Üniversite yurt sorunu

menetrier

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
23 Nisan 2014
378
1.014
24
Evet belki dert değil ama kafamı çok kurcalıyor. Ben üniversite 2. Sınıfa geçtim. Geçen yıl özel bir yurtta(pansiyon gibi) tek kişilik odada kaldım. Birkaç olumsuzluk haricinde yurttan çok memnun kaldım. Yemekler güzel, servisi var, kliması, sıcak suyu vs vs. Ama benim en çok memnun olduğum konu tek olmak. Buraya kadar her şey iyi güzel ama aylık 850 tl veriyoruz yurda. Benim içime batıyor açıkçası bu parayı vermek. Durumumuz kötü değil çok iyi olmasa da iyi sayılır. Annemlere açtım bu konuyu. Tek kişilik kalmaktansa 3-4 kişilik bir odaya çıkayım daha ucuza denk gelir dedim. Hem yakında dershaneye de yazılacağım daha rahat olursunuz dedim. Annem yok olur mu öyle şey, sen başkalarıyla yapamazsın, ders çalışmazsın kavga edersiniz vs vs dedi. Eve çıkayım arkadaşımla dedim. Onda da yemek bulaşık temizlik nasıl yapacaksın onlarla uğraşırken ders çalışamazsın diyor. Yani tek odak noktaları ders çalışmam. Ama ben bu durumda onlara yük oluyormuşum gibi hissediyorum. Sizce ne yapmalıyım? Annemlere 3-4 kişilik odada da ders çalışabileceğimi insanların çoğunun öyle kaldığını anlatmayı denemeli miyim? Yoksa nasıl olsa annemler istiyor neden ben düşüneyim ki diyip bu düzende devam mı etmeliyim? Yorumlarınız benim için önemli.

Bence anneniz sizi sizden daha iyi tanır. Tanımadığın insanlarla kalmak zor. Horlayanı var, uyur gezeri var,yüksek sesle müzik dinleyeni var,var da var yani. En iyisi ailenizin bütçesini madem zorlamıyorsunuz. Devam edin benşm fikrim tabii bu.

Yani tek odak noktaları ders çalışmam.
Tabi ki ders çalışman olacak,
Annemlere 3-4 kişilik odada da ders çalışabileceğimi insanların çoğunun öyle kaldığını anlatmayı denemeli miyim? Yoksa nasıl olsa annemler istiyor neden ben düşüneyim ki diyip bu düzende devam mı etmeliyim? Yorumlarınız benim için önemli.
çok kişi aynı yerde zorlar ötesi,deneme bile,tecrübe ile sabit.
yük olduğunu düşünüyorsan,part time iş bul,ya da küçük çocuklara ders ver vs.
son söz,ailenin kıymetini bil,bazıları 5 kuruş almadan okudu,çalıştı vs.

İmkanın varsa odanda kal. Diğer türlü Kirayı az verirsin belki ama başka giderlerin fazla olur.

Bu biraz şans işi eğer iyi insanlara denk gelirseniz gerçekten hayatınızında en iyi günlerini yaşarsınız şahsen benim şuan bile en yakın arkadaşlarım aynı odada kaldığım arkadaşlarım

Kalabalıkta ders çalışılmaz. Sen ders çalışacaksın diğerleri sohbet edecek. Sus diyeceksin susmayacaklar kavga çıkacak boşuna. Ailen haklı bence bu işi burda kapat :)

