Vajinal Siğil rahatsızlığı olan var mı? (Genital Siğiller,HPV, Human Papilloma virus)

Editor

Edidir Edi
İçerik Editörü
12 Temmuz 2006
984
1.365
Arkadaşlar benim yaklaşık 9 ay önce falan vajinada siğiller oluştu. Doktora gittim tedavisi olmadığını yakarak tedavi edildiğini söyledi. Yakıyorum bir ilaç sürüp geçiyor sonra tekrar çıkıyor. Allah korusun rahim ağzı kanseri olma riski daha fazlaymış. Bana bir tavsiyesi olan varsa lütfen yazsın.teşekkürler...HPV Virüsü Nedir?

Hem kadınlarda hem erkeklerde görülen genital siğiller, cinsel yolla bulaşan HPV enfeksiyonun genital bölgedeki belirtisidir. “Kondiloma aküminata” olarak da adlandırılır. HPV virüsünün (Human papilloma virus - İnsan papilloma virüsü) 200’den fazla çeşidi bulunur ve bunlardan 40’ı genital siğillere neden olur. En çok siğillere yol açan tip HPV 6 ve HPV 11’dir. Ancak bu HPV tipleri kansere yol açmazlar.

Özellikle kadınlarda, başka HPV tipleri de aynı anda vücutta bulanabilir ve bu nedenle Pap Smear gibi testlerin yapılması gerekir. Genital siğiller deride açık veya koyu kahverengi kabarıklıklar, kimi zaman lekeler halindedir. Tek olarak görülebileceği gibi birden fazla siğil yan yana karnabahar şekilde görünebilir. Siğiller kimi zaman et beni sanılır ya da hiç fark edilmez. Kaşıntı yapabilir ya da cinsel ilişki sırasında kanamaya yol açabilirler.

Kadınların ve erkeklerin yüzde 60’nın hayatının bir döneminde HPV ile karşılaştığı tahmin ediliyor. Virüs vücuda girdikten sonra genellikle bağışıklık sistemi tarafından baskılanıyor. Baskılanmadığı durumlarda genital siğillere yol açan tipler, bulaşma sonrası ortalama 1 sene sonra belirti veriyor.

Virüs belirti verse de vermese de vücutta olduğu için başka kişilere bulaştırma ihtimali bulunuyor. Dolayısıyla HPV virüsünün ne zaman ve kimden bulaştığı belirlenemiyor. Genital siğiller ne kadar erken teşhis edilirse tedavisi o kadar kolay oluyor. Siğiller kremler, çeşitli yakma yöntemleri ya da büyüklüklerine göre cerrahi ile tedavi ediliyor.

Genital siğiller toplumda yüzde 1 oranında görülüyor. 20’li yaşlarda bu oran yüzde 7’ye çıkıyor. Rahim ağzı kanseri aşısı yapılsa bile mutlaka tarama programlarına devam edilmesi gerekiyor. 21 yaşından itibaren tüm kadınlara üç yılda bir Smear yapılması gerekiyor.

HPV ile PAP smear testinin beraber kullanıldığı tarama Co-Test ise 30 yaşından itibaren yaptırılması tavsiye ediliyor. Bu sonuçların her ikisi de iyi çıkarsa beş yıl içerisinde rahim ağzı kanseri veya kanser öncesi lezyonu gelişme oranı yüzde 0, 08’e düşüyor.


HPV Nasıl Bulaşır?

 • HPV virüsü her iki cinsiyette de görülebilir ve kişiden kişiye cinsel temasla bulaşır. Vajinal ve anal ilişkinin yanı sıra, kondomun örtmediği genital bölgedeki deri temasıyla da HPV bulaşabilir.
 • Genital siğiller görünür olmasa da HPV ile enfekte derinin genital bölgeye teması virüsün bulaşması için yeterli olur.
 • Nadiren oral cinsel ilişki ile bulaşır.
 • HPV bulaştıktan sonra uzun yıllar vücutta sessiz kalabilir ve herkeste genital siğile neden olmaz. Birçok kişide HPV, vücudun savunma sistemi tarafından etkisiz hale getirilir.
 • Genital siğil yapan HPV tipleri bulaştıktan sonra siğiller birkaç ay ya da birkaç yıl sonra ortaya çıkabilir. Bu sürede kişi taşıyıcı durumunda olur ve hastalığı başkalarına bulaştırabilir.
 • HPV taşıyan gebelerde, doğum sırasında anneden bebeğe geçebilir.
 • Genital siğillerin hangi partnerden geçtiğini ve virüsün ne kadar zamandır vücutta olduğunu saptamak mümkün değildir.
 • Tedavi edilmeyen hastalarda siğiller çoğalabilir ve boyutları büyüyebilir.
 • Genital siğiller öpüşmekle, havlu, çatal-kaşık kullanımı, bardak, tuvaletten bulaşmaz.

