Yengemle ufak tartışmamız ve sonrasında nasıl davranmalıyım ?

Sunshine1

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
9 Şubat 2021
8.460
8.110
25
Merhabalar kızlar ben kanarya :) Direk konuya gireyim abim uzun zamandır evli yengemlede çok iyi anlaşırız hep yanında olmuşumdur bebek hasreti çekiyorlar. Uzaktalar 10 12 saat. Yengemi rahatsız edicek hiçbir davranışım olmamıştır aksine hep der Allah senden razı olsun annene bile beni savunursun diye. Bu durumu bu aralar o kadar abarttı ki sürekli annemle ilgili kin kusmalarına şahit oldum. Bu 2. Kin kusması oldu dayanamadım. Yengemle her konuda dertleşirim abim hata yapsa dur orda abi hatalısın derim annemde yapsa derim çok severler bu huyumu. Annem memlekete gitti tek başına kaldı 1 hafta kadar abimle aralarında 1 saat mesafe var. İnanırmısınız abim görmeye gitmedi :) Annem o kadar üzüldü ki. Babamda sormuş. Oğlum 5 dakka gelmedi kızım dedi. Boşver anne dedim. Ne yengeme ne abime tek kelime etmemiş. Banada ettirmedi ki etmemde beni ilgilendirmez haddime değil.

Yengemle normal konuşurken birden annemi kötülemeye başladı. İşte arıyor şunu soruyor rahatsız oluyoruz bilmem ne köydeykende aradı o saatte niye arar ki diye. Yengecim dedim diğerlerini bilmem de annem köydeyken abimi bekledi kadın belki o yüzden sormuştur üzüldü dedim. Ulan bana başladı ses kaydıyla saydrmaya daha doğrusu anneme. Vay efendim bize sormuşta mı gelmiş biz müsaitmiyiz bakalım kafası esiyor geliyor gelmemizi bekliyor çok istiyorsa madem kendi gelseymiş geçen bize böyle yaptı başımızı yedi anlamıştır belki bilmem ne diye kustu kinini. Issız köy 55 yaşında kadın arabası olan çocuğunu bekledi diye anlayışsız oldu sormadan gitti oldu ki yengemlerw değil kendi anasının evine gitti anneannem dedem sağ değil. Senede 1 kere gördüğü kadına dediklerine şok oldum. Tabi bakın kaynanadır canını sıkmıştr dicem de annem özellikle bişey demedim kızım gelmedi napıyım dedi laf etse dicem anne etmemen lazımdı kadın lafta etmemiş noldu anlamadım. Yengem psikolojik tedavi görüyor öfke sıkıntısı varda bu kadar beklemiyordum. Dayanamadım kızlar 55 yaşındaki kadının oğlunun ayağınamı gitmeesi gerekiyo yenge yapma dedim. Evlat be dedim evlat 5 dakka da mı gidemedi abim 5 de evde haftaiçi 1 gün izinli. Hanfendi diyor 2 ay önce gördük bizene. Sakinliğimi zor konudum yengecim senle alakası yok abimin düşünmesi gerekiyordu zaten dedim kız anlamıyor diyor ki anneme yüzümüze gülüp arkamızdan konuşmasın anlayışsız. Ay delircem hala sinirleniyorum. Evi birbirine katmış abimin ağzına sıçmış zehir etmiş çocuğa ben böyle bişey görmedim neler yaşadıkta böyle bişey demedim ben eşimin ailesi için. Velhasıl kelam kızlar yengem özür diledi sinirden demiş bilmem ne falan fistan abimede kardeşin neden bana diyor sana deain demiş. Bende annemi bana şikayet ederken anneme demiyorda kendi eleştirilincemi konduramadı abi dedim. Haklısın dedi abim ben seni biliyorum her zaman yengeni savunurdun ayıp etti dedi. Dicek ki tabi canım gelse iyi olurdu beni ilgilendirmez kız 7 dakika kin kusmuş ya noldu anlamadım sen dedin ya bana annen bizi köydeyken şöyle dedi diye bende sebebini söyledim.

