Yoneticilik becerileri nasil kazanilir?

En buyuk kk

Guru
Kayıtlı Üye
18 Mart 2013
3.417
10.984
Merhaba arkadaslar, konularimdan sikilmis olanlar olabilir ama burada cok fazla icgoru kazandim sayenizde bu yuzden yine bir konu danismak istiyorum. Konum yoneticilik becerileri ve isyerinde dengeleri yonetmek. Yine detaylarla bezeli, 85 paragraflik bir konu... Neden bu kadar uzattin diyebilirsiniz. Ama ancak bu sekilde uzun uzun anlattikca rahatliyorum ve derdim bir coguna kucuk gelse de eminim uzun konu okumayi seven ve derdimi anlayanlar cikacaktir.

Actigim 12345 konuyu hatirlamayanlar, okumamis olanlar olabilir diye tekrar bir ozet geceyim :) Simdi ben 7 senedir farkli subelerinde calistigim bir kurumda Nisan ayinda baska bir sehre geldim (memuriyet degil ama kurumsala yakin bir yer). 8 kisilik bir ekibiz, cogu arkadas 20lerinde bazi arkadaslar yasitim ben 33 yasindayim. 6 kisi bana raporluyor ben de benim bir ustum olan (ve ismini degistiriyorum) Ahmet Bey'e raporluyorum.

Ahmet Bey 60 yasinda, kuruma senelerini vermis, farkli ulkelerde krizlere gitmis, Ortadogu'da Afrika'da calismis, isyerimde herkesten cok daha fazla sey bilen, bekar, iskolik, biraz sert, ama herkesin cok iyi niyetli, ilkeli buldugu ve sevip saygi duydugu bir insan. Ben gelir gelmez kendisiyle (hatta mulakatimdan beri) cok guzel bir enerjimiz oldu. Asla yuz goz olmaz asla is disinda bir sey konusmaz ama kendisine kanim isindi cidden cok sevdim ve bence o da benden cok memnun (hem yuzume soyledi hem de baskalarina benden ne kadar memnun oldugundan bahsetmis).

Simdi ben gelmeden once bu genc insanlar Ahmet Bey'in dogrudan yonettigi kisilermis. Kurumda demisler ki Ahmet Bey'in baska isleri cok yogun, bir mudur yardimcisi pozisyonu yaratalim ve bu kisileri o yonetsin is planini, performanslari, izinleri, ve is kontrollerini o yapsin. Boylece beni almis oldular.

Ben geldigim ilk hafta herkesle tek tek toplanti yaptim, amacim insanlarin isten beklentilerini, ne yapmak istediklerini, neyi daha iyi yaptiklarini vs anlamaya calismakti ve gerek bireysel gerekse takim toplantilarini duzenli olarak yapmaya basladim. Bana iletilen bazi sorunlari hizli bir sekilde cozdum, mesela yonlendirme takip sistemimiz yoktu baska bir birime surekli baski yaparak ve icerigi olustururak bunu hallettim, ofiste bolgesel baska bir takip sisteminin kurulmasina baska bir arkadasimla on ayak oldum, diger birimlerle iletisim kopukluklarini bir nebze azalttim, sikayet edilen vakit kaybi olarak gorulen prosedurleri degistirdim, bazi projeler aylardir yapilmiyordu onu yaptik. Bu yonde iyi geri donusler aldim.

Ama cok buyuk hatalarim da var, yaslarimiz yakin oldugu icin insanlara asiri lakayt davraniyorum (ve bundan cidden rahatsiz olduklarini fark ettim), garip seylerden bahsediyorum ozel hayatimi anlatiyorum filan bir anda (dikkat eksikligi bozuklugu tanim var ilac kullaniyorum bu sebeple bazen durtusel bir sekilde dusunmeden konusuyorum aklima gelen her seyi agzimdan kacirip sonra pisman oluyorum, baskalarinin sirlari haric ama o konuda agzim sikidir, genelde oversharing dedikleri kendim hakkinda gereksiz bilgi verme vb oluyor. Mudurler buna guluyorlar mesela en tepemizdeki kisi guluyor ama takim arkadaslarim baya uygunsuz buluyor ve rahatsiz oluyor) ve bazen isleri kendim yapmak icin cok israr ediyorum ve asil onemli buyuk islere vakit ayirmiyorum.

