yüzü kendine ait hissedememe?

milkycookie

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
17 Mayıs 2020
15
1
iyi günler. benim sorunumu yaşayan var mı diye yazıyorum bu durumun bir adını da bulamadım. umarım yardımcı olan biri çıkar.
kendimi bildim bileli aynaya baktığımda bu benim yüzüm değil gibi hissettim. ailem fotoğrafımı çektiğinde sanki bir yabancıya bakıyormuş gibi olduğumdan fotoğraf çektirmekten hep nefret ettim, aynaya bakmaktan da nefret ettim.
olayın cinsel kimlik boyutu da var ama benim sormak istediğim bedensel olarak.

olay yüzümün çirkin olup olmaması değil. onun ben olduğumu biliyorum ama aynada bir yabancıya bakıyor gibiyim. insanların bu yüzü gördüğüne inanmak istemiyorum. çünkü o ben değilim.

4 yaşında şöyle bir olay yaşadım. hafızamda hiç anı yoktu, karanlıktı ve ben öylece duruyordum vücutsuz bir şekilde. arada sırada birkaç saniyeliğine bedenimin bilinci açılınca kendimi şu anki bedenim olan çocuk bedeninde buluyordum. onun başka birinin bedeni olduğuna emindim ve kız gibi hissetmediğimi ilk o zaman fark ettim. sonra onun yeni bedenim olduğunu anladım. dünyaya geleceğim için sevindim.
bu olayı ilk anım sanıyordum ama hayatım normal bir şekilde devam ettiğinde hafızam yerine geldi, daha eski anılarım da varmış.
bilmiyorum belki de bu yüzdendir.

psikoloğa gitmeli miyim? ve dediğim gibi böyle hisseden varsa yazsın lütfen.
saygılar.

Depersonalizasyon dogru yazamamis olabilirim bu olabilir tabiki hemen psikiyatriye gidin
Depersonalizasyonu biraz araştırdım. 4 yaşlarında yaşadığım olay depersonalizasyondu, bundan eminim. Şimdilerde ise "bedensiz" kişiliğim daha çok söz sahibi. Başkası böyle davranıyormuş gibi olmuyor yani, olsa bile nadir.
Sadece benlik algımla bedenim uyuşmuyor, o kadar.

Psikiyatriste değil de psikoloğa gitmeyi düşünüyorum çünkü eskiden başka sorunlarım yüzünden 2 yıl ilaç kullandım ve ilaçlarımı bıraktığım zaman sırf ilaç içmek için en ufak bir sorunda hastaneye gidip saçma sapan soğuk algınlığı, karın ağrısı vs. ilaçlarını yazdırıp çok severek içiyordum. Şimdilerde bile herhangi bir ilaç kutusunu görünce heyecanlanıyorum, bir daha asla içmem.
Teşekkürler yanıtınız için.

iyi günler. benim sorunumu yaşayan var mı diye yazıyorum bu durumun bir adını da bulamadım. umarım yardımcı olan biri çıkar.
kendimi bildim bileli aynaya baktığımda bu benim yüzüm değil gibi hissettim. ailem fotoğrafımı çektiğinde sanki bir yabancıya bakıyormuş gibi olduğumdan fotoğraf çektirmekten hep nefret ettim, aynaya bakmaktan da nefret ettim.
olayın cinsel kimlik boyutu da var ama benim sormak istediğim bedensel olarak.

olay yüzümün çirkin olup olmaması değil. onun ben olduğumu biliyorum ama aynada bir yabancıya bakıyor gibiyim. insanların bu yüzü gördüğüne inanmak istemiyorum. çünkü o ben değilim.

4 yaşında şöyle bir olay yaşadım. hafızamda hiç anı yoktu, karanlıktı ve ben öylece duruyordum vücutsuz bir şekilde. arada sırada birkaç saniyeliğine bedenimin bilinci açılınca kendimi şu anki bedenim olan çocuk bedeninde buluyordum. onun başka birinin bedeni olduğuna emindim ve kız gibi hissetmediğimi ilk o zaman fark ettim. sonra onun yeni bedenim olduğunu anladım. dünyaya geleceğim için sevindim.
bu olayı ilk anım sanıyordum ama hayatım normal bir şekilde devam ettiğinde hafızam yerine geldi, daha eski anılarım da varmış.
bilmiyorum belki de bu yüzdendir.

psikoloğa gitmeli miyim? ve dediğim gibi böyle hisseden varsa yazsın lütfen.
saygılar.
Ruh ve sinir hastalıkları hastanesinde staj yaparak sizin gini bi hasta gelmişti. Kendini kendi bedeninde hissetmezdi ben bu bedende değilim şurdayım derdi. Zor bi durum lütfen tedavi olun.

Ruh ve sinir hastalıkları hastanesinde staj yaparak sizin gini bi hasta gelmişti. Kendini kendi bedeninde hissetmezdi ben bu bedende değilim şurdayım derdi. Zor bi durum lütfen tedavi olun.
Psikologa gitmek iyi fakat ilacsizda tedavi olmayacagini dusunuyorum siz psikiyatriyede gidin hic degilse tanisi konur.

X