Yosun peeling (akne, leke ve skarlar)

manikkk

Guru
Kayıtlı Üye
26 Temmuz 2013
2.160
2.291
Selamlar
Forumda (başka forumlarda da) yosun peeling hakkında pek bilgi bulamadım ben de kendi tecrübelerimi gün gün bu kısmı güncelleyerek anlatacağım. Ekstradan sorusu olanları aşağıda cevaplayacağım.
Öncelikle, roaccutane tedavisi görüp 1-2 sene içinde cildi eski haline geri dönen talihsiz biriyim. Öncesinde ve sonrasında da çeşitli tedaviler denedim ancak işe yaramadı.
Uzunca bir zamandır kimyasal peeling düşünürken yanlış tedavi sonucu yüzümün yanmasından ve geri dönülemez bir hal almasından korkarak yosun peeling'e yöneldim.
Vaat ettiklerine göre yosun peeling kimyasal peeling'in aksine tamamen doğal ve aynı etkiyi yaratan, cildi soyan, 4 mevsim uygulanabilen bir işlem.
Uygulama öncesi cildim nefes alsın diye hydrafacial cilt bakımına gidip ertesi gün yosun peeling yaptırdım.
İşlem biraz acılı ancak dayanılamayacak kadar değil (ağrı eşiğim düşüktür). Önce cildinizde krem veya fondöten varsa temizleniyor. Sonra peeling hazırlanıp cildinize sürülüyor. Yüzünüze cam kırıklarıyla bastıra bastıra masaj yapıyorlarmış gibi hissediyorsunuz. Yaklaşık 10 dakika yüzüme masaj yapıldı, tahriş olduğunu çok net hissettim, ki zaten amaç da bu. Daha sonra peeling yüzümdeyken düşük ayarda dermapen uygulandı (sanırım bu estetisyenin tercihine göre değişir). Dermapen peelingi biraz daha derine itmek ve daha iyi sonuç almak amacıyla yapılıyormuş. İşlem sonrası yüzüme en ufak dokunuşta bile batma hissi oldu. Seansım sona erdiğinde yüzümü yıkamamı istediler, ancak batma hissinin acısından dolayı yıkayamadım. Şap şap su çarpabildim, peelingi yüzümden çıkarabilmem biraz uğraştırdı. Daha sonra aynaya baktığımda göz ve dudak çevrem hariç kıpkırmızıydı. Saat başı güneş kremi sürmem gerektiğini, 5 gün boyunca asla bir damla bile su değmemesi ve yastık kılıfımı her gün değiştirmem gerektiğini söylediler. Güneş kremini saat başı sürmem gerektiği için ve büyük boy bir güneş kremim olmadığı için güneş kremini kendilerinden satın aldım. Kendi güneş kremim 50 ml olduğundan 1 gün içinde biterdi.
Bugün ilk gecem olacak, kızarıklığım gündüze nazaran azalmış durumda ama hala aynaya bakınca kendimi bir domates olarak görüyorum. Soyulmaların 2-4 gün içinde başlayacağı ve 7 gün sonra da ciddi oranda bir iyileşme olacağı söylendi. Gün gün burayı güncelleyeceğim. Takipte kalın. ☺️

2. Gün
Bugün kızarıklıklarım çok az kalmıştı. Gün içinde sık sık güneş kremi sürdüm. Soyulma başlamadığı halde kırmızı sivilce lekelerim silik bir hal aldı. Soyulduktan sonra ciddi oranda lekelerimin silineceğine inanıyorum. Skarlarım pek görünmüyor ancak bunun sebebi yüzümün çok az bir miktarda şiş olması olabilir.

3. Gün
Bugün güneş kremini düzenli olarak sürmeye devam ettim. Akşama doğru çenem soyulmaya başladı. Gülerken veya yemek yerken gerildiğini hissediyorum. Yarın soyulmalar devam edecek.

4. Gün
Soyulmalar ilerledi. Güneş kremini ihmal etmiyorum. Fark ettiğim bir şey var. Sivilce lekelerim kırmızıdan kahverengiye dönmüş. Kabuklar atınca tamamen temizlenecek gibi duruyor.

5. Gün
Yüzümün nerdeyse yarısı döküldü. Alttaki deri yumuşacık ancak skarların çok fazla dolduğunu söyleyemem. Zaten tek seansta bir mucize olmasını bekleyemezdim. Yalnız sivilce lekelerimde gerçekten büyük bir iyileşme var. İkinci seansa kesinlikle bir şans vereceğim.