Simdi gelelim asil konuya. Dun bir toplanti yaptik, konumuz takimdan gidenler yeni gelenler oldu, is bolumunu revize etmek. Asil konuyu hallettikten sonra ben dedim ki "arkadaslar, 2021de hedefledigimiz cogu seyi yaptik herkesi tebrik ederim. 2022 icin sizlerin benden beklentilerinizi ve onerilerinizi ogrenmek istiyorum. Mart ayindan itibaren bu yeni goreve alismaya calisiyorum ve herkes cok yardimci oldu. Koordinasyon veya geri bildirim gorevlerim konusunda benden istediginiz bir sey var mi? Soyle yapsak daha kolay olur, sunu yapmamiza yardimci ol sunu degistir dediginiz bir sey var mi?" dedim.

Birkac guzel oneri geldi, Ahmet Bey de onerileri guzel buldu. Sonra bir arkadasim dedi ki "Ben bir seyi acikliga kavusturmak istiyorum Ahmet Bey. Bizim yoneticimiz siz misiniz En buyuk kk mi? Bazen bazi konular icin kimden onay almamiz gerektigi konusunda kafamiz karisiyor. Bir seyi soracagiz size mi soralim En buyuk kk'ya mi?

Ahmet Bey dedi ki: "Bu soruya sasirdim, yani ne fark eder ki, biz zaten En buyuk kk ile surekli birbirimize danisarak karar aliyoruz, ona sor, onu bulamazsan bana sor, yani anlamadim".

Arkadas da dedi ki: "Ama hayir kafa karisitirici biz anlamiyoruz kime sormaliyiz birimi ilgilendiren konularda karar verici kim?" Ahmet Bey de dedi ki "Yahu ille biri olacaksa benim! Bana sor."

Simdi Ahmet Bey anlamadi ama ben bu soruyu neden sorduklarini anladim. Bir kisi izin istediginde veya isle ilgili bir sey onerdiginde benim ilk tepkim evet demek oluyor, hatta bazen dusunmeden evet diyorum. Yani o kisinin izne cikmasi veya yurtdisi gorevine gitmesi veya o gun onerilen yere degil baska bir yere gitmesi duzeni cok cok cok etkilemeyecekse olur tabi git diyorum. Veya performans degerlendirmelerinde kisinin yaptigi butun iyi isleri en ayrintisina kadar yaziyorum. Veya bir is gonderdi duzeltiyorum ama bir elestiri yapacaksam bile oncesinde 100 tane gaz veren motive edici sey soyluyorum. Yani kisacasi "birakalim yapsinlar, birakalim gecsinler" tarzi bi insanim. Bunun bir sebebi hayir demekte asiri zorlanmam. Ama bir sebebi de biraz kendi secimim. Ben kendim norotipik bir insan olmadigim icin (ADHD, kronik depresyon, dusuk ozdeger vs) insanlarin performans gostermesi icin belli bir kaliba uymasi gerektigine cidden inanmiyorum. Motive olan ve kendi guclu yanlarini goren insanlarin ve kararlara maksimum dahil edilen insanlarin isleri sahiplenip iyi calisacagina inaniyorum. Bir de biz kar amaci guden islerde calismiyoruz. Aldigimiz maasi dezavantajli gruplara yonelik isler uretmek icin aliyoruz. Yani bu sektorde calisan genelde disarda daha fazla para kazanabilir (mesela bir calisanimiz Avrupa'da cok iyi maas aldigi hukuk burosunu birakip gelmis) ama isleri kisisel degerlerine uysun diye bu sektore girmisler. Yani motivasyonlari zaten icsel bir motivasyon patrona para kazandirayim gibi bir hedefleri yok. Bu tarz insanlari denetim yoluyla degil ornek olarak ve takim ruhu olusturup yaptiklari kucuk isin buyuk resme olan katkilarina onlari ikna ederek motive edebilirsiniz diye dusunuyorum. Bu yuzden hem hayir diyemiyorum ama hayir demeye cok gerek de duymuyorum. Ahmet Bey ise benden biraz daha siki ve kusak geregi biraz daha geleneksel bir insan. Biri izin isteyince once o tarih uygun mu diye bakiyor. Uygunsuzsa hayir diyor. Veya biri bir yere gitmeyecegim onun yerine surasi daha onemli diyince "olmaz dedigimi yap" diyor. Cunku adamda yillarin tecrubesi var ve bazi seyleri bizden cok daha iyi biliyor ve yani bu tecrubeden aldigi guvenle talimat verebiliyor. Adam biz dogmadan once calisiyordu yani tutup da bize bazi konularda "sizce ne yapalim" diye soracak degil.

