Yeryüzünün Tek Fakiri Ben Kalacakmışım Hissi

Maariftakvimi

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
13 Eylül 2018
1.710
2.691
Iyi geceler kızlar

Belki sizinde cevrenizde bir suredir vardir bu bitcoin meseleleri falan.
Aslında 1 yılı aşkın bir süre önce çevremdeki insanlardan hep bitcoin altcoin borsa yok altin aldim yok gümüs aldım yok buraya verdim gibi bir dolu laflar dönmeye basladi nereye otursam yok borsa yok arabasini satıp bitcoine yatiranlar kredi cekip altın alanlar sonrasijda ikinci bir ek is yapanlar yada is yeri acanlarla doldu cevrem

Gercekten yeryüzünde belki paraya en son ehemmiyet verecek insan bile degilken param beni döndürsün kimseye muhtac kalmayayimda yatirimimda olmasin kafasindayken bunlari gördükce sanki cevremdeki herkes zengin olacakta ben yeryuzundeki tek fakir olarak hayatimi geçirecekmisim gibi geliyordu zamanla bu hissi ustunden attim

Ama bugunlerde tekrar oturdugum yerde altin bu kadar oldu su kadarim var yok bunu mu alsam sunu mu alsam diye ortalikta laflar dönuyor gecen bi arkadasimla konustum oda diyor ki cevremdeki ogretmenler ek ders veriyor dershanede kurslarda falan calisiyor insanlar ha bire guzdllik merkezleri saglik merkezleri acmaya basliyor bende böyle hissetmeye basladim diyor.

Sabit geliri olan biriyim sadecd bi kac ayda bir cok fazla mesaiye kalirsam ek bi ucret aliyorum onun disjnda ek bir gelirim yok elimden yaptogim isten dosya kagit kurek sistem islerinden baskasini yapmak gelmez ha sunuda soyleyeyim gercekten o kadar yorgun dusuyorum ki elimden baska bir is gelse bile kalan zamanimida oraya vermek istemem

Ama dolar altın ciktikca temel ihtiyaçlar ışik hıziyla yukseldikce her gittigim yerdede insanlarin servetlerine servet katma cabalarini gordukce iyice psikojik olarak bir çöküş içine giriyorum.

Benimle ayni durumu yasayaar varsa bu ruh halini nasil yendiniz

Iyi geceler kızlar

Aslında 1 yılı aşkın bir süre önce çevremdeki insanlardan hep bitcoin altcoin borsa yok altin aldim yok gümüs aldım yok buraya verdim gibi bir dolu laflar dönmeye basladi nereye otursam yok borsa yok arabasini satıp bitcoine yatiranlar kredi cekip altın alanlar sonrasijda ikinci bir ek is yapanlar yada is yeri acanlarla doldu cevrem

Gercekten yeryüzünde belki paraya en son ehemmiyet verecek insan bile degilken param beni döndürsün kimseye muhtac kalmayayimda yatirimimda olmasin kafasindayken bunlari gördükce sanki cevremdeki herkes zengin olacakta ben yeryuzundeki tek fakir olarak hayatimi geçirecekmisim gibi geliyordu zamanla bu hissi ustunden attim

Ama bugunlerde tekrar oturdugum yerde altin bu kadar oldu su kadarim var yok bunu mu alsam sunu mu alsam diye ortalikta laflar dönuyor gecen bi arkadasimla konustum oda diyor ki cevremdeki ogretmenler ek ders veriyor dershanede kurslarda falan calisiyor insanlar ha bire guzdllik merkezleri saglik merkezleri acmaya basliyor bende böyle hissetmeye basladim diyor.

Sabit geliri olan biriyim sadecd bi kac ayda bir cok fazla mesaiye kalirsam ek bi ucret aliyorum onun disjnda ek bir gelirim yok elimden yaptogim isten dosya kagit kurek sistem islerinden baskasini yapmak gelmez ha sunuda soyleyeyim gercekten o kadar yorgun dusuyorum ki elimden baska bir is gelse bile kalan zamanimida oraya vermek istemem

Ama dolar altın ciktikca temel ihtiyaçlar ışik hıziyla yukseldikce her gittigim yerdede insanlarin servetlerine servet katma cabalarini gordukce iyice psikojik olarak bir çöküş içine giriyorum.

Bence insanlar biriktirme ve para olaylarını aşırı abartıyor..Gelecek kaygısı çekmemek için falan da değil yani o ‘insanlar ‘bence ne yemeyi biliyor ne para ile keyif almayı 🤭😖Anca yastık altı ..Sanki kefenin cebi var.Geçenlerde tvde para kaptıranlar vardı,100 bin ,200 bin falan,nasıl ya,bir de millet fakiriz diye ağlar..En fakirinin hesabında cevirsen 200 bin garanti ben de anlamadım🤷🏻‍♀️

Iyi geceler kızlar

Ben varım. Bugün Okukda aynı şeyi düşündüm. Herkes aynen sizin dediğiniz gibi sürekli yatırım, altın, borsa, bitcoin konuşuyor. Arkadaş ikinci evi aldı yazın, ayında, şu anda 950 den satarım diyor. Diğer bir arkadaş haftasonu 7000 aldım diypr. Ben de geçen hafta veterinere götürdüğüm gözü iltihaplı ve ishali üç yavrunun masrafını, her ay sokak kedilerine aldıpkm mamanın nasıl o kadar zamlandığını, kendi bebeğimin bez ve mama parasının nr kadar çok olduğunu hesaplayıp, uykularımı kaçırıyorum.

