibi sebeplerden başlamamıştım ayrıca gece de kuru olmuyor aksine bezi sızdırıyordu hazır olduğunu düşünmüyordum . 3 hafta önce lazımlık alıp biraz hazırlık yapalım dedik zaten daha önce psikolojik açıdan bazı şeyler yapıyordum . Bezi çıkarttık ve saat başı şeklimde tuvalete gidip gelmeye başladık ilk gün sadece 3 kere çamaşırı ıslandı sonraki gün 1 kere kakayı yere yaptı onu da lazımlığa yetişememiş sanırım yanına yapmış . Gece kuru kalkmıyordu hiç ve bezi bırakır bırakmaz kuru kalkmaya başladı gece uyandırıp wc götürmüyorum. Sadece bir kere yatağı ıslandı . 2. Hafta wc gitme sıklığımızı düşürdüm .Şuan uykudan uyandıktan sonra yemeklerden sonra dışarı çıkacağımız zaman götürüyorum ama tuvaletim geldi vs demiyor maalesef ki tek eksiğimiz o kaldı şuan . Klozette çişini yaptıysa kaka yoksa kaka yok diyor mesela . Hiç kazası yok herşey normal ilerliyor ama söylemiyor buna biraz canım sıkılıyor 😟

X