Zorla Doğum Günü Kutlaması

alindalin

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
9 Kasım 2010
2.051
1.031
35
Güncelleme: arkadaşlar burda gerek yediğim linç gerekse annelerin hassasiyeti üzerine vicdan yaprak bugün kp için pasta aldık. Bizim evde taşınma sonrası ufak tefek işleri yapmaya geldi kp. Kv de onunla birlikte geldi. Eşim de pasta aldı geldi. Kapıda mumları yaktık eşim babasına sürpriz yaptı falan. Ben de aman ölümlü dünya en azından adam gülümsedi bu da bir şey diye havalara girdim. Neyse beş dk sonra mutfağa geldi kv ye şu fırında korkunç bir leke var onu sil dedi. Sonra ocağın üzerini de bi sil dedi. Oysaki sabah temiz olmasına rağmen tekrar üzerinden silmiştim yeni kuruldu diye. Yani bana olan nefreti asla geçmiyor. Pasta alsam bile geçmiyor😂 yine beni rencide etmek için maşallah tam performans çalıştı. Giderken de kv kalan pastayı küçük oğluna götürmek üzere tekrar paketledi ve gittiler. Midem kötüydü sonra yerim demiştim ama bir dilim bile bırakmadan götürdü. Üstelik hamileyim ama olsun zaten pasta zararlı😂 evet sinirden gülüyorum.

Merhabalar arkadaşlar sizlere bir sorum olacak.

Geçen sene yeni evlendiğimiz zamanlar kayınvalidemle otururken ailede herkesin doğum gününü saymaya başladı. Kayınpederimin doğum günü yaklaşmıştı çünkü. Pasta alıp gelirsiniz dedi. Kayınpederimle de hiçbir diyaloğum yok. En başından beri beni hiç istemedi, bunu hep belli etti ve karşılıklı olarak iletişim kurmamayı seçtik galiba. Selamlaşmak dışında bir iletişimimiz yok.

Bu arada böyle liste verir gibi tek tek doğum günlerinin sayılması da beni çok rahatsız etti. Ben kutlayacak olduktan sonra eşime herkesin doğum gününü sorar küçük bir şeyler yapardım zaten. Böyle dayatılınca hiçbir şey yapmak istemedim haliyle. Zaten birbirimizi de sevmiyoruz kayınpederimin doğum gününde ben gitmedim. Eşim işe giderken pasta alıp uğramış ordan da işe gitti. Sonra eşimin kardeşinin doğum günü yaklaştı yine kayınvalidem yayın yapıyor işte doğum günü geldi pasta alıp gelirsiniz diye. Bana acayip itici geliyor bu durum ama eşim de kardeşine düşkün elimde büyüdü der hep. Neyse dedim kardeşine bir şey yapayım bari. Daha sonra yine diğer kardeşinin doğum günü geldi. Kayınvalidem yine haftalar öncesinden başladı ay ne yapsak sende mi kutlasak sürpriz mi yapsak nasıl olsa falan filan. Yine neyse dedim hadi onu da kutlarız. Hediyesini aldık ama o gün rahatsızlandım eşim uğradı sadece. Ben de aradım rahatsız olduğum için gidemediğimi tekrar söyleyip kutladım. Kayınvalidemin doğum gününü de hiç sormadım eşim de unutmuş öyle araya kaynayıp gitti.

Tabi tüm bunlar olurken bana kimse senin doğum günün ne zaman diye sormadı. Ki normalde hiçbir önemi yok. Benim ailem de eşimin doğum gününü bilmez mesela ama kimseye de kendi doğum günü listelerini vermezler en azından. Çok öyle kutlama yapan insanlar da değiller. Ben herkesin doğum gününü hatırlarım ve mutlaka bir şeyler yapmaya çalışırım. Karşılık da beklemem. Bunu kendim istediğim için yaparım. Kayınvalidem de bana bu şekilde dayatmasa onlara da yapardım. Hem liste verir gibi söyleyip hem de hiç beni hatırlaması biraz tuhaftı.

