Vernalagnia-Sağlıklı Yaşam ve Spor Günlüğü

Vernalagnia

Nirvana
Kayıtlı Üye
24 Ocak 2009
1.177
1.044
31
Merhaba kızlar,

Buraya günlük açmak motive eder belki diye düşündüm.
Dün forumda gezerken roxen2303 roxen2303 arkadaşımızın konusuna denk geldim ve T25 ile tanışmış oldum. :)

Ekşiden alıntı:
program sırasıyla alpha(5 hafta), beta(5 hafta) ve gamma(4 hafta) programlarından oluşuyor. yani toplam 14 hafta sürüyor. her program için ayrı egzersiz videoları düzenlenmiş dolayısıyla çeşitlilik bol, bir süreden sonra rutine bağlanma gibi bir sorunu yok. alpha ve beta programları hafta için 5 gün 6 egzersiz, gamma için hafta içi 5 gün 5 egzersiz programı uygulanıyor. cumartesi günleri boş gün, pazar günü ise isteğe bağlı esneme egzersizini yapılıyor

Alpha, Beta, Gamma için takvimler var, bu takvimlere göre videolar yapılıyor.
Ben takvimi takip edebilmek adına, dün de günlerden salı olduğundan pazartesi videosunu atlayarak direkt olarak Speed 1.0'dan başldım.

Her zamanki gibi 5. dakikada rahat alanımdan çıkmış olmanın verdiği rahatsızlık ile; "aman bıraksam mı?" " ne güzel oturuyordum telefon elimde" "şimdi yorulacağım, terleyeceğim" " zorlanıyorum, ne gerek var?" vs vs gibi bahaneler sıralamaya başladım.

Zor geliyor insana o "comfort zone" denilen rahat alandan çıkmak. Ama zaten kolay olsa herkes başarırdı, öyle değil mi?
Ha gayret devam 25 dk sadece, geçecek, bitecek derken videoyu bitirdim. :halay:Tabi dakikaların ve hatta saniyelerin nasıl yavaş geçtiğine bir kez daha şahit oluyor insan...

Sonuç olarak umarım sonunu getirip sizlerle paylaşabilirim :) :nazar:
Hadi başlayalım!

Merhaba bol motivasyon dilerim ikimizede takip edeceğim :)

Çok teşekkür ederim, ben de seni takipteyim. Önde olduğun için deneyimlerinden faydalanacağım gibi duruyor :)

biraz izledim de baya zor görünüyor :KK48: kolaylıklar dilerim...

Çok teşekkür ederim. Maalesef bu işin kolay bir yolu yok. Emek olmadan yemek olmuyor. O yüzden çabalamak, kendimizi zorlamak gerek :spor:

Çok teşekkür ederim, ben de seni takipteyim. Önde olduğun için deneyimlerinden faydalanacağım gibi duruyor :)

Çok teşekkür ederim. Maalesef bu işin kolay bir yolu yok. Emek olmadan yemek olmuyor. O yüzden çabalamak, kendimizi zorlamak gerek :spor:
her zaman var olan deneyimleri paylaşmaktan keyif duyarım :) Sürenin yanda akıyor olması iyi aslında 'az kaldı az kaldı ' diye diye bitiyor:KK49:

her zaman var olan deneyimleri paylaşmaktan keyif duyarım :) Sürenin yanda akıyor olması iyi aslında 'az kaldı az kaldı ' diye diye bitiyor:KK49:

Bir yandan süre akarken motive oluyor insan ama gerçekten saniyelerin bu kadar yavaş geçebileceğini anladım :)

Bu zamana kadar bir çok programa başlayıp sonunu getiremedim, gerek sıkıldım, gerek araya hastalıklar tatiller vs girdi. Ancak 25 dakikalık bu program yapılmayacak gibi gözükmüyor bakalım. Sonuçların şahane olacağı kesin :)

Bir yandan süre akarken motive oluyor insan ama gerçekten saniyelerin bu kadar yavaş geçebileceğini anladım :)

Bu zamana kadar bir çok programa başlayıp sonunu getiremedim, gerek sıkıldım, gerek araya hastalıklar tatiller vs girdi. Ancak 25 dakikalık bu program yapılmayacak gibi gözükmüyor bakalım. Sonuçların şahane olacağı kesin :)
Kesinlikle hergün tişörtü kaldırıp karnıma bakıyorum biraz sabırsızım ama bakalım bırakmak yok :)

Şöyle haftalık motivasyon hedefleri koyayım kendime. Hem gerçekleştirdikçe motivasyonum artar, hem de kendimi takip etmem kolaylaşır.

