Çocuk Hastalıkları Tuvalet eğitimine ne zaman başladınız?Nasıl sonuç aldınız?

Bebek Hastalıkları, diş çıkarma, bebeklerde kusma, bebeklerde ishal, bebeklerde uyku düzensizliği

tuluat

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
2 Aralık 2006
202
0
Arkadaşlar selam.

Bu aralar kafamı meşgul eden bir konu var aslında.
16 aylık oğlum var arada bir kakasını yaptığında eliyle bezini tutup gösteriyor. Ve anında değiştirmemi istiyor altını. Yavaş yavaş anlamaya başladı sanırım çiş kaka kavramını :) Ama tuvalet eğitimine ne zaman başlamalıyım karar veremiyorum. Tuvalet eğitimi ile ilgili bir çok yazı okudum ve en az 2 yaşdan önce tuvalet eğitimine başlanmaması yönünde bir çok tavsiye var aksi taktirde daha geç öğrenebiliyorlarmış.Tuvalet eğitimi için daha çok erken diye düşünüyorum aslında...

Sizler bebeklerinizde tuvalet eğitimine ne zaman başladınız, neler yaptınız?? bebeklerinizin tepkileri ne oldu?? ve nasıl sonuç aldınız.??
Bu dönemden geçmiş olan arkadaşlar tavsiyelerini ve paylaşımlarını yazarsa sevinirim.

ablam çalıştığı için yeğenime tuvalet eğitimini annem vermişti.14-15 aylıkken başadı bizimkiler. ilk olarak büyük abdest eğitimi verdi. her sabah kahvaltısından yarım saat sonra falan tuvalete götürüp büyük abdestini yapana kadar bekledi, ve artık kaka saati bile belli olmuştu. ama hala bez bağlanıyordu. sonra olayı idrara çevirdi,2-3 saat arayla tuvalete götürüp idrar yapmasını bekledi. sonrasında çocuk idrarı geldiğinde belirtiler verip,tuvalete gitmek istedi. böylece kurtulduk :))

benim kızım 13 aylık yaklaşık 3 aydan beri çişinide kakasınıda söylüyor ama ben bezini hala bağlıyorum zaman zaman çişini kaçırıyor özelliklede dışarı çıktığımda çok zor oluyor yoldayken çiş dediği zaman tutma imkanım yok bazen çok ısrarcı olup ağlamaya başlıyor ve en kötüsü kendi lazımlığından başka biryerde yapmak istemiyor ben baya bi zorlanıyorum bukadar erken alıştırmakla iyimi ettim yoksa kötümü bilmiyorum aslında sizin için uygun zaman olduğunu düşünüyorum 16 aylık üstelikte bezini gösteriyor diyorsun bu fırsatı kaçırma derim bundan sonrası için sana kolay gelsin.

Annem cocuk konusunda oyle basarili ki ablami abimi ve beni 1 yasinda bezden ayirmis. Su an torunlarinda da uyguladi. Ama ben kizim 18 aylik olmasina ragmen hala basaramadim. Gun icinde benimle dalga geciyor. Anne cis anne kaka diyor, cirpiniyoruz kosup yetisiyoruz sonra basiyor kahkahayi...

Oglum 15 aylikken tuvaletine alistirmaya basladim bir iki kere bezine kacirinca rahatsiz oldugundan hemen alisti kucuk tuvaletine oturmaya basladi, sonra cok rahatlamistim, simdi cocuklarin kucuk tuvaletleri cok sirin muzikli isikli koltuk gibi falan daha cabuk alisiyorlar , birde en onemlisi asla bezine kacirinca bagirmadim yada tuvaletinde uzun sure oturarak birakmadim rahat biraktim yani, korktummu daha zor, bagirinca korkuyorlar asla yapmadim ama cevremde gormustum, cocuk korkudan yapsada annesi degistirirken korkudan agliyordu, kolay gelsin

Hepinize teşekkür ederim arkadaşlar. Ben de yavaş yavaş başlayayım tuvalet eğitimine en iyisi.Tabi benim oğlum çok inatçı ve yerinde 1 sn. duramayan bir çocuk. O nedenle çok baskı altına almadan yavaş yavaş denicem.teşekkürler.

