Zeki çocuklar yetiştirmek sizin elinizde

Meryemce

dost istersen ALLAH yeter
Kayıtlı Üye
10 Haziran 2008
1.249
3
Çok daha zeki çocuklar yetiştirmenin sade ve basit bir sırrını vereyim sizlere. Anne veya baba çocuklarına hitap ederken, onlarla konuşup onları severken sürekli “Benim oğlum çok akıllı!”, “Benim kızım çok zeki!” diye onları severse çocuklar daha zeki oluyorlar.

“Bu kadar basit mi yani?” diye düşünebilirsiniz.

Ancak kendinizi, henüz okula başlamamış, küçük bir çocuğun yerine koyun. O çocuk için bu dünyada her şeyin en iyisini ve en doğrusunu bilen sadece iki tane insan vardır. Biri annesi diğeri babası…

Bu iki insan ne derse doğrudur. Hiç kimse bir çocuğa anne ve babasının söylediklerinin aksini kabul ettiremez.

Tam aksi ifadelerin çocuk üzerindeki etkisini de düşünebilirsiniz.

“Sen ne kadar aptal bir çocuksun” sözünü, annesinden sürekli duyarak büyüyen bir çocuk içinden, “Annem bana aptal diyorsa mutlaka bir hikmeti vardır!” diye düşünmez mi?

Sürekli babasından “sen ne kadar geri zekalısın!” sözünü duyan bir çocuk, “babam bana geri zekalı olduğumu söylüyorsa mutlaka bir bildiği vardır” diye düşünmez mi?

Bu yaklaşım tarzına “kendini doğrulayan kehanet!” deniyor. Psikolojik kavramlar içerisinde en çok sevdiğim kavramlardan bir tanesidir.

Çocuklarınızın daha zeki olmasını istiyorsanız onlara bunu sürekli söyleyin. Sizin her dediğinizi mutlaka inanırlar.

Onları zeki olduklarına inandırın yeter.

Alntdr.

çocuklarla konuşulması gerekiyor.Fikirlerine eğer verildiğini hissettirnce özgüven kazanıyorlar.Sen anlamazsın sus büyüklerin konuşuyor denildikçe bir pasifliğe bürünüyorlar.
Yazı çok güzeldi teşekkürler meyemce

malesef toplumumuzda çocuklarını yanlarında övmek onları şımartmak anlamına geliyor anne baba ne derse çocuk için o doğrudur demek özgüveni eksik evlatlar yetiştirmek demektir bir kitapta okumuştum bu durumlara orada suflörlü yaşam diyordu ne kadar doğru..teşekkürler paylaşım için

evet ben de inanıyorum buna ve doğduğundan beri kızıma ne kadar akıllı olduğunu söylüyorum hergün ve gerçekten de çok hoş şeyler yaptığını görüyorum şuan beni anlar mı anlamazmı bilemem ama söylediklerimi içinde bi yerlerde hissettiğini düşünüyorum

evet ben de inanıyorum buna ve doğduğundan beri kızıma ne kadar akıllı olduğunu söylüyorum hergün ve gerçekten de çok hoş şeyler yaptığını görüyorum şuan beni anlar mı anlamazmı bilemem ama söylediklerimi içinde bi yerlerde hissettiğini düşünüyorum

malesef toplumumuzda çocuklarını yanlarında övmek onları şımartmak anlamına geliyor anne baba ne derse çocuk için o doğrudur demek özgüveni eksik evlatlar yetiştirmek demektir bir kitapta okumuştum bu durumlara orada suflörlü yaşam diyordu ne kadar doğru..teşekkürler paylaşım için

Boşuna dememişler"Bir şeyi 40 kere söylersen olur" diye...

çocuklarla konuşulması gerekiyor.Fikirlerine eğer verildiğini hissettirnce özgüven kazanıyorlar.Sen anlamazsın sus büyüklerin konuşuyor denildikçe bir pasifliğe bürünüyorlar.
Yazı çok güzeldi teşekkürler meyemce

a.s.Çok sağolun arkadaşlar ilgilenip yorum yazdığınız için teşekkür ederimopuyorumnanaktan

vereliniortakalkisalkisalkisvereliniortak

sosyolojideki etiketleme teorisinin bir kanıtı bu.doğruluğuna kesinlikle inanıyorum.
özellikle çocuklara söylenen sözler,onların benliğini oluşturmasında önemli bir rol oynadığı için,sen zekisin gibi ifadeler de onları olumlu etkilemekte.