Her ne kadar özür dilesede bana bunu diyen evde küfürler eder yengeme nasıl davranacağımı bilmiyorum. Banada yardımı çok olmuştur sağolsun ama kusura bakmasın 55 yaşındaki kadınada haksız yere laf söyletmem. Abim kaynanasına desin onada söyletmem. Nasıl davranıyım yengeme içimden bişey gelmiyor artık.

Son düzenleme:
Yazık oldu 7 senedir bir kere bile görümcelik yapmamışımdır. Daha neler dedi inanın sinirden hatırlamıyorum. Abime laf söylüyorm kız diyor sinirlendim elim titriyor annen şöyle annen böyle.
Seni anlıyorum görümce hertürlü görümcedir ne kadar iyi olsada en ufak şey gelinin gözüne çarpar bende de var yenge mesafeliyim o yüzden yoksa abimle bizim aramız açılacak benimde görümcem var ama ciddiyim benim görümcem çok fena ortalığı karıştırıp karıştırıp köşeye çekilir onunla da konuşmuyorum zaten😅

Açıkçası Ben kimsenin annemi çekiştirmesine izin vermem. Bi de bana eleştirecek!! He yanlışını görürüm, gizliden annemi uyarırım “kendine gel düzgün davran” diye.

Her insan hata yapar, yanlış yapar. Ama bunu sinsi sinsi mi yapıyor, yoksa bir anlık gaflet ile mi yapıyor önemli olan bu? Yani en yakınımızı alttan alamayacaksak, nasıl geçecek bu hayat.

Merhabalar kızlar ben kanarya :) Direk konuya gireyim abim uzun zamandır evli yengemlede çok iyi anlaşırız hep yanında olmuşumdur bebek hasreti çekiyorlar. Uzaktalar 10 12 saat. Yengemi rahatsız edicek hiçbir davranışım olmamıştır aksine hep der Allah senden razı olsun annene bile beni savunursun diye. Bu durumu bu aralar o kadar abarttı ki sürekli annemle ilgili kin kusmalarına şahit oldum. Bu 2. Kin kusması oldu dayanamadım. Yengemle her konuda dertleşirim abim hata yapsa dur orda abi hatalısın derim annemde yapsa derim çok severler bu huyumu. Annem memlekete gitti tek başına kaldı 1 hafta kadar abimle aralarında 1 saat mesafe var. İnanırmısınız abim görmeye gitmedi :) Annem o kadar üzüldü ki. Babamda sormuş. Oğlum 5 dakka gelmedi kızım dedi. Boşver anne dedim. Ne yengeme ne abime tek kelime etmemiş. Banada ettirmedi ki etmemde beni ilgilendirmez haddime değil.

Yengemle normal konuşurken birden annemi kötülemeye başladı. İşte arıyor şunu soruyor rahatsız oluyoruz bilmem ne köydeykende aradı o saatte niye arar ki diye. Yengecim dedim diğerlerini bilmem de annem köydeyken abimi bekledi kadın belki o yüzden sormuştur üzüldü dedim. Ulan bana başladı ses kaydıyla saydrmaya daha doğrusu anneme. Vay efendim bize sormuşta mı gelmiş biz müsaitmiyiz bakalım kafası esiyor geliyor gelmemizi bekliyor çok istiyorsa madem kendi gelseymiş geçen bize böyle yaptı başımızı yedi anlamıştır belki bilmem ne diye kustu kinini. Issız köy 55 yaşında kadın arabası olan çocuğunu bekledi diye anlayışsız oldu sormadan gitti oldu ki yengemlerw değil kendi anasının evine gitti anneannem dedem sağ değil. Senede 1 kere gördüğü kadına dediklerine şok oldum. Tabi bakın kaynanadır canını sıkmıştr dicem de annem özellikle bişey demedim kızım gelmedi napıyım dedi laf etse dicem anne etmemen lazımdı kadın lafta etmemiş noldu anlamadım. Yengem psikolojik tedavi görüyor öfke sıkıntısı varda bu kadar beklemiyordum. Dayanamadım kızlar 55 yaşındaki kadının oğlunun ayağınamı gitmeesi gerekiyo yenge yapma dedim. Evlat be dedim evlat 5 dakka da mı gidemedi abim 5 de evde haftaiçi 1 gün izinli. Hanfendi diyor 2 ay önce gördük bizene. Sakinliğimi zor konudum yengecim senle alakası yok abimin düşünmesi gerekiyordu zaten dedim kız anlamıyor diyor ki anneme yüzümüze gülüp arkamızdan konuşmasın anlayışsız. Ay delircem hala sinirleniyorum. Evi birbirine katmış abimin ağzına sıçmış zehir etmiş çocuğa ben böyle bişey görmedim neler yaşadıkta böyle bişey demedim ben eşimin ailesi için. Velhasıl kelam kızlar yengem özür diledi sinirden demiş bilmem ne falan fistan abimede kardeşin neden bana diyor sana deain demiş. Bende annemi bana şikayet ederken anneme demiyorda kendi eleştirilincemi konduramadı abi dedim. Haklısın dedi abim ben seni biliyorum her zaman yengeni savunurdun ayıp etti dedi. Dicek ki tabi canım gelse iyi olurdu beni ilgilendirmez kız 7 dakika kin kusmuş ya noldu anlamadım sen dedin ya bana annen bizi köydeyken şöyle dedi diye bende sebebini söyledim.

