vajinusmus başlangıcı nedir, gebeliğe engel midir?

bu durumu bende yasadım cok sukur baslangıc asamasındayken kurtuldum ben acıl olarak gıtmıstım yanı acıle gıtmıstım doktor vajınusmus tanısı koydu ve hafta ıcı gel tedavıne baslayalım dedı belırtılerı ılıskıye odaklanamıosun cunku cok canın acıo esın kıpırdasa bıle canın acıo ve ılıskıden sonra karnında ve kasıklarında sıslık oluyo ben tedavının terapı seklınde ve doktor gozetımınde oldunu duyunca edavıye baslamak ıstemedım ve doktora gıtmedım 1 ay ıcınde esımın destegı ve kendımı ılıskıye adapte etmeye calısarak kurtuldum doktorum tarafından da tebrık edıldım:KK70: yeterkı ben vajınusmusum dıye kafanı takma bole bıse yok gıbı davran cok uzun bı cvp oldu hemen dıger sorunada cvp vereyım hmm sunuda soluyeyım benımkınde bırlesme oluyordu yalnız acı ve sıslıkdı sıkayetım senınkıde bole bıseyse hamılelıge engel bı durum deıl bukadar yeter dımı:KK70:
hakkımızda hayırlısı

Vajinismus şu şekilde tanımlanabilir;

Vajina girişini çevreleyen kasların istemdışı olarak kasılarak cinsel birleşmenin acılı olması ya da birleşmenin gerçekleşememesidir.
Vajina girişini çevereleyen baskın kas grubu ";Pubik Kaslar";olarak adlandırılır, bunlar düz kas grubudur ve refleks olarak çalışırlar. Vajinismusda yaşanan kasılma istem dışıdır ve asla kadının kendi kontrolünde değildir.

Eğer kişi kasların kasılmasından ötürü acısız cinsel birleşme yaşayamıyorsa bu durum vajinismus olarak nitelendirilir.

Vajinismus Ne Zaman Açığa Çıkar?

Vajinismus, ilk cinsel ilişki girişimi sırasında, jinekolojik muayene sırasında ya da tampon kullanma girişimi sırasında ortaya çıkabilmektedir. Pubik kaslar kasılarak vajinanın açılmasını engeller ve cinsel birleşmenin gerçekleşememesine neden olurlar. Kasılma oluşursa cinsel birleşme ya imkansız hale gelir ya da şiddetli acı oluşur. Genellikle vajinal bölgeye müdahale sona erdiğinde kaslar rahatlar ve normale döner.

Pubik kasların kasılması kişinin isteği dışında gerçekleşmektedir, kişi her ne kadar uyanıkta olsa durum bilinç dışı meydana gelir.

Bu istem dışı kasılmaların bir çok nedeni olabilmektedir, genellikle fiziksel ve duygusal faktörlerin birleşmesi sonucu oluşmaktadır.

Bu kasılmalar aslında vücüdün kendini korumaya yönelik bir savunmasıdır.

Vajinismusun nedenlerini, sonuçlarını ve nasıl tedavi edileceğini bilmemek çiftlerin hayal kırıklıkları yaşamalarına neden olur ve her iki tarafıda psikolojik ve fiziksel olarak yıpratır.

Vajinismus hastası çoğu kadın illişkiye girememekten ötürü yoğun utanç duygusu hisseder ve sıkıntılarını paylaşmak istemezler. Durumu başkalarına anlatmak onları rahatsız edebilmektedir.

Vajinismus yaygın olarak karşımıza çıkmaktadır ve kadından kadına farklılıklar gösterebilmektedir. Bazı kadınlar jinekolojik muayeneyi tamamlayabilmekteya da tampon kullanabilmekte iken cinsel ilişkiyi tamamlayamamaktadır. Bazı kadınlarda ise ilişki gerçekleşmekte fakat aşırı miktarda acı oluşmaktadır. Diğer bir grupta ise hiçbir vajinal müdahale gerçekleşememektedir.
Hamile kalmaya Engel teşkil etmez

