Popüler Konu Verimli Rutin

merhaba:) önceden bahsedildiyse kaçırdım, ne üstüne ders veriyorsun? ingilizce olarak mı dersin? derse hzırlık ve ders anlatımı konusundaki tecrübelerini de paylaşırsan çok sevinirim:) bu ara yoğunsun sanırım buraya yazmamışsın bir hafatdır, her şey yolundadır umarım:)
Merhaba,

Pilotaj, uçak gövde motor ve uçak elektrik elektroniği bölümlerine havacılık teknik dersleri veriyorum. Bölümler %100 İngilizce olduğu için ingilizce ders anlatıyorum.

Selamlar Hanımlar,

Hayatım epey bir karıştığı için buraya yazamadım. Haftada 2 gün ders vermek ve bu derslere hazırlanmak, tahminimden daha fazla vaktimi alıyor. Bir de havacılık İngilizcesi konusunda dil yeterlilik sınavına girmem gerekti. Tam sınava hazırlanırken de işyeri denetime girdi. Sözün özü hafta sonları da dahil olmak üzere gece gündüz çalışmak zorunda kaldığım bir dönem geçirdim.

Şimdi biraz düzene girdim gibi görünüyor. Şu an pazartesi ve cuma günleri yarım gün dersim var. Pazartesi günleri 09:30-11:30 arası derse giriyorum. Sonrasında da okulda kalıp, vereceğim bir sonraki ders için çalışıyorum. Salı-Çarşamba-Perşembe ofis günleri. Cuma ise 09:30-12:30 arası online dersim var. Sonrasında evdeyim.

Yarın itibariyle tekrar sabah yürüyüşlerine başlamak istiyorum. İpek'i 08:00'de okula bırakıyorum. Ondan sonra eve dönüp, hava güzelse site içerisinde, değilse evdeki yürüyüş bandında yürüyordum. Ancak bu yeni iş düzeni sebebiyle aksadı. Kilo aldığımı hissediyorum.

Selamlar Hanımlar,

Konu başlıkları üzerinden güncel durumumu aktarmak istiyorum. Bugün para yönetimi ile başlayalım.

Para Yönetimi

1. Aylık Bütçe Yönetimi:

Eşimle ortak hesap kullanmıyoruz. Her ikimizin de kendine ait maaş hesapları var. Ödemeleri bölüştük. Bende çocukların okul taksiti, kurs ödemeleri, eve gelen yardımcı ablanın ücreti var. Eşim evin kredisi, araba masrafları, okul servisi, aidat ve faturaları ödüyor. Market, benzin gibi aylık harcamaları ise kime denk gelirse o ödüyor. Benim maaşımdaki en büyük gider okul taksiti ve kurslar. Büyük kızım piyano ve modern dansa gidiyor. Ayrıca online İngilizce konuşma dersi alıyor. Küçük ise jimnastik ve bireysel yüzme dersine gidiyor.

2. Borç Yönetimi
Bu yıl ayrıca geçmişten gelen kredi ve kredi kartı borçlarını sıfırlamak istiyorum. Senelerdir borç ödemekten çok sıkıldım zira. Henüz zamlı ücreti almadık. Zam oranı da açıklanmadı. Mart ayında fark ile birlikte yatıracaklar. Yıl sonu hedefim 2 kredimi ve kredi kartı borcumu sıfırlamak.

3. Birikim Yönetimi
Bu yıl her ay 10 gr fiziki altın alma hedefi ile yola çıktım. Bu altın birikimini olur da işsizlik durumum olursa çocukların okul taksitlerini ödeme sıkıntısı yaşamayalım diye biriktiriyorum. Bunun haricinde bu altınlara dokunmayı düşünmüyorum. Ayrıca her ay 100 Euro alıp, yurt dışı yaz tatilinde kullanmak istiyorum. Ocak ve Şubat ayı için hedeflerimi gerçekleştirdim. Umarım diğer aylarda da sıkıntısız bir şekilde sürdürebilirim.

Üniversiteden alacağım paraya hiç dokunmadan yani o parayı hiç kazanmıyor kabul ederek, olduğu gibi hisse alımına yönlendireceğim. Mert Başaran'ın dediği gibi batma ihtimali düşük olan belli başlı şirketlerden her ay düzenli alım yapacağım.

Verimli İş Hayatı

Yeni başladığım işte ofis ortamı kalabalık, dikkatim çok dağılıyor. Ben de çözümü sabah 08:00'de İpek'i bıraktıktan sonra öğlene kadar evde çalışmakta buldum. Bu şekilde çok daha verimli bir çalışma yapabiliyorum. Çalıştığım iş ve pozisyonum nedeniyle zaman planlamamı kendim yapabiliyorum ve benim için çalışma hayatındaki en önemli avantaj bu.