Korunma Yolları

 • Vajinal, anal veya oral seks sırasında her zaman prezervatif kullanın - ancak virüs prezervatif tarafından korunmayan cilt bölgelerinden de bulaşabilir.
 • Genital siğiller için tedavi görürken cinsel ilişkiye girmeyin.
 • HPV aşısı yaptırın: HPV’den korunmanın en etkili yolu; hem kadınlar hem de erkekler için HPV aşısı olmaktır.
 • Tüm dünyada kullanılan ve bazı ülkelerde çocukluktan itibaren yapılan HPV aşısı, virüsün en sık kanser yapan HPV 16 ve 18 tipine karşı koruyuculuk sağlıyor. Ayrıca, dörtlü aşının (kuadrivalan) genital siğil yapan 6 ve 11 tiplerine karşı koruyuculuğu da bulunuyor. Tüm rahim ağzı kanserlerinden yüzde 90 oranından koruyabildiği gibi, siğilden de aynı oranda koruyor.

Belirtiler​

Genital siğiller toplu iğne başı büyüklüğünde, kabarcıklı ve pürtüklü yapıdadır. Birden çok olduklarında birleşerek karnabahar görünümünü alabilirler. Başlangıçta deri renginde veya kahverengi kabartılar şeklinde olabilirler. Siğiller genellikle şikayete neden olmazken, bazen kaşıntıya neden olabilir, cinsel ilişki sırasında kanayabilir.


Genital Siğiller Şu Bölgelerde Ortaya Çıkabilir

 • Siğiller tek, grup halinde, ciltten yüksek, yassı veya "karnabahar" biçimli olabiliyor.
 • Deri kabarık, üzeri pürtüklü, deri rengi, açık kahverengi ya da rengi gri olabiliyor.
 • Genellikle acı-ağrı hissi olmuyor. Ancak kaşıntı olabiliyor.
 • Cinsel ilişki sırasında hafif kanama yapabiliyor.
 • Siğil olan bir kişi ile cinsel temas sonrasında, haftalar ya da aylar içinde ortaya çıkabiliyor.
 • Genital siğillere neden olan HPV enfeksiyonu, ağzın genital bölgeye teması olursa nadir olarak boğazın içinde siğile neden olabilir.

Kadınlarda

 • Vulvada (dış kadın genital bölgesi)
 • Vajina içinde veya çevresinde
 • Anüs içinde veya çevresinde
 • Kasıklarda (genital bölgenin iç uylukta buluştuğu yer)
 • Rahim ağzında

Erkeklerde

 • Penis,
 • Testisler,
 • Kasık,
 • Bacak arası veya anüste bir veya daha çok sayıda ortaya çıkıyor.

Tanı Yöntemleri​

Genital siğiller görüntüleri açısından çok tipiktir. Genital siğillerin teşhisi Deri Hastalıkları Uzmanı (Dermatolog) tarafından yapılan muayene ile siğillere bakılarak tanı konabilir. Jinekoloji ve Üroloji tarafından da tanı konabilir. Kadınlarda, özellikle yıllık rutin jinekolojik muayene sırasında tespit edilebilir.

Eğen genital siğilleriniz varsa, tedaviniz bitene kadar cinsel ilişkiye girmeyin ve partnerinizi de bilgilendirin. Kadınlarda HPV, rahim ağzı kanseri için önemli bir risk faktörüdür. Bu nedenle genital siğillerin yanı sıra diğer HPV tiplerinin varlığı için aşağıdaki testler yapılır:

Pap Smear Testi

Jinekolojik muayene sırasında vajinanın girişinden özel bir fırça veya spatul vasıtasıyla örnek alınır. Acısız bir işlemdir. Rahim ağzında hücresel değişiklik olup olmadığı belirlenir. Smear testi tek başına kanser tanısı koyulmasında yeterli değildir. Smear testinin pozitif çıkması bir problem olduğuna ve tanıya yönelik testler yapılması gerektiğine işaret eder.

HPV DNA testi

Pap smear'in anormal çıkması durumunda, HPV'nin kansere neden olma olasılığı araştırılır.

