Yazım Yanlışları ❌✔️

Ben şeye çok takılıyorum
Çok uykusuzum
Çok uykuluyum

Hangisi doğru anlamca aynilar 🤷
Bir de 'arttırmak' değil 'artırmak'

'Ne.... Ne... ' bağlacı da fazlaca yanlış kullanılır.
Örneğin; bir kıyafetin olmadığını anlatmak için, 'Ne sana ne bana olmadı bu kıyafet' diyorsak, aslında tam tersi o kıyafetin olduğunu söylemiş oluyoruz. Bu bağlaç, kullanılan yüklemin tam tersini ifade eder bize. Doğrusu; 'ne sana ne bana oldu bu kıyafet' şeklindedir. Bu şekilde kullandığımızda kıyafetin olmadığı anlamı çıkmaktadir

Ben şeye çok takılıyorum
Çok uykusuzum
Çok uykuluyum

Hangisi doğru anlamca aynilar 🤷
Bana kalırsa kullandığın duruma göre değişebilir. Eğer az uyuma ve uykuya muhtaç olma durumunu ifade ediyorsan 'uykusuz', az ya da çok uyuma durumundan bağımsız üzerindeki uyku halini atamamışsan 'uykulu' denebilir. Başka bariz bir fark var ise bilmiyorum. Ancak canım uykuluk çekti 🤤

Arkadaşlar, birçok kelimenin yanlış yazımına şahit oluyor ve konuyla o an ilintili olmadığı için, içim içimi yese de, bir şey yazamıyorum. O halde sık kullanılan, yanlış bilinen kelimelerin doğrularını yazalım, belki biz de yeni bir şeyler öğreniriz 🥳 Başlıyorum;

Yalnış ❌, Yanlış ✔️
Yanlız ❌, Yalnız ✔️
Morel ❌, Moral ✔️
Aceba ❌, Acaba ✔️
Regli ❌, Regl ✔️
Yapdık, etdik ❌, Yaptık, ettik ✔️
Bir de falan yerine felan o kadar çok okudum ki artık bana da falan kaba gelmeye başladı bir baktım felan yazıyorum

Bana kalırsa kullandığın duruma göre değişebilir. Eğer az uyuma ve uykuya muhtaç olma durumunu ifade ediyorsan 'uykusuz', az ya da çok uyuma durumundan bağımsız üzerindeki uyku halini atamamışsan 'uykulu' denebilir. Başka bariz bir fark var ise bilmiyorum. Ancak canım uykuluk çekti 🤤
Bak işte 😅😅😅 koş kokoreççide vardir.

Biz daha çok kelime hatalarına takılıyorduk ☺️

Mesela bı insan idrara nasıl idral diyebilir
Boğaz nasıl buğaz olarak yazılır
Deyil var ney var eylence var tiken var 😓😓😓
🤷
Konu basligi “Yazim Yanlislari”. Noktalama isaretleri de yazim yanlislarina girer. Siz kelime hatalarini yazmaya devam edebilirsiniz. 😊

Eklentiler

• IMG_20220110_205353.jpg
    IMG_20220110_205353.jpg
    36,6 KB · Görüntüleme: 29
Bir Trakyalı olarak arttırıyorum ve H harfinin kullanılması gerekirken kullanılmaması
Bakınız..astane 😅 kullanılmamasi gereken yerde kullanılması bakınız..olmadıhi :olamaz::KK70:

X