23-29 Ekim

• Yeni başladığım T25 videolarını eksiksiz yapacağım.
  • Temiz besleneceğim, vücuda ihtiyacı olan besinleri vereceğim.
  • Kitabı bu hafta bitireceğim :)
  • Yeni haftaya eksilerle başlayacağım.
  • Tüm haftaiçi dikkat edip haftasonu cozutmayacağım!
  • Yogaya ufak bir giriş yapacağım. :)
Aklıma gelirse listeyi güncellerim. Pazartesi günü de yeni hafta planlarını yapıp, bir önceki haftanın planlananlarının ne kadar gerçekleştiğine bakarım :)

:KK76:

Dakika bir gol bir, dün videoyu yapadım çünkü vakit sıkıntısı.. :)
Neyse pes etmiyorum.
Baştan başlayacağım demiyorum çünkü bu beni demoralize ediyor. Başarısızlık, iradesizlik, istikrarsızlık hissi yaratıyor. O sebeple devam edeceğim. Gerekirse alpha 6 hafta olur, pazartesiyi de yapmamıştım sonuçta (salı başladığımdan)

Ayrıca dün akşam karbonhidrat biraz fazla kaçtı. Tamam çok kötü beslenmedim ama en azından akşam saatlerinde o kadar karb tüketmemek gerekir.

Kahvaltılar ve öğlen yemekleri için öğün planlama işine girişmek istiyorum. Birazcık araştırma yapayım. Olursa süper olacak çünkü :rapci:

Selam günlük! :)

T25'ten çabuk vazgeçtim. Gerek videoları zaman zaman bulamamak, gerekse bilgisayara indirememek beni caydırdı.

İlk bu kilo verme olaylarına girdiğim dönemlerde (2011-2012 falan sanırım) Leslie Sensone'nun Walk at Home serisi ile başlamıştım.

Dün akşam happy walk videolarından 1.-2.-3. mil olarak 3 adet 15'er dakikalık videosunu indirdim. Bir de 10 dk interval bir videosunu indirdim.

Planım şu şekilde:

1. Toplam 2 mil (30 dk) yapıp yanına bölgesel hareket çalışması eklemek. Yani pazartesi karın, salı kalça vs vs gibi.
  2. 2 mil yapmak istemediğimde ise 10 dk interval videosu ardından bölgesel çalışmak.
  3. Bölgesel çalışmadan toplam 3 mili yaparak (45 dk) sadece cardio yapmak.
Bu üç seçeneği dönüşümlü olarak uygulamayı düşünüyorum.

Şimdi geçen haftanın planlarına bir göz atalım.

23-29 Ekim

• Yeni başladığım T25 videolarını eksiksiz yapacağım. X
  • Temiz besleneceğim, vücuda ihtiyacı olan besinleri vereceğim. X
  • Kitabı bu hafta bitireceğim :) X
  • Yeni haftaya eksilerle başlayacağım. (Regl nedeni ile tartılmadım ama sanmıyorum bu da olmamıştır :)) X
  • Tüm haftaiçi dikkat edip haftasonu cozutmayacağım! (bu konuda fena değildim :))
  • Yogaya ufak bir giriş yapacağım. :) X
Evet görüldüğü üzere geçen hafta hedefleri patlamış. :KK70: Olsun yine hedef koyarım, yeniden. Elbet bir gün başarmış olacağım :)

30 Ekim-5 Kasım

• Yukarıda yer verdiğim spor planını uygulayacağım.
  • Bölgesel çalışma için hareketler belirleyip, hani gün ne çalışacağımı tespit edeceğim.
  • Temiz besleneceğim, vücuda ihtiyacı olan besinleri vereceğim.
  • Kitabı bu hafta bitireceğim :)!
  • Yeni haftaya eksilerle başlayacağım. Kaç kiloyum bilmiyorum da gerçi :)
  • Tüm haftaiçi dikkat edip haftasonu cozutmayacağım!
  • Yogaya ufak bir giriş yapacağım. :)!
  • Her akşam kefir mayalayacağım!
  • 1 tane sağlıklı atıştırmalık tarifi deneyeceğim.

