varikosel ameliyatı sonrasında semen analizi

deepyellow

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
2 Ağustos 2008
6
0
40
merhaba hocam size sorum şu. Eşim 7 ay önce varikosel ameliyatı oldu. Sizce 7 ay süresince aşağıdaki değişiklik az değil mi? Aynı zamanda idrarda iltihap varmış.
Dr. son semen analizinden sonra evicap, surgam , floxilevo , lustral ve trental ilaçlarını verdi. Sizce durumumuzdaki umut oranı nedir?

Amlyt ön. Ameliyat sonrası :
perhis süresi :3 gün 2 Gün
miktar : 7 ml 6 ml
renk gri-beyaz opak gri-beyaz opak
ph : 7.5 8.0
viskozite : ARTMIŞ. NORMAL
likefaksiyon : 35 dk. 20 dk.
1 ccdeki spermatozoon : 3 milyon/ml 4 milyon/ml
total spermatozoon : 21 milyon 24 milyon
lökosit 1 milyon 1 milyon
hızlı ve yavaş ileri hareketli : hızlı%0 yavaş %0 - hızlı %5 , yavaş %20
yerinde hareketli : %15 %33
hareketsiz : %85 %42
canlı sperm : %60 %65
ölü sprem : %40 %35
normal yapı : 0 9
anormal yapı : 100 91

merhaba hocam size sorum şu. Eşim 7 ay önce varikosel ameliyatı oldu. Sizce 7 ay süresince aşağıdaki değişiklik az değil mi? Aynı zamanda idrarda iltihap varmış.
Dr. son semen analizinden sonra evicap, surgam , floxilevo , lustral ve trental ilaçlarını verdi. Sizce durumumuzdaki umut oranı nedir?

Amlyt ön. Ameliyat sonrası :
perhis süresi :3 gün 2 Gün
miktar : 7 ml 6 ml
renk gri-beyaz opak gri-beyaz opak
ph : 7.5 8.0
viskozite : ARTMIŞ. NORMAL
likefaksiyon : 35 dk. 20 dk.
1 ccdeki spermatozoon : 3 milyon/ml 4 milyon/ml
total spermatozoon : 21 milyon 24 milyon
lökosit 1 milyon 1 milyon
hızlı ve yavaş ileri hareketli : hızlı%0 yavaş %0 - hızlı %5 , yavaş %20
yerinde hareketli : %15 %33
hareketsiz : %85 %42
canlı sperm : %60 %65
ölü sprem : %40 %35
normal yapı : 0 9
anormal yapı : 100 91[/QUO

Merhaba deepyellow,

Karşılaştırdığımız her iki sperm analizinin de aynı yerde yapılmış olduğunu tahmin ediyorum. Morfoloji hariç, sayı ve hareket özellikleri benzer görünmektedir. Bu nedenle de varikosel ameliyatlarını, hastada şiddetli aqğrı şikayeti oluşturmadıkça önermemekteyiz. Ancak morfolojide ortaya çıkmış olan bu düzeyde bir farklılık beklemediğimiz bir durumdur.

Bir tüp bebek merkezinde Kruger kriterlerine göre bakılmış ayrıntılı sperm sayı-hareket-morfoloji incelemesini yaptırmanızı öneririm. Çok kabaca, sadece sayı ve hareket değerlerine göre bir değerlendirme yapmak gerekirse de tüp bebek tedavisinin gerekli gibi göründüğünü belirtmek isterim.

Sağlıklı günler ve doğru-etkin tedavilerle buluşmanızı dilerim

merhabalar sdoktor bey benim eşim 3 ay önce varikosel ameliyatı oldu sperm sayısı 5 milyondu ama bugün yaptırdığımız ameliyat sonrası ilk testte 3 milyon görünüyor aşağıdaki değerlere göre varikosel ameliyatınıda denemiş olduğumuzu göz önünde bulundurarak tüp bebekten başka şansımız yok denebilirmi acaba

