Vajinal mantar yardım

nooname

Üye
Kayıtlı Üye
2 Nisan 2020
67
150
Merhabalar,

Benim birkaç gündür genital bölgemde bir kaşıntı var. Adetim geçen hafta bitmişti ertesi gün de ağda yapmıştım. Normalde jiletle alırdım bu da ikinci kez ağda deneyişim (ilkinde zaten acıdığı için neredeyse hiç alamamıştım o yüzden ilk bile sayılır). Neyse tabi yine acıdığı için çok tamamen alamadım kalanını da ertesi gün jiletle aldım yine. O günden beri de (3 gün oldu) o bölgemde hafif bir kaşıntı var. Akıntım da normalden fazlaydı. Ama rengi kokusu normal olduğu için çok endişelenmemiştim. Kaşıntı sebebini de hem ağda hem jilet tahriş ettim falan diye düşündüm ya da genel olarak tüylerle alakalı olduğunu düşündüm ama soradan fark ettim ki kaşıntı aslında vajinamın içinde. Aynada şöyle bir inceleyeyim dedim vajinamın içinde beyaz beyaz noktalar gördüm. İnternette vajinal mantar diye arayınca çıkan görsellere benziyor.

Biliyorum doktora gitmem lazım ama yurtdışında yaşıyorum doktora gitmeye çekiniyorum. Zaten normalde de burada doktora gitmeye çekiniyorum bir de jinekolog olunca kendimi rahat hissedebileceğimi düşünmüyorum dil bariyeri vs. ürkütüyor beni. Türkiyeye de gelemiyorum malum sebepten. Sonuç olarak buraya yazmak istedim fikir almak için. Öncelikle sizce bu anlattıklarım mantar teşhisi koymak için yeterli mi? Öyleyse de nereden bulaşmış olabilir? Bekarım ve cinsel hayatım yok. Evde kendi kendime geçirebileceğim bir tedavi yöntemi var mı? Ya da yan etkisi fazla olmayan (yani mantar değilse bile sorun olmayacak) ilaç takviye gibi bir şey önerir misiniz? Bir de dediğim gibi kaşıntı hafif ve akıntı miktarı fazla olmasına rağmen rengi ve kokusu anormal değil. Bunlar iyi bir şey mi? Tecrübelerinizden bilgilerinizden tavsiye verirseniz çok sevinirim.

Merhaba öncelikle geçmiş olsun mantar olma olasılığı fazla kaşıntı akıntı ve koku faktöründen.. Bende ara ara uzun süreli sürekli malesef mantar oluyorum ve gercekten bulaştımı ara ara gecıyor ama en son gecen aylarda uzun süre yaşayıp hayatı zindan etmişti ..
Doktora gittim ve bana antibiyotik tedavisi uyguladı her hafta aynı gunler olmak uzere 2 gun kullandım ve yaklasık 6-7 ay kullandım bitse bile devam et dedi bi 2-3 ay daha bundan once hep kremler kullandım mantar ve kaşıntı icin ama gecici rahatlattı sonra tekrar basladı fıtıl aldım ama fitl beni daha da kotu yaptı ki dogru duzgun kullanamadımda hep cikti fitil kaşıntıdan kanamam oluyordu artık ve su dahi değdiremiyordum umarım sen o raddeye kadar gelmezsın doktorumun bana ozellıkle dedigi ve surekli olmamdaki etkenlerden şunları yap yapma dedi.. öncelikle ic camasırında yumuşatıcı kullanma dedi, kokulu tuvalet kagıdından uzak dur , şampuan duş jeli vs gibi seyleri o bolgeden uzak tut dedi degdırme bıle dedi sadece ılık su , onun haricinde ben sulandırılmış sırke ile tuvaletten sonra yıkadım , onceden cok dar camasır giyerken doktorum dedi ki bol seyler giy hatta geceleri camasır giyme bıle dedi hava alması gerek cunkü ve dikkat et ozellıkle terlediginde daha da artıyor kaşınman , yogurt tüket bol bol ve su ve bende jiletle alıyordum jiletin acaip etkisi oluyor bi sure sadece kısaltma makınesıyle kısalt jiletleme dedi ve bu sekılde antıbıyotikle şükürler olsun ki kurtuldum.. umarım faydam olur