Bu yuzden bana biri "En buyuk kk ben sunu yapicam olur mu?" dediginde diyorum ki: "Bence olur gibi gorunuyor ama bekle bir Ahmet Bey'e de danisayim." Ahmet Bey olmaz derse arayip "Ahmet Bey olmaz dedi" diyorum. Bu yuzden milletten "e bizim mudurumuz o mu sen misin?" gibi tepkiler aliyorum. "Senin de hic agirligin yok" anlamina gelen tepkiler aldim. Bence "bana kalsa tabi olur ama Ahmet Bey olmaz dedi ya :KK43: " mesaji vermis olabilirim yanlislikla insanlara. Bu da hic hos degil yani kendimi iyi polis Ahmet Bey'i kotu polis gosterme derdinde de degilim. Ve yani insanlarin anlamadigi ben tabi ki sorucam Ahmet Bey'e. Ahmet Bey'in seveni de cok, ama sevmeyeni de, "calisanina sahip cikmiyor"gibi seyler soyleyen insanlar da var. Zaten o insanlardan duydum mesela gecen alakasiz biri: "O takima empati yetenegi olan biri lazimdi, Ahmet iskolik, insanlari isyan ettiriyordu" filan gibi seyler dedi bana. Ben hic yorum yapmadim. Okey adam iskolik ama bu yorumlari da hak etmiyor. Ve yani adamin her kararina katilma ama ille de senin dedigin olacak degil yani birak da.

Ben de bunun uzerine dedim ki: "Ben bu subede yeni oldugum icin bazi konularda bilmedigim seyler olabiliyor, Ahmet Bey bana bir sey demese de ben ona danisiyorum zaten yanlis bir karar almamak icin."

Sizce butun bu senaryodaki bakis acim, tutumum yanlis mi? Ikili mi oynamisim, nabza gore serbet mi vermisim? Yoksa hayatimda baska bir sey olmadigi icin bu sefer de ise mi sardim kafayi mi kirdim fazla dusunmekten???

Son düzenleme:
Yöneticilik için seminer, kurs türü programlar oluyor bildiğim kadarıyla. Araştırmanı tavsiye ederim.Afrika’da yönetici değil miydin, tecrübe kazanmış olmalısın aslında. Ahmet beyle çalışanların izinleri konusunu aranızda görüşüp ortak karar alın. Kaç gün kullanabilirler, hangi durumlarda ve tarihlerde olabilir… sen de ona göre konuşursun astlarınla. Konuşma anında dur ahmet beye danışayım demek otoriteni sarsar.

Amir is yaptiracak insandir, bu yuzden amirdir

Tabii ki arada iltifat da edin tamamen sert durmayin ama tatli sert olun.
İltifatinizi alabilmek zor olsun bu daha da hoslarina gidiyor insanlarin.

Ben bizim toplumumuz icin amirin kesinlikle biraz daha serte yakin olmasi gerektigini dusunuyorum.
Yuzu yumusak diye tabir ettigimiz kisileri kaba tabirle pek sallamiyorlar, sallamiyoruz.

Siz de izin vereceginiz zaman hic degilse biraz dusunmem gerekiyor, plana bakmaliyim, senin icin su pozisyonu dusunuyorduk aslinda bugun gibi isi hafiften yokusa surmeniz gerekiyor.
İzin mi, kiz lafi mi olur verdim gitti tavriniz hos karsilanmayacaktir bir sure sonra, cunku aranizdaki o bagi kahvehanede oturmus dayilara donusturebilirler, hic zor degil.

