Yenidoğan alışverişi yardım. 🙌 İlk annelik acemiliği 🥺😢

htcogretmen

Üye
Kayıtlı Üye
7 Haziran 2022
129
18
29
Kızlar merhabalar. 22 haftalık gebeyim.
Ve ilk anneliğim. Ve şuana kadr hicbirsey almadık. Bikac beğenip aldığım dışında. Çok geç mi kaliyrm çok mu ağırdan aliyrm. Birazda hesap edemiyrm.
Yardımcı olursa tecrübeli doğru fikirler vereck anneler 🌼🌼
Neler almalıyım neyden kaç tane mesela ? Çok alıp giydiremezsem üzülürüm sonra. Mesela kaç tane, kaç aylık ürün almalıyım kaç tane yenidoğan seti ?? Nelerden kaçar tane almam mantıklı ? Ve başka neler alınmalı.

Biz tayinciyiz. Bebek odası yapsam mı yoksa şuan için bir park yatak mı alsam yoksa ilerde genç odasına cevrilebilcek büyüyen beşik diye geçen üründen mı alsam. Kullanışlı mıdır hangisi mantıklı bilemiyrm.

Ne markalar oneririsiniz. Neyi nerden albilirim. Beşik oda önerisi marka önerisi bebek arabasi markası ne alsam bilemiyrm. Şu babynest diye geçen ürün bana çok saçma geliyor mesela almayı düşünmüyorum yanlış mı dusunuyrm. ?

Herturlu her ayrıntı öneri fikir benim için kıymetli 🥰 ✨

Ve ilk anneliğim. Ve şuana kadr hicbirsey almadık. Bikac beğenip aldığım dışında. Çok geç mi kaliyrm çok mu ağırdan aliyrm. Birazda hesap edemiyrm.
Neler almalıyım neyden kaç tane mesela ? Çok alıp giydiremezsem üzülürüm sonra. Mesela kaç tane, kaç aylık ürün almalıyım kaç tane yenidoğan seti ?? Nelerden kaçar tane almam mantıklı ? Ve başka neler alınmalı.

Biz tayinciyiz. Bebek odası yapsam mı yoksa şuan için bir park yatak mı alsam yoksa ilerde genç odasına cevrilebilcek büyüyen beşik diye geçen üründen mı alsam. Kullanışlı mıdır hangisi mantıklı bilemiyrm.

Ne markalar oneririsiniz. Neyi nerden albilirim. Beşik oda önerisi marka önerisi bebek arabasi markası ne alsam bilemiyrm. Şu babynest diye geçen ürün bana çok saçma geliyor mesela almayı düşünmüyorum yanlış mı dusunuyrm. ?

Ben 10 lu hastane çıkışı almıştım bir adet üç adet de 5 li hastaneye çıkışı bol bol eldiven alabilirsiniz zibinlar çok rahat oluyor ama asla fermuarlı olanları tavsiye etmiyorum ayaklara kadar çıtçıtlı olan var 15 adet zıbın alabilirsiniz uzun kollu olanlar çok faazla kullanılmıyor zaten bebeği sarıp sarmaliyoruz atlet gibi olanlar varya kolları o şekilde alabilirsiniz 15 tanenin yarını 1-3 geri kalanı da 3-6 6-9 şeklinde alabilirsiniz benim oğlum gazliydi ve sürekli kusardi çok kullandım bol bol ağız mendili alabilirsiniz iki paket falan genelde 5 li yada 6 li oluyor kıyafetleri de 6 adet falan 0-3 yeterli gerisini 3-6 6-9 şeklindr alabilirsiniz benmim oğlumun 7 tane alt üst takımı 4 tane de tulumu vardı hepsini kullandım bol bol sürkeli üst değiştiriyorduk çünkü çorap alabilirsiniz patik şapka önlük iki tane penye battaniye bir tane peluş battaniye aldık

Şampuan yağ küvet seti havlu seti penye yelekler var onlar güzel oluyor 2 adet alabilirsiniz
Beşiğe gelince kesinlikle ama kesinlikle park yatak öneriyorum baby nest kullanmadım yaptırmadimda arkadaşım yaptırdı hiç kullanmadi