Her ne kadar özür dilesede bana bunu diyen evde küfürler eder yengeme nasıl davranacağımı bilmiyorum. Banada yardımı çok olmuştur sağolsun ama kusura bakmasın 55 yaşındaki kadınada haksız yere laf söyletmem. Abim kaynanasına desin onada söyletmem. Nasıl davranıyım yengeme içimden bişey gelmiyor artık.
Ben de senin gibiydim kız tepemize çıktı direkt mesafemi koydum. Karışma hiçbir şeye bırak konuşsun.

Yengeyi abime karşı korurum, anneme karşı korurum derken tepenize çıkarmışsınız tebrikler.
Kimse benim annemi bana kötüleyemez. Varsa bir problemi kendisi çözsün. İyi görümcecilik oynamaya gerek yok.

Abinize de yazık, karısından korkusuna gidip annesini görememiş 1 saatlik mesafede. Şimdi sen haklısın o haksız muhabbetlerine girmesi çok anlamsız.

Sizde yengeye karşı gerekli tavri gösterecek potansiyel göremediğim için öneride bulunmayacacağım açıkçası.

Bende gelinimize laf ettirmem bir sey oldugunda hakliysa sonuna kadar arkasinda dururum, ama aradaki mesafeyi asla bozmam.
Kendiside beni arayip annem hakkinda ileri geri konusamaz.
Hakli oldugu her konuda sonuna kadar arkasinda oldugumuzu bilir ama mesafeler candir.
Sizin aradaki iliski biraz fazla lackalasmis, ne munasebet sizi ariyor annenizi kesiyor, orda dur diyeceksiniz.

Bence mesafenizi koruyun.
Ben asla anneme laf ettirmem korurum sonuçta o lafları duydunuz isteseniz de eskisi gibi olamazsınız zaten.
Yaptığınız hiç bir iyiliği hak etmemiş belli. Siz de iyi niyetlisiniz ama hak etmemiş yengeniz.

Yengemle her konuda dertleşirim abim hata yapsa dur orda abi hatalısın derim annemde yapsa derim çok severler bu huyumu. Annem memlekete gitti tek başına kaldı 1 hafta kadar
Şurdan başlayayım
Sevilen huyunuz aslında sevilecek bir huy değil
Sizi diğerlerime sevdirdiği için cazip gelmiş zamanında
Ama işin özüne baktığımızda çok yanlış
Arabulucu musunuz da sürekli herkese başka birini savunuyorsunuz?
Herkes kimle derdi varsa onunla çözsün
Her şeye müdahil olmanız kimsenin gözünde bir ağırlığınız olmasını sağlamamış
Akrabalarımla ben de dertleşirim
Mutlaka birbirimizin derdine yetişeceğiz
Ama kimse kalkıp bana annemi, babamı, kardeşimi kötüleyemez

Yengecim dedim diğerlerini bilmem de annem köydeyken abimi bekledi kadın belki o yüzden sormuştur üzüldü dedim.
E anneniz kimseye söyleme demişti size
İlk yaptığınız iş ilk ters durumda yengenize annenizin lafını yetiştirmek olmuş
Bunu da yanlış yapmışsınız
yengecim senle alakası yok abimin düşünmesi gerekiyordu zaten dedim
Madem yengenizle alakası yok gerçekten yengenize niye söylediniz?
Dediği gibi muhattabına söyleseydiniz

Ben olsam çok mesafeli olurdum arayıp sormazdım artık.
Kendisi aradığında da mesafeli olur, annemin yanında yer alırdım çünkü burada annenizin yaptığı bir yanlış yok.
İçinizden gelmiyorsa görüşmeyin.