Evet belki dert değil ama kafamı çok kurcalıyor. Ben üniversite 2. Sınıfa geçtim. Geçen yıl özel bir yurtta(pansiyon gibi) tek kişilik odada kaldım. Birkaç olumsuzluk haricinde yurttan çok memnun kaldım. Yemekler güzel, servisi var, kliması, sıcak suyu vs vs. Ama benim en çok memnun olduğum konu tek olmak. Buraya kadar her şey iyi güzel ama aylık 850 tl veriyoruz yurda. Benim içime batıyor açıkçası bu parayı vermek. Durumumuz kötü değil çok iyi olmasa da iyi sayılır. Annemlere açtım bu konuyu. Tek kişilik kalmaktansa 3-4 kişilik bir odaya çıkayım daha ucuza denk gelir dedim. Hem yakında dershaneye de yazılacağım daha rahat olursunuz dedim. Annem yok olur mu öyle şey, sen başkalarıyla yapamazsın, ders çalışmazsın kavga edersiniz vs vs dedi. Eve çıkayım arkadaşımla dedim. Onda da yemek bulaşık temizlik nasıl yapacaksın onlarla uğraşırken ders çalışamazsın diyor. Yani tek odak noktaları ders çalışmam. Ama ben bu durumda onlara yük oluyormuşum gibi hissediyorum. Sizce ne yapmalıyım? Annemlere 3-4 kişilik odada da ders çalışabileceğimi insanların çoğunun öyle kaldığını anlatmayı denemeli miyim? Yoksa nasıl olsa annemler istiyor neden ben düşüneyim ki diyip bu düzende devam mı etmeliyim? Yorumlarınız benim için önemli.
yemek servıs dahıl 850 tl ıse ve buna yakıt s elektrık gıderlerı gıbı ana gıderlerde dahılse zaten 850 tl cok cuzı bır fıyat. hem tek kalmaya alısmıs bırı baskaları ıle aynı odayı yada evı paylasmakta zorlanır bence aılenın de durumu varken hıc kasma kendını senın tek gorevın okulunu basarıyla bıtırmek zaten, istersen okulda yada dısarda gırersın part tıme bır ıse harclıgını ordan cıkarırsın bu da aılene destek olmanın baska bır yoludur.

2 kişilik olda varsa deneyin ama 3 4 kişi ile zor. imkan varsa zorlamayın.

eveeet konu tam benlik, yurt yaşamı hakkında 4 sene boyunca bir dünya şey görmüş bir kardeşiniz olarak konuya gelmiş bulunuyorum.

öncelikle selam güzel kardeşim, şunu bil ki verdiğin 850 TL çok uygun. üstelik tek başına olman en güzel nimet. başkaları ile düdük kadar odaları paylaşmak o kadar zor ki, keşke zor olan tek şey bu olsa. başkaları ile ders çalışma salonlarını paylaşmak bile zordur yurtta. senin tek başına ders çalışabileceğin bir odan olduğu için odanın her köşesini öpmen lazım :)

2 kişi olsa yine anlaşabilirsiniz ama 3 ve üzeri imkanı yok. şansına çok iyileri denk gelirse tabi hayatının en güzel zamanını geçirirsin ama bu düşük bir ihtimal. 3, 4 ve daha fazla kişiyle aynı odada yaşarsan;

mahremiyetin olmaz.

istediğin saatte uyuyup uyanamaz, yatıp kalkamazsın.

oda arkadaşların yetmezmiş gibi onların dışarıdan getirdiği arkadaşları da mutlaka olur.

ders çalışmak zaten imkansız, sen ders çalışmak isterken diğer ikisi sohbet etse ne yapacaksın?

odanda kafana göre birşey yiyip içemezsin, herkes bunu yapıyorsa evet rahatça yaparsın ama eğer bu konuda sıkıntı çıkaran kişiler oda arkadaşın olursa yapamazsın, özellikle kokulu, sesli yiyecekler. aslında haklı birşey bu benim son kaldığım odadaki kızlar iyilerdi ama bazen çok kötü kokan cipsler falan yerlerdi, camı da açtırmazlardı oda leş gibi kokardı.

koku demişken, oda havalandırma işini gerçekten sorun eden tipler var. bunlar yüzünden mayıs ayında cam pencere açamadığımı bilirim yani ben açardım onlar kapatırdı, üşüyormuşşş mayısın ortasında!

