Doğuma Hazırlık Yenidogan bebek bakimi

Bebeklerimize aldığımız eşyalar, hastane çantası, ürünler için tavsiye ve öneriler....

Manolya--

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
19 Mart 2016
1.613
2.533
Iyi günler. Yenidogan bebek bakimi çok mu zor? Hamileyim yeni bebeği olan bir tanifgimla konuştum. Çok zorlaniyordum yapamadim annemin yanına gittim fln yazdı. Eşim de evden çalışıyor bir şekilde bakarız diyorum. Zorluğu ne tam olarak.
Bir de doğum sonrası kv gelemeyecek kendi annem de müsait değil gelip bende kalamaz. Eşimle ben olacağız. Böylesi daha iyi aslında ama bilmiyorum hiç.
Daha önce annem 10 gün olmadığında kardeşime baktım kardeşim engelli benim. Yemegi yapar onun bezini değiştirir sonda vs yapardım. Diyorum bebek bakması da bir miktar ona benziyor.
Siizn öneri tavsiyeniz var mı nasıl bir süreç bekliyor beni

Iyi günler. Yenidogan bebek bakimi çok mu zor? Hamileyim yeni bebeği olan bir tanifgimla konuştum. Çok zorlaniyordum yapamadim annemin yanına gittim fln yazdı. Eşim de evden çalışıyor bir şekilde bakarız diyorum. Zorluğu ne tam olarak.
Bir de doğum sonrası kv gelemeyecek kendi annem de müsait değil gelip bende kalamaz. Eşimle ben olacağız. Böylesi daha iyi aslında ama bilmiyorum hiç.
Daha önce annem 10 gün olmadığında kardeşime baktım kardeşim engelli benim. Yemegi yapar onun bezini değiştirir sonda vs yapardım. Diyorum bebek bakması da bir miktar ona benziyor.
Yenidoğan bakımı zor değil. aynı anda hem evi hem çocuğu idare etmek zor.

Hislerine sezgilerine güven, onlar seni doğru yönetecektir. Sürekli ağlayan bir bebek olmazsa yeni doğan bakımında hiçbir şey yok. Ortalama iki saatte bir emzirmeye çalış, bezini sık kontrol et, mutlaka yan yatır. Hepsi bu kadar. Bir de buradaki ayınla uyumlu anneler kulübüne dahil ol, oradan her şeyi öğreneceksin. Allah sakin bir evlat nasip etsin inşallah

Karı koca bebeğe çok rahat bakabilir. Çoğu canlı öyle bakıyor. Doğum şekliniz önemli tabi. Bebeğiniz uyuduğu zaman sizin de uyumanız önemli, bunu sağlayacak eşiniz varsa gayet iyi olur.yemek ve temizlik işlerini en azından ilk haftalar eşiniz üstlensin. Teknik olarak bakımı ise ortamınız konforluysa gayet de rahat ve kolaydır. Bebekler sanıldığı gibi dokununca kırılacak canlılar değil vücutları esnektir, kolayca giydirip banyo yaptırabilirsiniz, küvet ya da lavabo aparatı edinin, küvet alıcaksınız onunda üstüne file alın çok rahat edersiniz, sütünüz gelirse besleme en kolayı alıştıktan sonra. Burda sizin sağlığınız önemli, inanın bebek bakımı iki ebeveynnin kolaylıkla altından kalkacağı bir iş. Pandemi de çoğu aile öyle yapıyor artık. Onlarca video var merak ettiklerinizi de ordan izleyin.

Bu sizin mizacınıza ve deneyimlerinize bağlı. Daha önce yeğen kuzen vs bakımını az çok bilen insanlar en azından beklenti açısından daha gerçekçi oluyor. Bir de sabırlı, sakin bir insansanız, uykusuzluğa dayanıklıysanız daha kolay bakabilirsiniz. Şahsen ben zorlanmıştım ama bir şekilde bakıyorsunuz işte, düşünüp olumsuz duygulara yoğunlaşmayın.