Merhaba öncelikle geçmiş olsun mantar olma olasılığı fazla kaşıntı akıntı ve koku faktöründen.. Bende ara ara uzun süreli sürekli malesef mantar oluyorum ve gercekten bulaştımı ara ara gecıyor ama en son gecen aylarda uzun süre yaşayıp hayatı zindan etmişti ..
Doktora gittim ve bana antibiyotik tedavisi uyguladı her hafta aynı gunler olmak uzere 2 gun kullandım ve yaklasık 6-7 ay kullandım bitse bile devam et dedi bi 2-3 ay daha bundan once hep kremler kullandım mantar ve kaşıntı icin ama gecici rahatlattı sonra tekrar basladı fıtıl aldım ama fitl beni daha da kotu yaptı ki dogru duzgun kullanamadımda hep cikti fitil kaşıntıdan kanamam oluyordu artık ve su dahi değdiremiyordum umarım sen o raddeye kadar gelmezsın doktorumun bana ozellıkle dedigi ve surekli olmamdaki etkenlerden şunları yap yapma dedi.. öncelikle ic camasırında yumuşatıcı kullanma dedi, kokulu tuvalet kagıdından uzak dur , şampuan duş jeli vs gibi seyleri o bolgeden uzak tut dedi degdırme bıle dedi sadece ılık su , onun haricinde ben sulandırılmış sırke ile tuvaletten sonra yıkadım , onceden cok dar camasır giyerken doktorum dedi ki bol seyler giy hatta geceleri camasır giyme bıle dedi hava alması gerek cunkü ve dikkat et ozellıkle terlediginde daha da artıyor kaşınman , yogurt tüket bol bol ve su ve bende jiletle alıyordum jiletin acaip etkisi oluyor bi sure sadece kısaltma makınesıyle kısalt jiletleme dedi ve bu sekılde antıbıyotikle şükürler olsun ki kurtuldum.. umarım faydam olur

Cok tesekkurler yanitiniz icin. Size de cok gecmis olsun umarim ben o asamaya gelmeden atlatirim. Benim ilk kez oluyor hayatimda o yuzden dun aynada o beyazliklari gorunce elim ayagim titredi resmen sonra biraz arastirdim baya yaygin bir seymis. Insan sagligin kiymetini gercekten kaybedince anliyor. Dediklerinizi yapacagim yani normalde de dikkatliyimdir aslinda banyoda ilik su disinda hic bir sey degdirmem o bolgeye, geceleri genelde pamuklu gecelik giyer camasirsiz yatarim ama oldu bi sekilde nasil olduysa. Yogurt ve su tuketimini artiracagim bir de zerdecal duydum. Sabah da eczaneden probiyotik aldim. Umarim faydasi olur. Umarim siz de tekrar yakalanmazsiniz. Tekrar cok tesekkurler.

Mantar için gittiğinde çok detaylı muayene yapılmıyor benim tecrübe ettiğim kadarıyla. Yüzeysel bir bakılıyor. Zaten kaşıntı ve akıntı dersen doğrudan ilacını verir. İllaki doktora gidemem diyorsan bence bir eczacıya danış. Mantar ilacı sonuçta eczacı da anlar ve ilacını verir. Hangi ülkedesin bilmiyorum türkiyede zaten reçete ile alınmıyor bu vajinal mantar ilaçları. Bikaç kere doktora gittim, artık mantar olduğumda anlıyorum ve doğrudan eczaneden alıyorum ben. Bence bu aşamada takviyelerle uğraşma, ilaçla tedavi ile 2 günde sonuç alırsın, daha sonra buna tekrar yakalanmamak için ilaç dışı probiyotik gibi takviyeler işe yarayabilir.

Mantar için gittiğinde çok detaylı muayene yapılmıyor benim tecrübe ettiğim kadarıyla. Yüzeysel bir bakılıyor. Zaten kaşıntı ve akıntı dersen doğrudan ilacını verir. İllaki doktora gidemem diyorsan bence bir eczacıya danış. Mantar ilacı sonuçta eczacı da anlar ve ilacını verir. Hangi ülkedesin bilmiyorum türkiyede zaten reçete ile alınmıyor bu vajinal mantar ilaçları. Bikaç kere doktora gittim, artık mantar olduğumda anlıyorum ve doğrudan eczaneden alıyorum ben. Bence bu aşamada takviyelerle uğraşma, ilaçla tedavi ile 2 günde sonuç alırsın, daha sonra buna tekrar yakalanmamak için ilaç dışı probiyotik gibi takviyeler işe yarayabilir.

