Yumurta Yemeyenler İçin Alternatifleriniz

benibekleyin

Guru
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
10 Ocak 2009
4.210
7.574
Merhabalar herkese,
Ben hiç yumurta yemedim. Küçükken annem zorla yedirince de kusarmışım.
Keklere bile bir tane koyarım o da kokarsa yine gider kusar, yiyemem.
Açıkçası yemen lazım demeyin. Olmuyor.
Et de sevmediğim, ayda yılda bir zorla yediğim için B12 yerlerde.
Ayrıca spor yaparken protein açısından sağlıklı ne tüketebilirim?

Canım o zaman tavuk göğsü yiceksin,en cok protein tavuk göğsünde var ama tavuk yemekte suanda pek mantıklı değil malesef.

Fıstık ezmesi ( yer fıstığı da yiyebilirsiniz 100 gramında: 49gr yağ, 16g karbonhidrat, 25gr protein bulunuyor)
Kinoa
Protein barlar
Baklagiller (Kuru fasulye çeşitleri ve barbunya, nohut, mercimek, maş fasulyesi, börülce vb yerli olmasına sadece dikkat edin. Çin, hindistan menşeili olan baklagiller faydadan çok zarar veriyor)
kayın mantarı tam protein özelliğine sahip
kavrulmuş badem, nohut unu, soya unu, soya kıyması, leblebi unu, susam, kabak çekirdeği içi, ayçekirdeği içi, çekilmiş ve çekilmemiş keten tohumu ve leblebi
Kırmızı Pancar Suyu özellikle spor yapan veganların tercih ettiği bir kaynaktır.
mesela örnek menü olarak barbunya pilaki, fasulye pilaki haftada 2-3 değişimli olarak yapabilirsiniz. Sabah kahvaltılarınızda marketlerde satılanlar değil kesinlikle şeker ilavesiz fıstık ezmesi tüketebilirsiniz. Ben n11den alıyorum şeker ilavesiz fıstık ezmesi butik yapan birçok firma var orada. hem daha uyguna geliyor hem de içerisinde fıstıktan başka hiçbir şey yok.
Açai tozuda güzelbir protein kaynağıdır. her tülü içeceğinizin içine 1 çay kaşığı atıp bızzt makineden geçirin hazır.
15 gr 1 çay kaşığında 1,5gr protein vardır.
Buğday çimi tozu 100gr 20gr protein vardır
Asıl bomba olan Spirulina tozudur. Kabul ediyorum tadı hiç güzel değil. Ben meyveli smoothie yapıyor içine 1 çay kaşığı ekliyorum. B12 vitamini ve yüksek oranda protein içeriyor. 100gr 66gr protein var.
Birde spirulina yüz maskesi yaparsınız :halay:1 çay kaşığı spirulina ve sürülebilir kıvama gelene kadar aloe vera jel. Göz çevresi dahil sürün 20dk bekleyin yıkayın. Botox etkisi yapar :super:

Not: sizin gibi yumurtadan her türlü ortamda kaçan bir kişiyim. hatta benimkisi öyle ileri boyuttaki hani otellerde tatil yaptığımızda açık büfede haşlanmış yumurta olur. Onun kokusunu 1km öteden alır istifra ederim asla yemeğe, kahvaltıya inemem. İlkokulda beslenme saatlerinde asla sınıfta kalamazdım.

Fıstık ezmesi ( yer fıstığı da yiyebilirsiniz 100 gramında: 49gr yağ, 16g karbonhidrat, 25gr protein bulunuyor)
Kinoa
Protein barlar
Baklagiller (Kuru fasulye çeşitleri ve barbunya, nohut, mercimek, maş fasulyesi, börülce vb yerli olmasına sadece dikkat edin. Çin, hindistan menşeili olan baklagiller faydadan çok zarar veriyor)
kayın mantarı tam protein özelliğine sahip
kavrulmuş badem, nohut unu, soya unu, soya kıyması, leblebi unu, susam, kabak çekirdeği içi, ayçekirdeği içi, çekilmiş ve çekilmemiş keten tohumu ve leblebi
Kırmızı Pancar Suyu özellikle spor yapan veganların tercih ettiği bir kaynaktır.
mesela örnek menü olarak barbunya pilaki, fasulye pilaki haftada 2-3 değişimli olarak yapabilirsiniz. Sabah kahvaltılarınızda marketlerde satılanlar değil kesinlikle şeker ilavesiz fıstık ezmesi tüketebilirsiniz. Ben n11den alıyorum şeker ilavesiz fıstık ezmesi butik yapan birçok firma var orada. hem daha uyguna geliyor hem de içerisinde fıstıktan başka hiçbir şey yok.
Açai tozuda güzelbir protein kaynağıdır. her tülü içeceğinizin içine 1 çay kaşığı atıp bızzt makineden geçirin hazır.
15 gr 1 çay kaşığında 1,5gr protein vardır.
Buğday çimi tozu 100gr 20gr protein vardır
Asıl bomba olan Spirulina tozudur. Kabul ediyorum tadı hiç güzel değil. Ben meyveli smoothie yapıyor içine 1 çay kaşığı ekliyorum. B12 vitamini ve yüksek oranda protein içeriyor. 100gr 66gr protein var.
Birde spirulina yüz maskesi yaparsınız :halay:1 çay kaşığı spirulina ve sürülebilir kıvama gelene kadar aloe vera jel. Göz çevresi dahil sürün 20dk bekleyin yıkayın. Botox etkisi yapar :super:

Not: sizin gibi yumurtadan her türlü ortamda kaçan bir kişiyim. hatta benimkisi öyle ileri boyuttaki hani otellerde tatil yaptığımızda açık büfede haşlanmış yumurta olur. Onun kokusunu 1km öteden alır istifra ederim asla yemeğe, kahvaltıya inemem. İlkokulda beslenme saatlerinde asla sınıfta kalamazdım.
harikasınızzzz ❤️
çok teşekkür ederim söylediklerinizin hepsini değerlendireceğimmm
birkaçını hiç tatmadım hayatımdaaa
ama ne yazık ki fıstıkla mantarı elemek zorundayım alerjim var 🤦🏼‍♀️ kaşıntı döküntü yapıp tıkıyorlar beni

Badem ezmesi tüketin :super: oda güzel kahvaltı için alternatiftir. Vegan değilseniz eğer eklemeyi unutmuşum hindi füme de muhteşem bir protein kaynağıdır. Kahvaltılarda rahatlıkla yumurtaya alternatiftir. Bim markette bile bulunuyor artık namet hindi füme. Hindi füme işlenmiş gıda kategorisinde ama çok kimyasala maruz kalmadan tütsülenme yoluyla işleniyor. Salam, sucuk vb alternatifleri gibi içerisine tonlarca katkı maddesi eklenemiyor. Mesela et alamayan bütçe sıkıntısı yaşayan kişiler için de güzel bir saf protein kaynağıdır

Badem ezmesi tüketin :super: oda güzel kahvaltı için alternatiftir. Vegan değilseniz eğer eklemeyi unutmuşum hindi füme de muhteşem bir protein kaynağıdır. Kahvaltılarda rahatlıkla yumurtaya alternatiftir. Bim markette bile bulunuyor artık namet hindi füme. Hindi füme işlenmiş gıda kategorisinde ama çok kimyasala maruz kalmadan tütsülenme yoluyla işleniyor. Salam, sucuk vb alternatifleri gibi içerisine tonlarca katkı maddesi eklenemiyor. Mesela et alamayan bütçe sıkıntısı yaşayan kişiler için de güzel bir saf protein kaynağıdır
evet hindi füme tüketiyorum ara ara

evet hindi füme tüketiyorum ara ara
Füme hiç bişey tüketmeyin; ben de somon füme severim ama çok nadir yiyiyorum, gerçekten zararlı, kanserojen.

Tahıl, sebze kaynaklı proteinlerin hayvansal proteinin yerini tutmadığına dair bir çok çalışma var. Nohut yedim, tamamdır denilecek kadar kolay değil mevzu. İnternette bu konuda araştırma yapıp, kendi kararınızı almanız lazım.

Merhabalar herkese,
Ben hiç yumurta yemedim. Küçükken annem zorla yedirince de kusarmışım.
Keklere bile bir tane koyarım o da kokarsa yine gider kusar, yiyemem.
Açıkçası yemen lazım demeyin. Olmuyor.
Et de sevmediğim, ayda yılda bir zorla yediğim için B12 yerlerde.
Ayrıca spor yaparken protein açısından sağlıklı ne tüketebilirim?
ben de yumurta yiyemiyorum kahvaltıda çok zorlanıyorum açıkçası alternatif bir şey bulabildiniz mi? peynir de her zaman yenmiyor sebze ağırlıklı oluyor ya da ama o da karşılamıyor

Yağda yumurta içine sevdiğin malzemelerden koyup kendini yemeye alıştır. Yumurta en temel protein içeren besindir.

Merhaba,

Ben de yumurta tüketemem. Haftaiçi kahvaltılarda granola-süzme yoğurt-fıstık ezmesi karışımı yiyorum.

Haftasonları lor peyniri, hindi füme, fıstık ezmesi bal ya da pekmez tüketirim.

Ben et tüketmekte problem yaşamadığım için değerlerimde sorun yok. Protein tozları var, arada sırada öğün yerine tüketirim. Ne derece sağlıklı bilmiyorum açıkçası ama belki araştırırsanız size uygun bir versiyonunu bulabilirsiniz.

X