Yallar ve bizler

DUYGUCIKMAZI

maskeli balo ve shte yüzü
Kayıtlı Üye
5 Ağustos 2008
9.240
20
nedense yaşlı kişiler ve ailelerimiz......ne konuşursa hep sıkıcı gelir.........
of yine ögütlere başladılar diye................
oysa onların yaşadıkları tecrübeler vardır.............
dinlemeyiz...he he der geçeriz...............

yıllar geçtikçede onlara benzeriz .............annemizi eleştiririz.........

ve annemizin tıpkısı oluruz.......

bir söz vardır.

yaşlılar geçmişle yaşar....gençler dinlese gelecekleri anlar diye ......

sizde öylemisiniz............gitgide anneme benziyorum nineme benziyorum diyormusunuz yada .........o ögütleri daha iyi anlıyormusunuz........???????

en iyi deneyim yaşanılarak kazanır
sanırım bu yüzden büyüklerimizin yaşadığı kazandığı deneyimleri ve öğütlerini anlayamıyoruz
başıma geldiği zaman evet annem demişti diyoruz çoğu zaman
gençlik heyecanı ileriyi düşünmek sorumluluk almak böyle konuları konuşmak ağır geliyor bazen
bırakın annemizi babamızı bizden bi kaç yaş küçükler bile söylediklerimi angarya olarak görüyor
aslında ileriye dönüp baktığımızda anlıyoruz o öğütlerin ne kadar doğru olduğunu
keşke diyoruz keşke
öyle değilde annemin dediği gibi yapsaymışım
daha mı farklı olurdu acaba diyoruz
keşkeler fayda etmiyor malesef
büyümek birazda böyle bişey sanırım :nazar:

ben anneme benzemek ısterım
yaslı olarakta dedem yok erken kaybettım ıkısnıde
babamannem var cok uzak bızı torun dıe hesaba bıle katmyo hıc sevmıyo ayrımcılık yapıyo bız yanına gıdıyoruz elını öpuyoruz gel göturelım bakalım dıyoruz gelmıo
amcamı oğlu göruyo bızı deıl gıbı
annanem cok tatlı
her nolursa olsun yaşlıların olduğu evde huzur olur

evet yaaa ben git gide anneme benziyorum
kardeşime bazen öyle tepkiler veriyorum ki içime annem kaçmış sanki :roflol:
ve acı ama gerçek artık onu daha iyi anlıyorum :nazar:

Özellıkle temızlıkle ılgı konularda..

Önceden her cıkarttıgımı evın ayrı bı yerıne koyardım,toplama alışkanlıgım yoktu,annem cok kızardı.Daha sonra sadece odamda bırakmaya başladım annem yıne kızardı,şimdi annem aynısını yapıyor,cıkarttıgı gıbı bırakıyor,çok kızıyorum.sanırım o benleşiyor ben onlaşıyorum kaydirigubbakcemile3

ahh duygum ahhh,olamzmı hemde nasıl deniliyorki
helede kocam,sanki kayınpederim dirildide dikildi karşıma.
onada söylüyorum amaann bey vallahi sanıyorum musa çavuş yanımda yatıyor,hareketlerin huyların düşünce tarzın,nolar yapma bunu huylanıyorum artık senden dediğim çookk oluyor valla.

şimdi asıl meseleye gelelim.şuandada genç birini ikna etmeye çalışıyoruz,tüm çıplaklığıyla seriyoruz önüne ama aynen senin dediğin gibi he he de demiyor,daha beterini susarak,ağız burun eğerek kaşılık veriyor. canısı.ilerde ah bilse büyüğüm bunları demiştişimdi dediklerini yaşıyorum diycek amaa iş işten gecmiş olcak.
kendime gelince tabiki biz demiştik sözlerini zaman zaman hatırlıyorum.ama allahtan hafif atlattım,yinede büyükleri hiç ama hiç es gecmeyelim derim..tecrübe yaşanmışlıklardan oluşur.

duygum teşekkürler canım a.s.

Hayatım boyunca yaşlılardan sıkılmamışımdır.Kayınvalidem hep der birinci sırada çocuklar ikinci sırada yaşlılar senin için diye.Bütün yaşlılar beni çok sever bende onları babannem büyüttü bizi onun dizine yatıp saçımı okşaması bana hayatı bağışlaması gibiydi eskileri belki bin kere dinlerdin yinede anlatsın diye gözünün içine bakardım.
Şimdi de öyle bir yerde oturuyorum ki huzur evi gibi burası neredeyse sadece yaşlılar var çevremde ben memnunum yarın bende yaşlanacağım ayrıca onlardan kazanacağım tecrübeleri yaşıtlarımdan da edinebileceğimi düşünmüyorum.
Yaşlı genç değil insan olarak bakmak lazım...

Yaşlılardan sıkılmak mı aksine onlar ile yapılan her sohbet keyif verir bana görmüş geçirmiş kişiler nede olsa bir şeyler söylüyorlarsa vardır bir bildikleri tarih kokar onlar nasıl sıkılabilirsin ki :1hug:Zaman ilerledikçe yaşadıkların zaten onlara hak verdiyor muhakkak ananem,babanem,annem,gibi söylemişti diyorsunuz

Ben bayılırım yaşlıların öğütlerine.. Oturur yanlarına dinlerim öyle kişiler bulursam :1hug:

Her fikir bence bir kardır , kulak asmasını bilene.. Tecrübeli , yaşamış ,görmüş, geçirmiş saygı duyduğum kişiler bana hep öğüt versin yeterki...