Ustelik islerini kontrol edin ve iltifatta abartiya kaciyorsaniz elestiriyle dengeleyin.
İnsan psikolojisi boyledir, iltifatlarla ben iyiyim ben oldum diye hisseden biri isini savsaklar bir sure sonra.

Siz belli ki isi anlayan birisiniz ki onlarin ustusunuz.
Neden ustuymus gibi davranmiyorsunuz
Ne dusuneceklerini neden onemsiyorsunuz
Ne derlerse desinler havali mi diyorlar iskolik mi diyorlar herkes bir sey der zaten
Mesela kimse yaninizda Ahmet beyi çekiştirememeli
Höst demeyi bilmelisiniz bence kaba tabirle

Son olarak tek çevreniz is cevresi mi
Asla ozel hayatinizdan konusmamalisiniz, pisman olmamak icin yapabiliyorsaniz konusmadan bir nefeslenin, dusunerek konusun
HEm bu her ortam icin boyledir, daha derin daha bilgin gorunursunuz boyle yaparak

Yöneticilik için seminer, kurs türü programlar oluyor bildiğim kadarıyla. Araştırmanı tavsiye ederim.Afrika’da yönetici değil miydin, tecrübe kazanmış olmalısın aslında. Ahmet beyle çalışanların izinleri konusunu aranızda görüşüp ortak karar alın. Kaç gün kullanabilirler, hangi durumlarda ve tarihlerde olabilir… sen de ona göre konuşursun astlarınla. Konuşma anında dur ahmet beye danışayım demek otoriteni sarsar.

Orada koordinatordum ama kimseye performans degerlendirmesi yapmiyordum dogrudan yonetici degildim. Evet cok iyi fikir bu.

Amir is yaptiracak insandir, bu yuzden amirdir

Tabii ki arada iltifat da edin tamamen sert durmayin ama tatli sert olun.
İltifatinizi alabilmek zor olsun bu daha da hoslarina gidiyor insanlarin.

Ben bizim toplumumuz icin amirin kesinlikle biraz daha serte yakin olmasi gerektigini dusunuyorum.
Yuzu yumusak diye tabir ettigimiz kisileri kaba tabirle pek sallamiyorlar, sallamiyoruz.

Siz de izin vereceginiz zaman hic degilse biraz dusunmem gerekiyor, plana bakmaliyim, senin icin su pozisyonu dusunuyorduk aslinda bugun gibi isi hafiften yokusa surmeniz gerekiyor.
İzin mi, kiz lafi mi olur verdim gitti tavriniz hos karsilanmayacaktir bir sure sonra, cunku aranizdaki o bagi kahvehanede oturmus dayilara donusturebilirler, hic zor degil.

Ustelik islerini kontrol edin ve iltifatta abartiya kaciyorsaniz elestiriyle dengeleyin.
İnsan psikolojisi boyledir, iltifatlarla ben iyiyim ben oldum diye hisseden biri isini savsaklar bir sure sonra.

Siz belli ki isi anlayan birisiniz ki onlarin ustusunuz.
Neden ustuymus gibi davranmiyorsunuz
Ne dusuneceklerini neden onemsiyorsunuz
Ne derlerse desinler havali mi diyorlar iskolik mi diyorlar herkes bir sey der zaten
Mesela kimse yaninizda Ahmet beyi çekiştirememeli
Höst demeyi bilmelisiniz bence kaba tabirle

Son olarak tek çevreniz is cevresi mi
Asla ozel hayatinizdan konusmamalisiniz, pisman olmamak icin yapabiliyorsaniz konusmadan bir nefeslenin, dusunerek konusun
HEm bu her ortam icin boyledir, daha derin daha bilgin gorunursunuz boyle yaparak

Evet elestiri yapabilmem lazim haklisiniz. Lakayt tavirlarimi birakmaya calisiyorum ki cogunu biraktim.

Tek cevrem malesef is cevresi is disinda cok az arkadas edinebildim. Bu sehre yeni tasindim. Aslinda farkli aktiviteler yapmak istiyorum ama cogu zaman vaktim olmuyor veya ne yapabilecegimi bulup harekete gecemiyorum.

