Evlat Edinme Yurtdisindan gelip evlat edinmek

Evlat edinen annelerin paylaşım alanı. Prosedürler neler ? Neler yaşadık ? Neler yaşıyoruz ?

dizara

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
22 Şubat 2011
275
286
Merhaba, Kanada vatandasiyim, esim de yabanci, ben cifte vatandasim. 16 senedir evliyiz, ikimizde 42 yasindayiz su an, hic cocugumuz olmadi. evlat edinmez istiyoruz. Kanada'a denedik ama basvurularimiz hep ertelendi, Turkiye'den evlat edinmeye karar verdik. Kendi yasimizi da goze alarak, 2 ila 4 yas arasi edinmeyi dusunuyoruz. secim yapmamiz mumkunse tabii.
e-devletten basvuru yapmak istedim ama esimin tc nosu olmadigi icin yapamiyorum.
Turkiye'de direk esirgeme kurumuna bizzat gidip basvurmak gerekiyor sanirim, oyle midir?
Birde Gurcistan' da nasildir prosedur, oradan evlat edinen var mi acaba merak ettim?

Inşaallahh en kısa zamanda bunun habercisi olursunuz bunu söylemek istedim gercekten bunu bile düşünmeniz bile çok güzell
Eşiniz neden tc nosunu cikarmadi pekii egerki turkiyeye gelme sansiniz var e devlet olamasada buraya gelip basvurmaniz gerekebilir hatta arayip bilgide alabilirsiniz😊 insallahh rabbim yardimci olsun size🙏

Evlat edinmek üzere başvurmak isteyenler:

• Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları yerleşim yerindeki Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne,
  • Yurt dışında ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile yabancı ülke vatandaşları, kabul eden devletin merkezi makamına,
  • Türkiye’de bir yıldan fazla süreyle oturma izni almış yabancı ülke vatandaşları, merkezi makama gönderilmek üzere bulundukları yerin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'ne başvuruda bulunurlar.

• Evlat edinmek isteyenlerin şahsen ve dilekçe ile başvurmaları gerekir.
  • Eşlerin evlat edinmek istemesi halinde başvuruda her ikisinin de birlikte bulunması gerekir.
    (Başvuruda bulunmak üzere gitmeden önce bulunduğunuz yerin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'nden randevu alınmalıdır.)
  • Nüfus müdürlüğü tarafından düzenlenen nüfus onaylı kayıt örneği,
  • Başvuran eşler ve birlikte yaşadığı aile fertlerinin sabıka kayıtları (25/5/2005 tarihli ve 5352 sayılı Adli Sicil Kanunu kapsamında yer alan silinmiş kayıtlar da dâhil)
  • Mal varlığını, gelir ve sosyal güvenlik durumunu gösterir belgeler,
  • Kimlik Paylaşımı Sisteminden belge üretebilen muhtarlıklardan veya nüfus müdürlüklerinden alınacak yerleşim yeri belgesi,
  • Öğrenim durumunu gösterir belge,
  • Fiziksel, zihinsel ve ruhsal bir engelinin, sürekli bakımı gerektiren, bulaşıcı veya süreğen bir hastalığının bulunmadığını, ayrıca alkol veya uyuşturucu madde bağımlısı olmadığını belirten sağlık kurulu raporu,
  • Türkiye’de yaşayan yabancı ülke vatandaşlarından veya yurt dışında yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından oturma izin belgesi ve çocuğun kabul eden ülkeye girmesine ve orada sürekli ikametine izin verildiğine veya verileceğine dair belge.

Evlat edinmek üzere başvuran kişi ve eşler;

• Belgeleri, başvuru tarihinden itibaren en geç 2 (iki) ay içinde tamamlayıp sunarlar.
  • Bu süre içinde belgeleri sunmayanların başvuruları işleme konulmaz.
  • Belgelerin sunulduğu tarih ve saat, sosyal inceleme ve çocuğun yerleştirilmesi sıralamasında esas alınır.
(Ancak, korunmaya ihtiyacı olmayan çocukların evlat edinilmesi veya oluşmuş anne, baba ve çocuk ilişkisinin bulunması ya da hısımlığın söz konusu olması durumlarında bu esasa bağlı kalınmaz.)

• Başvuru sahipleri belgelerin tesliminden itibaren en geç 6 (altı) ay içinde yerleşim yerlerinde ziyaret edilerek haklarında sosyal inceleme başlatılır.
(Başvuruların yoğun olduğu il müdürlüklerinde bu süre, altı ay daha uzatılabilir.)

• İncelemede karar vermeye yardımcı olacak her türlü belge talep edilir.
  • Başvuru sahiplerinin ve varsa birlikte yaşadıkları başka kişilerin kişilik, eğitim, kültürel özellikleri, ekonomik güçleri, sağlık durumları, aile bireylerinin birbirleriyle ve çevreleri ile olan ilişkileri, çocuktan beklentileri, evlat edinmeye bakış açıları, bakım, eğitme ve yetiştirme konularına yaklaşımları, evlat edinmek istedikleri çocuğun özellikleri, başvuru sahiplerinin veya varsa altsoylarının tavır ve düşünceleri değerlendirilir.
  • Başvuru sahipleri ile en az 5 (beş) görüşme gerçekleştirilir.
  • Yapılan görüşmeler, incelemeler ve belgeler sonucu yapılan değerlendirme ile kapsamlı bir sosyal inceleme raporuhazırlanarak kanaat bildirilir.
  • Sosyal inceleme raporunda yer alan olumlu ya da olumsuz kanaat, başvuru sahibine yazılı olarak bildirilir.
  • Başvuru hakkında olumlu kanaat bildirilmesi halinde dosya sıraya alınır.

