Yurtdışına hediye göndermek

benkahvecanavari

ne kedisiz ne kitapsız
Kayıtlı Üye
22 Temmuz 2014
1.655
2.536
28
Merhabalar,

Öncelikle sevgili Mune Mune forumda araştırdım fakat nereye açacağımı bilemedim, görememişte olabilirim. Lütfen eğer yanlış yere konu açtıysam banlanmak istemem. Şimdiden affola.

Hanımlar, yurtdışındayken tanıştığım çok yakın bir yabancı kız arkadaşım var. Kendisi bana doğum günümde bir kart yolladı, ben de bu jestine karşılık Türkiye'den kendisine birşeyler gönderme niyetindeyim. Küçük bir kart olabilir ama daha çok ülkemizi tanıtan şeylerden yanayım, fakat aklımda deli sorular var. Yardımcı olur musunuz?

Bir kutuya ülkemizi tanıtıcı magnet, atıştırmalık vb şeyler göndermek istiyorum ama, ne alabilirim? Türk kahvesi içiyor musun diye sordum, o kadar sert kahve hiç deneyimlemediğini söyledi, yani içmemiş ve nasıl yapıldığını da bilmiyor. Bu yüzden içi cevizli lokumlara yöneldim, hatta onların birçok çeşidi de var (Güllü, hindistan cevizli karışık) ya da ne bileyim güzel bir mum vs mi yollasam...

Bir de bu kutu yurtdışına giderken alacağım lokumlar vs bozulur mu? Muhtemelen kaç günde gider, hangi kargo şirketleri Avrupa'ya gönderimde iyidir? İçindekiler yolda herhangi bir zarara uğrar mı? Kargomu uçakla göndermeyi düşünüyorum. Şimdiden teşekkürler.

Biz 2 3 ay önce Amerika'ya hediye yolladık, 4 5 gün sürdü sürmedi diye hatırlıyorum. Avrupa'ya daha ksıa sürede teslim olur diye düşünüyorum.
Ama şöyle bir durum var daha önce yiyecek yollamaya çalıştığımızda kabul edilmemişti, şimdi covid dolayısıyla önlemler daha sıkıdır, yiyecek alacaklarını zannetmiyorum.

Tamam, o zaman ben kültürel şeyler bakayım en iyisi. Magnet, kupa, anahtarlık tarzı. Göndermek için göndermek istemiyorum yani baktıkça hatırlasın istiyorum.
Nazar boncuğunu hem severim hemde kotulukten koruma gibi bir anlamı var arkadaşınıza nazar boncuklu birşey gonderevulirsiniz

Biz 2 3 ay önce Amerika'ya hediye yolladık, 4 5 gün sürdü sürmedi diye hatırlıyorum. Avrupa'ya daha ksıa sürede teslim olur diye düşünüyorum.
Ama şöyle bir durum var daha önce yiyecek yollamaya çalıştığımızda kabul edilmemişti, şimdi covid dolayısıyla önlemler daha sıkıdır, yiyecek alacaklarını zannetmiyorum.

Nazar boncuğunu hem severim hemde kotulukten koruma gibi bir anlamı var arkadaşınıza nazar boncuklu birşey gonderevulirsiniz

Aklıma Kütahya çinisi geldi nedense.Hem çok dekoratif hem çok biz hem de çok güzel hediye olur kullanabilir de bence

Kızlar, çok teşekkür ederim, gıda gönderilmediğini bilmiyordum. Vazgeçtim, başka şeylere yöneleceğim teşekkür ederim.

Aklıma Kütahya çinisi geldi nedense.Hem çok dekoratif hem çok biz hem de çok güzel hediye olur kullanabilir de bence

Aaaa hiç ama hiç aklıma gelmemişti. Teşekkür ederim. :KK19:

Hediyeyi alan arkadaşlarınızın karşılaşabileceği gümrük vergisi ve elleçleme ücretlerini de dikkate almanızı öneriri. Normalde hediyelerde gümrük yok ama şuan gümrüklerde bir gariplik var. Bazen hediye olsa bile gümrük ücretleri ile karşılanabiliyorlar.

Bende konu acmıstım daha once de yurtıdısına bırseyler yollama nıyetıyle ptt ye gıttıgımde yıyecek yollanmadıgını soyledıler, tekrar cesaret edıp yollayamadım

Hediyeyi alan arkadaşlarınızın karşılaşabileceği gümrük vergisi ve elleçleme ücretlerini de dikkate almanızı öneriri. Normalde hediyelerde gümrük yok ama şuan gümrüklerde bir gariplik var. Bazen hediye olsa bile gümrük ücretleri ile karşılanabiliyorlar.

Sorun değil, ücret bana ait olacak.

Benim aklima hediye olarak nedense oyali yazma geldi sade renklerde secilirse sal olarak kullanilabilir hem otantik, hem kullanisli.

Öyle birşeyi seveceğini ve kullanacağını düşünmüyorum, arkadaşım Fransız, kenara atılmasını istemem öyle oyalı bir yazmanın. Kullansın, hayatında bir yeri olsun ya da bizim burada tattığımız kültürel yiyecek diye düşünmüştüm, yiyecek sıkıntıysa iş sanırım bibloya, magnete, nazar boncuğuna, çiniye falan kayacak gibi. Ha belki de anahtarlık...