canım beninde 28 aylık bir oğlum var.hala tuvalet sorunumuz var.çocuk istediği ve hazır olduğunda bunu belli edermiş.onu zorlamanın ilerde korkudan tuvaletini altına yapması gibi problemler ortaya çıkardağını öğrendim.eğilimi varsa beklemen için bir neden yok.zaten herşeyi bir anda öğrenemiyor ki,yavaş yavaş.kolay gelsin

Bence hiç acele etme ve 2 yaşından önce de başlama.Sonra çok halı siler,çarşaf yıkarsın.Sana tavsiyem 2 yaşından sonra gece ve gündüz çişlerini aynı anda öğretmeye başla.Yoksa çok zor oluyor.Ben kızımda aynı tecrübesizliği yaptım ve gece çişini ancak gündüz çişinden 1 sene sonra öğretebildim.

Bir kaç kere denedim ama ama maalesef başaramadım. Sanırım daha hazır değil. Her şeye oyun gözüyle bakıyor.3 saniye bile durmadı :))

slm...benim oğlum 3,5 yaşında ama hala bezliyorum....bizim sorunumuz var ...oğlumda psikomotor gelişim geriliği var....geçirdiği nöbetlerden dolayı yaşıtlarından geri gelişiyor....anlaması biraz yavaş....özel eğitim alıyor....bir ara bende alıştırmaya çalıştım...ama daha farkında değil...bana eğitimcilerin söylediğini size aktarmak istedim...öncelikle çocuk hazır olacak....yani bezi kirlendiğinde ondan rahatsız olacak...bana bir liste verdiler...o listede katı ve sıvı gıdalardan sonra bezini kirletme saatlerini yazdım...eğitimcimize verdim böylece altının kuru ve ıslak olduğu saatler kabaca ortaya çıktı....sıra bana geldi....uygulamaya koydum...bana denilen 15 gün boyunca bezlemeyecektim....çünkü eğitime başlanıpta bezlersek çocuk bocalarmış...gecede bezlenmeyecek...gece çişe kaldırılacak..yaptım ama olmadı...dedimya buğra daha altı kirliyken rahatsızlık duymuyordu....daha yeni yeni rahatsız oluyor....eğitmene anlattım daha hazır olmadığını söyledi...bunları anlatmam belki sizin çocuklarınız anladığı için bu tekniği kullanabilirsiniz....başarılar dilerim...ama erken yaştada başlamayın ne olur...oğluma film çektirmeye gittiğim bir gün dr anneleri karşısına almış çocuklara erken çiş eğitimi vermenin sonraki yıllarda altına kaçırma olarak ortaya çıktığını söylüyordu....

slm.ilk olarak şunu belirtmek isterimki her çocuğun gelişim periyodu aynı değildir.ilk uygulanması gereken davranış baskı uygulamadan kazandırmak istediğiniz davranışı ona enpoze etmektir.çocuk ancak kendini hazır hissettiğ zaman uygulamaya geçer.bir sağlık kuruluşunun sitesinde şu dizeleri okudum.çocuklar bezi neden geç bırakır adlı bir yazıda gelişme bölümü şöyleydi aklımda kaldığı kadarıyla. doktor derki;çocuklar bizden farklı olarak çiş ve kakalarının kendileri için değerli olduğunu düşünerek bezine yapmayı ve onlardan ayrılmamayı ister.hatta bazı çocuklar ebeveyinleri altlarını değiştirdikten sonra kirli bezlerini koklarlar

bir öneri bir de şunu deneyin.ona çişi geldiği zaman tuvalete gitmesini yada oturağa yapması gerektiğini hatırlatın.vede o oturağına oturduğunda kesinlikle yanına gitmeyin.sizden bağımsız yaptığı her tuvaleti için ödülü olsun.sizin yapmasını istediğiniz ama onun yapamadığı an yüzünüzdeki en ufak üzüntü ifade eden bir mimik onun bu süreci geç tamamlamasına sebep olabilir.

Tamar evet bende öle bi yazı okumuştum bi ara, çocukların kakalarının değerli olduğunu düşünmeleri ve bırakmak (yapmak) istememeleri gibi...
Henüz hazır olmadığını anladığımdan çok fazla baskıcı olmak istemiyorum açıkçası.