Bebek cok hizli buyuyecek 0-1 ay hicbir sey almayin, giyemez bile. 0-3 ya da 1-3 alin ilk giysilerini. Tulumlar cok sirin ama hic giydiremiyorsunuz hemen kisalip bebegin ayaklarini geriyor. Alt ust takim alin patikli olanlardan. En fazla 4 takim yeter. 4 tane de citcitli atlet alin icine. 3 cift esnek, yumusak corap alin, kimi zaman pijamanin altindan kimi zaman ustunden giydirirsiniz. Esnek pamuklu sapkalar alin, ilk zamanlar basi usur. 3 tane yeter. 1 tane pamuk battaniye alin kundak yapmaniz gerekecek. Uyurken ustune ortmek icin agir olmayan, tuylu tuylu olup toz toplamayacak bir battaniye alin. Kolsuz penye yelekler var, onu citcitli. Onlar cok kullanisli, 2 tane alabilirsiniz. 3-6 ay 2 takim alin simdilik. Bebek dogunca alirsiniz devamini. Ilk 3 ay kendi tecrubelerinizle neye ne kadar ihtiyaciniz olur anlayacaksiniz zaten 🌸

Bez stogu asla yapmayin. Her bez her bebege olmuyor, pisik yapabiliyor. Simdilik sadece bir paket yenidogan bez alin, molfix olabilir. Bebeginiz dogunca molfix pisik yaparsa kendiniz deneye deneye bulacaksiniz mecburen. Islak mendil hic kullanmayin, bebegin en hassas bolgesine dogrudam kimyasal surup o sekilde birakmak cok cok yanlis. Pratikligi acisindan islak mendil alip, ihtiyac kadar cikarip ilik suyla deterjani akana kadar yikayip kullanmak mantikli ama.

Kesinlikle abartisiz bir park yatak alin. Mobilyalar ordan oraya tasinirken yipraniyor, mekanizmalari bozuluyor. Park yatak bebeginizi 2 sene idare eder. Sonra oda ayirma zamani gelir yeni oda yaparsiniz, bebeginiz de onun hevesiyle daha kolay uyum saglar odasina.

Babynest kesinlikle cok gereksiz bir ihtiyac ben de.

Burun aspiratoru alin bunlara ek olarak. Iyisi olsun diye cok oaralar vermenize gerek yok, ben rhinobaby kullanfim, piyasadaki en ucuzlardan o da ayni isi goruyor. Yalniz bu larin yedek uclari satiliyor, onlarin ucunda pilastik cikintilar oluyor incecik, onlar bebegin burnunu kanatiyor ona cok dikkat edin. Yedek uc yerine ayni ucu her kullanimda duru suyla yikayip kullanmak daha mantikli o yizden.
Listeye serum fizyolojik ekleyin ama hemen almayin tarihi gecer.

Degisik losyonlar, kremler bebe yaglari icin paralar dokmeyin. Herseyin dogalini tercih edin, o zaman bir seyi her sey icin kullanabiliyorsunuz. Mesela dogal jojoba yagi ya da tamanu yagi alin. 100 ml siseye 4 damla niaouli yagi damlatin. Bununla ister bebeginizin cildini nemlendirin, ister pisige, ister mantarina kullanin, ister konak kaldirmak icin kafasina surun, ister kendi emzirme yaralariniza surun. Ben bir eczaciya hazirlatip almistim tamanu, jojoba ve niaouli yagi karisimini, hicbir pisik kreminden alamadigim verimi aldim bu yaglardan. Her seye kullaniyorum 😁

Arkadaşlar baya baya yazmıs yazan da olur ama şunu söyleyeyim
1. Elektrikli olarak ne alacaksanız mutlaka yılbaşından önce alın (süt sağma makinesi, telsiz-telsiz benim elim ayağım- gibi
2. Şubat ayında e bebek civil vs buralarda indirim ayı. Ben geçen sene 4 aylık hamileyken bu kışın bütün kıyafetlerini almıştım simdi iyi ki almısım diyorum.
Her zaman bir sonraki adıma hazır olun. Mesela bu kışa girerken 1 yaş yazlık kıyafet aldım ben.
Her sey git hide pahalılaşıyor
Bez stoğu yapmayın pişik mi yapar bezden mi memnun kalmazsınız bilemezsiniz. Ürünü belirledikten sonra almaya başlayın indirimli gördükçe