Bu sene eşimin doğum günü geldi. Pasta alıp geldiler eşime sürpriz yaptılar. Ondan 2 gün sonra da benim doğum günümdü ama kimsenin haberi olmadı tabi ki. Bu hafta sonu da kayınpederimin doğum günü. Cumartesi taşınacağız pazar doğum günü. Kayınvalidem yine günler öncesinden hatırlattı tabi ki. Cumartesi taşınırsınız eşyanızı yerleştiririz pazar günü de babanızın doğum günü pasta yeriz dedi. Ben zaten artık hoşuma gitmeyen şeylere hiç yorum yapmamayı öğrendim. Muhabbete dahil olmuyorum. Kimse de bir şey demedi sessizlik oldu konu kapandı.

Şimdi taşınacağımız evde bazı eksikler var ve babası eşime ben hallederim demiş. Açıkçası ben gelip hiçbir şey yapmasını da istemiyorum ama eşimin babası sonuçta ve o da diyor ki neden yapmasın yani başkasıyla mı uğraşalım şimdi. Ve cumartesi çalıştığı için pazar günü gelip yapacak eksikleri. Yani kendi doğum gününde. Kayınvalideme de gün doğdu. Muhtemelen diyecek ki pasta da alın sizde kutlayalım. Ya da pasta alıp gelecekler ki bu düşük ihtimal çünkü hep bize aldırmak ister. Ama ben hiçbir şekilde kutlamak istemiyorum. Ve gerçekten de benimkini kutlayıp kutlamamaları umrumda değil. İstemiyorum kutlamasınlar ama benden de beklemesinler. Zaten ruh sağlığım açısından minimum düzeyde iletişim kurmaya çalışıyorum. Sırf sosyal hesaplarımdan görüp de kutlamasınlar diye başkalarının yaptıkları sürprizleri bile paylaşmadım. Çok uzun oldu ama umarım ne demek istediğim anlaşılmıştır. Ne onlar beni hatırlasın ne ben onları. Ama böyle emri vakiyle bana doğum günü kutlattırmasın kimse.

Bu defa kayınvalideme söylemek istiyorum eğer zorla kutlama yapmaya çalışırsa. Benim doğum günüm ne zaman peki diye bi giriş yapayım mı? Yani böyle söyleyince bundan sonra kutlayacak muhtemelen ama onu da istemiyorum. Yaptığı ayıbı da yüzüne vurmak istiyorum. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar arkadaşlar sizlere bir sorum olacak.

Geçen sene yeni evlendiğimiz zamanlar kayınvalidemle otururken ailede herkesin doğum gününü saymaya başladı. Kayınpederimin doğum günü yaklaşmıştı çünkü. Pasta alıp gelirsiniz dedi. Kayınpederimle de hiçbir diyaloğum yok. En başından beri beni hiç istemedi, bunu hep belli etti ve karşılıklı olarak iletişim kurmamayı seçtik galiba. Selamlaşmak dışında bir iletişimimiz yok.

Bu arada böyle liste verir gibi tek tek doğum günlerinin sayılması da beni çok rahatsız etti. Ben kutlayacak olduktan sonra eşime herkesin doğum gününü sorar küçük bir şeyler yapardım zaten. Böyle dayatılınca hiçbir şey yapmak istemedim haliyle. Zaten birbirimizi de sevmiyoruz kayınpederimin doğum gününde ben gitmedim. Eşim işe giderken pasta alıp uğramış ordan da işe gitti. Sonra eşimin kardeşinin doğum günü yaklaştı yine kayınvalidem yayın yapıyor işte doğum günü geldi pasta alıp gelirsiniz diye. Bana acayip itici geliyor bu durum ama eşim de kardeşine düşkün elimde büyüdü der hep. Neyse dedim kardeşine bir şey yapayım bari. Daha sonra yine diğer kardeşinin doğum günü geldi. Kayınvalidem yine haftalar öncesinden başladı ay ne yapsak sende mi kutlasak sürpriz mi yapsak nasıl olsa falan filan. Yine neyse dedim hadi onu da kutlarız. Hediyesini aldık ama o gün rahatsızlandım eşim uğradı sadece. Ben de aradım rahatsız olduğum için gidemediğimi tekrar söyleyip kutladım. Kayınvalidemin doğum gününü de hiç sormadım eşim de unutmuş öyle araya kaynayıp gitti.

