Ya Rabbi sen kimseyi aclikla terbiye etme

Gxuxlsxuxm Sultan

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
22 Ağustos 2007
6.201
42
Iftara son dakiklar saniyeler hic gecmiyor degilmi?

Özene bözene hazirladigmiz o sofrada hep beraber oturup orucumuzu bozmak o ilk bardak suyun bogazimdan gecerken verdigi o mutluluk o zevk ne kadar güzel...
Sabirsizlikla bekledigmiz iftar saatinde doya toka yemek icmek ne kadar güzel...

Peki ya o aclikla uyumak zorunda kalsaydik...ya yiyecek ekmegimiz icecek suyumuz olmasaydi? Ya ertesi güne kadar veya günlerce öyle ac kalmak zorunda olsaydik?

Allah (C.C.) hicbirseyi sebebsiz yere vermemistir bizlere....ac ve susuz kalmakla hem nefsimize sahip cikmayi hemde kalbimizin katiligindan kurtulmayi ögreniyoruz..

Tok insanin kalbide tok ve kati olurmus....Lakin insan ac kaldiginda daha bir sükür ediyor sahip olduklarina rabbimizin bize sundugu hikmetlere....

Allah kimseyi ac birakmasin.....:Saruboceq:

gülsüm hanım daha öncede yazmıştım başka bir konuda yorumlarınızı taktir ederek okuyorum öncelikle bunu belirtmek istedim bu konudada gerçekten güzel bir paylaşım teşekkür ederim bir dergiye üyeyim ve orda okuduğum bir yazı hala içimi acıtıyor Peygamber Efendimiz (SAV) hayatında hiç ekmeğe doymamış ete doymamış ama hep şükredermiş ne acıdırki günümüzde sofralarda yok yok yinede insanlar burun kıvırıyor bu günüme şükürler olsun yarabbim bizleri ne aç ne açık eyleme (amin)

amin, amin gülsüm sultan
çok haklısın
zaten ramazanın amacı da tok insanın açın halini anlaması değil mi
ama işin kötü tarafı bir ay boyunca bunu hatırlayıp
yoksul insanları düşündüğümüz halde
ilerleyen zamanlarda yeniden unutup normal hayata dalmamız

Oruç insanın nefsini öyle terbiye ediyor ki,elimizin altındaki nimete, bir yudum suya Rab'bimiz izin vermeden dokunamıyoruz.Açlığı susuzluğu yaşayınca insan, özellikle iftar vakti binbir çeşit yiyecek doluyken sofralarımız, bu nimetleri bulamayan insanları düşünmeden edemiyor.Bize verilen nimetleri paylaşmayı ve sonsuz kere Allah'a şükretmeyi öğreniyor oruç tutmakla insan..Çok güzel çok önemli bir konudan bahsetmişsin teşekkürler..

RABBIM KIMSEYI AC BIRAKMASIN.
hickimseyi aclikla sinamasin.sokak cocuklarini dusunuyorum yada evine 1 ekmek dahi goturemeyen insanlari ne zor yarabbi.....

Yorumlariniz icin cok tesekkür ederim arkadaslar...sagolun...:1hug:

Bugün iftari beklerken esimle paylastim bunu....Gül vakit gelmedimi daha cok aciktim ya dedi...... bu aclikla yatmak yarinida böyle ac gecirmek zorunda olan insanlari düsündüm....Allahim ne sansli kullariniz sana sükürler olsun dedim...ayni zamandada vicdan azabi duydum...biz soframizda envayi cesit yemek hazirlarken et yüzü görmeyen insanlar var...sadece ramazanda degil her zaman yari ac yari tok gezen insanlar var...

Kizlarima baktim...canlari ne isterse gidip marketden aliyoruz aman cocugmuzun cani kalmasin diyoruz....ya alamayanlar?

Allah yardim etsin!

Gülsüm sultan zaten herkes senin ,benim,bizim gibi düşünse ve etrafına biraz daha dikkatli baksa şu dünyada bir Allah'ın kulu aç kalmaz...

bizim çocuklarımız yokluk nedir bilmediklerinden hiçbir şeyin kıymetini de bilmiyorlar maalesef
tüketici toplumu olup çıktık
aman arkadaşlarının arasında ayrı kalmasın, aman benim çocuğumun da olsun derken
ne onların elde edemedikleri şeyler için de şükredebilmelerini öğretebildik
ne de empati yapabilmelerini
sadece hep isteyen, elde edemediğinde de hayata küsen çocuklar...

Gülsüm sultan zaten herkes senin ,benim,bizim gibi düşünse ve etrafına biraz daha dikkatli baksa şu dünyada bir Allah'ın kulu aç kalmaz...

Gecenlerde izledigim bir programmdan bahs etmek istiyorum..

Brezilyada yasayan multi milyarder bir is adami....saat kolleksyonunu gösteriyor...bir saati 30.000 € civarinda....ve o saatlerden yüzlerce vardi kolleksyonunda...

Brezilyanin ne kadar fakir bir ülke oldugnu biliyoruz...sokak cocuklarinin cilesi, kendini satmak zorunda olan kadinlar vs.vs....

O saatlerden bir tanesinle ne hayirlar yapabilir aslinda diye düsündüm....bir cocuk esirgeme kurumu acabilir...hayat kadinlarinin cocuklari ile siginabiliecegi bir yer acabilir...neler neler yapabilir istese!!!!

Türkiyedede cok zengin insanlar var....tabikide bazilari gercektende cok yararli ve hayirli isler yapiyor....Rahmetli sakip sabanci mesela....

Lakin yinede onun gibilerin azinlikta oldugnu düsünüyorum....malesef!

X