6. Gün
Bugün aynaya baktığımda skarlarımın gölgelerini gördüm malesef. Sanırım düşündüğüm gibi başta şişmişti. Bir süredir deri altında bekleyen sivilcelerim de gün yüzüne çıktı. Estetisyenim yosunun deri altında da çalıştığını, bu yüzden sivilce kusmasının normal olduğunu, zaten tek seansta bütün sivilcelerimden kurtulmanın mümkün olmadığını söyledi. Bugün modum biraz düştü ama daha iyi olduğuna inandığım başka bir uygulama ile tanışana kadar yosun peelinge devam edeceğim. Zaten fark ettim ki aktif sivilcelerimi görmezden gelirsem eski lekelerimin rengi gerçekten açılmış durumda. Bu arada yarın banyo yapabileceğim söylendi. Evet 1 haftadır banyo yapmam yasaktı. 😅

7. Gün
Yüzüme elimden geldiğince su ve köpük getirmemeye çalışarak banyo yaptım. Çıktıktan sonra güneş kremi sürdüm. Yüzümün bir tarafı gerçekten çok iyi durumda, diğer tarafı hala sivilce kusuyor malesef. Yüzümdeki bütün ölü derim tamamen döküldü. Boyun kısmımda çok hafif soyulmalar kaldı. Bundan sonra sadece ikinci seansı beklemek kalıyor. Bir de bol bol güneş kremi.

8. Gün
Ne kadar banyo yapmış olsak da yüzü yıkamak hala yasak. Uyandığımda güneş kremi sürmek için banyoya gittim. Sivilcelerimin kabarıklığı inmiş, renkleri biraz açılmıştı. Yüzümün iyi olan tarafında ise lekelerim gerçekten silinmek üzere. Aynaya bakacağım zaman gerçekten heyecanlanıyorum. "Yosun deri altında çalışmaya devam ediyor" dediklerinde "soyulmalar bitti daha ne kadar iyileşebilir" diye düşünmüştüm. Haklılarmış. ☺️

Son düzenleme:
Merhaba,

Cildinizde son durum nedir acaba? Bilgi alabilir miyim?
Lekelerim ikinci seansla tamamen silinir sanırım inanılmaz hafifledi renkleri. Çukur şeklinde olanlara tek seans fayda etmedi ne yazık ki. Bu arada regl olduğum için yeni sivilceler baş gösterdi, uzmanın dediği gibi deri altındakilerin kusması mı yoksa benim reglimden kaynaklı sivilceler mi bilmiyorum. Bide bana sattıkları güneş kreminden şüphe duyuyorum çünkü internette hakkında hiç yorum bulamadığım bir güneş kremi. Yüzüme sürmeyi kestim el kremi olarak kullanıyorum.
Eğer aktif sivilce probleminiz varsa önce sivilcelerden kurtulmaya bakın çünkü benimkiler geçmedi, ama leke şikayetiniz varsa tavsiye ediyorum tek seans bile gözle görülür iyileşme gösteriyor

Merhaba geçen sene bu platform üyesinden birinin yıllardır geçmeyen lekelerimden kurtuldum yazısını okudum.Bunun üzerine bende eucerin pigment serisini 3 kez yurtdışından getirtip aralıksız kullandım.Ama boş nafile..denemediğim hiç birşey kalmadı ama hepsi çöp hiç bir şey işe yaramıyor arkadaşlar.3 ayrı güneş kremi kullanıyorum yüzüme üst üste sürüyorum biri etki etmezse diğeri belki eder diye ama güneş kremininde cildi koruduğuna artık inanmıyorum.çünkü yeni lekeler yıl geçtikce artıyor ve ben 5 yıldır güneş kremini ihmal etmeden hergün kullanıyorum.Yıllardır tatile gitmiyorum sırf güneşden uzak durmak için lekelerim artmasın veya koyulaşmasın diye ama hepsi boşa umudunuzu kırmak istemiyorum. ama ne okuduysam ümitle uyguladım eksiksiz ama hepsi yalan çıktı.Umarım siz kurtulursunuz
Gerçekten insanların umutlarıyla oynamayack insanlar doğru şeyleri yazıp doğru bilgiler verir