Şurdan başlayayım
Sevilen huyunuz aslında sevilecek bir huy değil
Sizi diğerlerime sevdirdiği için cazip gelmiş zamanında
Ama işin özüne baktığımızda çok yanlış
Arabulucu musunuz da sürekli herkese başka birini savunuyorsunuz?
Herkes kimle derdi varsa onunla çözsün
Her şeye müdahil olmanız kimsenin gözünde bir ağırlığınız olmasını sağlamamış
Akrabalarımla ben de dertleşirim
Mutlaka birbirimizin derdine yetişeceğiz
Ama kimse kalkıp bana annemi, babamı, kardeşimi kötüleyemez

E anneniz kimseye söyleme demişti size
İlk yaptığınız iş ilk ters durumda yengenize annenizin lafını yetiştirmek olmuş
Bunu da yanlış yapmışsınız

Madem yengenizle alakası yok gerçekten yengenize niye söylediniz?
Dediği gibi muhattabına söyleseydiniz
Evliliklerinin başında abimin eşi de beni dahil etmek istemişti aralarındaki bir konuya, ben yorum yapmam, karışmamda karı koca siz halledersiniz deyip tekrarınin önünü kapatmıştım.
Neden arabuluculuk edeyim koca koca insanlara sen haklısın, o haksiz diye.

Bir iki sen haklısın aman yengecim deyince de böyle annene ağzına geleni sayacak haddi bulur kendinde.

Uzak durun dengesiz yengeden abinizde iş yok bir kere gidememiş. Yengeniz de size anneniz hakkında konuşacak kadar hak vermeyin.
İnanın gidip gitmemesi beni ilgilendirmez 2 hafta oldu zaten abime tek kelime karışmam ama yengem annemi kötüleyince dayanamadım. Bundan öncede oldu annem abimin lafına çok üzüldü ağladı kadın onda da “ napalım ağlıyorsa bende ağlıyım o zaman nedenmiş sanki” diye yine kin kustu. Böyle birikti şoklar içindeyim inanın.

Evliliklerinin başında abimin eşi de beni dahil etmek istemişti aralarındaki bir konuya, ben yorum yapmam, karışmamda karı koca siz halledersiniz deyip tekrarınin önünü kapatmıştım.
Neden arabuluculuk edeyim koca koca insanlara sen haklısın, o haksiz diye.

Bir iki sen haklısın aman yengecim deyince de böyle annene ağzına geleni sayacak haddi bulur kendinde.
Zaten olması gereken odur
Bizim ülkede yenge-görümce-elti-kayınvalide ilişkileri neredeyse pamuk ipliğine bağlı
Aklı olan bu ilişkilerin içindeyken taraf tutmaz
İlk denemede önünü kapatacaksın ki kafan rahat olsun

Açıkçası Ben kimsenin annemi çekiştirmesine izin vermem. Bi de bana eleştirecek!! He yanlışını görürüm, gizliden annemi uyarırım “kendine gel düzgün davran” diye.

Her insan hata yapar, yanlış yapar. Ama bunu sinsi sinsi mi yapıyor, yoksa bir anlık gaflet ile mi yapıyor önemli olan bu? Yani en yakınımızı alttan alamayacaksak, nasıl geçecek bu hayat.
Eleştirse saygıyla derimki senin düşüncen ama kin kustu resmen bi de evde abimi delirtmiş abim mesaj attı tamam biliyorum seni de konuyu niye açtın diye. Ulan karın desin ya neden açtığımı annemi kötülediğini dinletsin ya sana ? İlla atıyımmı vicdanım olmasa atarımda tamam abi sorun yok dedim.

X