Evlat edinme öncesi bir yıllık geçici bakım sürecinde kişi/eşlerin görev, tatil… gibi nedenlerle kısa süreli olarak il dışına çıkmak istemesi halinde;

• Yeterli bir zaman öncesinde il müdürlüğüne şahsen ve yazılı olarak başvuruda bulunulması gerekir.
  • İl müdürlüğü tarafından mevzuat gereği olan işlemler tamamlanarak izin verilmesi sonrasında çocuk evlat edineceklerle birlikte il dışına çıkabilir.

Evlat edinme öncesi bir yıllık geçici bakım sürecinde kişi/eşlerin görev, tatil… gibi nedenlerle kısa süreli olarak yurtdışına çıkmak istemesi halinde;

• Yeterli bir zaman öncesinde il müdürlüğüne şahsen ve yazılı olarak başvuruda bulunulması gerekir.
  • İl müdürlüğü tarafından çocuğun yurtdışına çıkabilmesi için mevzuat gereği olan işlemler tamamlanır.
  • İl müdürlüğü tarafından bu bilgi merkezi makam yetkisi kapsamında işlem yapılmak üzere Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğüne iletilir.
  • Çocuğun yurtdışı izlemelerinin yapılmasını gerektiren bir süre gidilen ülkede kalmasının söz konusu olduğu durumlarda merkezi makam tarafından da gidilen ülkenin merkezi makamı ile işbirliği yapılarak izleme sürdürülür, düzenlenen raporların gönderilmesi talep edilir.
  • İzleme sürecinin başlatılması halinde evlat edinecek aile izlemelerin yapılması ve periyodik olarak düzenlenecek raporların gönderilmesinden sorumludur.

Inşaallahh en kısa zamanda bunun habercisi olursunuz bunu söylemek istedim gercekten bunu bile düşünmeniz bile çok güzell
Eşiniz neden tc nosunu cikarmadi pekii egerki turkiyeye gelme sansiniz var e devlet olamasada buraya gelip basvurmaniz gerekebilir hatta arayip bilgide alabilirsiniz😊 insallahh rabbim yardimci olsun size🙏
Cok tesekkur ederim iyi dilekleriniz icin, esimin tc vatandasligina basvuru yapmasi gerekiyor saniyorum, su an icin gerekli gormedigimiz icin basvurmadik, ikametimiz Kanada'da gorunuyor, insallah emekliligimize yakin Turkiye'ye yerlesecegiz, o zaman basvururuz diye dusunmustuk.
En iyisi arayip bilgi almak sanirim, istedigim ilde basvuru yapabilir miyim acaba, zaten hicbir ilde ikametim yok, sadece evimiz var Fethiye'de yazlik evimiz var ustumuze kayitli.

• Beğen
Reactions: Jou
Cok tesekkur ederim iyi dilekleriniz icin, esimin tc vatandasligina basvuru yapmasi gerekiyor saniyorum, su an icin gerekli gormedigimiz icin basvurmadik, ikametimiz Kanada'da gorunuyor, insallah emekliligimize yakin Turkiye'ye yerlesecegiz, o zaman basvururuz diye dusunmustuk.
En iyisi arayip bilgi almak sanirim, istedigim ilde basvuru yapabilir miyim acaba, zaten hicbir ilde ikametim yok, sadece evimiz var Fethiye'de yazlik evimiz var ustumuze kayitli.
Zaten turkiyede eviniz olmasi lazimm eve gelip bakiyolar durumunuza bakiyolar ikametiniz mutlaka turkiyede olmasi gerekiyomus duyduguma gore saglik raporu flnda istiyolarmis oyuzden arayip sorsan cok daha guzel bilgi alabilirsin 🙏🙏😊

Hattaa turkiyeye yerlesicekmişsiniz zaten sizin icin cok daha kolay olurr daha rahat edersiniz surekli basvurular fln kimlik cikaricaksiniz enazindan kimliksizde vermiyolar oyle cok sey arastiriyolarkii oyuzden yerlestiginiz zaman daha iyi olur sizin icin😊😊 fethiyede eviniz olmasida cok guzell allahh gönlünüze göre nasip etsin😊😊

Cok tesekkur ederim, Allah herkese daha iyilerini nasip etsin, ikametgahimiz yurtdisinda konsolosluktan gelip alabiliriz, belki burdan da ev kontrolu yapabilirler, ben arayip sorayim en iyisi.

• Beğen
Cok tesekkur ederim, Allah herkese daha iyilerini nasip etsin, ikametgahimiz yurtdisinda konsolosluktan gelip alabiliriz, belki burdan da ev kontrolu yapabilirler, ben arayip sorayim en iyisi.
Canim sorusturdum ordan burdan ikametsiz ve kimliksizlere vermiyolarmis hep kontrolunuz oluyomuş süreklii takip ediyolarmış 😊 insallahhh enin sonunda olucak sizin rabbimm🙏🙏

Canim sorusturdum ordan burdan ikametsiz ve kimliksizlere vermiyolarmis hep kontrolunuz oluyomuş süreklii takip ediyolarmış 😊 insallahhh enin sonunda olucak sizin rabbimm🙏🙏
Canim cok tesekkurler, demek ki ikameti tr ye aldirmamiz gerekiyor geldigimizde.

• Muhteşem
X