Ücretli öğretmenler Doğum parası alabiliyor mu?

Dilara55333

Guru
Kayıtlı Üye
15 Ocak 2014
5.777
5.047
Kızlar 32.haftamda iş göremez raporu alınca işten çıkarsam doğum parası alabilir miyim? Çünkü devlet okulunda ücretli öğretmenlik yapıyorum ve okul şartlarına göre çalışmadığın an çıkışın veriliyor. Ne yapmam gerekiyor fikri olan varmı 170 i aradım sürekli farklı cevaplar aldım birebir yaşayan alan varmı??

Güncel 22.02.2018

Arkadaşalsr çok sayıda soru alıyorum inanın artık cevaplamaktan yoruldum genel olarak süreci buraya yazacağım herkes buna göre uygulasın artık..
6 haziran da hamile olduğumı öğrendim sonra okul kapandı yaklaşık 20 haftalık falanken okul açıldı başladım.. Ömcekş yıllar çalıştım çünkü enu önemli ayrıntı raporu alırken 90 gün prim şartı var
Neyse aralıkta 32.haftama girdim ben dönemi bitirmek istedim onun için ben 32.haftamda iş görebilir raporu aldım (isteyen iş göremez alıp bitirebilir eğer dönem sonuna gelseydi iş göremez alacaktım) Bunu okul müdürüne verdim aramız iyi değildi oda bilmiyordu napcanı onun için ben sgk ya gidip fotokopisni verdim oda gerek yok sisteme zaten düşüyor dedi ben garanti olsun dedim...

Daha sonra 35.haftamda rahatsızkandım 37 ye kadar çalışmak hayal oldu..
35.haftamda iş göremez raporu aldım okula verdim okul idarasi yine şaşkn şaşkn ne yapacagz dedi muhasebeci ye göre verin o bilir diyip istifa dilekçemi verdim ERTESİ GÜN ÇIKIŞM YAPILDI..
Sgk ya tekrar gttm sgk yine bana sistem de var gelmene gerek yok . okulla hiç uğraşma onlar bildrmzse ceza alır dedi..

Ben 39 haftada doğum yaptım
Doğum belgemi eşim sgk ya verdi
Sgk yine gerek yok kayıtlı demiş ama biz tedbir amaçlı :)
Sanırım bir iki ay sonra 2bin kusur yattı..
Mayıs haziran gibi de
4küsür

300 herkese verilen çocuk bparası 133 emzirme parası derken toplam
7432 tl para aldım.
Peşini bırakmayın arkadaşlar devletimizden Allah razı olsun. O bebeğimzn parası..

Son düzenleyen: Moderatör:
Okullarda personel isleri olmuyor mu varsa bi sorsaniz saglik kuruluslarinda o isleri ile ilgili bilgiyi ozluk ve mutemetlikten alabiliyorsunuz ama egitimde nasil isliyor bilmiyorum bulundugunuz ilin milli egitim mudurlugune gitseniz

Ben şöyle birşey okudum, ücretli öğretmenler haftada 30 saat çalışıyorsa ve Doğum öncesi ve son 1 yıl içerisinde 90 gün primi ödenmişse raporda alabilirmişsiniz istirahat parası da, eğer raporluyken işten çıkartılırsanız ihbar tazminatı da alabiliyormuşsunuz.
Sgk sitesinden hizmet dökümünüze bakın, 90 gün primi hesap için 1 yıl içinde sgklı olarak çalışılan aylık çalışma saatlerini 7,5'a bölün, çıkan sonuç 90 gün ve üzeri çıkarsa rapor ve iş görmezlik parası alabilirsiniz.

Ben şöyle birşey okudum, ücretli öğretmenler haftada 30 saat çalışıyorsa ve Doğum öncesi ve son 1 yıl içerisinde 90 gün primi ödenmişse raporda alabilirmişsiniz istirahat parası da, eğer raporluyken işten çıkartılırsanız ihbar tazminatı da alabiliyormuşsunuz.
Sgk sitesinden hizmet dökümünüze bakın, 90 gün primi hesap için 1 yıl içinde sgklı olarak çalışılan aylık çalışma saatlerini 7,5'a bölün, çıkan sonuç 90 gün ve üzeri çıkarsa rapor ve iş görmezlik parası alabilirsiniz.
Evet benim primim 90 dan fazla ama idareyle sorun yaşıyorum. İş göremez raporumdan sonra beni işten çıkarır

Evet benim primim 90 dan fazla ama idareyle sorun yaşıyorum. İş göremez raporumdan sonra beni işten çıkarır
Ama yine okuduğuma göre siz raporluyken işten çıkarırlarsa ihbar tazminatı alabilirmişsiniz. Siz bence bu işlerden iyi anlayan yasal haklarınızdan haberdar biriyle görüşün, rapor ve Doğum izni hakkınız var, raporluyken işten çıkaramazlar, sizi işten çıkarmaya niyetleri varsa yasal haklarınızı bildiğinizi anlarlarsa geri adım atarlar.