İnterval videoyu pek beğendiğim söylenemez. Yetersiz geldi bana.

Dün 10 dklık intervalin ardından;

• 3*30 squat
  • 3*15 donkey kicks (her bir bacak için)
  • 30 köprü (regl dolayısı ile ağrı girdi karnıma :))
  • Toplam 50 kere 5 kg ağırlık ile sağa sola eğilme
Başka yaptım mı hatırlamıyorum şu an ama programsız yaptıklarım sonuçta. Günü boş geçmemek adına :) Hareket etmiş oluyorum hiç yoktan iyidir, zamanla oturacaktır :)

Beslenme 2 gündür gayet iyi gidiyor :nazar:

Bakalım, devam :)

Pazartesi günü bir de çemberle iç bacak çalışmıştım 3*25 olmalı :)

Gelelim düne, 1. ve 3. mili yaparak toplam yarım saat yürüdüm :p 2 mil oldu yani.
Ardından;

• 1 dk plank
  • 3*30 squat
  • Toplam 50 kere 5 kg ağırlık ile sağa sola eğilme
Bugün instadan takip ettiğim 4 kişi sabahları 2şer hareket paylaşmaya başlayacak. Leslieden sonra onların paylaştığı hareketleri yapabilirim :)

Beslenme konusunda ise dün eve varınca bir iki lokma küçük yaramazlık yapmış olabilirim ama inan hiç problem değil. Regl deyip geçelim. O kadarla kalması kafiydi. İyi gidiyorum :)

Selam canım günlüğüm :KK70:

Bugün 5. gün olmuş. Dinlenme günü yapmaya karar verdim.
İnstadaki olay sarmadı beni, sevmediğim hareketler olunca hiç hoşuma gitmiyor.

Yine de 15 dk yani 1 mil yürümüş oldum ve biraz da hareketlerden yaptım. Boş geçmedim yorgunluktan ve uykusuzluktan ölmeme rağmen.

• Ha bir de 1 dk 10 sn plank.
ZANGIR ZANGIR titredim yuh! Kendimize ne büyük kötülük ediyoruz hareket etmeyerek. Hadi bakalım aynen devam!

Selam canım günlüğüm :KK70:

Bugün 5. gün olmuş. Dinlenme günü yapmaya karar verdim.
İnstadaki olay sarmadı beni, sevmediğim hareketler olunca hiç hoşuma gitmiyor.

Yine de 15 dk yani 1 mil yürümüş oldum ve biraz da hareketlerden yaptım. Boş geçmedim yorgunluktan ve uykusuzluktan ölmeme rağmen.

• Ha bir de 1 dk 10 sn plank.
ZANGIR ZANGIR titredim yuh! Kendimize ne büyük kötülük ediyoruz hareket etmeyerek. Hadi bakalım aynen devam!
plank en sevdiğim:KK49::KK49::KK49:

Selam bebek!

Dün modum acayip düşmüştü, yine bırakıyordum her şeyi az daha. 4 gündür spor yapmıyorum diye kendimi salıyordum neredeyse. Ama bugün bomba gibiyim. Her hafta böyle başlasam haftada 3-4 gün yaparım bir şeyler bu da hiç yoktan iyidir. :)

Geçen haftanın planlarına bir göz atalım:

30 Ekim-5 Kasım

• Yukarıda yer verdiğim spor planını uygulayacağım. (Bunu yarı yarıya yaptım diyebilirim)
  • Bölgesel çalışma için hareketler belirleyip, hani gün ne çalışacağımı tespit edeceğim.(Bunu yapmadım :))
  • Temiz besleneceğim, vücuda ihtiyacı olan besinleri vereceğim. (Bunu büyük oranda yerine getirdim)
  • Kitabı bu hafta bitireceğim :)! (Bum patlak bir :KK70: )
  • Yeni haftaya eksilerle başlayacağım. Kaç kiloyum bilmiyorum da gerçi :) (Bugün tartılmadım haftasonu tartılmıştım eksideydim :))
  • Tüm haftaiçi dikkat edip haftasonu cozutmayacağım!(1 gün cozuttum o da misaflikte resmen yıl oldu görmediğim birinin evinde çook normal)
  • Yogaya ufak bir giriş yapacağım. :)!(Giremedi...)
  • Her akşam kefir mayalayacağım! (Kefir mayam bozulmuş, bu konu üzerinde çalışıyorum)
  • 1 tane sağlıklı atıştırmalık tarifi deneyeceğim. (Aklımda vasr bir şey, malzemeleri tamamladım yapması kaldı :KK70:)
Görüldüğü üzere bir önceki haftadan kat be kat daha iyiyim :)
Her hafta daha da iyiye!

6-12 Kasım

• Jillan 30 day shred? Hadi bakalım.
  • Temiz beslenmeye devam.
  • Kitap demek istemiyorum ayıp ama tembel teneke.
  • Eksi görülecek!
  • Yoga konusunu güzelce araştırmalıyım.
  • Headstand denemelerine tekrar başlayabilirsin.
  • Kefiri düzeltebiliyorsan, düzenli iç.
  • O tarifi de dene!
  • Bugünün işini yarına bırakma.
  • Üşenme, erteleme, vazgeçme!
  • Harekete geçmek için mükemmel hale gelmeyi bekleme, olamazsın! :)

Hellööğ cicim

Dün Jillian ablamız ile canımıza okundu... Tabi hareketlerin hakkını tam anlamıyla veremedim ancak ilerleyen günlerde daha iyi olacaktır muhakkak.
Yalnız dinlenme günlerini nasıl yapsam bilemedim, birazcık araştırayım yapanlar nasıl yapmış :)

06.11.2017 tarihi itibariyleee...
Jillian Michaels 30 day shred level 1 - 1/10 :rolleyes:

Merhaba günlük.

Motivasyonumuz iyi, spor yapılıyor. Bakalım 10a kadar saymayı öğrenebilmiş miyim? :p

07.11.2017

Jillian Michaels 30 day shred level 1 - 2/10

Sağlıklı tarifi de yaptım, tohum kraker :) Geliştirilebilir anck bu haliyle de gayet güzel :)

Miribi cinim.

08.11.2017

Jillian Michaels 30 day shred level 1 - 3/10

Aslında plank challenge ekleyebilirim kendi çapımda, karın bölgesini güçlendirmek için çok ideal.
Bir iki gündür garip bir durum var, karnım acıkınca karın kaslarım kasılıyor gibi hissediyorum ahahah :KK70: Garip değil mi?
Jillian bir gün kalflarımı patlatacak gibi hissediyorum, hoplayıp zıplarken deli gibi yanıyor yahu... :işsiz:

Ammmaaa... gittiği yere kadar devam!:KK200:

Ha bugün ölçülerimi aldım, olur da bitirebilirsem umarım güzel bir fark görürüm :)

09.11.2017

Jillian Michaels 30 day shred level 1 - 4/10

Plank mlank hak getire, videonun sonunda esneme hareketlerinden sonra bir Allah'ın kulu daha fazla hareket ettiremez beni :KK70:

Aslında dün videoya başlarken hiç yapmak istemiyordum. Uykum vardı, yorgundu, ne diye uğraşacaktım şimdi, yatıp dinlenmek benim elimdeydi falan filan. İlk 10 dakika kafamda tüm bunlarla uğraştım resmen. Sonrası ile çorap söküğü gibi geldi. Belki de baştaki hareketleri pek sevmiyorum ondan zorluyor. İlerledikçe ha buradan sonrası iyi, seviyorum, rahat vs moduna giriyorum. Her neyse öyle ya da böyle bitireyim de ben ister söveyim ister gömeyim. :KK70:

Ya hep ya hiç kafasından çıkmalıyım. Günde 10 dakika bile olsa hareket harekettir ki gayet güzel bir programa devam ediyorum bence. Kendimi de devam ettiğim her gün için takdir ediyorum. :KK200:

X