Bence eşinizle olmanız daha iyi öbür türlü her kafadan bir ses çıkar.

zor değil zaten yirmi saate kadar uyur ilk dogduklarinda. İki saate bir süt verirsin gazını alırsın. Yalnız Gece ile gündüz farkını bilmediklerinden ilk zamanlar geceleri pek uyumuyorlar. Osman gonulal var youtube da faydalı videoları var. Onu takip edebilirsin.

Yenidogan bakimi kolay bence, hele ki emerse miss gibi. Cogunlukla uyuyor zaten gaz problemi yuksek oranda olmazsa.
Dis dönemleri, emeklemeye basladiktan sonrasi zor.

Göbek bakimini, emzirmeyi hastaneden cikmadan mutlaka kafanizda oturtun. Gerekirse 10 kere sorun göbegi iltihap yapmasin kuzunun 😍 önemli bir konu

Benim çocuğum yok ama. Etrafımda çocuğa bakamadik diyen duymadim hiç. Herkes bi şekilde bakar çünkü.

Bi de iyi kötü bildiğimiz şeyler var. Sık beslemek önemli,yan yatırmak önemli gibi şeyleri duyduk öğrendik.

Elimizin altinda da telefon var. Aradiğimiz bilgiye hemen ulaşıyoruz.

Bence herkes doğurduğu çocuğa bakar. En tecrübesiz anne bile , en tecrübeli olamdan daha iyi bakar kendi çocuğuna. Çünkü kendi çocuğu 😊

Eşinizle birlikte kolaylıkla bakarsiniz bence.

Allah sağlıktan ayırmasın sizi ve evladınızı

Gobegi dustukten sonra banyo yaptirdivinda bebek yagi ile yagla tum vucudunu. O kadar raharlar ki mışıl mışıl uyur.
Gule gule saglicakla buyutun insallah.

ayşe önerin videolarini izleyebilirsiniz youtubeden.
gaz masaji nasil yapilir, nasil banyo yaptirilir, dogru emzirme yontemi vs bunlari sık sık izleyin.
geceleri pek uyumazlar o yuzden gunduz uyudukca sizde uyuyun.
esinizle is bolumu yapin.
bakarsiniz merak etmeyin korkarsiniz tabi ama emin olun 40 yildir bebek bakiyormus gibi bakarsiniz en fazla 1 aya

Bakarsınız tabiki yaa annesiniz siz onun 🤗 ne güzel bir şey düşündükçe bir an önce hayırlısıyla sağlıkla doğsa da ben de baksam diyorum 😍 hislerinize güvenin ve doğum öncesinde güvenilir kişilerden bol bol videolar vs izleyin.

Sakin ve kontrollü olduğun sürece zor değil.Sadece bişeyleri bilmemenin verdiği tedirginlik oluyor ama geçiyor,alışıyorsun.Evin işini yemeği rutine bağlayınca gayet kolay merak etme.

şimdiden böyle dertleniyorsan en güzel şekilde bakarsın merak etme 😍

emzirme ve gaz çıkarma konularını hastanede hemşirelerden iyice öğren, bebeğini kucağından ayırma her an emzir, sen de aç kalma az az sık sık atıştır bol su iç, geri kalan işleri bırak başkaları yapsın. hemen toparlarsınız inşallah.
sağlıkla kucağına al inşallah ☺️

Yeni dogana bakmak kolay,zor olan kendimize bakmak,nefes alacak alan acabilmek,evin isleri ve hayatin getirdigi diger sorumluluklarla ayni anda psikolojiyi dagitmadan ugrasabilmek zor.