Kolposkopi

Vulva, vajina ve serviksin ışıklı büyüteçle incelenmesidir.

Servikal Biyopsi

Rahim ağzından doku alınarak kansere neden olabilecek hücre değişimleri araştırılır.


Tedavi Yöntemleri​

HPV enfeksiyonunu vücudunuzdan atacak bir tedavi yoktur. Ancak genital siğiller aşağıdaki yöntemlerle yok edilebilir. Tedavide sadece siğillerin yok olması değil, siğilin bulunduğu dokunun tamamen temizlenmesi amaçlanır.


Genital siğiller krem, kriyoterapi (yakma) ya da dondurma, siğil büyükse cerrahi ile tedavi ediliyor.

Kremler

Bunlar siğil dokusunu kimyasal olarak yakarak tedavi sağlayan ilaçlardır.

Kriyoterapi

Bu, siğilin sıvı nitrojen püskürtülerek dondurulması ve dağılmasını sağlar. Anestezi gerektirmez.

Elektrokoterizasyon

Siğillerin elektrik akımı yoluyla yakılmasındır, lokal anestezi ile o bölge uyuşturularak işlem yapılır.

Cerrahi

Genellikle anestezi altında yapılır ve cerrah tarafından siğiller tek tek ameliyatla temizlenir. Tedavideki esas hedef, siğillerin bulundupu taban dokunun tamamen yok edilmesidir.

Tüm bu tedavi yöntemleriyle mevcut siğiller iyileşir. Ancak taşıyıcılık yıllarca devam edebilir. Bu yüzden kişinin immün sistemindeki değişikliklere bağlı olarak siğiller tekrar çıkabilir.

Erkeklerde HPV/Genital Siğillerin Tedavisi

Günümüzde erkeklerde HPV'nin varlığını gösterebilecek bir test bulunmuyor. Siğiller genellikle erkeklerin penis, testis torbası, anüs çevresinde ve kasıklarda görülüyor. Eğer penis ve çevresinde siğil, et beni, kabarıklık, yara, ülser, beyaz lekeler veya diğer anormal yapılar fark edilirse bu durumda bir uzmana başvurulması gerekiyor.

HPV'nin genital bölgede siğil oluşumuna neden olabilen HPV tipleri kansere yol açabilen tiplerle aynı değil. Diğer tipleri ise, penis, anüs ve ağız içi-boğaz kanserlerine yol açabiliyor. Bununla birlikte, virüs penil, anal ve baş ve boyun gibi nadir görülen kanserler ile bağlantılı olduğundan, HPV'nin önlenmesi hala erkekler için önemli.

Erkeklerde genital siğillerin tedavisi ilaçla, cerrahi yolla ve yakma ya da dondurma yolu ile yapılıyor.
 
Son düzenleyen: Moderatör:

tiviti

GELDİN DÜNYAMIZ OLDUN...
Kayıtlı Üye
6 Temmuz 2007
846
4
37
canım geçmiş olsun başıma gelmediği için bilmiyorum kusura bakma kendin mi yakıyosun anlamadım
 

alya1112

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
27 Nisan 2007
23
17
sağol canım.bi ilaç var asit şeklinde kulak pamuğuyla siğil üzerine uyguluyosun.o siğilleri yakıyor yani yok ediyor.bazen uyuyup bi daha tekrarlamıyomuş ama bazen de tekrar edebiliyomuş.benim tekrar ediyo malesef.bi de lazerle yakma yöntemi varmış bursaya dönünce onu denemeyi düşünüyorum.benden size tavsiye aşısı var rahim ağzı kanseri için.onu mutlaka vurdurun.26 yaşına kadar diye biliyorum.ben çok pişmanım vurdurmadığım için.
 

Hamilelik günlüğü : Doğumdan bu güne 2932 gün geçti.

tiviti

GELDİN DÜNYAMIZ OLDUN...
Kayıtlı Üye
6 Temmuz 2007
846
4
37
anladım canım çok geçmiş olsun yeniden bende düşünüyorum rahim ağzı kanseri aşısını vurdurmayı ama nedense hep erteleniyo işte nedir bu kadınların çektikleri.....
yinede isyan etmeyeyim herşey Allah'tan....
 

alya1112

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
27 Nisan 2007
23
17
kadın olmak çok zor gerçekten.doğum hastalık bitmiyor...sakın ihmal etme bence canım.ben de vurulucam belki faydası olur en azından farklı tür virüse karşı koruyomuş.
 