Orada koordinatordum ama kimseye performans degerlendirmesi yapmiyordum dogrudan yonetici degildim. Evet cok iyi fikir bu.
Ben senin yerinde olsaydım hazır olda bekletirdim milleti 😂 ben ünideyken ortam yönetimi seminerine katılmıştım, sınıf yönetiminde ekstra bilgiler almak için. Online bak , Bilkent’ten hocaların falan vardır belki , internette rastlamışlığım var yani. Psikolojik destek alıyorsun bildiğim kadarıyla.Birdenbire narsist olacak halin yok ama hayır deme, özgüven üzerine çalışıyordur herhalde. Yok mu bir gelişme..

Seni de anlıyorum , iş yerini de anlıyorum:)
Yeni ayrıldığım iş yerimizde ben de benzer sıkıntıları yaşardım, bin tane yönetici ,bir patron vardı.her şey patronun ağzından çıkardı. Ama ne hikmetse yöneticilerden de izin almamız beklenirdi. Birim amirime sorardım mesela yıllık iznim için bilet alacağım,şu tarihler uygun mu diye. 'aaaa nereye gideceksin? Yaa ne guzel,dur bir a'ya sor sen yine de' derdi. Kat yöneticisi a'ya giderdim yıllık izin için o da,olur tabii de sen yine b'ye bir bildir,ben de patrona sorayım derdi.
Yani madem sözünün hükmü yok,ben direkt adama gideyim. Neden belediye binası gibi beni o gişeden bu giseye gönderiyorsunuz??
Valla uyuz bir şey
Yöneticiysen evet ya da hayır de. Ya da Fix 'tarihleri mail atar mısın? Uygunluga bakıp yarina kalmadan cevap yazarim' de, gelince yine sor adama:) ama sorduğunu bilmesinler. Ya da uygun değilse 'bilmemne araştırmasıyla aynı günler , Ayşe ile aynı izin gunleri,sıkıntı olabilir ofiste az kişi olmak' falan de.
Bence temiz iş:)
Bu arada bizim kat yöneticisi A'da gelirdi bizimle BDV gibi sorunlarını anlatırdi, evlilik öncesi stresleri,kavgaları, kargodan çeyizi gelirdi heyecanla gösterirdi. Sonra tutardı 'kizlar bana hanım desin' diye yöneticilik yapmaya çalışırdı:)
Yani sen enseye şaplak göte parmak takılmasan zaten insanlar sana yönetici gibi davranacak. Öyle görülmek istiyorsan mesafeli ve resmi ol.
Bu kız da şehirde yeniydi senin gibi, bizi arkadaştan sayıyordu (şimdi farkettim burclariniz da aynı) .
Yani bence saçma. Yönetici ayrıdir arkadaş ayrı. O yüzden eğer yönetici olarak görülmek istiyorsan kimseye özel hayatıni , sıkıntılarını açma. Hiç gerek yok. KK'da konu aç daha iyi:)
Bir de insan yönetici özel hayatını anlatinca 'sende de kuş kadar akıl yok, bu lafı duydun devam ediyorsan sittir anlatma bir sey' diyemiyor, 'aaaa öyle mi? Tabii sen de haklisin' falan diyor. Bu da sinir bozucu 😅 olayda ne yönetici mutlu,ne derdi dinlemek zorunda kalan mutlu... Saçma sapan bir şey:)
Bence gir odana, yavaş yavaş mesafe koymaya basla. Sana gelecek talepleri de yazılı ve tam tarih belirtecek şekilde iste.
Bol başarılı bir iş hayatı diliyorum sana :*

Ben senin yerinde olsaydım hazır olda bekletirdim milleti 😂 ben ünideyken ortam yönetimi seminerine katılmıştım, sınıf yönetiminde ekstra bilgiler almak için. Online bak , Bilkent’ten hocaların falan vardır belki , internette rastlamışlığım var yani. Psikolojik destek alıyorsun bildiğim kadarıyla.Birdenbire narsist olacak halin yok ama hayır deme, özgüven üzerine çalışıyordur herhalde. Yok mu bir gelişme..