Tabi tüm bunlar olurken bana kimse senin doğum günün ne zaman diye sormadı. Ki normalde hiçbir önemi yok. Benim ailem de eşimin doğum gününü bilmez mesela ama kimseye de kendi doğum günü listelerini vermezler en azından. Çok öyle kutlama yapan insanlar da değiller. Ben herkesin doğum gününü hatırlarım ve mutlaka bir şeyler yapmaya çalışırım. Karşılık da beklemem. Bunu kendim istediğim için yaparım. Kayınvalidem de bana bu şekilde dayatmasa onlara da yapardım. Hem liste verir gibi söyleyip hem de hiç beni hatırlaması biraz tuhaftı.

Bu sene eşimin doğum günü geldi. Pasta alıp geldiler eşime sürpriz yaptılar. Ondan 2 gün sonra da benim doğum günümdü ama kimsenin haberi olmadı tabi ki. Bu hafta sonu da kayınpederimin doğum günü. Cumartesi taşınacağız pazar doğum günü. Kayınvalidem yine günler öncesinden hatırlattı tabi ki. Cumartesi taşınırsınız eşyanızı yerleştiririz pazar günü de babanızın doğum günü pasta yeriz dedi. Ben zaten artık hoşuma gitmeyen şeylere hiç yorum yapmamayı öğrendim. Muhabbete dahil olmuyorum. Kimse de bir şey demedi sessizlik oldu konu kapandı.

Şimdi taşınacağımız evde bazı eksikler var ve babası eşime ben hallederim demiş. Açıkçası ben gelip hiçbir şey yapmasını da istemiyorum ama eşimin babası sonuçta ve o da diyor ki neden yapmasın yani başkasıyla mı uğraşalım şimdi. Ve cumartesi çalıştığı için pazar günü gelip yapacak eksikleri. Yani kendi doğum gününde. Kayınvalideme de gün doğdu. Muhtemelen diyecek ki pasta da alın sizde kutlayalım. Ya da pasta alıp gelecekler ki bu düşük ihtimal çünkü hep bize aldırmak ister. Ama ben hiçbir şekilde kutlamak istemiyorum. Ve gerçekten de benimkini kutlayıp kutlamamaları umrumda değil. İstemiyorum kutlamasınlar ama benden de beklemesinler. Zaten ruh sağlığım açısından minimum düzeyde iletişim kurmaya çalışıyorum. Sırf sosyal hesaplarımdan görüp de kutlamasınlar diye başkalarının yaptıkları sürprizleri bile paylaşmadım. Çok uzun oldu ama umarım ne demek istediğim anlaşılmıştır. Ne onlar beni hatırlasın ne ben onları. Ama böyle emri vakiyle bana doğum günü kutlattırmasın kimse.

Bu defa kayınvalideme söylemek istiyorum eğer zorla kutlama yapmaya çalışırsa. Benim doğum günüm ne zaman peki diye bi giriş yapayım mı? Yani böyle söyleyince bundan sonra kutlayacak muhtemelen ama onu da istemiyorum. Yaptığı ayıbı da yüzüne vurmak istiyorum. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim?
Evet öyle bir giriş yapın yapmalisiniz

Merhaba benim kayınvalidem de görümcelerimin doğum günlerini eşime hatırlatır hediye göndermesini isterdi. Ben de madem doğum günü kutlamayı seviyorlar benimki neden kutlanmıyor aranmıyorum bile der kendi kendime üzülürdüm. Küçük görümcem vefat etti bu sene son hediyesini almış oldu eşim. Şimdi düşünüyorum böyle kutlamalar için de hayat çok kısa. Zorla katılımınız istenmiyorsa eşiniz kutlasın kendi kendilerine kutlasınlar yani bence. Objektif bakamamış olabilirim şu an bu konuya kusura bakmayın sadece yaşadığımı yazmak istedim.