İlk aylar zor oluyor. Lohusalık,uykusuzluk bebeğin ağlaması,oda ısısının ayarlaması biraz sıkıntılı oluyor.ama bir şekilde büyüyor korkmayın o anı yaşayın gerçek aşkı kucağınıza aldığınızda ,hiç bir korkunuz kalmıyor. İlk bebeğimde yurtdışındayım ailem yoktu anneme vize vermediler.tek başıma baktım .kucağıma çocuk bile almamıştım.bezi nasıl bağlayacağımı düşünüyordum.galiba bebek doğarken bir güncelleme geliyor annelik yükleniyor🥰

Sadece bebek bakarsan halledersin
Diğer işleri eşin yaparsa on numara.
5 aylık bebeğim var biz öyle yaptık
Hem de benim bebek gazlı alerjik ve kolik
Gece gündüz ağlıyor.suan azaldı şükür.
Kabızlık sorunu vardı birde.
Özel mama çıkarttık ayriyeten.
Bu duurmda en önemli kişi eş.

Ben internetten kirbaç siparis verecegim. Esim yardim etmezse uzerinde kullanmak icin. Şlaaak evi supur, şlaak bebegin bezini degistir :KK70:

Saka bir yana bebegin bakiminin cok zor oldugunu dusunmuyorum ama esim yardim etmezse hem eve hem de bebege ayni anda yetebilecegimi sanmiyorum. Ailelerimiz farkli ulkelerde kimse gelmeyecek doguma. Burada hic akrabamiz yok malesef :KK43:

6 gun falan hastanede kalacagiz, orada bebek bakimiyla ilgili gerekli egitimi vereceklermis.
Internette bebek bakimiyla ilgili videolar var, onlari da izliyorum. Ben de pek tecrubeli sayilmam ama kolay gozukuyor 😁

Ben hastaneye gitmeden once ekstra bir derin dondurucu alip icini doldurmayi planliyorum. Yemek onemli tabi 😂
Mesela tepsi yemeklerini yapip buzluga borcam ile kaldiranlar varmis. Cikartip direkt firina atiyorlar, corba vs de yapip atilabilir. En azindan bebege adapte olana kadar bir sure yemek derdi olmaz diye dusundum.

Ayrica sut sagip buzluga atacagim. Bir de sut cozme ozelligi olan bir biberon isitici almayi dusunuyorum. Cok yorgun dusersem babasi gece veya gunduz ben uyurken biberon ile beslesin bir zahmet.

Allah nasip ederse su an icin dusuncelerim ve planlarim bu yonde.

Bence kendini strese sokma, yapabilirsin. Bir de bebegin her seyine tek basina yetismeye calisma esinden de sık sık yardim iste ki alissin.

yenidoğan bakımı için illa dışardan yardım gerekmiyor, eşinizle birlikte mis gb bakabilirsiniz🌸

Bu arada sizin bebeğiniz doğmamış mıydı ya? Ben mi yanlış hatırlıyorum acaba🙄

Zor değil sadece ilk 15 gün sarılık riski oluyor iyi beslemek lazım 2 saatte bşr mutlaka beslenmeli ilk zamanlar emmeyi tam beceremeyebiliyorlar anne de acemi olunca bebek aç kalıp sarılık riski aratabiliyor sarılık olunca da uyanamıyoruz Berk uyanmayınca emmiyor emmeyince sarılık artıyor şeklinde bşr kısır döngü olabilir en dikkat etmeniz gereken şey bu bebek iyi beslenmeli ki sarılık olmasın emmesi tam oturumdaysa kadar enjektörle bekleyebilirsiniz Eds yapabilirsiniz (İnternette videoları var ) zaten doktorlar kontrole geleceğiniz zamanı söylerler. 15?gün sonra sarılık riski azalınca işler daha kolaylaşıyor bence. Bu arada Bebek 3 ay memeye yapışık Gezer bu neden böyle doymuyor mı deneyin normali bu zaten

Bebeğe bağlı gazlı sancılı bebekse sürekli ağlar kızım sakindi rahattim o konuda. Yan yatır sürekli kontrol et emzir altını degis geçiyor haliyle. Kendime hiç bakmadım ev işleri felan hep annem deydi. Yardımsız zor kim ne derse de.

X