İş bazlı çalışmak bazen Pazar günü de ofise gitmeme neden oluyor ve bu benim için önemli değil. Eğer bir yönetici bana fazla mesai yapma konusunda baskı yapsaydı mesaiye kalmaz, yapmam gerekeni yapar ve asla inisiyatif almazdım.

Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı kitabında insanları iki şekilde çalıştırabileceğimizden bahseder. Birincisi "emireri" pozisyonu. Yetki vermez, sadece söyleneni yapmasını beklersiniz ve attığı her adımın hesabını sorarsınız. Hem çalışan hem de yönetici için oldukça yorucu ve verimsiz bir çalışma biçimidir bu.

Bir diğer pozisyon ise çalışanlara "kaptanlık" yetkisi vermektir. Yani yapmasını beklediğiniz işin kapsamını anlatır, yöntemleri ve zaman planlamasını kendisine bırakır ve yolundan çekilirsiniz. O kişi yapması gereken işi kendi yöntemleri ile yapar ve yöneticiye gerekli olan kadar bilgi verir. İş ile ilgili farklı konularda inisiyatif alır. Bu inisiyatifler de işin gelişmesine önemli katkı sağlar. Sonuç olarak, kaptanlık yetkisi hem çalışan hem de yönetici için daha verimli bir çalışma yöntemidir.

Havacılık sektörü bunu uygulayan sektörlerden biridir. Kaptanlık yetkisi verilebilecek bir çalışan olduğunuzu kanıtladıktan sonra çalışan açısından iş yönetimi kolaylaşır. Bu satırları okuyan ve böyle şartlarım olsa ben de çalışırdım diyecek arkadaşlara sesleniyorum. 20 yıldır aktif çalışma hayatının içindeyim. Sadece ücretli doğum izni kullandım. Bu da 32 haftaya tekabül ediyor. Bu şartlarda çalışabilmek için çok çalışmam ve çok öğrenmem gerekti. Girdiğim hiç bir işe torpille girmedim. Tamamı kendi çabamla oldu. Diyeceğim o ki, sadece sonuca, rahata ve konfora odaklanmak, bunu hak ettiğine inanmak, ama bunun için çabalamamak sonuç getirmez. İş yerindeki başarı yoldaki taşlara takılıp düşmek ve her seferinde geri ayağa kalmakla ve bu düşüşlerden ders almakla ilgilidir.

Selamlar Hanımlar,

Bugün 10 adımlı bir rutin denemesi yaptım. İlk 5 maddeyi çocukların okul rutininden önce, diğer 5 maddeyi ise İpek'i okula bıraktıktan sonra uyguladım. Akışı şu şekilde oldu:

05:30-06:30
1. Diş ve cilt bakımı
2. Sole su ve sessizlik zamanı
3. Meditasyon
4. Sabah sayfası
5. Okuma

06:30-08:00 Kızları Okul Rutini

08:00-10:00
6. Açık havada 20 dk yürüyüş
7. Egzersiz ve duş
8. Nefes egzersizi ve triflo çalışması
9. Diksiyon çalışması
10. İngilizce çalışması

Bütün bu adımları tamamladıktan sonra kahvaltı yaptım, evi hızlıca toparladım, hazırlandım ve ofise geçtim. Yolda uzun zaman önce okuduğum "Alışkanlıkların Gücü" kitabını dinlemeye başladım.

Elecda merhaba, rosacea için yüzüne yaptırdığın lazerden/ya da farklı işlem yaptırdıysan ondan memnun kaldın mı?
Kış aylarında 2 veya 3 seans lumecca lazer yaptırıyorum. Yazı daha rahat geçirmemi sağlıyor. Ancak rosa kronik bir hastalık olduğu için tamamen iyileşmesi mümkün olmuyor.

Selamlar Hanımlar,

Dün bahsettiğim rutini bugün de uyguladım. Şimdilik iyi gidiyor. Umarım sürdürme konusunda sıkıntı yaşamam. Büyük kızım 11 yaşına yaklaştı. Ergenlik dönemi ile ilgili tavsiye edebileceğiniz ebeveyn kitapları var mı?
Merhaba dünyanın en yalnız beyni kitabını okumanızı tavsiye ederim, ergenlere hitaben yazılmış olsa da ebeveynlere de çok şey kattığına inanıyorum

Herkese merhabalar...

Zaman kavramı bereketini kaybetti sanki. Su gibi akıp giderken artık buhar olup uçar oldu. Tüm bu hız alemine rağmen , var olmaya ve kendim kalarak potansiyelime ilerlemeye azmediyorum. Bu beni diri kılıyor, yaşadığımı hissediyorum. Kendimi tek bi kelime ile tanımlayacak olsam 'azim' derdim. Her daim yükselişte olan bir grafik halinde değil yer yer düşüşler bazen pik'ler oluyor. Ve evet süreklilik de soyadım olabilir :KK48: Bu kadar goy goy yeter deyip bildirimlere geçiyorum izninizle .