Müslin bol alın kalın ince farklı farklı
Kundağa, örtmye bir sür seye kullanıyorsunuz

Tamamen annenin tercihine göre değişiyor kıyafet seçimi konusu hangisinde rahat ederseniz. Tulum önermemişler ama ben 6 aya kadar ayaklı tulumla geçirdim içinede birtek zıbın serinse yelek. Tulum o kadar rahattıki benim için çocuğun üstü başı kaymıyordu. Büyük almak her zaman için daha iyi çekiyorlar birazda yıkanınca. Eldiven almayın sokakta üşümemesi için bir tane bulunsun ama doğduğu andan itibaren eldiven takmayın bebeğinize araştırın sebepleri yazıyor. Hastane çıkışı battaniyesiyle bir takımım olsun derseniz 1 tane 10lu alın gerisini 5li alın diğer parçalar genelde gerekli olmuyor. 0 3 ay 5 takım yeterli çok cabuk büyüyorlar ilk Ay ve ikinci ay 7 şer cm uzadı oğlum. 3 6 alın bol bol. Elektronik ve kozmetik ürünleri sizin ve bebeğiniz için olanları şimdiden alın. Oda takımı için çok erken ilk zamanlar hep dip dibe olacaksınız anne yanı beşik veya park yatak alın ben aynı yatakta yattığım için 2 aylık olunca almıştım onu bile. Bebek arabasını alın pahalanıyor. Joie chrome memnunum. Kamera çok iş görüyor xiaomi memnunum. Bebeği kat kat giydirmeye gerek yok. Zıbın askılı atlet gibi olanlar en rahatı. Penye yelekler kullanışlı. Uyku tulumu alabilirsiniz. Zıbın 3 aylık 6 tane falan kalanı 3 6 alın uzun süreli giyilebilir. Emzirme örtüsü müslim örtü ana kucağı alabilirsiniz. Küvette ben 5 kere falan yıkadım elimde dizimde yıkamak daha rahat geldi kullanmadım sonrasında. Kendinize hastane için gecelik alabilirsiniz.

Ben pişmanlıklarımı söyleyim çevremde çoğu kişi dedi ki pusete gerek yok ya da alırsan çok pahalı bir şeye gerek yok uzun süre kullanılmıyor dedi. Bende buna göre uygun fiyata bir ürün aldım ama çok pişmanım tamam uzun süre kullanılmıyor ama en azından kullandığım süre boyunca bebeğim konforlu yatabilirdi
İkinci pişmanlığım prego park yatak 😑 gıcır gıcır yapıyor dikişler açıldığı andan itibaren atmaya başladı neyse ki devam edip sökülmedi (şimdilik)
Ama kesinlikle park yatak alın derim hem tayin işiniz de varmış
Diğer pişmanlığom reflü yatağı almamak. Yine gerek yok denilmişti ama bebeğim de reflü olduğu için pişman oldum almadığıma
Aslında ihtiyaçlar her bebeğe göre değişiyor yine de aklınızda bulunsun bunlar
Kıyafet olarak 3 6 ay aldım bebeğim çok hızlı büyüdüğü için sadece birkaç kere giydirebildim Şu an 6 aylık ama biz 1 yaş kıyafetler giyiyoruz

Önce sağlıkla kucağınıza alın
Ben de 30 haftalık hamileyim alınacakları yeni tamamladım geç kalmamışsınız

En büyük bütçeyi bebek arabası ve oto koltuğuna ayırmanız gerekecek, bu ikisini iyi araştırın. Ben cybex marka beğeniyorum siz de göz atabilirsiniz

Keşke hiç olmada ama bebeğinizin ateşölçere ihtiyacı olacak. Kulak içi daha doğru sonuç verse de kullanımı zor olduğu için alından ölçer alanlar da var. Alından ölçer alırsanız bi de teyit amaçlı koltukaltı alabilirsiniz.