Ben aldım ancak milli eğitimde değil başka bir bakanlıkta ücretli öğretmen adı altında çalışırken aldım. MEB teki gibi 15 gün yetmiyordu bizim primimiz tek farkımız buydu MEB den. Sanırım Mune Mune nin dediği kural uyduğu sürece doğum parası alınabiliyor Sgk dan. Kafana takılan birşey varsa özelden yazabilirsin

Ben aldım ancak milli eğitimde değil başka bir bakanlıkta ücretli öğretmen adı altında çalışırken aldım. MEB teki gibi 15 gün yetmiyordu bizim primimiz tek farkımız buydu MEB den. Sanırım Mune Mune nin dediği kural uyduğu sürece doğum parası alınabiliyor Sgk dan. Kafana takılan birşey varsa özelden yazabilirsin
Bende tam hakim değilim bu konulara, konu sahibesi için netten baktım biraz, açıklamalar bu yöndeydi, ücretli öğretmenler 90 günlük prim olunca doğum parası alabiliyor diye yazılmış birçok yerde, umarım alır.

Kızlar 32.haftamda iş göremez raporu alınca işten çıkarsam doğum parası alabilir miyim? Çünkü devlet okulunda ücretli öğretmenlik yapıyorum ve okul şartlarına göre çalışmadığın an çıkışın veriliyor. Ne yapmam gerekiyor fikri olan varmı 170 i aradım sürekli farklı cevaplar aldım birebir yaşayan alan varmı??
Merhabalar ben de bu sene ücretliye başvurdum da merak ettim sonucunuzu. Doğum parasını alabildiniz mi acaba ve hangi şehirdesiniz. şimdiden teşekkür ederim.

Merhabalar ben de bu sene ücretliye başvurdum da merak ettim sonucunuzu. Doğum parasını alabildiniz mi acaba ve hangi şehirdesiniz. şimdiden teşekkür ederim.

Evet aldım hemde 7bin civarı 32.haftanız da iş göremez raporu alıp çıkar yada iş görebilir alıp 37ye kadar çalışmak gerek. Son olarak bir sene içimde mutlaka 90gün sgk pirim yatmalı. Bulunduğnz yerin sgk giderek detaylı bilgi alınız

Evet aldım hemde 7bin civarı 32.haftanız da iş göremez raporu alıp çıkar yada iş görebilir alıp 37ye kadar çalışmak gerek. Son olarak bir sene içimde mutlaka 90gün sgk pirim yatmalı. Bulunduğnz yerin sgk giderek detaylı bilgi alınız
çok teşekkür ederim ön bilgi için ilgilenicem en yakın zamanda

Merhaba bende ucretli ogretmenlik yapiyorum 32. Haftama girmeye az kaldi rapor alacagim ama fakat okul muduru şube müdürü ile görüsmem gerekiyor dedi sizce sorun çıkar mi parayı alabilir miyim

Arkadaşlar benimde bi sorum var. Ben 4senedir ucretli calisiyorum. Ekim sonu gibi dogumum var. Bi ay icin calismayacaktim. Ama alinan dogum ucreti cok ciddiymis. Sgk dokumune baktim az once. Hazirana kadar 90is gunu olacak primler. Daha sonra bende basvurabilirim dimi. Ama calismam lazim sanirim eylulde tekrar.. 1ay icin. Acaba alirlarmi ucretli ogretmenlige 8aylik hamileyken

Merhaba bende ucretli ogretmenlik yapiyorum 32. Haftama girmeye az kaldi rapor alacagim ama fakat okul muduru şube müdürü ile görüsmem gerekiyor dedi sizce sorun çıkar mi parayı alabilir miyim
Acaba durum ne oldu bilgi verebilir misiniz? Bende ücretli öğretmenlik yapıyorum 36. Haftamdayım bir kaç gün sonra ayrılacağım acaba çıkışımızı verecekler mi bilginiz var mı az önce alo 170 şe konuştum diyor ki 10 günlük rapor ücreti alırsınız yasa değişti diyor şaşırdım ve üzüldüm umarım öyle olmaz

Arkadaşlar benimde bi sorum var. Ben 4senedir ucretli calisiyorum. Ekim sonu gibi dogumum var. Bi ay icin calismayacaktim. Ama alinan dogum ucreti cok ciddiymis. Sgk dokumune baktim az once. Hazirana kadar 90is gunu olacak primler. Daha sonra bende basvurabilirim dimi. Ama calismam lazim sanirim eylulde tekrar.. 1ay icin. Acaba alirlarmi ucretli ogretmenlige 8aylik hamileyken
Hocam sanırım 32. Haftanızda sigortalı olmanız gerekiyor 32. Hafta tatile denk geliyorsa sorun olabilir OlmaZsa başka bir iş yerine sigorta girişi yaptırın tatilde

X