Cok tesekkurler yanitiniz icin. Bildigim kadariyla burada da mantar ilaclari recetesiz satiliyor ama problemin mantar mi bakteri kaynakli enfeksiyon oldugunu anlamak icin test yapilmasi gerekiyor sanirim. Hatta eczanede test de satiliyor kendiniz ornek alip labaratuara gonderiyorsunuz mantar mi bakteri mi belli oluyor ona gore tedavi de oneriliyormus. Mantarsa krem, bakteri kaynakliysa antibiyotik (receteli tabi o). Buradaki sistemi cok iyi bilmiyorum malum Turkiyede bakire oldugunuzda belli sinirlar dahilinde muayene oluyor. Burada nasil oluyor bilmedigim icin biraz cekiniyorum. Bir hafta kadar takviye deneyecegim olmadi gecmezse test ya da doktora gidecegim sanirim. Tekrar tesekkurler.

Durum guncellemesi: Beyaz lekeler kayboldu, akinti normale dondu. Kasinti hala hafif var. 24 saatte sadece yogurt yiyerek mantari yenemeyecegime gore ya bu baska bir seydi ya da gercekten mantar ama yendim demek icin cok erken, bilemiyorum. Umarim azalarak biter ve bu surecte ogrendiklerim yanima kar kalir. Olur da konuyu sonradan okuyan olursa diye bu surecte ogrendiklerimi not edeyim:

1. Yaygin olan iki turlu vajinal enfeksiyon var biri bakterilerin neden oldugu (kisaca BV), digeri de candida adli mantarin neden oldugu (kisaca mantar, ingilizcesi yeast infection).
2. Iki enfeksiyonun belirtileri birbirine benzer (aslinda akinti koku kasinti gibi konularda farkliliklar var ama yine de ayirt etmesi zor olabilir) ama tedavileri farkli. BV icin antibiyotik tedavisi, mantar icinse genelde recetesiz satilan kremler kullaniliyor.
3. Ilk kez basiniza geliyorsa hangisi oldugunu anlamak icin doktora gitmek onemli.
4. Bu enfeksiyonlar cinsel yolla bulasan hastalik (STD) kategorisinde degil. Ama enfeksiyonlardan birine sahip olmak STDlere karsi risk olusturuyor, yani size STD bulasmasini kolaylastiriyor.
5. Genel olarak ikisinin de sebebi vajinadaki iyi ve kotu bakteri dengesinin bozulmasi. BV kotu bakterilerin neden oldugu enfeksiyon. Herhangi bir sebeple antibiyotik kullanimi (BV icin bile olsa) iyi bakterileri de oldurdugunden vajina enfeksiyonlara acik hale geliyor ve mantar olusabiliyor.
6. Bakteri dengesini korumak icin vucuda extra faydali bakteri takviyesi yapmak gerekebilir. Yogurt en onemli dogal takviye, ayni sekilde kefir de. Benzer sekilde probiyotik de alinabilir.
7. Tabi en onemli sey genel olarak bagisiklik sistemini guclu tutmak, saglikli beslenme vs. Hatta candida diyeti diye bir diyet var. Ferin Batman'in diyetlerinde ornek liste bulabilirsiniz.
8. Vajinanin ph degeri dogal seviyesinde kalmali zira bu seviye degistiginde kotu bakterilerin uremesi icin bir ortam olusuyor. Bunun icin su disinda herhangi bir temizleyici kullanmamak gerek.

Benim icin bu tecrube resmen wake up call oldu. Bundan sonra daha dikkatli yasayacagim sanirim. Hala atlattigimi dusunuyorum o yuzden fragman tadinda bir deneyim oldu ama bu kadari bile yetti umarim uzun metrajini gormem.

Herkese saglikli gunler.

Geçmiş olmasını dilerim. Tüm yasadiklarinizi bizzat 3-4 yıl yaşadım. (BV+mantar) Ancak ne diyet ne Flora duzenleyiciler ne de kullandigim onca hap... haplar bagirsaklarimi ve karacigerimi mahvederken hastaligin yarattigi koku ve kasinti psikolojimi, cinsel hayatimi mahvetmisti.
Çok şükür ki muhtesem bi doktora denk gelerek kurtuldum her iki iletten de . Eğer sizin mantariniz hala geçmediyse bu eziyeti çekmeyin diye yazmak istedim.
Dr. Huseyin Kösoglu na gidin. İstanbul/sahrayicedit te muayenehanesi var. Mümkünse ilac vermeden bazı solusyonlarla vajinanizi yıkıyor ve illetten resmen bir çırpıda kurtuluyorsunuz. Doktorumun elini ayagini öpecek duruma gelmiştim.. Kendisinin benim hayatimdaki yeri çok ayri artik. Ben de mantar basligini görünce kimse benim yaşadıklarımı yaşamasın istiyorum.
Umarım ihtiyaciniz olmaz ama bir gün olursa diye iletmek istedim.

X