Küveti önemli, beliniz ağrımasın derseniz ayaklı tercih edebilirsiniz

Giysiye gelince bol bol müslin bez, farklı ebatlarda. 1 tane 10lu hastane çıkışı, 4-5 alt üst takım, 4-5 de tulum ilk aylar için yeterli. Giysileri 0-3 ay tercih edebilirsiniz. Şapka ve çorap unutmayın. Bol zıbın. Bi de yenidoğan uykusu için (moro refleksini engellemek) ve daha sağlıklı uyku için uyku tulumu. Bunu evinizin sıcaklığına göre seçiyorsunuz. Örme yelek vs de lazım ama yenidoğanın tenime değdirmeden, pamuklu giysi üstüne. Marka olarak ben kitikate çok beğeniyorum. Dikkat etmemiz gereken %100 pamuk olması ve boyalarının sağlığa zararlı madde içermemesi bunun için etiketinde bilgi oluyor. Ayrıca çok koyu renk ve çok karmaşık desen çok tekstil boyası demek

Kendiniz için de lohusa takımı (gecelik ve pijama) göğüs kapağı, süt sağma makinesi, hastanede yatış için depent, emzirme sütyeni ve atleti.

Giysi çoğu arkadaş yazmış, ben yaşadıklarımdan tecrübe ile mutlaka evinde olsun dediklerimi yaziyorum. Bu yazacaklarım benim o zaman olsa daha rahat edeceğim, bebeği de rahat ettireceğim şeylerdi.

1. Reflü yatağı, özellikle ilk aylar için kesin gerekli. Bebeği sürekli emzirip yatıracaksın ve kusma, reflü, gaz şikayetleri için birebir. Benim oğlum reflüydü ama tanısı anca 5. Ayda koyuldu almak için geçti.

2. Düz kafa yastığı bu da sürekli yatan bebenin kafası düzleşmesim diye cok önemli.

3. Babybjörn tarzı (tarzı diyorum çünkü orjinali çok pahalı) bir ana kucağı.. emekleyene kadar en iyi arkadaşın olur. Her yere götürür bebeğini rahatça yatırırsın evde işini yaparken vs hep yannda olur güvende olur.

4. Meme ucu çıkarıcı. Yine benim göğüs ucım çkkmamıştı doğum yaptığımda bebek de güçsüz haliyle cikaramiyor tutamıyordu.tutturuana kadar canım çıktı. Eğer böyle bir sorunun varsa meme ucundan al.

5. Süt sağma makinası. Bu süt işi de belli olmuyo gelmiyo yetmiyo sütünü artırman gerekiyo ya da saklaman. Elinde bulunsun çok pahalisina gerek yok önemli olan uyarsın boşaltsın işte.

6. İmkanın varsa ilk zamanlar için şu ana kucağı/ oto koltuğu monteli pusetler oluyor ya. Sadece iskeleti oluyor sen o koltığu takıyorsun önden sürüyorsun o modelden al. Çok pratik ve rahat. Simdiki aklım olsa onu alirdim.

7. Tercih meselesi ama süslü takkmlar alma, doğum= kanama, bitkinlik, en pratik şey neys onu yapma. Lohusa olacaksın sacmasapam gecelikler takımlara gerek yok üsütmemelisin en iyisi pijama takımı gömlek takimli olanlar emzirme için ideal.

8. Emzirme yastığı. Emzirirken zorlanırsan bebeği yükseltmek adina cok rahat. Ayrıca sen de beline vs destek yaparsın, çocuk ileridr tummy time yapacak en iyi destekçin olacak😀

9. Ben park yatak aldım ama memnun kalmadım. Bebek büyüyünce aşağı indiriliyor yatağı da cocuk yerde yatıyomuş gibi sacma duruyo. Eğilip koyması alması da dert. Güzel bir karyola al korkuluklu seni epey götürür zaten bir yerden sonra islevini yitircek bebiş büyüyünce tek kişilik yatak + korkuluk işini görür.

Bez stoklama deneyerek göreceksin, bazıları pişik iz tahriş yapabilir.