Annecime benzesem keşke , onun gibi olsam daha ne isterim ki.. Akılsa akıl , mantıksa mantık, iyi niyetse iyi niyet, pamuk gibi bir kalp:1hug:

Yaşlılardan sıkılmak mı aksine onlar ile yapılan her sohbet keyif verir bana görmüş geçirmiş kişiler nede olsa bir şeyler söylüyorlarsa vardır bir bildikleri tarih kokar onlar nasıl sıkılabilirsin ki :1hug:Zaman ilerledikçe yaşadıkların zaten onlara hak verdiyor muhakkak ananem,babanem,annem,gibi söylemişti diyorsunuz

tabiki yaşlılardan sıkılmam bende fakat benim demek istedigim.......
vardır ya sürekli........şöyle yap bak bunu yaparsan şöyle olur..........
oraya gitme bunu deme.........
gibi sürekli akıl veriri tarza yaklaşırlar o zamanlar anlıyamayız.......ama yaşadıkca başımıza geldikçe............hak veririzi o anlamda dedimdi....eylülüm onüçüm......a.s.a.s.

tabiki yaşlılardan sıkılmam bende fakat benim demek istedigim.......
vardır ya sürekli........şöyle yap bak bunu yaparsan şöyle olur..........
oraya gitme bunu deme.........
gibi sürekli akıl veriri tarza yaklaşırlar o zamanlar anlıyamayız.......ama yaşadıkca başımıza geldikçe............hak veririzi o anlamda dedimdi....eylülüm onüçüm......a.s.a.s.

biliyorum tatlım başımıza gelmeden maalesef anlamıyoruz işte Şeniz

çok doğru katılıyorum ama şuanki aklımla...yıllar öncesine aklımın bir karış havada olduğu dönemlerde gerçi çok asi bir kız değildim ama annemin şuraya gitme şunu yapma dediğinde neden öyle düşünüo nevarki bunda derdim...ama şimdi neden dediğini çok iyi anlıyorum...aynı şeyleri tepkileri şimdi yeğenime gösteriyorum..oda anlamak istemio tabii...bu şekilde sürüp giderr..insan zamanla anlıyo bir çok şeyi...gençler yaşlıların cahil olduğunu sanarlarmış ama yaşlılar gençlerin cahil olduklarını bilirlermiş...herzaman tecrübeye kulak vermek dinlemek gerekir...onlar bizim başımızın tacı...büyüklerimiz..:1hug:...paylaşım tşk canım...

çok doğru katılıyorum ama şuanki aklımla...yıllar öncesine aklımın bir karış havada olduğu dönemlerde gerçi çok asi bir kız değildim ama annemin şuraya gitme şunu yapma dediğinde neden öyle düşünüo nevarki bunda derdim...ama şimdi neden dediğini çok iyi anlıyorum...aynı şeyleri tepkileri şimdi yeğenime gösteriyorum..oda anlamak istemio tabii...bu şekilde sürüp giderr..insan zamanla anlıyo bir çok şeyi...gençler yaşlıların cahil olduğunu sanarlarmış ama yaşlılar gençlerin cahil olduklarını bilirlermiş...herzaman tecrübeye kulak vermek dinlemek gerekir...onlar bizim başımızın tacı...büyüklerimiz..:1hug:...paylaşım tşk canım...

aynen senaydacım kardeşlerime yada sevdiğim insanlarda ben de aynı uyarıyı yapıyorum belkide benim içinde aynı şeyler düşünülmüştür ama yaşanılmadan öğrenilmiyor işte :1hug:sonrada hem onlar hem bizler üzülüyoruz a.s.

Insanlar farkli farkli duygucum...her yaslida bir degil malesef...gercekten konustugu vakit agzinin icine baktigin yaslilar vardir...her sözünü he cümlesini icine cekerek dinlersin..her lafindan bir ibret bir ders alirsin...bende cok severim öyle insanlari dinlemeyi...a.s

Fakat bazi yaslilarda vardirki onca yil yasadigi hayattan verecek ögütleri bile olmaz...hep negatifdir hep olumsuzdur hep azarlayici bir ses tonu olur...konustugu zaman dinlemeyi birak yanindan kacmak istersin...:nazar:

O yüzden ben birseyi anladim hayatta...bir insanin yasina saygi duymak yerine yasadiklari ve söylediklerine saygi duy....cünkü o kadar cok yasini basini almis ama insanlik namina hic birsey ögrenmemis insanlar var...:kahve:

Bir insan 70 yasinda olabilir ama 20-30 yasinda bir insanin yasadiklarini yasamamistir...

lisedeyken çok çalış iyi bir üniversite kazan, biz düşünemedik zamanında diyenlere kulak asmazdım.
üniversiteyi bitirip dımdızlak ortada kalınca anladım ne denmek istendiğini..

evlenenmeden önce herşey toz pembe gelirdi. evleniyim tüm sorunlar bitecek sanırdım. evlende gör bak diyenlere kızardım, herkes siz mi diye.
evlendim o zaman anladım az bile iyorlarmış meğer.

şimdi de annem diyorki anne olunca anlayacaksın.
ama artık biliyorum ki anlayacağım; yaşanmadan bilinmiyormuş.
işte bu yüzden yaşa saygı duymak gerekiyormuş, yaşanmışlıklara hürmet lazımmış..

artık ne derlerse desinler vardır bir bildikleri diyorum, benden çok yaşamışlar ki biliyorlar diyorum..

Son düzenleme:
ben yaşıularla da vakit gecirmeyi severim onların tecrubelerini sorarım ve kendime örnek alırım birde onların ögütlerini dinlerim bazen sıkılsamda dinlemem gerektiğini düşünür dinlerim ve ögütlerden kendime ders cıkartır uygularım :mymeka:

X