Hamilelik günlüğü : Doğumdan bu güne 2932 gün geçti.

pxixn@r

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
5 Kasım 2007
139
3
rahim ağzı kanseri aşısı hakkında da herkes başka bişey söylüyor... annem benim için sormuş 25 yaşına kadar demişler... geçenlerde tv de bir prof 55 yaşına kadar yapılabilir ve koruma sağlar, dedi...
genital siğillerin cinsel yolla bulaştığını biliyorum... eşinle konuşmalısın... çok geçmiş olsun...
 

alya1112

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
27 Nisan 2007
23
17
26 yaşına kadardı ama uzatıldığı da biliyorum.teşekkürler.
 

Hamilelik günlüğü : Doğumdan bu güne 2932 gün geçti.

Mahbile

Acem Kızı
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2006
1.391
8
38
Canım vajinal sigilerin tek bulaşma yönü eşden kaynaklanıyomuş...
Benim bi arkadaşım aynı durumda oldu , yakıldı yeniden çıktı...
Bence eşinde bi görünse iyi olur doktora sanırım ondan geeln sigil cinsel yolla sanada bulaşmakta geçmiş olsun :1hug:
 

tamara197

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2006
79
2
siğiller kesinlikle cinsel ilişkiyle bulasıyor..gecen yaz benım popo uç kısmımda çıktı ve bır sure sonra çogaldı korktum bu ne dıye dr gıttım lazerle yaktı ve bır ılac verdı o gecırdı ve bana dedığı suydu..ya hijyenik olmayan agdadan veya cinsellikten kiminde ykaybuluyormus kımınde yenıden tekrarlıyormus..hijyen şart hanımlar..ve tabi eşede bulaştırma riski oldugu için eşlerde dikakt etmeli..benım eşimde de bır tane çıktı ve hemen oda gıttı lazerle aldırdı bıs senedır yok şükür..
 

alya1112

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
27 Nisan 2007
23
17
beni gerçekten çok rahatlattın tamaracım.ben de lazer düşünüyorum ama şu an bursa dışındayım dönünce hemen yaptırıcam.inş ondan sonra tekrarlamaz.paylaşımın için teşekkürler canım.
 

Hamilelik günlüğü : Doğumdan bu güne 2932 gün geçti.

kxuxçxuxk kara kxixz

Guru
Kayıtlı Üye
8 Ekim 2007
128
1
45
alya 1112 şimdi gördüm siğillerini yaktırdınmı benimde varda doktor yakılması gerekiyor demişti ama yaktıramadım bekliyorum sen neyaptın birde sakın diğer önerileri dikkate alma o asit gibi dedikleri orası için değil sert derilerde yani el yüz v.s gibi yerler içindir genetal bölge için değil sakın uygulama olsaydı ben 1 senedir siğillerle duruyorum evimdede o sudan var ama kullanmadım
 

alya1112

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
27 Nisan 2007
23
17
ben doktora muayene olduktan sonra doktorum verdi bu asiti ve ben çok araştırdım nette bi yöntem gerçekten bu.ama sakın ihmal etme çok önemli çünkü sürekli çoğalıyolar ve allah korusun rahim ağzı kanseri olma riski diğer insanlara göre çok daha yüksek.bir an önce doktora git bence...
 

Hamilelik günlüğü : Doğumdan bu güne 2932 gün geçti.

alya1112

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
27 Nisan 2007
23
17
tamara bana lazerle yakmanın nasıl olduğundan bahseder misin?acıyo mu?bayıltıyolar mı?merak ediyorum.
 

Hamilelik günlüğü : Doğumdan bu güne 2932 gün geçti.

moonrose

Guru
Kayıtlı Üye
15 Aralık 2007
101
0
35
tamara bana lazerle yakmanın nasıl olduğundan bahseder misin?acıyo mu?bayıltıyolar mı?merak ediyorum.

slm bendede siğil çıktı eşimden bulaşmıştı daha yeni 1 ay bile olmadı.dr gittim lazer ile yakılmasını söledi ve geçen hafta yaktırdım lokal anestezi yapıyorlar o bölgede sadece .biraz acı hissediyorsun ama sonrasında geçiyo hemen ayağa kalkabiliyosunb. bugün kontrole gittim ama bazı yerlerde kalmış bi tane krem verdi onu kullanacam eğer geçmezse tekrar yakılacak. hiç ihmale gelmeyen bi hastalık bayanlar çabucak çoğalıyor çünkü