Yoneticilik konusunda kurum ici bi egitim portali var oradan dersler aliyorum kurum ici mentorluk programina da basladim emekli bi kadin var onunla ayda bir gorusuyoruz psikolojik destek de aliyorum ama hala hayir derken icim daraliyor o kadar zorlaniyorum.

Yeni ayrıldığım iş yerimizde ben de benzer sıkıntıları yaşardım, bin tane yönetici ,bir patron vardı.her şey patronun ağzından çıkardı. Ama ne hikmetse yöneticilerden de izin almamız beklenirdi. Birim amirime sorardım mesela yıllık iznim için bilet alacağım,şu tarihler uygun mu diye. 'aaaa nereye gideceksin? Yaa ne guzel,dur bir a'ya sor sen yine de' derdi. Kat yöneticisi a'ya giderdim yıllık izin için o da,olur tabii de sen yine b'ye bir bildir,ben de patrona sorayım derdi.
Yani madem sözünün hükmü yok,ben direkt adama gideyim. Neden belediye binası gibi beni o gişeden bu giseye gönderiyorsunuz??
Valla uyuz bir şey
Yöneticiysen evet ya da hayır de. Ya da Fox 'tarihleri mail atar mısın? Uygunluga bakıp yarina kalmadan cevap yazarim' de, gelince yine sor adama:) ama sorduğunu bilmesinler. Ya da uygun değilse 'bilmemne araştırmasıyla aynı günler , Ayşe ile aynı izin gunleri,sıkıntı olabilir ofiste az kişi olmak' falan de.
Bu arada bizim kat yöneticisi A'da gelirdi bizimle BDV gibi sorunlarını anlatırdi, evlilik öncesi stresleri,kavgaları, kargodan çeyizi gelirdi heyecanla gösterirdi. Sonra tutardı 'kizlar bana hanım desin' diye yöneticilik yapmaya çalışırdı:)
Yani sen enseye şaplak göte parmak takılmasan zaten insanlar sana yönetici gibi davranacak. Öyle görülmek istiyorsan mesafeli ve resmi ol.
Bu kız da şehirde yeniydi senin gibi, bizi arkadaştan sayıyordu (şimdi farkettim burclariniz da aynı) .
Yani bence saçma. Yönetici ayrıdir arkadaş ayrı. O yüzden eğer yönetici olarak görülmek istiyorsan kimseye özel hayatıni , sıkıntılarını açma. Hiç gerek yok. KK'da konu aç daha iyi:)
Bir de insan yönetici özel hayatını anlatinca 'sende de kuş kadar akıl yok, bu lafı duydun devam ediyorsan sittir anlatma bir sey' diyemiyor, 'aaaa öyle mi? Tabii sen de haklisin' falan diyor. Bu da sinir bozucu 😅 olayda ne yönetici mutlu,ne derdi dinlemek zorunda kalan mutlu... Saçma sapan bir şey:)
Bence gir odana, yavaş yavaş mesafe koymaya basla. Sana gelecek talepleri de yazılı ve tam tarih belirtecek şekilde iste.

Offff evet ya cidden itici. Allah kahretsin kesin arkamdan su kalinlastirdigim yerdeki seyi soyluyorlar!!!

Valla uyuz bir şey
Yöneticiysen evet ya da hayır de. Ya da Fix 'tarihleri mail atar mısın? Uygunluga bakıp yarina kalmadan cevap yazarim' de, gelince yine sor adama:) ama sorduğunu bilmesinler. Ya da uygun değilse 'bilmemne araştırmasıyla aynı günler , Ayşe ile aynı izin gunleri,sıkıntı olabilir ofiste az kişi olmak' falan de.
Bunlar çok yaZıldı en büyük kk’ya ama yapamıyorum olmuyor diyor anca bu

Yoneticilik konusunda kurum ici bi egitim portali var oradan dersler aliyorum kurum ici mentorluk programina da basladim emekli bi kadin var onunla ayda bir gorusuyoruz psikolojik destek de aliyorum ama hala hayir derken icim daraliyor o kadar zorlaniyorum.
Aldığın derslerdeki bilgileri uygula o zaman. Bırak yapamam edemem demeyi