Merhaba geçen sene bu platform üyesinden birinin yıllardır geçmeyen lekelerimden kurtuldum yazısını okudum.Bunun üzerine bende eucerin pigment serisini 3 kez yurtdışından getirtip aralıksız kullandım.Ama boş nafile..denemediğim hiç birşey kalmadı ama hepsi çöp hiç bir şey işe yaramıyor arkadaşlar.3 ayrı güneş kremi kullanıyorum yüzüme üst üste sürüyorum biri etki etmezse diğeri belki eder diye ama güneş kremininde cildi koruduğuna artık inanmıyorum.çünkü yeni lekeler yıl geçtikce artıyor ve ben 5 yıldır güneş kremini ihmal etmeden hergün kullanıyorum.Yıllardır tatile gitmiyorum sırf güneşden uzak durmak için lekelerim artmasın veya koyulaşmasın diye ama hepsi boşa umudunuzu kırmak istemiyorum. ama ne okuduysam ümitle uyguladım eksiksiz ama hepsi yalan çıktı.Umarım siz kurtulursunuz
Gerçekten insanların umutlarıyla oynamayack insanlar doğru şeyleri yazıp doğru bilgiler verir
Her ürün her cilde iyi gelmez zaten. 3 ayrı güneş kremini üst üste sürerek hatayı başta yapmışsınız o gözeneklerinizi daha kötü tıkayamazsınız. Cildiniz nefes almıyor ki kendini yenileyebilsin. Bence rutininizi degiştirin.

Ben yıllardır 3 tane güneş kremini üst üste sürmedim.😊 koruyuculuk sağladığını düşünmediğim için lekelerde artış olduğu için son 6 aydır üst üste sürüyorum.

Son durum nedir? Benim ilk günüm yanıyorummm. Ve skar izleriniz derin miydi?

Son durum nedir? Benim ilk günüm yanıyorummm. Ve skar izleriniz derin miydi?
Skarlarım derin değildi, onlara bile fayda etmedi. Maalesef akne problemimden kurtulamadığım için cildim yine lekelendi altın iğne düşünüyorum şimdi de☹️

Yüzüm şuan aşırı kurudu gerildi ve tamamı kahverengi mi renk aldı bi tabaka oluştu aslında sizde de böyle miydi ve yüzüm ödemli

Yüzüm şuan aşırı kurudu gerildi ve tamamı kahverengi mi renk aldı bi tabaka oluştu aslında sizde de böyle miydi ve yüzüm ödemli
Gayet normal kuruluk gerginlik ve şiş olacak ve lekeleriniz daha koyu renkte gözükecektir. Tamamen soyulduktan sonra ciddi oranda renkleri açılacak.

Mesajımın altında yorumla'ya basarsanız mesajımı alıntılamış olursunuz ben de bu şekilde bildirim alırım. Aksi halde sorunuzu tesadüfen görebilirim ☺️

Benim yüzümde değil ama kollarımda tavuk derisi cilt problemi var pütür pütür normalde o pütürleri ipek kese sayesinde yüzde 90 geçiriyorum ama kollarımda küçük küçük kahverengi yuvarlak lekeler var ciddi anlamda rahatsız ediyor çok koyu değil renkleri açık kahverengi sence yosun peeling yaptırmalı mıyım?

Benim yüzümde değil ama kollarımda tavuk derisi cilt problemi var pütür pütür normalde o pütürleri ipek kese sayesinde yüzde 90 geçiriyorum ama kollarımda küçük küçük kahverengi yuvarlak lekeler var ciddi anlamda rahatsız ediyor çok koyu değil renkleri açık kahverengi sence yosun peeling yaptırmalı mıyım?
Yosun peeling genital bölgeye bile uygulanabilir kollara da uygulamakta sakınca yok

Kızlar benim öncesi ve sonrası 1 aylık :)

Eklentiler

• 860136F0-81DE-4265-B701-A41A4D7FADF6.jpeg
    860136F0-81DE-4265-B701-A41A4D7FADF6.jpeg
    102,8 KB · Görüntüleme: 5.346
  • 91321228-0DE9-4D7E-A21C-3881FDF6CED6.jpeg
    91321228-0DE9-4D7E-A21C-3881FDF6CED6.jpeg
    87,2 KB · Görüntüleme: 4.758
  • 7747DD7F-CF52-4DEC-BE3A-AB197C0F9292.jpeg
    7747DD7F-CF52-4DEC-BE3A-AB197C0F9292.jpeg
    113,3 KB · Görüntüleme: 6.573
  • A95A03BF-878E-4283-9AC9-0552FA91370A.jpeg
    A95A03BF-878E-4283-9AC9-0552FA91370A.jpeg