çok pis kızlar var, odada senin yatağına kirli kıyafetini bırakan, ortak eşyaları (masa, sandalye gibi) kirli bırakan, oda içinde bulaşık biriktirip yıkamayan, kokutan...

uyku benim için çok büyük sıkıntıydı, horlayan oda arkadaşın varsa yandın, ben neler çektim neler.

benim başıma gelmedi ama çok yakın bir arkadaşımın oda arkadaşı gece vakti millet uyurken bilgisayarını açıp odanın içinde sevgilisiyle konuşuyordu, arkadaşım kaç kere onun sesine uyandı, kız sabaha kadar bilgisayarı kapatmazdı falan.

bazen senin de uykun kaçabilir, ışıklar söndüğü zaman bilgisayarımdan ya da telefonumdan birşeyler izleyeyim öyle yatayım diyebilirsin ama oda arkadaşların rahatsız olabilir, kapat diyebilir, telefon ışığına laf edeni gördüm.

sessizlik çok güzel birşey ama bunu abartanlar da var, odada çıt çıksa seni kesmek isteyenler olabilir, ses takıntısı olan birisi denk gelirse odanda hiçbir şey yapamazsın, normal saatler içinde bile. mesela bilgisayarında yazı yazmak istersin ama kızın ses takıntısı varsa klavye sesinden rahatsız olur, mause sesinden rahatsız olur.

pisliğin, kabalığın suyunu çıkaranlar var, odanın içinde gaz çıkaran falan. bizim yurtta bi kız vardı rezil bir tipti, bir gün bizim arkadaşın yanında iç çamaşırını indirip çok özür dilerim ama cinsel organını falan silmiş, kız bu olaya şahit oldu ve odasını değiştirdi. :KK70:

manyak çok yani, bir keresinde vize mi final miydi neydi, çalışma salonunda çalışıyorum, kitaptan okuyup altını çiziyorum fosforlu kalemle... salon da fısır fısır seslerle dolu, sayfa sesi, pat küt kalem koyma sesi, sandalye çekme sesi falan gibi sesler var. kızın biri geldi yanıma, bana ne dedi biliyor musun? "senin kalem sesinden rahatsız oldum sessiz çiz" :KK70: ben şoka girdim, dedim ne yapayım kalem sonuçta, düğmesi mi var ki sesini kısayım? kavga ettik kızla. :KK70:

oda arkadaşın pis olabilir, kendine bakmıyor olabilir, kokuyor olabilir yani sen çekmek zorunda mısın milletin ter kokusunu falan? girmez yıkanmaz, çorap değiştirmez tipleri gördüm ben.

daha sayamayacağım çok fazla şey var, iyiler binde bir çıkar ve gerçekten unutulmaz olurlar ama kötülerin çıkma ihtimali çok fazla var. şimdi sen kendin karar ver, ne yapman gerektiğine. ben 4 senede neler gördüm daha burada anlatamayacağım şeyler de var.

benim çok iyi anlaştığım 1 arkadaşım vardı, aynı odadaydık, birlikte başladık kısmen birlikte sona erdirdik yurt ve okul hayatımızı. tüm bu rezilliklere katlanmamda desteği, morali çoktur. biz ne yaşadıysak ortak yaşadık, tek başıma bu kötülüklerin arasında kalsaydım daha kötü olurdum. biz o arkadaşımla çok şey paylaştık, yemeğimizi birlikte yerdik, alışverişe birlikte giderdik, beraber ders çalışırdık falan zaten aynı sınıftaydık. bazen odadaki diğer 2 kız memlekete falan giderdi biz arkadaşımla ikimiz kalırdık ve çok eğlenirdik. o akşamların birinde yurda alkol falan sokup içip çakırkeyf olmuşluğumuz bile var :) sonra tabi bira şişelerini yurdun çöpüne atamadık, derse giderken çantaya doldurup kampüsteki çöpe atmıştık da şangır şungur sesler gelince herkes bize bakmıştı. :KK70:

hangi ilde yurt arıyorsun? bende aynı çelişkide kaldım geçen sene ama yurtta kaldım iyi ki de öyle yapmışım. yurtta kalacaksan tek kişilik odası olan yurtlara bak derim. bi site var, ben oradan incelemiştim, kendi istediğine göre yurt bulursun. site şu https://www.ozelyurtara.com

X