bu durumu bende yasadım cok sukur baslangıc asamasındayken kurtuldum ben acıl olarak gıtmıstım yanı acıle gıtmıstım doktor vajınusmus tanısı koydu ve hafta ıcı gel tedavıne baslayalım dedı belırtılerı ılıskıye odaklanamıosun cunku cok canın acıo esın kıpırdasa bıle canın acıo ve ılıskıden sonra karnında ve kasıklarında sıslık oluyo ben tedavının terapı seklınde ve doktor gozetımınde oldunu duyunca edavıye baslamak ıstemedım ve doktora gıtmedım 1 ay ıcınde esımın destegı ve kendımı ılıskıye adapte etmeye calısarak kurtuldum doktorum tarafından da tebrık edıldım:KK70: yeterkı ben vajınusmusum dıye kafanı takma bole bıse yok gıbı davran cok uzun bı cvp oldu hemen dıger sorunada cvp vereyım hmm sunuda soluyeyım benımkınde bırlesme oluyordu yalnız acı ve sıslıkdı sıkayetım senınkıde bole bıseyse hamılelıge engel bı durum deıl bukadar yeter dımı:KK70:
hakkımızda hayırlısı

cnm ilgin için öncelikle sonsuz teşekkürler şişlik ve ya acı yok sadece ilişki başlangıcında bi acıma hissi dolayısıyla korlum var ha bide odaklanma sorunu

Vajinismus şu şekilde tanımlanabilir;

Vajina girişini çevreleyen kasların istemdışı olarak kasılarak cinsel birleşmenin acılı olması ya da birleşmenin gerçekleşememesidir.
Vajina girişini çevereleyen baskın kas grubu ";Pubik Kaslar";olarak adlandırılır, bunlar düz kas grubudur ve refleks olarak çalışırlar. Vajinismusda yaşanan kasılma istem dışıdır ve asla kadının kendi kontrolünde değildir.

Eğer kişi kasların kasılmasından ötürü acısız cinsel birleşme yaşayamıyorsa bu durum vajinismus olarak nitelendirilir.

Vajinismus Ne Zaman Açığa Çıkar?

Vajinismus, ilk cinsel ilişki girişimi sırasında, jinekolojik muayene sırasında ya da tampon kullanma girişimi sırasında ortaya çıkabilmektedir. Pubik kaslar kasılarak vajinanın açılmasını engeller ve cinsel birleşmenin gerçekleşememesine neden olurlar. Kasılma oluşursa cinsel birleşme ya imkansız hale gelir ya da şiddetli acı oluşur. Genellikle vajinal bölgeye müdahale sona erdiğinde kaslar rahatlar ve normale döner.

Pubik kasların kasılması kişinin isteği dışında gerçekleşmektedir, kişi her ne kadar uyanıkta olsa durum bilinç dışı meydana gelir.

Bu istem dışı kasılmaların bir çok nedeni olabilmektedir, genellikle fiziksel ve duygusal faktörlerin birleşmesi sonucu oluşmaktadır.

Bu kasılmalar aslında vücüdün kendini korumaya yönelik bir savunmasıdır.

Vajinismusun nedenlerini, sonuçlarını ve nasıl tedavi edileceğini bilmemek çiftlerin hayal kırıklıkları yaşamalarına neden olur ve her iki tarafıda psikolojik ve fiziksel olarak yıpratır.

Vajinismus hastası çoğu kadın illişkiye girememekten ötürü yoğun utanç duygusu hisseder ve sıkıntılarını paylaşmak istemezler. Durumu başkalarına anlatmak onları rahatsız edebilmektedir.

Vajinismus yaygın olarak karşımıza çıkmaktadır ve kadından kadına farklılıklar gösterebilmektedir. Bazı kadınlar jinekolojik muayeneyi tamamlayabilmekteya da tampon kullanabilmekte iken cinsel ilişkiyi tamamlayamamaktadır. Bazı kadınlarda ise ilişki gerçekleşmekte fakat aşırı miktarda acı oluşmaktadır. Diğer bir grupta ise hiçbir vajinal müdahale gerçekleşememektedir.
Hamile kalmaya Engel teşkil etmez

canım çok teşekkür ederim ben sadece korkuyorum ve odaklanamıyorum tek sorun bu bendeki normalmi bilemiyorum umarım normaldir dr tedaviye başlicaz dedi bakalım

canım eğer ılıskıye gırebılıyorsan vajınusmus deyılsın
cunku vajınusmus olan hıc ılıskıye gıremez

canım çok teşekkür ederim ben sadece korkuyorum ve odaklanamıyorum tek sorun bu bendeki normalmi bilemiyorum umarım normaldir dr tedaviye başlicaz dedi bakalım