Ben varım. Bugün Okukda aynı şeyi düşündüm. Herkes aynen sizin dediğiniz gibi sürekli yatırım, altın, borsa, bitcoin konuşuyor. Arkadaş ikinci evi aldı yazın, ayında, şu anda 950 den satarım diyor. Diğer bir arkadaş haftasonu 7000 aldım diypr. Ben de geçen hafta veterinere götürdüğüm gözü iltihaplı ve ishali üç yavrunun masrafını, her ay sokak kedilerine aldıpkm mamanın nasıl o kadar zamlandığını, kendi bebeğimin bez ve mama parasının nr kadar çok olduğunu hesaplayıp, uykularımı kaçırıyorum.
Sanırım benzer durumlardayiz dışarıdaki kedilere gecen ay 150 ye aldigim mamanin fiyati bu ay 170 küsür olmus bu gidisle disardakilerede nasil yetecegiz bazen onu düşünüyorum

Borsa daha tehlikeli temkinli olmakta fayda var ev araba satılacak zamanda değiliz küçük bir mebla yatırıp unutucaksiniz o kendisi zaman içerisinde degerlenicek biz o şekilde yapmıştık bir de büyüklerin dediği gibi altın candır hic bir zaman değer kaybettirmez büyüklerimizin yaptığı gibi hep o şekilde bir şeylere sahip olmuşlar geçen burda bir arkadaş yazmıştı her geçen gün daha da zamlaniyor şimdi pahalı diye aldığın şeyler ilerde zamlı haliyle değer kazandıracak bir şeyler yapmak şart ne yazık ki

Bu ay sadece veteriner masrafım 1000 TL ydi. Üstelik okulda bir gecede 1000 2000 7000 alan arkadaşlar ayy sen tek başına ödeme, biz de verelim dediler. Sadece bir arkadaş 100 tl verdi Allah razı olsun. Diğerlerinden tık yok. Üstelik kedinin bir tanesini okul bahçesinde bulduk. Hep beraberdik, İstiklal marşı vardı. Onlar dıkunamadıkları için ben aldım, tabii ki bana kaldı. Her ay 45 kilo kedi maması alıyorum.Orta kalite bir mama alıyordum. Şimdi gittikçe kaliteyi düşürüyprum. Yoksa aç kalırlar. Allah Yardımcımız olsun. Ben de yatırım bile yapacak para yok

Bu mama benım de kanayan yaram
Hiç sokaktaki canlara yardım edelim istenmiyor galiba
Ayda 2-3 kere zam geliyor
Yetişmek çok zor gercekten
Benim de çok param olursa bigün hayvan barınağı acıp sokak canlarını korumak beslemek istiyorum
Çok paramız olsun 🙏

Bu kripto işine ben de girdim, bazı analistleri takip ediyorum tavsiyelerine bakıyorum kafama yatarsa alıp satıyorum. Benimki minik paralar, uygulamalarda sattığım ikinci el kıyafet mobilya vs paralarını biraz da biriktirdiğimi yatırdım. Asla kaldıraç uygulamıyorum ki sıfırlanmayayım. Böyle böyle 5000 civarı paramı 3 katı yaptım 3 ayda. Ev araba satılmadan da bir şeyler yapılabiliyor.

Ama herkes yapıyor ben geri kalıyorum hissine gerek yok. Milletin asıl derdi değersizleşmiş parasına azıcık değer katabilme kaygısı.

Ben 1 yildir ufak ufak aydinlanmalar yasadim hep oturmasamda kiralik ev alsam ek gelir getirse vs derdim ama ustune dusmemistim kendi hayatimla ilgili masraflarim oldu onlari hallettim bugune geldik. Oldum olasi ufak ufak altin / doviz alirdim. Ama altin yada doviz yatirim degil birikim para degerini koruyor. Su an pasif gelir pesindeyim. 1 yildir kripto ile ilgileniyorum tek maasla baska turlu yapamazdim hala ilk gunku gibi kendimi cahil goruyorum x aldim 1 saatte 1 e aldim 2 ye sattim olayi degil muthis bir teknoloji
Kriptodan gelen kar ile borsaya basladim oda orda toparlaniyor ufak ufak temettu birikiyor.
10 yillik memurum emekli maasim su ankinin 3te 1 i fln olacak tazminat almak icin 25 yil daha calismam gerekiyor ve 3 rakamli bile alamam. Tum hayatimi sabah 8 aksam 5 kisin kor karanlikta gir kor karanlikta cik olarak gecirmek istemiyorum. En azindan yola ciktim emekli maasima 1 maas daha eklerim diyorum.
Bu arada annemin parasida bende 1 yildir 10bin ana para ile 1400 tl kredi odedim. Ugrasinca okuyunca arastirinca oluyor. Ama mevzu aa eltimgil kazanmis bende alayim kesinlikle degil. Tam zamanlidan daha full mesai bir emek is demek piyasa ne zmn isterse sen o zmn calis demek.