Şimdilik aklıma bunlar geldi sağlıkla gelsin miniğiniz🥰

Bence yenidogan donemindeyken alttan citcitli tulumlar cok daha kullanisli alt degistirmek icin. Fermuarli olanlarda tum tulumu acmak durumunda kaliyorsunuz. Ya da cift tarafli fermuari olanlardan alin, onlar da pahali yani Kidzee marka filan olanlar.

Ben anne yani besik aldım bir yasa kadar kullanilabilir en fazla ama simdiden park yatak mi alsaydim diyorum.
Sekline kandim biraz:) ilk bebeğim olduğu icin heves ettim. Sabitlenir karyola da olur diyorlardi evet iki tane sabitleyicisi var ama karyola gibi hic hareket etmeden durmuyor bence yine sallaniyor.🙄 tercih edilecekse kisa zamanli kullanılacagi bilinmeli bence. Cok pratik gelmedi sadece anne yani olmasi ve görüntüsü güzel.
Benimde hala almadığım ihtiyaçlar var durayim burada☺

Ben 10 lu hastane çıkışı almıştım bir adet üç adet de 5 li hastaneye çıkışı bol bol eldiven alabilirsiniz zibinlar çok rahat oluyor ama asla fermuarlı olanları tavsiye etmiyorum ayaklara kadar çıtçıtlı olan var 15 adet zıbın alabilirsiniz uzun kollu olanlar çok faazla kullanılmıyor zaten bebeği sarıp sarmaliyoruz atlet gibi olanlar varya kolları o şekilde alabilirsiniz 15 tanenin yarını 1-3 geri kalanı da 3-6 6-9 şeklinde alabilirsiniz benim oğlum gazliydi ve sürekli kusardi çok kullandım bol bol ağız mendili alabilirsiniz iki paket falan genelde 5 li yada 6 li oluyor kıyafetleri de 6 adet falan 0-3 yeterli gerisini 3-6 6-9 şeklindr alabilirsiniz benmim oğlumun 7 tane alt üst takımı 4 tane de tulumu vardı hepsini kullandım bol bol sürkeli üst değiştiriyorduk çünkü çorap alabilirsiniz patik şapka önlük iki tane penye battaniye bir tane peluş battaniye aldık

Şampuan yağ küvet seti havlu seti penye yelekler var onlar güzel oluyor 2 adet alabilirsiniz
Beşiğe gelince kesinlikle ama kesinlikle park yatak öneriyorum baby nest kullanmadım yaptırmadimda arkadaşım yaptırdı hiç kullanmadi
Bende bı tane onlu hastane çıkışı yaptırdım. 🤗Beşli de alicam.
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler 🌼

Yo
Bebek cok hizli buyuyecek 0-1 ay hicbir sey almayin, giyemez bile. 0-3 ya da 1-3 alin ilk giysilerini. Tulumlar cok sirin ama hic giydiremiyorsunuz hemen kisalip bebegin ayaklarini geriyor. Alt ust takim alin patikli olanlardan. En fazla 4 takim yeter. 4 tane de citcitli atlet alin icine. 3 cift esnek, yumusak corap alin, kimi zaman pijamanin altindan kimi zaman ustunden giydirirsiniz. Esnek pamuklu sapkalar alin, ilk zamanlar basi usur. 3 tane yeter. 1 tane pamuk battaniye alin kundak yapmaniz gerekecek. Uyurken ustune ortmek icin agir olmayan, tuylu tuylu olup toz toplamayacak bir battaniye alin. Kolsuz penye yelekler var, onu citcitli. Onlar cok kullanisli, 2 tane alabilirsiniz. 3-6 ay 2 takim alin simdilik. Bebek dogunca alirsiniz devamini. Ilk 3 ay kendi tecrubelerinizle neye ne kadar ihtiyaciniz olur anlayacaksiniz zaten 🌸

Bez stogu asla yapmayin. Her bez her bebege olmuyor, pisik yapabiliyor. Simdilik sadece bir paket yenidogan bez alin, molfix olabilir. Bebeginiz dogunca molfix pisik yaparsa kendiniz deneye deneye bulacaksiniz mecburen. Islak mendil hic kullanmayin, bebegin en hassas bolgesine dogrudam kimyasal surup o sekilde birakmak cok cok yanlis. Pratikligi acisindan islak mendil alip, ihtiyac kadar cikarip ilik suyla deterjani akana kadar yikayip kullanmak mantikli ama.