Yaklasik 1 haftadir kizimi tuvalete alistirdim. Bezsiz geziyor ve ortalama yarim saatte bir ya da 1 saat kadar sureyle tuvalete gidiyoruz. Bezi cikartma istegi kizimdan geldi. Hanimefendi sevmiyormus. Rahat edemiyor sanirim. Cunku bir gun bez baglamadim ve cok hosuna gitti. Her cis ya da kaka yapisinda sen sakrak nesecikler yapiyoruz alkis yagmuru sevinc cigliklari derken bu oyun cok hosuna gitti. 2 gundur eli orasina gitmeye basladi ve anlayip hemen goturuyoruz tuvalete ve yine mutlu son. Dun yine anneeee piipii dedi. Eh sanirim biz bu tuvalet konusunu 3-5 gune kadar noktalariz. Insallah... (lutfen yanlis anlamayin. ve uzaklastirma cezasi vermeyin. cunku bildiginiz gibi ingilizcede peepee cis olayidir. Bakicimiz turkce bilemeyecegi icin bir takim onemli terimleri ingilizce ogretmek gerekiyordu.)

Oglum bezi 28 aylikken biraz zor birakti. Ama gunduz birakti ve gece de baglamadik. Kizim 18 aylikken birakmis oldu. Darisi basiniza arkadaslar...

kızım işinide kakasınıda hiç sölemedi. 2 yaşını doldurduğu zaman geceleri bezi temiz kalkıyordu. Bunu görünce bezini gece ve gündüz bir daha bağlamadım.Her bir saatte bir tuvalete tuttum.Pes etmedim iki haftada kesin çözüme ulşatım.

benim kızım 26 aylık ama hala belizyiz. tuvaletini yaptığını biliyor ama tuvalete gitmek veya lazımlığa oturmak istemiyor doktorumuzla konuştum kesinlikle zorlamamam gerektiğini onu heveslendirmem gerektiğini söyledi ayrıca henüz erken kendi istediğinde sana zaten söyleyecek dedi ve özellikle idrar için sık sık zorlamamam için beni uyardı gece gündüz çocuğu tuvalete çıkarırsan idrar torbası gelişmez ve gece altını ıslatma ihtimali yükselir dedi şimdi heveslendirmeye çalışıyorum ona küçük renkli kilotlar giydiriyorum bezini çıkarınca rahatladığını hissettirmeye çalışıyorum bakalım bende heyecanla tuvalete gidelim anne demesini bekliyorum.

1 yaşında bezden ayırmaya başarmak... Walla çok güzel bir durum olsa gerek :)
Hiçbüyümiycem, canım senin ve kızın adına çok sevindim. İnşallah bizde bir an önce bezi bırakırız. Çalışmalar ufak ufak devam ediyo bizde de...Bakalım ne zaman mutlu sona ulaşabilcez.

önemli olan çocuğun hazır olması benim kızım 2 yaşı bitiyordu başladık ve yaz dönemine denk gelsin eğer başlıycaksan daha kolay olur ve 2 yaşından önce başlama bencetabi bu benim fikrim hem onunda kendini tanıdığı dönem

oğluma 2,5 yaşında öğrettim yaşayan bilir zor iş doğrusu çok defa ortalık battı ama sakin olmaya çalıştım ve başardık

Bir kaç kere denedim ama ama maalesef başaramadım. Sanırım daha hazır değil. Her şeye oyun gözüyle bakıyor.3 saniye bile durmadı :))

BENİM 2 OĞLUM VAR 4-5İ YENİ BİTİRDİLER..2SİDE 2 YAŞINDA TUVALETE GİTMEYE BAŞLADILAR GECEDE ALTINI ISLATMA OLAYI BİTTİ BUNLA BERABER ÇOK RAHATIM ÇOK ŞÜKÜR ...İLK BAŞLARDA ÇOK BEKLETİM TUVALETTE ONLARLA...SABIR BİRAZ ONA ANLATARAK YAPTIĞI ZAMAN ÇİŞİNİ KAKASINI ONA FARKETTİREREK ÖĞRETEBİLİRSİN..GECEYE GELİNCE BE ÇOCUKLARIM YATTIKTAN 3 SAAT SONRA ÇİŞE KALDIRIYORUM ÇOK ŞÜKÜR BEZ OLAYIM ÇOK AZ OLDU DİYEBİLİRİM..KÜÇÜK OLMALARINA RAĞMEN BEN ONLARI GECE KALDIRMAYI UNUTSAM DAHİ KENDİLERİ KALKIYOR....

X