Bitmeyen eğitim hayatımla başlıyorum . * Formasyon eğitimim ve Lisans eğitimim başladı, pazartesi salı derse gidiyorum. Haftanın bir günü de stajım önümüzdeki hafta itibariyle başlıyor, okulum netleşti. İşime yakın evime de ulaşılabilir mesafede. Program netleşince daha uygulanabilir bir program yapabileceğim nasipse.

Kitap okumalarım rayında. Günlük tefsir, hadis ve psikoloji okuması yapıyorum. Şu an 'Birlikte İyi Hissetmek' kitabını okuyorum. İstifade ediyorum. Bir de çocuk kitabı okuyorum.

Ev - yemek düzeni ise stabil, Baş edemediğim zamanlar destek alarak ilerliyorum. İki aydır düzenli yardımcı geliyor, ütü çamaşır, dolap içi, dolap kapı cam temizliyor. Zaman alan işleri o yapıyor. süpürme silme işleri bize ait.

Belki de evliliğiz süresince ilk defa finansal olarak özgür hissediyoruz. Az harcayıp, tasarruf ederek birikim yapmaya gayret ediyoruz. Sabit maaşlarımız ve bal satışından cüzi bir miktar gelirimiz dışında ek bir gelir kaynağımız henüz yok . Umarım hayırlı bir kazanç kapısı daha üretebiliriz.
Bu ay euro ve altın alımı yaptım. Okul ücretimizin taksiti başladı. Derin dondurucu ve kahve makinesi aldık.

Oğlum için yeni kitaplar aldım. Özellikle matematik ile ilgili okuma kitapları tercih ettim ki matematikle ilişkisi seviyeli ve sevgi dolu olsun :KK24: İki günde iki kitap bitirerek doğru bir karar verdiğimi de ispatladı sağolsun.
Günlük ekstra ders çalışması yapıyor. Ayrıca her gün origami/mandala/resim tekniği gibi ilgi duyduğu alanlarda aktiviteler yapıyor.

Beslenmem dengeli ancak spor hareket şu aralar pek uygulanabilir değil benim için. Havalar ısındıkça güneş daha erken doğdukça umarım gerçekleşecektir.

Sosyal medya hesaplarımı şimdilik dondurdum, çalışmalar, dersler, staj derken zamanımı verimsiz bir yere harcamak istemiyorum. İlerleyen zamanlarda daha aktif ve dolu içeriklerle geleceğim inşaallah.

Benden haberler şimdilik bu kadar. Hoşça kalın.

Selamlar Hanımlar,

Bu sabah 05:30'da kalktım. Su içtikten sonra meditasyon yaptım. Ardından sabah sayfası yazıp, gün planımı yaptım. Sonra da 06:30'a kadar Kuran Meali okudum.

06:30'da Ela'yı kaldırdım. Kızım hazırlanırken ona sahanda yumurta ve yarım tost hazırladım. Ela artık yatağını kendi topluyor. Kahvaltısını yaptıktan sonra D vitamini ve İmmunol şurup verip okula gönderdim. 07:15'te servis alıyor. Ela gittikten sonra İpek'i kaldırdım. 08:00'de evden çıkarmayı başardım. Okula bırakıp eve dönmem 08:30 oldu.

Eve döndükten sonra nefes egzersizi-ısınma hareketleri ve normal egzersizleri yaptım. Ardından çıkıp 20 dk kadar yürüdüm. Eve geldim, kuru fırçalama yapıp, duşa girdim. Duştan çıktıktan sonra diksiyon çalıştım. Ardından da İngilizce çalıştım. 10:30'da bu işlerim bitti. Kahvaltı yaptım, vitaminlerimi içtim, hazırlanıp işe geldim. 12:00-16:00 arası ofiste çalışacağım.

Herkese selamlar...

Yıllardır hayalini kurduğum , yaşayacağım anları ince ince tasvir ettiğim o gün ve o hal için artık bedenen ve zihnen de yoğun şekilde çalışıyorum. Çok yoruluyorum. Düşüyorum. O günleri hayal edip yola devam ediyorum. Tüm bunları yürekten isteyerek ve severek yapıyorum. Bu sebeple birçok yerde olduğu gibi buralarda da yokum.. Şimdi bi selam vereyim ve dualarını güzel dileklerinizi alayım istedim.. Hepinize sağlıklı, başarılı verimli günler diliyorum..

Selamlar Hanımlar,

Bu ara rutinlerim yolunda gidiyor. Bayrama kadar bir aksilik olmazsa aynı şekilde ilerlemeyi planlıyorum. Normal şartlarda düzenim bozulduğu zaman geri toparlanmam zaman alıyor. Ancak bu sefer bayram dönüşü süreci tekrar uzatmadan tekrar rutinlerime dönüş yapacağım. Kendim için sabahları 45 dakikadan 3 adet rutin döngüsü tanımladım. Bu rutinlerin detaylarını paylaşmak istiyorum.