MıKTAR : 2.5 ml
PH : 8.0
LıKEFıKASYON SÜRESı : (37c) 15 dakika
VıSKOSıTE : normal
GÖRÜNÜM : gri-opak
SAATTE HAREKETLı SPERM YÜZDESı : % 50
HIZLI ıLERı HAREKETLı : % 35
YAVAŞ ıLERı HAREKETLı : % 15
YERıNDE HAREKETLı : -
HAREKETSıZ : % 50
SPERM YOĞUNLUĞU : 3.000.000 / ml
ANORMAL MORFOLOJıLı SPERM YÜZDESı : % 20
YUVARLAK HÜCRE : 1.000.000 / ml
LOKOSıT : 1.000.000 / ml

yardımcı olursanız çok sevinirim
b,ide eklemek istediğim tüp bebekten önce aşılama bize uygun bir yöntemmidir

Merhaba serap666,

Tüp bebek (mikroenjeksiyon) tedavisi ile elde edeceğiniz başarı şansınız bundan dolayı etkilenmeyecektir. Lütfen endişelenmeyiniz. Sizin göndermiş olduğunuz sperm analizi sonuçlarına baktığımda, bu sperm değerleri ile varikosel ameliyatının gereksiz bulduğumu söyleyebilirim. Bana göre, eşinizin günlük hayatında sıkıntı yaratacak düzeyde ağrıları olmadığı sürece, bu sperm değerlerinin düzelmesi umudu ile yapılacak bir varikosel ameliyatından beklediğiniz sonucu alamayabilirsiniz. En doğrusu, doğrudan tüp bebek tedavisi uygulanmasıdır. Sağlıklı günler geçirmenizi ve doğru-etkili tedavilerle buluşmanızı dilerim.

Op. Dr. Osman Denizhan Özgün
Maya Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi

teşekkür ederim doktor bey çok doğru söylüyorsunuz bu değerlerde bir sonuç için doktorun bize ümit vermesi hiç doğru değildi hem vakit hemde parasal olarak bize kayıptan başka bişey olmadı doktorumuz direk bu değerlerin ameliyatla yükselse bile gerekli seviyeye gelemeyeceğine ve direk tüp bebeğe gitmemiz gerektiğini söylemeliydi.
Bu sonuçları kendisine gösterdim bana vücut kendini tamamen yenilemiş olamayabileceğini birbuçuk ay sonra tekrar test yaptırmamızı söyledi.artık umudum kalmadı dedim kendisine ama hayır olabilir dedi.şahsen bu değerler 1.5 ay sonra yükselebileceği hiçte inandırıcı değil.
anladığım kadarıyla bu değerlerle aşılmada mümkün değil direk tüp bebek değilmi ?

merhaba dr bey eşim 1 sene önce varikosel ameliyatı geçirdi.size yeni yaptırdığımız semen analizini yolluyorum bi değerlendirme yaparsanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim.
Abstinans : 3
Görünüm : Beyaz
Koku : Özel
Volume (ml) : 2
Viscosity : Artmış
WBC Conc. : 0
Agglutination : Negatif
Likefaksiyon : > 60
PH : 7.5
Sperm Conc. (M/ml) : 50
Total Sperm : 100
Motility (a+b) (&#37:KK66: : 63.3
Rapid Prog.Motility (a) (%) : 33.3
Slow Prog.Motility (b) (%) : 30
Non-Prog Motility (c) (%) : 14.9
Immotility (d) (%) : 21.8
Sperm Motility ındeksi : 136

dr bey hala cvp bekliyorum çok merak ediyorum yorumlarınızı ama yoğunsunuz heralde 2.5 yıldır evliyiz ama hala bebeğimiz olmadı ben hsg dahil tüm tahlillerimi yaptım ama bişe çıkmadı sadece eşim ileri hızlılığı düşük dıktı :KK43:(

Merhaba hrpan_2602,

Göndermiş olduğunuz sperm analizi maalesef eski kriterlere göre bakılmış, morfoloji yönünden inceleme yapılmamış. Size önerim, bir tüp bebek merkezinin androloji laboratuarında Kruger kriterlerine göre sperm sayı, hareket ve morfolojisinin incelenmesini sağlayınız ve o sonucu benimle paylaşınız. Bu şekilde size daha fazla yardımcı olabileceğimiz düşünüyorum.

Sağlıklı günler geçirmenizi ve doğru-etkili tedavilerle buluşmanızı dilerim.

Op. Dr. Osman Denizhan Özgün
Maya Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi

Çok teşekkür ederim dr bey size en yakın zamanda istemiş olduğunuz sonucu yazarım saolun..

X