Kesinlikle abartisiz bir park yatak alin. Mobilyalar ordan oraya tasinirken yipraniyor, mekanizmalari bozuluyor. Park yatak bebeginizi 2 sene idare eder. Sonra oda ayirma zamani gelir yeni oda yaparsiniz, bebeginiz de onun hevesiyle daha kolay uyum saglar odasina.

Burun aspiratoru alin bunlara ek olarak. Iyisi olsun diye cok oaralar vermenize gerek yok, ben rhinobaby kullanfim, piyasadaki en ucuzlardan o da ayni isi goruyor. Yalniz bu larin yedek uclari satiliyor, onlarin ucunda pilastik cikintilar oluyor incecik, onlar bebegin burnunu kanatiyor ona cok dikkat edin. Yedek uc yerine ayni ucu her kullanimda duru suyla yikayip kullanmak daha mantikli o yizden.

Degisik losyonlar, kremler bebe yaglari icin paralar dokmeyin. Herseyin dogalini tercih edin, o zaman bir seyi her sey icin kullanabiliyorsunuz. Mesela dogal jojoba yagi ya da tamanu yagi alin. 100 ml siseye 4 damla niaouli yagi damlatin. Bununla ister bebeginizin cildini nemlendirin, ister pisige, ister mantarina kullanin, ister konak kaldirmak icin kafasina surun, ister kendi emzirme yaralariniza surun. Ben bir eczaciya hazirlatip almistim tamanu, jojoba ve niaouli yagi karisimini, hicbir pisik kreminden alamadigim verimi aldim bu yaglardan. Her seye kullaniyorum 😁

Evet 0-1 ay bişey almadım. İnsan çok şey beğeniyor. Herşeyi alası geliyor ama. Ne hızda büyüyecek bilemiyor. 😊 Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler not aldım 🌼✨

Tamamen annenin tercihine göre değişiyor kıyafet seçimi konusu hangisinde rahat ederseniz. Tulum önermemişler ama ben 6 aya kadar ayaklı tulumla geçirdim içinede birtek zıbın serinse yelek. Tulum o kadar rahattıki benim için çocuğun üstü başı kaymıyordu. Büyük almak her zaman için daha iyi çekiyorlar birazda yıkanınca. Eldiven almayın sokakta üşümemesi için bir tane bulunsun ama doğduğu andan itibaren eldiven takmayın bebeğinize araştırın sebepleri yazıyor. Hastane çıkışı battaniyesiyle bir takımım olsun derseniz 1 tane 10lu alın gerisini 5li alın diğer parçalar genelde gerekli olmuyor. 0 3 ay 5 takım yeterli çok cabuk büyüyorlar ilk Ay ve ikinci ay 7 şer cm uzadı oğlum. 3 6 alın bol bol. Elektronik ve kozmetik ürünleri sizin ve bebeğiniz için olanları şimdiden alın. Oda takımı için çok erken ilk zamanlar hep dip dibe olacaksınız anne yanı beşik veya park yatak alın ben aynı yatakta yattığım için 2 aylık olunca almıştım onu bile. Bebek arabasını alın pahalanıyor. Joie chrome memnunum. Kamera çok iş görüyor xiaomi memnunum. Bebeği kat kat giydirmeye gerek yok. Zıbın askılı atlet gibi olanlar en rahatı. Penye yelekler kullanışlı. Uyku tulumu alabilirsiniz. Zıbın 3 aylık 6 tane falan kalanı 3 6 alın uzun süreli giyilebilir. Emzirme örtüsü müslim örtü ana kucağı alabilirsiniz. Küvette ben 5 kere falan yıkadım elimde dizimde yıkamak daha rahat geldi kullanmadım sonrasında. Kendinize hastane için gecelik alabilirsinio

