Vicdan azabı çekiyorum

Fulya irem2311

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
9 Ocak 2016
395
218
Arkadaşlar dedem çok hasta. Allah kimsenin başına vermesin, kanser hastasıymış..ve biz farketmedik. Daha doğrusu uzun zamandır kontrole götürmediğimiz için anlaşılmadı.. Gözünden rahatsızdı, doktor ayda bir getirin demişti, göz doktoruna götürdük uç kez..dizi ağrıyordu, iki sene önce Dr. Ameliyat olması lazım ama riskli demişti.tavsiye etmedi.yası 80 bu arada. Geçtiğimiz yazdan beri hep hastayım, bugün tadım yok derdi. Ama bi gözüm görse, bir de dizim tutsak iyiyim bişeyim yok derdi..dizi için on gün boyunca iğneye götürdüm dedemi..sırtında bi yara cıkmıştu, zor iyileşti.Dr. teyzeme ciğerlerine baktırın demiş ama ilçedeyiz.dedem kolay yürüyemiyor ve kilolu biraz.araç bir tek bende ve diğer kuzenlerimde var.oğlunda kızında yok.herkes işinde gücünde derken hiç birimiz götürmedik. Ben kaç kez niyetlendim, eşim oğlu var kızı var, çok kötüyse götür demişti. Eşim de aylardır yoktu zaten..o olsa götürürdü belki.Meğerse hastalığın habercisi imiş. İki ay önce benim evimde misafir ettim, gayet iyiydi.ama son 20 gündür hiç kalkamaz oldu, yemeden kesildi, zayıfladı, tuvalete gidemez oldu derken, teyzemler götürmüş iki gün önce. Sonuç: hastalık her yerini kaplamış, evine götürün yatırın demiş dr ve ben vicdan azabı cekiyorum..adamla ilgilenmedim, ben yazın götürsem öğrenirdik, belki tedavi olurdu diye..
Aynı bir baba on evlada bakar da on evlat bir babaya balçkamaz olayı gibi hissediyorum. Sadece ben değil teyzemler ve dayımlar da öyle .ama son pişmanlık fayda etmiyor..öyle işte :KK43:

Keşke tedbirli olsaydınız. Kimsenin ömrünü uzatamazsiniz, yada başa gelecekse bir hastalık gelir zaten ama gösterseydiniz doktora hastalık sürecini rahat gecirirdi. Allah şifa versin.
I

Üzgünüm ama vicdan azabı çekmekte haklısınız. El birliği ile ihmal etmişsiniz adamcağızı. Allah acılarını dindirsin inşallah.

Üzüldüm :KK43: ne desem bilemedim Allah'tan ümit kesilmez dua edin en azından acı çekmesin :KK43: olacak varsa oluyor bir sekilde onceden de fark edilse netice degismezdi belki ama hem vicdanen rahat olurdunuz hemde tedavi sureci başlardı acılari azalırdı..

Arkadaşlar dedem çok hasta. Allah kimsenin başına vermesin, kanser hastasıymış..ve biz farketmedik. Daha doğrusu uzun zamandır kontrole götürmediğimiz için anlaşılmadı.. Gözünden rahatsızdı, doktor ayda bir getirin demişti, göz doktoruna götürdük uç kez..dizi ağrıyordu, iki sene önce Dr. Ameliyat olması lazım ama riskli demişti.tavsiye etmedi.yası 80 bu arada. Geçtiğimiz yazdan beri hep hastayım, bugün tadım yok derdi. Ama bi gözüm görse, bir de dizim tutsak iyiyim bişeyim yok derdi..dizi için on gün boyunca iğneye götürdüm dedemi..sırtında bi yara cıkmıştu, zor iyileşti.Dr. teyzeme ciğerlerine baktırın demiş ama ilçedeyiz.dedem kolay yürüyemiyor ve kilolu biraz.araç bir tek bende ve diğer kuzenlerimde var.oğlunda kızında yok.herkes işinde gücünde derken hiç birimiz götürmedik. Ben kaç kez niyetlendim, eşim oğlu var kızı var, çok kötüyse götür demişti. Eşim de aylardır yoktu zaten..o olsa götürürdü belki.Meğerse hastalığın habercisi imiş. İki ay önce benim evimde misafir ettim, gayet iyiydi.ama son 20 gündür hiç kalkamaz oldu, yemeden kesildi, zayıfladı, tuvalete gidemez oldu derken, teyzemler götürmüş iki gün önce. Sonuç: hastalık her yerini kaplamış, evine götürün yatırın demiş dr ve ben vicdan azabı cekiyorum..adamla ilgilenmedim, ben yazın götürsem öğrenirdik, belki tedavi olurdu diye..
Aynı bir baba on evlada bakar da on evlat bir babaya balçkamaz olayı gibi hissediyorum. Sadece ben değil teyzemler ve dayımlar da öyle .ama son pişmanlık fayda etmiyor..öyle işte :KK43:
Vicdanına büyük yük binmiş arkadaşım. Ama unutma herşey kadere dahil. Umarım zaman herseyi halleder. Dedene acıl sıfalar dılerım hayırlı bır ömür dilerim hepimize acısız bir veda dilerim.

