yerel farklılıklar..

Nadas

Guru
Kayıtlı Üye
31 Temmuz 2008
2.925
55
38
hepinize merhaba kızlar..
eminim ki aranızda kültürünü yaşayışını bilmediğiniz farklı memleketlerden
kişilerle evlenenler vardır.benim annemde babamda aynı memleketden
ama annem herzman bana farklılıklar olunca sorun olacağını empoze etmeye
çalışıyor ben onun niyetini az çok anlıyorum bir de sizlerin bu konuda ne düşündüğünü
merak ediyorum..farklı kültürden biriyle evlenip sorn yaşayan var mı aranızda
off bu annem kafamı çok karıştırıyor...benneyaptımki

Evlilik çok yönlü olan bir beraberliktir. Evlilikte duygusallık, cinsellik, ekonomik paylaşım, ev içi sorumlulukların paylaşımı, fikrî beraberlik, anne-babalık,farklı bakış açıları gerektirir. Bu bakış açılarının edinilmesinde içinde yaşanılan kültürün etkisi çoktur. Bu nedenle öğrenilenler doğrultusunda beklentiler farklı olmaktadır,bu da çoğu zaman problemlere neden olabilmektedir.

ben de, eşim de, farklı kültürden insanlarız... ama hiçbir anlamda sorun yaşamadık.. yemeklerimiz bile farklıdır.. fakat insanlar birbirlerini sevdikten sonra, her türlü sorunun üstesinden geliyor.. zaten birbirinizi seviyorsanız eğer, aşk evliliği yaptıysanız, eşler zamanla birbirlerine benzemeye başlıyor ister istemez.. ortak bir paydada birleşiliyor..

bu konu çok hassas ve karışık bir konu ve asla belli olmayacak bir konu...biz eşimle aynı memleketlerin ama çok farklı kültürlerin çocuklarıyız..ama aramızda bu yüzden hiç bir sorun çıkmadı....başka sorunlarımız var o ayrı konu....

seninle aynı topraklarda büyümüş aynı kültürde yetişmiş biriylede anlaşamayabilirsin.. aynı memlekette büyüdük kesin anlaşırım farklılık olmaz diye bir garanti olamaz..
aynı memlekette büyümüşsünüzdür ama hayata farklı pencerelerden bakmışsınızdır..
önyargılı olmamak lazım...

Farklı bakış açılarına saygı,sevgi,hoşgörü muhakkak üstesinden gelir a.s

Prensiplerinden taviz vermeyen insanlar bu konuda zorluk çekebilir :nazar:

aynı şehir aynı memelket hiiç fark etmiyor,
yetiştirilme tarzları farklı olur,anne ve babanın verdiği eğitim farklı olur,
bunların hepsi evliliği etkiler...sadece ayrı memleket diye bakamayız...

Beraber olduğun kişi senin bulunduğun ortamın kültürünü yaşıyorsa pek farketmez anlaşabilirsiniz.Fakat ailesi farklı bir kültüre sahipse beraber olduğun kişi onların yanında onlar gibi davranıyorsa bir soru işareti ..... ? çok göreceli şeyler bunlar detaylara çok dikkat etmen lazım

memleket farkı demeyelim de kültür farkı çok önemli...benim beraber olduğum insanla ve ailesiyle kültürlerimizin tamamen aynı eşit olması gerekir.yoksa ne benim ailem ne onun ailesi memnun olur bu durumdan.hiçbirimiz anlaşamayız...yörelere göre gelenek görenek var.ben mesela asla başka gelenek göreneklere göre yaşayamam yaşamak da istemem.annen haklı canım...şimdi olmasa da sonradan problem yaşayabilirsin...

bir söz vardır '' -bu- dahil bütün genellemeler yanlıştır'' diye.annenin yaptığı genelleme doğru olsaydı bu mutlu bir evlilik için çook önemli bir kriter olurdu ve herkes kendi kültüründen bir adamla yada kadınla evlenir mutlu olurdu.hatta hatta bütün akraba evlilikleri en güzel en mutlu evlilikler olurdu.
kardeşler arasında beş parmağın beşi bir olmazken bile aynı memleketin aynı ırkın yada aynı mezhebin insanının bir olması mümkünmü hiç.kesinlikle katılmıyorum.hem ailenin yetiştirme şekli,kişinin çocukluktan çıkıp bir birey olurken ki hayat bakış açısı,kişiliği,aldığı eğitim bunlar -kültürünü- fazlasıyla etkiler şekillendirir.

bence ıkı kısının anlasmasıyla alakalı bıse sorum herseyden cıkabılır
ınsan bırbırını sevdıkten anlastıkatn sonra hersey guzel olur
ama aıleler genelde hep kendı mılletıneden kendı alısılmıs gelenek gorenek lerı aynı aılerler ısterler cocuklerına

hepinize merhaba kızlar..
eminim ki aranızda kültürünü yaşayışını bilmediğiniz farklı memleketlerden
kişilerle evlenenler vardır.benim annemde babamda aynı memleketden
ama annem herzman bana farklılıklar olunca sorun olacağını empoze etmeye
çalışıyor ben onun niyetini az çok anlıyorum bir de sizlerin bu konuda ne düşündüğünü
merak ediyorum..farklı kültürden biriyle evlenip sorn yaşayan var mı aranızda
off bu annem kafamı çok karıştırıyor...benneyaptımki

eşimle memleketimiz aynı,ama gel görki arada dağ kadar kültür farkı var ne yazıkki...
bunu sadece farklı kültürlerden değerlendirmemek gerekiyo...
ailenin yetiştirilme tarzıda çok önemli...:nazar:

eşimle farklı memleketteniz ama mutluyum çok şükür. bir sorun olursa eğer bu şehir farkından çok karakterle alakalı olur.

X