1. Rutin Döngüsü: Ruhsal Döngü
Bu rutinle ruhsal farkındalık ve gelişimimi arttırmayı amaçlıyorum. 4 adımdan oluşuyor.

• Sessizlik Zamanı
  • Sabah Sayfası
  • Kuran Okuma
  • Transandantal Meditasyon

İlk önce "Sessizlik Zamanı" adını verdiğim adımla başlıyorum. Hiç bir şey yapmadan 10 dk kadar oturup camdan dışarı bakıyorum. Sonrasında bu zamanda aklıma gelen ne varsa kağıda döküyorum. Bunu da "Sabah Sayfası" olarak tanımlıyorum. Sabah sayfası yazarken belirli bir akış yok, sadece aklımda ne varsa onu kağıda döküyorum. Sabah sayfasını yazmayı bitirdikten sonra Kuran Meali okuyorum. Ayetler üzerinde düşünüyor, araştırmak için çeşitli notlar alıyorum. Bu çalışmayı bitirdikten sonra meditasyona geçiyorum. Transandantal meditasyon tanımı ile ilk Doğan Cüceloğlu'nun "Savaşçı" kitabında karşılaşmıştım. Ardından araştırdım ve geçen ay eğitimine katıldım. Sabahları 20 dakika olarak uygulamaya başladım.

2. Rutin Döngüsü: Fiziksel Döngü
Bu rutinle fiziksel sağlığıma yatırım yapmayı amaçlıyorum. 4 adımdan oluşuyor.

• Nefes Egzersizi
  • Esneme Hareketleri ve Egzersiz
  • Yürüyüş
  • Duş

Öncelikle diyafram nefesi ile başlıyorum. Ardından esneme hareketlerini yapıp, rutin egzersiz hareketlerine geçiş yapıyorum. Bu kısımda Yavuz Yörükoğlu'nun kitabındaki programı uyguluyorum. Yaklaşık 25 dakika sürüyor. Ardından evdeki yürüyüş bandında 20 dakika yürüyüş yapıyorum. Yürüyüş esnasında da Storytel'den kitap dinliyorum. Yürüyüşüm bittikten sonra önce kuru fırçalama yapıp, ardından duşa giriyorum. Duş çıkışı mutlaka vücuduma, el ve ayaklarıma nemlendirici sürüyorum.

3. Rutin Döngüsü: Zihinsel Döngü
Bu rutinle zihnimi sakinleştirmeyi, geliştirmeyi ve yönetmeyi amaçlıyorum. 3 adımdan oluşuyor. Yeni şeyler öğrenmeye ve zihnimin sınırlarını zorlamaya çalışıyorum.

• Diksiyon Çalışması
  • İngilizce Çalışması
  • Gün Planı

Geçen yıl Tolga Bare'den grup eğitimi almıştım. Bu yıl Elif Yılmaz'dan online ders aldım. Nisan ayında da vurgu ve tonlama ile ilgili Mehmet Şelli'nin eğitimine kaydoldum. Bu yıl sonu hedefim Türkçeyi hakkını vererek okuyabilmek ve konuşabilmek. Her sabah öncelikle Elif Hanım'ın verdiği nefes egzersizleri ile başlıyorum. Ardından Triflo ve Dr. Vox cihazı ile nefes çalışması yapıyorum. Dil, dudak, çene egzersizlerine geçiyor ve bunları tamamladıktan sonra tekerlemeler ve daha önce yanlış söylediğim kelimeler üzerinde çalışıyorum.

Diksiyon çalışmasını tamamladıktan sonra İngilizce çalışmaya başlıyorum. Bu konuda ise yıl sonuna kadar akıcı konuşabilmeyi hedefliyorum. Babilanka'nın online sistemi üzerinden ilerliyorum. Bu platformdaki iki eğitimi tamamladıktan sonra Cambly ile pratik yapmaya niyetim var. Eğitimlerimi tamamladıktan sonra günün geri kalan kısmında yapılacak işleri planlıyorum.

Bu uzun uzun yazdığım tüm adımlar toplamda 1,5-2 saat kadar tutuyor. Her bir adım, üzerine düşündüğüm ve Kişisel Misyon Bildirgemde tanımladığım değerler doğrultusunda planladığım şeyler. "Alışkanlıkların Gücü" kitabında tanımlanan "İnanç-Arzu-İşaret-Rutin Döngüsü-Ödül" döngüsünü azimle her gün baştan uygulamaya çalışıyorum. Kitabın şu cümlesi ile yazımı bitireyim "Zafere giden yol, küçük başarı taşları ile döşenmiştir."

X