şimdi kızanlar olacaktır belki ama 80 yaşındaki adamı erken teşhis de olsa kemoterapiye filan almazlardı bence. belki ilaç tedavisi için eve yollarlardı yine.

geçmiş olsun tabi vicdan önemli. sizi de anlıyorum ama. size gelene kadar kendi çocukları bi araba ayarlayıp da götürebilirdi. taksi var, belediyenin ücretsiz hizmetleri var. varoğlu var.

Biraz ihmal var ama, goturmus olsaniz da sonucun cok degisecegini zannetmiyorum ben cunku 80 yasindaki biri icin kanser tedavisi de cok zor.

böyle düşünme. ölüm bazen sebep arar. bu da onun ölüm sebebi.
ayrıca birde şöyle düşün : hastaneye götürseniz de amliyat masasında ölme riski cok yüksek. hadi diyelim ki ameliyatta ölmedi. kemoterapi verilecekti muhtemelen. o yaştaki insanlar kemoterapiye dayanamayıp zaten öölüyorlar.
herşeyi gectim. hastane kapılarında 2-3 ay 5 ay sonra gene gele adam zaten dayanamazdı.
sonuc gene aynı olacaktı.
ayrıca aklınızda bulunsun : ambulansı arayıp hastamız var götüremiyoruz veya belediyelerin böyle hastalara yardım eden birimleri var.

şimdi kızanlar olacaktır belki ama 80 yaşındaki adamı erken teşhis de olsa kemoterapiye filan almazlardı bence. belki ilaç tedavisi için eve yollarlardı yine.

geçmiş olsun tabi vicdan önemli. sizi de anlıyorum ama. size gelene kadar kendi çocukları bi araba ayarlayıp da götürebilirdi. taksi var, belediyenin ücretsiz hizmetleri var. varoğlu var.
yok ya öyle demiyorlar...
93 yaşında halam vardı istan. egitim araşt. gittiler. acile.
hemen ameliyata alalım kansermiş dediler.
halamın bilinci yerindeydi yürüyerek gitti karnın agrıyor diye gittiler.
halam kendimi kestirmem kansersemde evimde ölücem dedi. imza attırmışlar. eve geldi 3 içinde öldü.
hiç acı da cekmedi. kemoterapi veya amliyat olanlar nedense cok acı cekerek bu süreyi geciriyorlar.

belediyelerin hizmetleri var taksi var ambulans var varoğlu var keşke torunu olarak götürseymişsiniz ama dayı teyze anne birinci derecede sorumlu kişiler bunu neden düşünemediler acaba?

Eşim benmle evliyken bir daha evlendi ve şimdi benden çocuk istemiyor ben istiyorm ama o istemyor

belediyelerin hizmetleri var taksi var ambulans var varoğlu var keşke torunu olarak götürseymişsiniz ama dayı teyze anne birinci derecede sorumlu kişiler bunu neden düşünemediler acaba?

bence de evli barklı toruna gelene kadar çocukları önce bakmalıydı.

Erken götürseniz ne olacaktı ki. Kemoterapi, biopsi, ped çekimleri, şu bu derken adamcağızın ömründen ömür gidecekti, ve büyük olasılıkla sonuç değişmeyecekti. Üzülmeyin...dedenizin yanında olun bu süreci mümkün olduğu kadar ailesiyle geçirsin.

Amcamı kanserden kaybettik. Ben çocuktum. Sırayla hafifce başını kaşırdık..gece gündüz, nöbetleşe. Bu ağrı kesicilerden bile daha iyi geliyordu ona.

Çok geçmiş olsun.. lütfen üzülmeyin. Siz doktora erken götürsenizde pek sonuç değişmeyecekti. Dedeniz çok yaşlı. Tedaviye yanıt vermesi çok zor. Tabi Allahtan umut kesilmez. Biz yine dedenize şifa dileyelim.

X