Bundan 2-3 ay önce ben de yurtdışına kargo gönderdim çay, kahve ve çikolata kabul edildi. Bir de ilaç vardı paketin içinde yalnızca ilacın gönderilemeyeceğini söylediler. Hatta çay için de açık ürün olmadığo ve ambalajlı olduğu sürece sorun yok demişlerdi. En uygunu ve paketleri en fazla kurcalayanı ptt, özel kargolar tahminimce içine açıp bakmazlar bile paketin ancak onların da fiyatları aşırı yüksek.

Türkiye’den yabancı birine en güzel hediye kesinlikle tatlı bişeyler olmalı.
yurtdışındayım. Yabancılar bizim her türlü yemeklerimize,tatlılarımıza ölüyorlar.
:)))

C careless forever O zaman ben onu sorayım, yani arkadaşıma para ödetmek istemem asla. Burada ödenecekse ben öderim, ben de avro üzerinden maaş alıyorum, ama ona birşey ödetmek istemiyorum.
Sizin avro uzerinden maas almaniz, arkadasinizin yasadigi ulkede odemek durumunda olacagi gumruk vergisini etkilemez; cunku orada calisan gumruk yetkililerini burdaki gondericinin maasinin ne sartlarda odendigini bilme sanslari yok 😂

bence ulke tanitimindan ziyade şık ve kullanabilecegi bir hediye yollayin, neticede turizm bakanimiz degilsiniz 😅 kütahya çinisine +1 diyorum ben de 🌺

C careless forever O zaman ben onu sorayım, yani arkadaşıma para ödetmek istemem asla. Burada ödenecekse ben öderim, ben de avro üzerinden maaş alıyorum, ama ona birşey ödetmek istemiyorum.
Aynen. Ben de o yüzden uyarim dedim. Aşağıda bu konudaki son dönem grupta dönen yazışmaları koyuyorum. Böyle çok var.

-Has anyone tried contesting the huge custom charge on a gift parcel coming from UK?? Seems ridiculous 😟😟
-So I'm furious!!! My sister sent a Christmas gift in December for my son and it arrived yesterday with 42€ bill!
-I had the same experience with a package sent with FedEx. Its value was 0 and I was forced to pay around 50 euros to receive it or they would charge more to the sender through her credit card number. I still don't understand how or why this can happen.

Bunların hepsi vergi ve elleçleme ücreti

Sizin avro uzerinden maas almaniz, arkadasinizin yasadigi ulkede odemek durumunda olacagi gumruk vergisini etkilemez; cunku orada calisan gumruk yetkililerini burdaki gondericinin maasinin ne sartlarda odendigini bilme sanslari yok 😂

bence ulke tanitimindan ziyade şık ve kullanabilecegi bir hediye yollayin, neticede turizm bakanimiz degilsiniz 😅 kütahya çinisine +1 diyorum ben de 🌺

Ben de diyorum ki, göndereceğim kargonun ücreti ne olursa olsun, ondan çıkmasını istemiyorum. Arkadaş 16 ve 40 Avrodan bahsetmiş, burada ödenecekse ben ödeyeceğim, orada ödenmesi gerekiyorsa ücreti yine ben göndereceğim. Avro üzerinden alım varsa şayet TL'ye nazaran çok daha fazla çıkmayacak cebimden. Teşekkür ediyorum :)

Aynen. Ben de o yüzden uyarim dedim. Aşağıda bu konudaki son dönem grupta dönen yazışmaları koyuyorum. Böyle çok var.

-Has anyone tried contesting the huge custom charge on a gift parcel coming from UK?? Seems ridiculous 😟😟
-So I'm furious!!! My sister sent a Christmas gift in December for my son and it arrived yesterday with 42€ bill!
-I had the same experience with a package sent with FedEx. Its value was 0 and I was forced to pay around 50 euros to receive it or they would charge more to the sender through her credit card number. I still don't understand how or why this can happen.

Bunların hepsi vergi ve elleçleme ücreti

Tamam, ben bu konu hakkında bilgi alayım o zaman. Annem de bana yurtdışındayken bir koli yollamıştı, ama böyle bir ücretten bahsetmemişti, demek ki şartlar değişmiş.

Ptt kargoyla gönderin.bende almanyaya yeğenime biseyler yolladim.kilo hesabı ödeme yapılıyor ve daha uygun.

Ptt çok geç gönderiyor, uçakla dahi 1.5 ayda gelmişti bana.

Türkiye’den yabancı birine en güzel hediye kesinlikle tatlı bişeyler olmalı.
yurtdışındayım. Yabancılar bizim her türlü yemeklerimize,tatlılarımıza ölüyorlar.
:)))

Aynı şeyleri düşünüyorum. Inanin şekerleme, cevizli sucuk vb şeyler düşündüm, Türk kahvesini sevseydi ilk göndereceğim şey olacaktı. Fakat Covid yüzünden kabul olmuyor dendi, üzüldüm biraz.

X