evet çok güzel bir yazı aslında ne kadar basit birşey yapmamız gereken...onları severek akıllarını övmek.çocuk devamlı hakaretvari şeyler duyarsa kendi hakkında zaten özgüveninin de yitirir ve kendisini başarısız bir birey olarak görür.zorlukların üzerine gidemez.korkar.oysa aksini yaptığımızda özgüveni yüksek bir çocuk yetiştirirsek herşeye korkusuz saldırı ve başaramasa da yılmaz vazgeçmez.
TEŞEKKÜRLER...

evet bende katılıyorum olumlu pekiştirme bu, hani bir yöntem vardır ya 'gözümüzüm önüne pembe noktalar getirmeyin' dendiği anda gözün önünde pembe noktalar belirir, beyin önce duyduklarını yapıyormuş çocuklardada böyle ben çocuklarıma birşey söylerken buna çok dikkat ediyorum, kavga etmeyin demek yerine güzel güzel oynayın demek bile çok etkili oluyor, beyin birinde kavgayı alırken diğerinde güzel güzeli alıyor,
okuyunca demek istediklerimi tam anlatabildim mi bilemedim şimdi :bbo::bbo:

Son düzenleme:
Kesinlikle ben de buna katılıyorum çocuklarınıza değer verin, onları dinleyin inanın onlar şu anda sadece bize muhtaç biz ne dersek onu yapacaklar onalrı biz yönlendireceğiz o yüzden kullandığımız kelimeleri çok dikkatli seçmek zorundayız anne baba olmak gerçekten zor bize çok iş düşüyor.alkisalkisalkis

Kesinlikle katılıyorum bende kızımla doğduğundan beri konuştum sürekli akıllı olduğunu bazı şeyleri kendisinin yapabileceğini söylüyorum bazen de seçenekleri ona bırakıyorum.
Allahıma çok şükür şimdi 2 yaşında zehir gibi...

evet çok doğru hanımlar...çocuk yetiştirmek zor iş..çocuğuma akıllısın dedikçe daha uysal ve söz dinliyor...4 yaşında kızım var daha bir kez bile salak yada geri zekalı demedim..o kelimelerin anlamını bile bilmiyor..teşekkürler canım paylaşım için

Çok güzel bi konuya değinmişsin gerçekten...
Bende sürekli ''ne kadar akıllısın sen ' ''nasıl düşündün bunu akıllı kızım'' derim ve sürekli doğru yaptığı şeyleri,konuşmalarını onun yanında başkalarına anlatırım çok akıllı benim kızım diye..
Bence çocuğun doğru yada yanlışlarında mutlaka sözle tepkiyle belli edilmesi gerekli diye düşünüyorum.Doğrularında övüp hep öyle davranması için teşvik gerekiyor...

