Ülker’inki reklamın iyisi mi kötüsü mü?

Green Day

Değermişuleşdünyaiçinsonsuzahiretiniyakmaya
Kayıtlı Üye
10 Temmuz 2016
890
6.718
Sabah
MELİH ALTINOK
Ülker’inki reklamın iyisi mi kötüsü mü?
Cuma akşamı FETÖ'nün medya davasından gelen şaşırtıcı tahliye haberleri zaten insanları germişti...
Herkes Fetullahçıların, içerideki darbecilere "ötmesinler" diye gönderdiği "Sabredin salıverileceksiniz, bahar geliyor" mesajını konuşuyordu.
Bu yeni bir hamlenin habercisi olabilir miydi?
Derken ilerleyen saatlerinde periskop yayını kesildi. Türkiye'nin bazı Büyükelçiliklerinin sayfalarına da erişilemiyordu...
Sosyal medyada yine at izi it izine karışmıştı. Fetullahçı troller ve kriptolar tehditlere başlamışlardı. Sokaktaki polis sayısının arttığı söylentileri kulaktan kulağa yayılıyordu...
Tam bu esnada Ülker'in garip 1 Nisan reklamı yayılmaya başladı.
Garipti zira çocuklara yönelik animasyon reklamda evler patlarken korkutucu bir ses tonuyla konuşan adam, intikamdan, hesaplaşma zamanından falan bahsediyordu.
Sanki bir şekerleme firmasının reklamı değildi izlediğimiz...
Yüzüne taktığı korkutucu şekilde gülen animos maskesiyle binaları uçuran bir anarşistin hikâyesinin anlatıldığı 'V for Vendetta'yı seyrediyorduk çoluk çocuk...
Öyle ya hangi "çikolatacı" bırakın küçükleri, koca kocainsanların tüylerini diken diken eden +18 bir korku animasyonuyla çocuklara "reklam yapmayı" düşünebilirdi ki?
Üstelik de henüz birkaç ay önce, üyelerine subliminalmesajlarla emirler veren sapkın tarikatın darbegirişimine maruz kalmış bir ülkede...
Zaman gazetesinin aylar öncesinden 15 Temmuz'uanlatan benzer reklamı henüz hafızalardayken...
Yani tüm subliminal mesajlar gerçek çıkmışken.
15 Temmuz'da yaşanan travmanın izlerini taşıyan çaresiz vatandaşların tepkisi çığ gibi büyüdü elbette. O esnada yayında olan atv Son Durak'ı mesaj yağmurunatutan seyirciler kaygıyla "sokağa çıkalım mı" diye soruyorlardı!
Nitekim pek çok kişi de çıktı. İnsanlar, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kısıklı'daki evinin önünde toplanıp nöbet tuttular.
Cuma gecesi kim bilir kaç kişi sabahladı, kaç kişi ertesi gün işine uykusuz gitti!
Godiva gibi markalarla dünyaya açılan, çubuk krakerini ETİ'den daha çok sevdiğimiz yılların markası için ne hoş bir imaj oldu ama değil mi?
Ki biliyorsunuz çocuklar asla unutmaz, eşek şakası yerine "Ülker şakası" demeye başlarlarsa şaşırmayın.

Murat Bey'e bir fıkram var ama...

Skandalın ardından gözlerin çevrildiği şirketin sahibi Murat Ülker ilk açıklamasını Twitter'dan yaptı.
"Yurtdışındayım. Şimdi duydum. Haber verenlereteşekkürler. Kumpası kuranlar hak ettiklerini bulacaklar.
Milletimizin yanındayız."
Dün Holding'den yapılan resmi açıklamada da "Ülker'in karalama kampanyasına maruz kaldığı ve reklamın içeriğinin çarpıtıldığı" ifade edildi.
Şirket ayrıca 3 kişilik bir inceleme heyeti kurup olayı incelemeye başlamıştı. Hatta reklam projesinde yer alan TBWA şirketi ile tüm anlaşmalar iptal edilmiş ve ilgili departmanda çalışanlar da açığa alınmıştı!
Ancak kafamızda hala soru işaretleri var.
Murat Bey bu animasyonun bir şaka olduğunu düşündüğünden mi yoksa düşünmediğinden mi bu kadar sert refleks gösterdi acaba?
Kamuoyu kendisinden resmi beyanatlar değil, her zamanki rahat üslubuyla net bir açıklama bekliyor.
Ben de cevabına göre bir fıkra anlatacağım kendisine.

