Yurtdışında hayat daha mı iyi?

Türkiye de iyi bir pozisyonda yönetici olarak çalışıyorum, ülkenin geneline göre görece iyi durumda olduğum söylenebilir. Avrupa da imkanim olsa garsonluk yapmayı tercih ederim.
Ciddimisiz siz ?? Yurtdısındaym keşke yer degıssek. Turkıyede işi iyi olan asla kıpırdamısın

hep mi mühendisler gidiyor
hiç sanatçı yok mu aranızda göç eden
biraz da bu konuda bilgi verin
Berlin'i tercih eden sayica fazla. Sanatci olan ya da meslegini birakip ( mimar vs) müzik, pilak, film, kitap, fotograf, sergi isiyle ugrasan cok.

Yabancilarda bir cok ev sahibi yaptigi ise bakiyor. Emlakci bir kere söyledi. Esimde esmer. Ne kadar alman pasaportu olsa da görüntü ve isim türk. Sükür hep cabuk ev bulduk, ama bunda ikimizin akademisyen olmamizin payi da büyük..Bir cok ev sahibi önceden yabancilarla kiraci olarak iyi tecrübe yasamadigi icin de vermiyor. Bizim akrabagin türk kiracilari mesela bir kac ay kira ödemedi, sonra bir gece birden ortadan kayboldular. Evin icindeki bir cok esyayi ve malzemeyi de söküp gitmişler 🤦‍♀️ bir ev sahibi bana bir kere "Türklere ev vermiyoruz, cünkü cok misafirleri geliyor ve gürültü yapiyorlar" dedi 🤷‍♀️ yasal olarak biri size böyle birsey söylese mahkemeye de verebiliyorsunuz. Ama kadins 80 yasin üstündeydi 🤭
Benim esim ismini degistirecek Alman vatandasiligina gecince 😉 biz de akademisyeniz gayette memnunuz herseyden. Ama isim bile avantaj, isi kolaylastiriyor diyor 🙂🙃

Benim esim ismini degistirecek Alman vatandasiligina gecince 😉 biz de akademisyeniz gayette memnunuz herseyden. Ama isim bile avantaj, isi kolaylastiriyor diyor 🙂🙃
Nerde akademisyensinz bende başka bir ülkenin vatandası olacagım inşAllah iki yıl ıcınde bendemı isim değişssem. Ama karışıklık olmazmı resmî işlerde

ilk resmini 15 yaşında yurtdışına sattı
umarım arkasından kendi gider
tesellim dünyanın her yerinde resim yapılabilir olması
konuda fransalar almanyalar havada uçuyor ama benim gönlüm hep italyadan yana
malum rönesans memleketi
akdeniz insanı ne olursa olsun yakın geliyor
Akdeniz insani candir. Barcelonaya tasinasim var resmen 😉

Nerde akademisyensinz bende başka bir ülkenin vatandası olacagım inşAllah iki yıl ıcınde bendemı isim değişssem. Ama karışıklık olmazmı resmî işlerde
Olabilir karisiklik. Annemin de iki ismi var. Iki pasaport ve en basitinden korona asisi ya da uluslararasi sigortasi vs bile sorun oluyor. Ama esim takmis kafayi ne diyeyim 😃 biz Almanyadayiz bu arada.

Merhabalar arkadaşlar 3 senedir evliyim eşimle İstanbul da yaşıyoruz bir kızım var burada ikimizinde işi var gelirimiz fena sayılmaz ev araba var fakat Türkiye’de bazen gelecek görmüyoruz hep aklımda yurtdında bir deneyim yaşamak vardı hiç gitmedim ama hayalimde vardı şimdi burda kurulu düzenimiz var ama bazen de çocuklar için gelecek için yurtdısı düşünüyoruz sizce yurtdışında hayat nasıl tamamen gitmek radikal karar mı orda nasıl bir geleceğimiz olur ? Yurtdışı gerçekten daha mı iyi orda kimsemiz olmayacak gidersek zorlanırmıyız Almanya yada İngiltere düşünüyoruz
Eģer Türkiyede Maddi durumunuz iyi ise Türkiye derim kesinlikle. Degilse Almanya. Paran varsa türkiyede daha güzel yasarsin net.

Yurtdışından bildiriyorum: evet daha iyi

Haaa bu arada bizim Türkiye’de de gelirimiz iyiydi buna rağmen burada yaşam daha iyi çünkü Türkiye’de sin gelirin iyi olması toplumun genelinin yaşadığı mutsuzluğu ümitsizliği bıkkınlığı yok etmiyor ne yazık ki. Kendimizi güvenlikli sitelere kapatıp çocuklarımızı özel okula gönderip toplumun diğer kesiminden ayırmaya çalıştığımız sürece refah dediğimiz şeye uzağız ne yazık ki Türkiye’de. Hele kız evladınız varsa… akşamları ormanda şortla bisiklet sürmekten korkmuyorlar burada.