Arkadaşlarından biri de benim. Instagram'dan çok dolar kaç olmus, altın kaç olmus, bitcoin hesabımda ne var diye sayfa yeniliyorum..
İnsanlar ne yapsın ya:KK43:((( öyle iğrenç bir ekonomi var ki, biriktir biriktir yine fakirsin.
Dün bir açıklama okudum, ülkenin en yetkili kişisi; "kur artışı yabancıların yatırımı ve istihdamı için fırsattır" demiş. Bunu duyup korkmayan, geleceğinden endişe etmeyen, hala keyfi alışveriş yapmaya devam edenlere de ben şaşıyorum :/ gerçekten bir şeyler yapmak lazım , resmen aldığımız para pul oldu :KK43:

Arkadaşlarından biri de benim. Instagram'dan çok dolar kaç olmus, altın kaç olmus, bitcoin hesabımda ne var diye sayfa yeniliyorum..
İnsanlar ne yapsın ya:KK43:((( öyle iğrenç bir ekonomi var ki, biriktir biriktir yine fakirsin.
Dün bir açıklama okudum, ülkenin en yetkili kişisi; "kur artışı yabancıların yatırımı ve istihdamı için fırsattır" demiş. Bunu duyup korkmayan, geleceğinden endişe etmeyen, hala keyfi alışveriş yapmaya devam edenlere de ben şaşıyorum :/ gerçekten bir şeyler yapmak lazım , resmen aldığımız para pul oldu :KK43:

Evet olay 6 7 liralardan dolar toplayanlarin kar almasini saglamak ve tekrar borsaya girisini saglamakta diyebiliriz. Ama bu surec 2 3 yil surebilir hep ayni sey konusuluyor.

Bu ulkede 2 3 tlye ne aliniyor ama Borsada hala bu fiyatlara birsuru sirkete ortak olabiliyorsun cok garip degilmi

tek bildiğim kısa yoldan zengin olmanın öyle kolay olmadığı.
250 kişi parasını bir şeye yatırır 1 kişi kazanır.
Şans illaki önemli ancak benim tek verebileceğim tavsiye bu ülkede gerçekten çalışacaksın ve borcun altına girmekten korkmayacaksın. Aynı zamanda iş değiştirmekten de...

Ben de dün şunu farkettim ki gerçekten elimize geçen parayı harcamak yerine sürekli ne olacağı belli olmayan geleceğimize yatırım yapmakla uğraşıyoruz haklı olarak. Uzun zamandır fırsat varken kendime bir şeyler almak yerine hep kenara koyup altın, euro vs yapmakla uğraştığımı farkettim :KK51:

Hayatımızın hiçbir döneminde maddiyat bu kadar önemli olmamıştı. Sosyal medyadan ve TV dizilerinden sürekli bize lüks yaşam popalaniyor. Sadece paran varsa mutlu olursun algısı oluşturuluyor. Artık para araç olmaktan çıktı amaç haline dönüştü Eskiden azıcık asım kaygısız başım durumu varken herkes kısa yoldan köşeyi dönme derdinde. O nedenle tosuncuk gibi suratına baktığında ne mal olduğu anlaşılan birine bile bel bağlıyor insanlar.
Zengin fakir arasındaki makas hiç bu kadar açılmamıştı. Orta sınıf bitti resmen. ekonominin hâli içler acısı. Bir de hep daha çok kazanmalıyım, daha çok almalıyım, daha çok gezmeliyim bombardımanına tutuluyoruz. Bu da sürekli bir mutsuzluk hâli oluşturuyor. Geçer mi sanmam. Maneviyat bitiyor her şeyin yerini maddiyat alıyor.

Üzülme yalnız değilsin.
Şöyle ki eşimin de arkadaşları bu bitcoinden güzel kazananlar oldu. E kaybeden de oldu. Şimdi elimizde bi yüz dolar ile girelim dedi. Riski sevmem çünkü biliyor. Çok şükür o da 700 dolar olmuştu en son. Sonrasını sormadım sıkılıyorum işin içinden çıkılmaz bir halde. Benim derdim de zenginlik falan değil açıkçası. Bir miktar banka borcumuz var. Onu bitcoin ile kapatabilirse ne ala.

Ben de hic anlamam bu islerden. Girmem de. Ama her zaman sunu düşünüyorum birileri kaybetmese birileri de kazanamazdi degil mi? Kaybedenler de cok olmali.

X