Zevzek

En az Ülker reklamı kadar konuşuldular uykusuz geçen cuma gecesi...
Evet, kuş kadar beyinleriyle birkaç ay önce 250 canını tank paletleri altında bırakmış bir halkın darbe hassasiyetini akıllarınca tiye almaya çalışansevimsizlerden bahsediyorum.
Ki hatırlayacaksınız, 15 Temmuz öncesi de "kafayı FETÖ'yle bozdunuz, abartmayın" diyenler de, halkın zevzek mi yoksa kripto mu olduğuna kanaat getiremediği bu sinsilerden başkası değildi.

valla ülkerin niyetini bilmem de, aşırı irrite edici bi reklamdı o, ben siyasi mesaj olarak bişey algılamadım ama çocuk psikolojisine zararlı olduğu kesin, saçma sapan şakara sponsor olcakmış, hem de kardeşe yönelik, aman ne dahiane bi fikir:KK53:

Buda reklamın iyisi kötüsü olmaza bir örnek :))))
Bu dünden bu yana gördüğüm kaçıncı ülkerin reklam haberi
Markadan çok reklam konuşuluyor tabi buda başka bir ayrıntı
Hangi ajans yaptı kim düşündü acaba ilginçmiş

Bu reklamı gördüm, 31 mart Twitter da çok konuşuldu. Saçmanın ötesi bir reklamdı. Hükümetede yakınlığı ile bilinen bir marka. Ne işler karıştırıyorlar yine acaba:işsiz:

Bu nasıl reklam cidden ya,ciddi ciddi bunu yayınlamışlar mı,bence 1 Nisan şakası bu,kötü bir şaka.
ben bunu ilk defa görüyorum canım ama benim yukarda eklediğim tvlerde dönen reklamdı, oldukçada saçma bulmuştum, kardeşe kumpas kurmaya teşfik ediyor, çocuklar böyle şeylerden kolayca etkilenir, intikam zamanı falan...

Chess Chess in verdiği reklamı gördüm ondaki subliminal mesajı alamadım. Acaba abi abla cemaate gönderme miymiş? :KK53: Bknz: Paranoyaklıkta sınır zorlama

Ama yamuğun yolladığı reklam cidden irrite edici. O konuşan ses, Elm sokağı kabusu jeneriğine dönüşmüş reklam müziği, patlamalı matlamalı göndermeler, intikam nidaları falan. Valla ben aldım mesacı çoh net... Testere izlerken bu kadar gerilmedim ben... :KK17:

ben bunu ilk defa görüyorum canım ama benim yukarda eklediğim tvlerde dönen reklamdı, oldukçada saçma bulmuştum, kardeşe kumpas kurmaya teşfik ediyor, çocuklar böyle şeylerden kolayca etkilenir, intikam zamanı falan...
Ben de şimdi senin reklamı gördüm chess,evet ikimizinki de farklı reklamlar,ben internete yazınca direkt bu çıktı diye ekledim.Sonuç olarak ikisi de hoş değil,dediğin gibi alttan alttan mesaj var.

Bu reklamı yapan hangi akla hizmet yapmış korku filmi gibi
2 gündür heryerde bu reklam youtub da
ternd videolarda 2 milyon izlenmiş ve çok yoğun tepki aldı kaldırılmış

Yıllardır dünya çapında marka olan bi firmayı kınıyorum
O sesi kim canlandırdı ise çok korkunç
Ben bile korktuysam çocuklar hic izlemesin
Bi çikolata reklamında bomba patlama zehirlenme hırsız tehdit varsa bide bunu çocuklar için yapıldığı anlatılmış yazık gerçekten yazık

Bana çok kötü gelmedi çok güzel olmasada yaratıcı bir fikir

Bana çok kötü gelmedi çok güzel olmasada yaratıcı bir fikir

Yaratıcı mı gerçekten. Evet yaratıcı ama ne taraftan bakacağına bağlı. Verdiği mesaj birileri için yaratıcı olabilir.

Mesela dün videoda o yeşil renkle yuvarlak içine aldıkları detaya baktım ne acaba diye sonra şarj etti, mezarlık olduğu. Yani bence de bi sübliminal mesaj var, birileri intikam alacak diyor yani. Ama kim acaba???

X