Yurtdışından bildiriyorum: evet daha iyi

Haaa bu arada bizim Türkiye’de de gelirimiz iyiydi buna rağmen burada yaşam daha iyi çünkü Türkiye’de sin gelirin iyi olması toplumun genelinin yaşadığı mutsuzluğu ümitsizliği bıkkınlığı yok etmiyor ne yazık ki. Kendimizi güvenlikli sitelere kapatıp çocuklarımızı özel okula gönderip toplumun diğer kesiminden ayırmaya çalıştığımız sürece refah dediğimiz şeye uzağız ne yazık ki Türkiye’de. Hele kız evladınız varsa… akşamları ormanda şortla bisiklet sürmekten korkmuyorlar burada.
Nekadar sitemizin, özel okulumuzun ve servisimizin konforunu özlesemde… Evet tamda öyle.

Puff, bi kere gidebilmek ve orada haklar (çalışma, oturma izinleri vs.) edinebilmek başlı başına büyük sorun, zaman, efor, sabır, maddiyat gerektiren şeyler. Orası çok ayrı, muhtemelen birileri zaten yazmıştır 'e nası gideceksiniz?' falan diye, okuyamadım tüm yorumları. Neyse ben oralara girmeyeceğim.

Ben 3 yıldır yurtdışında yaşıyorum. İlk yıl adaptasyondu arkadaş edinebilmekti sistemi anlamaya uyum sağlamaya çalışmaktı falan derken, zor geçti. 2. yıl bir nebze iyiydi. Artık arkadaşlarım vardı, düzenim bi nebze oturmuştu. Arkadaşlarımın her birini tek tek öyle çok sevdim ki. İnsan ilişkilerinde ki o seviyeye bayılıyordum. O yıl çok eğlendim. Çok mutluydum. Ben burada ömür boyu yaşarım yeaaa diye düşünüyordum. Ama bu yıl bir buhrandır gidiyor, ailemi özlüyorum. Burada ne arıyorum nedir benim amacım napıyorum burada bilemiyorum. Çok para kazanamıyorum malesef. Bir süre daha stajyer olarak çalışmam gerek. Belki nedeni budur. Herhangi bir avrupalı gibi fıldır fıldır seyahat edemiyorum. Türkiyeye de sık gidemiyorum. ailem zaten gelemiyor. Buralılar genelde daha çok kendi içlerinde yaşarken, international insanların içine girip arkadaş olabilmek daha kolay. Ama öyle olunca da o insanlar, burada kalıcı insanlar olmuyorlar genelde. Bir sirkülasyon var.Benim tüm arkadaşlarım ya ülkelerine döndü 1-2 yıl burada kaldıktan sonra, ya başka bir ülkede iş bulup taşındılar. Burada kalıcı olan insanlarla derin ilişkiler kurabilmek çok önemli bence.
Dışarı çıkıp eğlenmelik çok çok insan var, bide açık görüşlüysen herkesle iletişim kurabilirsin. ama duygusal iniş çıkış yaşadığın bir zamanda sarılıp ağlayabileceğin, bi ihtiyacın olduğunda yardım isteyebileceğin birisi olmuyor.. Tek ve dik olmak zorundasın.

Valla ilk 2-3 yıl ne olduğunu anlamadan bir hareketli geçiyor ama sonra ' ben ne yapıyorum burada? çok yalnızım(etrafın insan dolu bile olsa), ne yapacağım, burada ben ne için kalıyorum... düşünceleri üşüşmeye başlıyor.
Anne baba kardeş kuzen teyze zart zurt, aslında o kadar önemlilerki.. Birisi gerek birileri gerek. Bunların hiçbirinin kolay ulaşılabilir yerde olmamaları büyük buhran.

Evet bende çok idealist geldim, avrupa yaşam tarzında, medeniyetinde, imkanlarında yaşamak istiyorum kesinlikle dedim, hiç şüphem dahi yoktu burada gelirken istediklerimden. Ama kara bir tarafı var yurtdışında yaşamanın, ve emin olun bu tarafı gayet büyük.

Önceden almancıların, 'türkiyeye gelmek istiyoruz ama düzenimizi bozamıyoruz' lafına kıl olurdumda şimdi anlıyorum ne demek istediklerini ve hissettiklerini

Diğer konuda yazmıştım. Kitlenmiş o konu. Türkiye’de şu an yaşamak açlıkla boğuşan Afrika ya da iç savaş olan ülkeri hariçindeki ülkelerden anca iyidir. Bu yılın sadece ilk 3 ayında 30 bin esnaf iflas etmiş. Artık giyim kuşamı, gezmeyi, tatili geçtim soframıza domates, salatalık koyamıyoruz. Benim imkanım olsa 1 dakika durmazdım.

Eklentiler

• 89C87B61-C7F7-4378-9CB7-F535B71820A8.jpeg
    89C87B61-C7F7-4378-9CB7-F535B71820A8.jpeg
    109 KB · Görüntüleme: 19
X