Ben pişmanlıklarımı söyleyim çevremde çoğu kişi dedi ki pusete gerek yok ya da alırsan çok pahalı bir şeye gerek yok uzun süre kullanılmıyor dedi. Bende buna göre uygun fiyata bir ürün aldım ama çok pişmanım tamam uzun süre kullanılmıyor ama en azından kullandığım süre boyunca bebeğim konforlu yatabilirdi
İkinci pişmanlığım prego park yatak 😑 gıcır gıcır yapıyor dikişler açıldığı andan itibaren atmaya başladı neyse ki devam edip sökülmedi (şimdilik)
Ama kesinlikle park yatak alın derim hem tayin işiniz de varmış
Diğer pişmanlığom reflü yatağı almamak. Yine gerek yok denilmişti ama bebeğim de reflü olduğu için pişman oldum almadığıma
Aslında ihtiyaçlar her bebeğe göre değişiyor yine de aklınızda bulunsun bunlar
Kıyafet olarak 3 6 ay aldım bebeğim çok hızlı büyüdüğü için sadece birkaç kere giydirebildim Şu an 6 aylık ama biz 1 yaş kıyafetler giyiyoruz
Fikirleriniz için çok teşekkürler.. pregoyu sildim sizin sayenizde 😅
Ben puset almayı düşünmüyorum.. omurga gelişimine zararliymis bebeğin. Ana kucağı alçam onun yerine. Şimdilik sepet beşik aldık. Devamında naparim bilmiyrm şuan.

Önce sağlıkla kucağınıza alın
Ben de 30 haftalık hamileyim alınacakları yeni tamamladım geç kalmamışsınız

En büyük bütçeyi bebek arabası ve oto koltuğuna ayırmanız gerekecek, bu ikisini iyi araştırın. Ben cybex marka beğeniyorum siz de göz atabilirsiniz

Keşke hiç olmada ama bebeğinizin ateşölçere ihtiyacı olacak. Kulak içi daha doğru sonuç verse de kullanımı zor olduğu için alından ölçer alanlar da var. Alından ölçer alırsanız bi de teyit amaçlı koltukaltı alabilirsiniz.

Küveti önemli, beliniz ağrımasın derseniz ayaklı tercih edebilirsiniz

Giysiye gelince bol bol müslin bez, farklı ebatlarda. 1 tane 10lu hastane çıkışı, 4-5 alt üst takım, 4-5 de tulum ilk aylar için yeterli. Giysileri 0-3 ay tercih edebilirsiniz. Şapka ve çorap unutmayın. Bol zıbın. Bi de yenidoğan uykusu için (moro refleksini engellemek) ve daha sağlıklı uyku için uyku tulumu. Bunu evinizin sıcaklığına göre seçiyorsunuz. Örme yelek vs de lazım ama yenidoğanın tenime değdirmeden, pamuklu giysi üstüne. Marka olarak ben kitikate çok beğeniyorum. Dikkat etmemiz gereken %100 pamuk olması ve boyalarının sağlığa zararlı madde içermemesi bunun için etiketinde bilgi oluyor. Ayrıca çok koyu renk ve çok karmaşık desen çok tekstil boyası demek

Kendiniz için de lohusa takımı (gecelik ve pijama) göğüs kapağı, süt sağma makinesi, hastanede yatış için depent, emzirme sütyeni ve atleti.
Çok teşekkür ederim aminn 🤲🤲 bebek arabsina karar verremedik. Travel mı diğer model mı bilemwdim. Trevali model olarak çok beğeniyorum ama çok ağır ve katlaninca çok yer kaplıyor. Bizde tayinciyiz. Diğer model hafif.. ama duruş olarak treval daha hoş. Bu kararsızlık yüzünden almadık kaldı 😅😅 çok teşekkürler notlar alındı 🤗

Buyuyen besik almaya karar verip sonra vazgecmistim. Yorumlari kotuydu. O ebatlarda döşek satilmiyormus. 2 kademeli, sallanan park yatak siddetle oneririm. Ahsap besik kullanisli degil, bendekini neredeyse hic kullanmadim
Şimdilik sepet beşik aldık bir yakınimizdan. İleriki zamnlarda naparim bilmiyrm.

X