Yılda kaç kitap okuyorsunuz?

Yılda kaç kitap okuyorsunuz?

• Hiç

• 1-5

• 5-10

• 10-15

• 115 ve üstü..

Oylama sonuçları oy kullanıldıktan sonra görülebilir.

Caddy

Guru
Pro Üye
28 Mart 2012
8.170
2.000
Türkiye’de kitap okuma alışkanlığının az olduğu konusunda genel bir kabul var. Libonet’in Ocak 2015’te yaptığı, şimdiye kadarki en kapsamlı Okur Profili Ve Kitap Satınalma Davranışları Araştırması, Türkiye’deki bu ön kabulün dinamiklerini ortaya koydu.
568b8df167b0a94700a149d0.jpg

7 bölgede, 14 ilde, toplam 1542 kişiyle yapılan görüşmelerden elde edilen veriler, Türkiye’nin okur profilini ortaya çıkardı. İşte sonuçlar...

- Yüzde 68 'kitap okuyorum' dedi. Ancak bu insanların sadece 5'te 1'i "sıklıkla" okuduğunu söyledi.

NEDEN OKUMUYORLAR?

* Kitap okumayanların neredeyse yarısı "vakitsizlik" nedeniyle okumadığını belirtirken, diğerleri "alışkanlığının olmaması", hepsinden önemlisi "kitap okumayı sevmemek" gibi bir gerekçeleri sıraladı.

*Kitap okumayanların neredeyse yarısı "okumakla ilgilenmediğini, kitap okumadığını ve okumayacağını" söyledi.

* En çok kitap okuyan bölge Marmara çıktı. En az okuyan bölge ise Akdeniz.
568b8df167b0a94700a149ce.jpg

KİTAP OKUYANLARI PROFİLİ NASIL?

* Kadınlar yüzde 55'lik bir oranla erkeklerden daha fazla kitap okuyor.

* 25-45 yaş grubu; 18-65 yaş grubuna göre daha çok okuyor.

* Evliler, bekarlara göre daha çok okuyor.

* Kitap okuyanların yüzde 35'i yılda 12'den fazla kitap bitiriyor.

İMZA GÜNLERİ VE SÖYLEŞİLER TAKİP EDİLMİYOR

* Kitap okuyanların yaklaşık yarısı "alışkanlıklarının yetersiz olduğunu" söylüyor ve en büyük nedeni "iş yoğunluğu" olarak gösteriyor.

* Kitap okumanın temel sebebi "kendini geliştirmek" olarak görülürken, diğer sebepler "yeni bilgiler öğrenmek", "sevdiği-zevk aldığı için okumak" şeklinde sıralanıyor.

* Kitap okuyanların çok azı "beğendiği yazarın imza ya da söyleşi günlerini" takip ettiğini söylerken, çoğunluk denebilecek bir kitle, "özellikle boş/uygun vakitlerde"kitap okuduğunu ifade ediyor.
568b8df167b0a94700a149d2.jpg

KİTAP EKLERİNE BAKANLARIN ORANI YÜZDE 21

* Kitap satın alırken üzerinde bandrol olup olmadığına dikkat eden kesim, okuyanların neredeyse yarısı.

* Kitap okuyanların sadece yüzde 21'i gazetelerin kitap eklerini takip ediyor.

* Kitap okuyanların yarısının arkadaş ve aile fertlerine hediye olarak "kitap" satın aldığı görülüyor.

* Okuyanların kitap fuarlarını takip etme oranı ise yüzde 24...
568b8df167b0a94700a149d2.jpg

KİTAPLARINIZI EVDE SAKLAR MISINIZ?

* Okurlardan yarıdan fazlası hem yerli hem yabancı yazar okuyor. Sadece yerli yazar tercih eden okur 1/3'lük bir kesim. Sadece yabancı yazarları tercih eden kesim ise yüzde 6’lık bir bölüm...

* Kitap okuyanların yüzde 60'ı kitaplarını evde saklarken, kalan kısmı elden çıkarıyor.

* Okurların yarısının evinde 50'nin altında kitap var. 200'den fazla kitabının olduğunu belirten okur oranı yüzde 8.

NEDEN OKUYORLAR?

* "Okumanın insana farklı bir bakış açısı kattığı", "hayal gücünü geliştirdiği"ve "okuyanların kendini daha rahat ifade ettiği"ne inanılıyor. Okumanın "bir yaşam tarzı" olduğunu söyleyen kesim ise okuyanların yarısından biraz fazlası.

* Okuyanların yaklaşık yüzde 38'i "yaşadığı çevrede insanların çok az kitap okumasının kendisini rahatsız ettiğini" ifade ederken, yüzde 16'lık kesim "roman ve hikaye okumanın zaman kaybı olduğunu, insanın işine yarayacak ve bilgi edinecek kitaplar okumasının faydalı olduğunu" düşünüyor. Okuyanların yarısı"hayat görüşü ile aynı doğrultuda" kitapları okuyor.

Hürriyet Kelebek

Eklentiler

• 568b8df167b0a94700a149d8.jpg
    568b8df167b0a94700a149d8.jpg
    34,2 KB · Görüntüleme: 282
65 tane okudum 2015 de genelde bu civarda okuyorum ama seçenekler de bana göre bir şey yok :)

Yılda 60 kitap ve muhtelif dergiler okumaya gayret ediyorum.

Orta okuldan evlenene kadar o kadar çok okuyordum ki..
Şimdi evime bir kütüphane yaptırmam gerekiyor yok yok..
Evlendikten sonra baya baya azaldı...
Yine de bebek çocuk eğitimleriyle ilgili vs. kitapları okumaya çalışıyorum..

50-60 arası her yıl, 2015 yılında 52 adet okumuştum, 2016'da biraz daha teorik kitaplar okumayı düşündüğüm için bu sayı aşağı çekilebilir.
not: seçeneklerde bana uygun bir şık ne yazık ki yok.

Yıllık 30 civarı.
Eskiden (yani çalışmıyorken, evli değilken ve çocuk yokken) 50- 60 arası okurdum, hatta kitap bloğum bile vardı kendi çapımda. Ama şimdi bu kadarını okuyabiliyorum. Sesli kitap dinliyorum, dergi alıp okumaya çalışıyorum. Artık gelen olarak çocuk gelişimi kitaplarıyla ilgileniyorum. Vakit buldukça okuyorum. Okumayı çok seviyorum.

Keşke kitap okuduğum bir işim olsaydı :KK43:

Yıllık 30 civarı.
Eskiden (yani çalışmıyorken, evli değilken ve çocuk yokken) 50- 60 arası okurdum, hatta kitap bloğum bile vardı kendi çapımda. Ama şimdi bu kadarını okuyabiliyorum. Sesli kitap dinliyorum, dergi alıp okumaya çalışıyorum. Artık gelen olarak çocuk gelişimi kitaplarıyla ilgileniyorum. Vakit buldukça okuyorum. Okumayı çok seviyorum.

Keşke kitap okuduğum bir işim olsaydı :KK43:
Benimde blogum var gene çapa sarfediyorsun hepten koyvermemissin bu da birsey

ortalama 30-35 kitap okuyorum, çalıştığım için anca bu kadar oluyor malesef, daha çok okuyabilmek için hızlı okuma kurslarına gitmeyi düşünüyorum açıkcası :))))

X