Olumlu pekiştireç olarak kullanma yöntemi güzel tabi ki ama okul başarısı düşük çocuklar üzerinde olumsuz sonuçlar doğurabilir.Özellikle çocuğunun psikolojisini çok fazla düşünmeyen geleneksel aile yapısına göre çocuklarını yetiştiren anne babalar çocuğun ruhsal durumunu düşünmeden konuşurlar.Eve zayıf notlarının bulunduğu karne ile gelen çocuğa sürekli 'yine mi zayıf! hiç akıllanmıycakmısın sen? bilmem kimin kızı/oğlunun notlarının hepsi pekiyi sen niye böylesin oğlum/kızım?' diyen bir ebeveyne sahip çocuk birden tavır değiştiren anne babanın tutumu karşısında direk başarı göstermez.Ebeveyn çocuğuyla konuşma yoluna gidip zamanla başarı durumunu olumlu pekiştireçlerle geliştirebilir tabi ama sadece 'sen çok zekisin yaparsın' cümlesi de yeterli olmaz. Aksine başarı durumu düşük olan ve anne babası tarafından olumlu sözler duymaya alışık olmayan çocuklar böyle bir durum karşısında önce şaşırır sonra ebeveyn tutumuna devam ediyorsa çocukta özgüven yetersizliği olabilir.Annem- babam benden iyi notlar bekliyor ama benim bi sürü zayıfım var yada anne 'yaparsın kızım benim kızım okumayı hemen söker' dediğinde çocuk okumayı beklenen zaman içerisinde öğrenemediyse kendine olan özgüveni azalacaktır ...Çocuklarla konuşma yoluna gidilmeli, anne baba tarafından beklenen işi çocuk başaramadığında, yine onu çok seveceklerini ve ona olan güvenlerinin hiç azalmıycağını belirtmeleri çocukla paylaşmaları gereklidir.Anne baba bir hata yaptıgında ya da çocuga bir durum karşısında aşırı tepki gösterdiğinde özür dileyebilmelidir .Unutmayın çocuklarınız için ilk model sizsiniz sizleri model alacaklardır anne baba ne yaparsa çocukta o tavrı takınır sizin seçtiğiniz kelimelerle konuşurlar ilk öğretmeni anne babadır çünkü onun...Bu yüzden şiddet ortamında büyüyen bir çocuk ya da ebeveynler arası kavganın sık olduğu seslerin sık yükseldiği bir ortamda büyüyorsa çocuğunda şiddete eğilimli olması muhtemeldir ...Sürekli olumsuz sözlerin söylenmesinin zararlı olduğu kadar her durumda söylenen olumlu cümlelerde çocuğun kişilik gelişimi açısından zararlıdır. Evde sürekli olumlu şeyler duymaya alışık olan çocuk okulda öğretmeni tarafından olumsuz bir cümle duyduğunda ya da uyarıldığında olması gerekenden fazla olumsuz yönde etkilenir.Önemli olan çocuğun yaşına, gelişim düzeyine, ilgi, istek ve ihtiyaçlarına göre hareket etmek, onu anlamak ve onu anladığınızı ona hisseettirmektir.Yalnış bir davranış gösterdiğinde tabi ki o an düzeltilmelidir ancak arkadaşıyla oyun oynayan bir çocuğu yaptıgı bir hatadan dolayı başkalarının bulunduğu ortamda olumsuz bir ses tonuyla uyarırsanız beklemediğiniz bir tepkiyle karşılaşabilirsiniz yada bu çocugu derinden etkileyebilir basit anlar olarak gözüküyor olabilir ama çocuk açısından bakmak gerekiyor olaylara... Çocukla konuşurken bile uygun bir dil kullanılmalı ses tonu vücud dili jest ve mimiklere dikkat edilerek konuşulmalıdır onlar daha çok küçük henüz hayatın başındalar onlara herşeyin en iyisini öğretmek sizin elinizde o yüzden onlarla ilgili her konuda duyarlı olmak gerekiyor.Çocukların heykeltraşı sizlersiniz onlara istediğiniz şekli verebilirsiniz tabi sadece bi yaşa kadar sonrasında sizden çok okul ve çevre etkili olacak onun eğitiminde... Siz üzerinize düşeni yapın geriye kalan öğrenmesi gerekenleri zaten okulda tamamlıycaktır.

Son düzenleme:
yazılanlara katılıyorum ama devamlı söylenildiğinde egosu şişmiş bir çocukla karşı karşıya kalabilirz.birde başaramadığında gerçektende ne hallere düştüğünü bir görün...(ki başarısızlıkta, başarı da biz insanlar için..)
tamam çocuğa kötü sözler söylemeyelim ama devamlı akıllı,zeki... kullanılması doğru değil.olumlu davranışları pekiştirmek lazım.

ben de bu kelimeleri kullanıyorum ama yerinde ve dozunda..önemli olan aklını zekasını iyi yönlerde kullanması.nice insanlar varki çok zeki, ama zekalarını kötü yönde kullandıkları için hapiste vb..yerdeler...

yazılanlara katılıyorum ama devamlı söylenildiğinde egosu şişmiş bir çocukla karşı karşıya kalabilirz.birde başaramadığında gerçektende ne hallere düştüğünü bir görün...(ki başarısızlıkta, başarı da biz insanlar için..)
tamam çocuğa kötü sözler söylemeyelim ama devamlı akıllı,zeki... kullanılması doğru değil.olumlu davranışları pekiştirmek lazım.

ben de bu kelimeleri kullanıyorum ama yerinde ve dozunda..önemli olan aklını zekasını iyi yönlerde kullanması.nice insanlar varki çok zeki, ama zekalarını kötü yönde kullandıkları için hapiste vb..yerdeler...

Başarılarında doğrularında pohpohlandığı kadar hatalarında, suçlarında tepki gösterilmesi gerekiyor elbette...Herzaman doğru yapacaksın diye bişey yok da diyebiliyorum çocuğuma.yada herzaman sen en güzelini yapıp başarılı olacaksın diye...
Ama yalan söylediğini anladığım vakit tepkim katı oluyor.Zekasını uydurma ve kıvırma laflara kullanmasına izin vermiyorum...Yalana tahammülüm yok.

X