Yaprak sarması önemli 🤭

Yineunuttu

Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
20 Eylül 2020
48
49
33
Merhaba hanımlar. Yaklaşık 3 ay önce falan bir kilo taze yaprak aldım hasladim ve difrize koydum. Lakin çocuğun doğum gününde sarmak istediğimde yaprakların hala çok kart sert ve damarlı olduğunu farkedip hayal kırıklığına uğradım. Sarılmiyor sararken yirtiliyor patlıyor vs. Biraz önce buzluktan çıkarttım canım çekiyor valla sarmam lazım ama yapraklar da o kadar kötü ki istek gelmiyor. Yapraklar cozulunce veya çözülmeden tekrar biraz daha haslasam etkisi olur mu fayda eder mi acaba. Tecrübeli ev hanımları bana cevap verirse çok sevinirim

Yok yahu dondurucudan çıkarir çıkarmaz sarmadım 😀 çözüldü iyice açıldı😀 şuan bu bilgiye ciğerimi bıraktım yalnız. Peki ben inat biri olarak yine de biraz haslamis olsam ne olur 😀🤭
Karalahana sararken (damarlı ve sert olunca) kaşığın arka kısmı ile damar kısımlarını hafifçe eziyorum. Asmada nasıl olur bilemedim.

Karalahana sararken (damarlı ve sert olunca) kaşığın arka kısmı ile damar kısımlarını hafifçe eziyorum. Asmada nasıl olur bilemedim.
Karalahana da yaprağı kesiyorum damarı çıkarıyorum bende ama yaprak da biraz zor. En kotu biraz haslayayim damarları da ezmeye çalışayım artık ne yapayım 🤦

Ay yok artık o şekilde nasıl sarabiliyormus. Kesin pembik geberik gelinler yapıyordur😀
Kız bende ilk bir duyunca şaşırdım zaten sert oluyor nasıl becerebiliyor dedim kendi kendime 😁
Zaten bende şans mı var bacım 🤦😀
Ne zaman almıştın yaprağı 🙈 mümkün olduğunca Mayıs ayının yaprağını almaya çalış o vakitte olan en tazesi,damarsızı oluyor 😊

Kız bende ilk bir duyunca şaşırdım zaten sert oluyor nasıl becerebiliyor dedim kendi kendime 😁

Ne zaman almıştın yaprağı 🙈 mümkün olduğunca Mayıs ayının yaprağını almaya çalış o vakitte olan en tazesi,damarsızı oluyor 😊
İşte benim en büyük eksikliğim de bu meyve sebzelerin zamanini bilmem bilinçsiz alırım. Bundan 3 ay önce almıştım aslında Mayıs ayına tekabül ediyor o da 😀

Merhaba hanımlar. Yaklaşık 3 ay önce falan bir kilo taze yaprak aldım hasladim ve difrize koydum. Lakin çocuğun doğum gününde sarmak istediğimde yaprakların hala çok kart sert ve damarlı olduğunu farkedip hayal kırıklığına uğradım. Sarılmiyor sararken yirtiliyor patlıyor vs. Biraz önce buzluktan çıkarttım canım çekiyor valla sarmam lazım ama yapraklar da o kadar kötü ki istek gelmiyor. Yapraklar cozulunce veya çözülmeden tekrar biraz daha haslasam etkisi olur mu fayda eder mi acaba. Tecrübeli ev hanımları bana cevap verirse çok sevinirim
Yaprak düzelmez artık çünkü o yaprak aldığınızda kartmis 1 ay önce almissiniz agustos diye tahmin ediyorum agustos ayında yaprak kalmaz.

Bizim burada mayıs ayidir taze yaprak hava erken isinirsa nisan ayında çıkmaya başlar ki genelde nisan dedin mi burada yaz gelmistir (akdenizde) en fazla hazirana kadar olur.

Bazı bölgelerde geç çıkar temmuza kadar olur

Sizin ki mevsim dışı kalmış biraz.

Bamya zamanı ne zaman mesela alıp dolaba koysam 🤭🙈
Geçiyor bile zamanı artık oda kartlasmaya başlar akdeniz de genellikle erken çıkar herşey haziran dedin mi hepsi dolar tezgahlarda.

bamya bu aralar yükseldi fiyatı uygunken almıştım ama alırken dikkat edin bazı pazar ve marketlerde bamya pahalı olduğu için satilmayinca kalıyor sonra ki günler satıyorlar 2-3 günlük bile oluyor hatta daha fazla oda kartlasmasina neden oluyor.

Yaprak düzelmez artık çünkü o yaprak aldığınızda kartmis 1 ay önce almissiniz agustos diye tahmin ediyorum agustos ayında yaprak kalmaz.

Bizim burada mayıs ayidir taze yaprak hava erken isinirsa nisan ayında çıkmaya başlar ki genelde nisan dedin mi burada yaz gelmistir (akdenizde) en fazla hazirana kadar olur.

Bazı bölgelerde geç çıkar temmuza kadar olur

Sizin ki mevsim dışı kalmış biraz.
3 ay önce almissiniz ben 1 ay diye okumusum😃😃 yaprağın cinsinden o zaman kaynaklı 😊

İşte benim en büyük eksikliğim de bu meyve sebzelerin zamanini bilmem bilinçsiz alırım. Bundan 3 ay önce almıştım aslında Mayıs ayına tekabül ediyor o da 😀
Büyük ihtimalle uç toplanan yapraktan değil canım yoksa Mayıs yaprağı tap taze olur doğru düzgün ilaç bile görmez o aylarda ☺️

X