Bunlar çok yaZıldı en büyük kk’ya ama yapamıyorum olmuyor diyor anca bu
Yaa her insan çeşit çeşit, bazı insanlarda liderlik vasfı olmuyor, bazı insanlar doğuştan yonetmeyi seviyor. EnbuyukKK ise belki daha sıradan,daha normal bir işte stressiz hayatını sürdürebilirdi ama onun da kusuru çok başarılı bir insan olması :) yani bu sebeple devamli yükseliyor, yükseldikçe doğal olarak yönetici pozisyonlarına getiriliyor. Ama işte akademik olarak başarılı olmak,konuya hakim olmak, meslek hayatında deneyimli ve başarılı olmak ayrı yönetici olmak apayrı bir şey.
Bende de mesela hiç yoktur liderlik vasfı. Tam bir amele olduğum için ne zaman bir şey benim sorumluluğumda olsa insanlar yayar,ben yaparım. Üniveristede gönüllü bir proje yurutuyorduk, kendi STKcigimiz vardı. Çocuklara o hafta öğretilecek şey için bir maket yapmamız lazımdı,ama Vize haftasi olduğu için insanlar gelemeyeceğini soyledi. Cok dogal olarak. Ama o projeyi öyle benimsemistim ki ertesi gün sınavım olmasına rağmen evimi açtım, gelebilecek olan (ünide olmayan, o hafta onemli vizesi olmayan) birkaç amele geldi, tüm gece yaptık bitirdik maketi. Ertesi gün de sınav çıkışı gittim çocuklara etkinligi yaptirdim. Bir iş benim sorumluluğumdaysa insanlara 'madem bu işe girdiniz,bu iş bitecek' demek yerine 'amaan neyse,sabahlarsam biter heralde' diye tüm işi sirtlanirim hep. Neyse ki iş hayatımda basarili değilim de böyle dertlerim yok 😅

Anında isteklere cevap vermeyin şu an meşgulüm dönüş yapacağım deeyin Ahmet beyden fikir alırsınız. Her şeye evet derseniz kimse sizi takmaz kötü polis olmak iyidir bazen

Ya bazilari cok sabirsiz. Cidden 100 kere "ne oldu benim izin isi ama bileti almam lazim" diye darliyorlar oyle yapinca. Ahmet Bey bana bekle diyor onlar arkadan ariyor ben Ahmet Bey'i darliyorum. Cidden cok sikildim insansiz temiz bir ise gecsem keske sadece bilgisayarim ve ben olsak insanlarla iletisim cok yorucu.

Ya bazilari cok sabirsiz. Cidden 100 kere "ne oldu benim izin isi ama bileti almam lazim" diye darliyorlar oyle yapinca. Ahmet Bey bana bekle diyor onlar arkadan ariyor ben Ahmet Bey'i darliyorum. Cidden cok sikildim insansiz temiz bir ise gecsem keske sadece bilgisayarim ve ben olsak insanlarla iletisim cok yorucu.
100 kere sorman bir şeyi değiştirmez malesef de beklet sende orası bir iş yeri biraz yüzünle mesafe koymalısın bence bazen buz gibi ol ki sendeki eşiği aşamasınlar

Hemen cevap vermeyin hayır diyemiyorsanız,Ahmet bey'e sorayım mevzusuna da girmeyin. Programa bakıp haber veririm vb bir konuşma ile geçiştirip,Ahmet bey'e sormanız gerekiyor ise sorup bunu belli etmeden,olur yada olmaz diyin.
Öte yandan özel hayat konusulmamalı bence de zira mesafe ayarlamak imkansız hale geliyor insanlarla belirli bir mesafe aşılıp yüz göz olununca.
Sürekli motive etmeniz iyi gelebilir muhakkak,hatta sürekli surat asıp,eleştirip bağırılmasından iyidir ama ortada bir hata,eksik vs görülüyorsa nasıl ki zamanı gelince takdir ediyorsanız,bu noktada da şuna dikkat etmelisiniz,tekrarlanmasın vb şekilde de konuşabilirsiniz kırıp dökmeden tabi. Zira insanlar bir noktadan sonra farketmedi hatamı vs kafasına girebilir buda sizin iş konusunda yetersiz olduğunuz algısı yaratır ki hiç hoş değil bu bence.

X