İlişkide acıma varsa, bir kaç nedeni var bildiğim kadarıyla birinci neden ve en geçerlisi ilişkiye tam hazır olmamak dolayısıyla vajen ıslanmıyor siz kendinizi kastıkça psikolojik olarak daha da kuruyor ve penis içeri girerken acıtıyor. Bunu aşmanın yolu ön sevişmeyi uzun tutmak veya kayganlığı artırması için jel kullanmak olmadı vazelin. Bunu denedikten sonra hala acı varsa yara yada kistten şüphelenilebilir, doktora sormakta fayda var.

canım eğer ılıskıye gırebılıyorsan vajınusmus deyılsın
cunku vajınusmus olan hıc ılıskıye gıremez

sana tamamen katılıyorum.evet arkadaşlar vajinismus olan ilişkiye hiç giremez,eğer giriyorsa bu vajinismus değil başka birşey....ama insan hayatını çok kötü etkileyen birşey olduğunu biliyorum ,evliliğimin en güzel günlerini zehir etti bu hastalık kurtuldum ama o dönemde çektiklerim kendimi yetersiz hissetmemden dolayı yaşadığım hüzün(eşim hiç ses çıkarmasa bile) beni hayattan soğutmuştu....üstelik birde bebek çok istiyordum ben olamayacağını düşünmek dahada zordu,sonunda yendim ama çok zorluk çektim...çok şükür tamamen yenmemin ilk ayında hamile kaldım...vajinismuslunun hamile kalması bana olanaksız gibi geliyor....

nasıl yendın canım ben 3,5 senedır yenemedımde bebişimin olmasını okadar cok ıstıyorumki

şeremim ben ilişkiyi yasıyordum ama cok acı cekıordum kımıldasa canım cıkacak gıbı oluordu ve ılıskısı sonrasında kasıklarda sıslık oluyordu bu sıkayetlerım dogrultusunda bı tatıl gunu acıle gıttım ve vajınusmus tanısı kondu pekı bu nasıl oluyor bu konuyu cokda arastırdım vajınusmuslu ılla ılıskıye gıremez ve gebelık olusmaz dıye bı kaıde yok guzelım

şeremim arkadaşım nasıl yendin bu rahatsızlığı.bende 8 aylık hamileyim ama bi türlü ilişkiye giremiyoruz..eşim sanki bir duvara çarpmış gibi oluyor..nasıl yeneceğiz bu rahatsızlığı..lütfen yardım

Kızlar benim drda hamiş kalamazsın ayrıca başlangıcı dedi ancak bende bir kaygı söz konusu bebeğimi yitirdikten sonra oluştu bilmiyorum belkide gerçekten sadece kaygıdır dr yanılmıştır umarım öyledir ayrıca gebelik konusundada kalamama gib bi kaide yokmuş

nasıl yanı ya doktorlar bılmıyor ozaman bu konuyu nasıl oluyorda vajinusmus tanısı koyup tedavıye baslıyor pekı bu adam ben anlam veremedım bu ıse karnemdekı teshısde bıle vajınusmus yazıo memlekete gıttıgımde ılk yapıcagım sey doktorun yanına gıdıp bu konuyu anlatmak olucak

ben vajınusmuslu oldugum ıcın bırsey anlamadım bu işden ben hıcbır sekılde ılıskıye gıremıyorum

kızlar drlarmı yanlış bilio yoksa bu iş bölemi hamiş kalınıyomu kalınmıyomu bu arada hamiş kalmak için çok çaba sarf ediyom

kızlar pazartesi dra gittim yeniden ve dr bize ilişki eğitimi verdi ve en önemlisi hamile kalablmek adına öncelikle bizim orgazm olmamı lazımmış yane eğer orgazzm olmazsak hamişlik çooook ama çoook zormuş binde bir gibi bi ihtimal yanibuarada en uygun pozisyon kadının üstte olduğupozisyonla orgazm olurmuş kadın erkek ondan sonraya saklamalıymış kendini ilişki uyarılarak başlanmalıymış dille yahut parmakla uyarılıp orgazm sağlanmalıymış ve ön sevişme olabildiince uzun tutulmalıymış orgazm olma şeklimiz tam olarak vajinanın sürekli olarak kasılması ve erkeği iiçinde sıkıştırılması nedeni ile gerçekleşio (sıkıştırılmaktan kasıt kasılması kasılıp kasılıp durması)ve bu sayede vücut tam anlamıyla gebeliğe hazır kıvama gelir bu olay sadece yumurtlama döneminde gerçeklemekteymiş valla kızlar kısacası öncelik bizde :) dilerim işe yarar kızlar ve en kısa zamanda gebe kalırız buarada yeni gebelerede sağlıklı gebelikler

X