Yoga Hareketleri

snmglr

Anne
Kayıtlı Üye
14 Kasım 2006
360
1
YOGA HAREKETLERI

Evde yapacağınız yoga hareketleri


Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı!Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı!

ÖLÜ YATIŞI - Yere rahat edebileceğiniz ince bir minder serin ve üzerine sırtüstü yatın. Bacaklarınızı mümkün olduğu kadar yanlara ayırın. Fakat kendinizi germemeniz gerekir. Bu hareketin amacı rahatlamaktır. Ellerinizi vücudunuzun her iki tarafına, yakl. 25 cm. mesafe bırakarak koyun. Avuç içleri yukarı bakmalı. Ayaklarınızı yanlara doğru bırakın. Gözlerinizi kapatıp, nefesinize konsantre olun.


Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı!


OMUZ DURUŞU - Bacaklarınızı kapatın. Ellerinizi bedeninizin yanına alın. Avuç içleri bu sefer yere bakmalı. Nefes alın ve bacaklarınızı havaya kaldırın. Bunu yaparken, ellerinizle yerden kuvvet almalısınız. Kalçalarınızı kaldırın ve ellerinizle sırtınızı destekleyin. Bacaklarınızı dik tutun ve çenenizi göğsünüze dayamaya çalışın. Bu esnada yavaşça derin nefes alın. Durabildiğiniz kadar bu pozisyonda bekleyin. Tekrar yere yatacağınız zaman, vücudunuzu yavaş yavaş indirin. Sakın ani hareketler yapmayın.

Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı!


SABAN DURUŞU - Bu hareketi direkt “omuz duruşu”ndan sonra yapabilirsiniz. Bacaklarınızın gergin olmasına dikkat edin. Bacaklarınızı başınızın arkasına, ayaklarınız yere değene kadar, uzatın. Ayak parmaklarınızı mümkün olduğu kadar başınızdan uzaklaştırmaya ve topuklarınızı yere doğru bastırmaya çalışın. Kollarınız, sırtınızın arkasında yere dayalı olmalıdır. Derin nefes alıp verin.

Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı!


BALIK DURUŞU - Bu hareket 2. ve 3. duruşlara zıt olduğundan, bunu bu duruşların arkasından yapmalısınız. Yere yatın, ayaklarınızı kapalı tutun. Ayak parmaklarınız havaya bakmalı. Ellerinizi kalçalarınızın altına alın. Dirsekleriniz mümkün olduğu kadar birbirine yakın durmalı. Derin nefes alın ve aynı anda başınızı ve vücudunuzun üst kısmını hafifçe kaldırın. Şimdi ensenizi, başınız yere değene kadar, arkaya doğru uzatın. Nefesinizi verin ve derince tekrar alın. Bu hareketi yaparken, bacaklarınızın rahat olmasına dikkat etmelisiniz. Hareketi başladığınız ters sıraya göre bitirin. Yani önce ensenizi tekrar öne doğru alın, sonra başınızı.....

Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı!BACAK – DıZ DURUŞU - Yere oturun ve bacaklarınızı uzatın. Ayak parmaklarınız havaya bakmalı. Nefes alın ve üst bedeninizi öne doğru uzatın. Sırtınızın düz olmasına dikkat edin. Ayaklarınızı tutun, fakat bunun için kendinizi kesinlikle germeyin. Rahat olmalısınız. Şimdi çenenizi dizlerinize doğru indirin. Fakat bunu yaparken, dizlerinizi sakın bükmeyin.

Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı!EĞıK DURUŞ - Bu hareket,Bacak-Diz Duruşu’na karşılık gelen duruştur. Bacaklarınız kapalı bir şekilde yere dik olarak oturun. Ellerinizi sırtınızın arkasında kuvvetli bir şekilde yere dayayın ve kalçanızı kaldırın. Ayaklarınız düz bir şekilde minderin üzerinde olmalıdır. Bacaklarınızı bükmeyin ve başınızı arkaya doğru düşürün. Birkaç kez derin nefes alıp verin.

Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı!KOBRA DURUŞU - Yere, karnınızın üzerine yatın. Ellerinizi omuzlarınızın altında tutun. Alnınızı yere dayayın. Derin nefes alın ve önce başınızı ve göğsünüzü daha sonra ise ellerinizi kaldırın. Bu hareketi yaparken, omuzlarınızı yukarı çekmemeye gayret gösterin. Bu pozisyonda bekleyin, nefesinizi geri verin ve tekrar ilk halinize geri dönün. Tekrar derin nefes alın ve sırt kaslarınızla kendinizi mümkün olduğu kadar yukarı kaldırın. Sakın ellerinizle kuvvet almayın. Bu pozisyonda kalarak iki – üç kez derin nefes alıp verin. Sonra tekrar ilk halinize dönün.

Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı!YAY DURUŞU - Karnınızın üzerine yatın, alnınız yere dayanmalı. Derin nefes alın ve bu esnada dizlerinizi arkaya doğru bükün. Ellerinizle ayak bileklerinizi tutun. Nefesinizi geri verin. Tekrar derin nefes alın ve başınızı ve göğsünüzü geriye doğru kaldırın. Aynı andı bacaklarınızın üst kısmını yukarı kaldırın. Nefesinizi verin. Bu pozisyonda durarak 3 kez derin nefes alıp verin.

Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı!YAN OTURUŞ - Yere dik oturun ve bacaklarınızı uzatın. Sağ bacağınızı sol dizinizin üzerine atın. Sonra başınızı ve sağ omzunuzu mümkün olduğu kadar sağ tarafa çevirin. Bu hareketi yaparken sağ kolunuz ile yerden destek alın ve sol dirseğinizle dıştan sağ dizinize bastırın. Omuzlarınız ve sırtınız dik olmalı.


Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı!ÜÇGEN DURUŞU - Dik durun ve bacaklarınızı yakl. 1 metre ayırın. Sağ ayağınız tamamen, sol ayağınız ise hafifçe sağ tarafa bakmalı. Sağ kolunuzu yana doğru omuz hizasına kadar kaldırın. Sol kolunuzu ise havaya doğru dimdik kaldırın. Derin nefes alın ve nefesinizi yavaşça verin. Nefes alıp verirken ise sağa doğru eğilin. Sağ kolunuz sağ bacağınıza paralel uzanmalı ve elinizle ayağınıza dokunabilmelisiniz. Tavana bakın ve bir süre böyle durun.


Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı!

EL – AYAK DURUŞU - Dik durun ve ayaklarınızı birleştirin. Derin nefes alın ve kollarınızı başınızın üzerine getirin. Esniyormuş gibi kendinizi gerin. Nefesinizi verin ve öne doğru eğilin. Elleriniz öne doğru uzanmalı ve sırtınız kesinlikle dik durmalı. Şimdi inebildiğiniz kadar aşağı doğru eğilin ve ellerinizle ayak bileklerinizi sarın. Başınızı baldır kemiğinize kadar çekmeye çalışın. Derin nefes alın. Bu pozisyonda bir süre durun.


Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı!AĞAÇ DURUŞU - Dik durun. Bir bacağınızı bükün ve ayağınızı diğer bacağınızın üst kısmına dayayın. Avuç içlerinizi birleştirin ve bu şekilde kalarak kollarınızı başınızın üzerine getirin. Derin nefes alın ve dengenizi korumaya çalışın. Eğer yapabiliyorsanız, gözlerinizi kapatabilirsiniz.Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı!
 
Son düzenleyen: Moderatör:

maravilla

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
6 Mart 2009
6
0
41
Merhabalar,
ben de yoga egitmeniyim.hareketler güzel tarif edilmiş teşekkürler.Yalnız önemli bir nokta: yogada nefes çok önemlidir.Bu pozlara nefesle girilip çıkılır bu da yogayı diger bircok spordan farklılaştıran bir elementtir.
Genel olarak pozlarda acılırken-göğüs kafesinin genis ve acık olduğu noktada- nefes alınır ve kanapırken de nefes verilir.Yoga nefesi-ujjai nefes- göğüs kafesi ve akciğerlere doldurulur ve verilirken alt karın içeri çekilerek verilir.
Biraz karışık olduğu için kelimeler yetersiz kalabiliyor.İsterseniz daha detaylı bilgi vermeye çalışırım.
Tekrar teşekkürler paylaşımınız için.
:)
 

morfaree

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
17 Şubat 2009
83
1
çok güzel anlatılmış teşekkürler. bunlar sırayla mı yapılacak yoga yaparken acaba ve kaç nefeslik durulcak onları da söylerseniz sevinirim kendi sesimi kaydetip dinleyerek yapacağım da :)
 

bambus

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
28 Mart 2011
6
0
Merhaba,
Yoga nın tümlev olarak yapılması çok önemlidir. Forumda verilen duruşlar Yoga nın sadece bir basamağını oluşturur oysa Yoga sekiz basamaktan oluşur. Bütün basamaklar tümlev bir şekilde bir seansta uygulanırsa gerçek bir Yoga dersi yapılmış olur. Oysa sadece Yoga nın bir basamağı alınıp uygulandığında etkiside sınırlı olacaktır.
sevgiler
 

cennet11

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
13 Kasım 2011
54
0
Ay çok seviyorum yoga yapmayıııı :))) Yogayla yatıyorum ve yogayla kalkıyorum:)) Gerçekten öyle :)) Sabahları Surya Namaskara, gece Çandra Namaskara yapıyorum. Biri güneş enerjisini kullanmak için diğeri ay enerjisini kullanmak için bir seri hareket. Yoga Academy nin videolar bölümünde var. Ama normal yoga seansları işte onlar bir rüya gibi :)))
 
X