Ben olsam pek uzatmam bu mevzuyu. Ben de dogum gunlerine cok onem vermem belki o yuzden. Pazara kac gun var sunun surasinda, extra bir is yaratmayacaksa size gelmisken pasta da kesilsin aradan ciksin iste. Kimin ne zaman olecegi belli degil, hatira oluyor boyle seyler. kayin valide belli ki onemsiyor boyle seyleri ama onu kimse onemsemiyor. Yani zaten bir sekilde aslinda onun icinde kaliyor kendi dogum gununun hatirlanmayip kutlanmamasi o nedenle cok da tepki koymaya gerek yok.

(Ben de bu yil kayip yasadim, ustteki yorumla cok ust uste gelmis yorumlarimiz, ben de objektif bakamamis olabilirim :))

Bence özel olarak sizden bir beklentileri var gibi düşünmeyin
Aslında eşinizden beklentileri var
Sonuçta eşiniz arada olmadıktan sonra siz kutlasanız ne kutlamasanız ne?
Zaten kutlama dediğiniz de bi pasta alınıp yeniyormuş
Belki o ailenin de dinamiği böyledir
Eşinize sorun siz gelince mi başlamış haberli kutlama yapma işi
Çok büyütülecek bir mevzu değil bence

Bir de kayınpederinkine gitmemişsiniz, görümcenizikinde hastaymışsınız, kayınvalideninkini zaten hatırlayan olmamış
Yani aslında öyle kimsenin doğum gününü de kutlamamışsınız ki
Sizinkini hiç sormamaları bence hoş değil
Ama siz zaten sizinkini kutlasınlar istemiyorsunuz
Bu durumda bunu da dert etmenize gerek yok
Söylerseniz kutlanacak belli ki

Bakın aslında kayınvalideyle benzer sayılırsınız
Bence o da aslında kendininki kutlansın diye bunca hatırlatmayı yapıyor
Söylerseniz siz de kendinizinki de kutlansın diye hatırlatmış olacaksınız 😬

Eşinizin doğum günü olduğunda sizde, benim ki de 2 gün sonra diye duyursaydiniz..bakalım ne yapacaklardı..tamam onemsemiyorsunuz anlıyorum ama zaten katilmamissiniz ki doğum günleri..kafaya takmaya degmez

Eşinizin doğum günü olduğunda sizde, benim ki de 2 gün sonra diye duyursaydiniz..bakalım ne yapacaklardı..tamam onemsemiyorsunuz anlıyorum ama zaten katilmamissiniz ki doğum günleri..kafaya takmaya degmez

Kafaya takmak değil aslında. Onlarınkini de kutlamak istemiyorum. Beni dahil etmesinler. Ne ben kutlayayım ne onlar kutlasın. Ama kayınvalidem böyle yayın yapıyor sürekli ve rahatsız oluyorum. Açıkça söylemek istiyorum. Böyle şeyler zoraki olmaz. Ne siz bana bi incelik gösterdiniz ne de benden bekleyin demek istiyorum ki bundan sonraki doğum günlerinde bi daha hatırlatma yapamasın.

Kafaya takmak değil aslında. Onlarınkini de kutlamak istemiyorum. Beni dahil etmesinler. Ne ben kutlayayım ne onlar kutlasın. Ama kayınvalidem böyle yayın yapıyor sürekli ve rahatsız oluyorum. Açıkça söylemek istiyorum. Böyle şeyler zoraki olmaz. Ne siz bana bi incelik gösterdiniz ne de benden bekleyin demek istiyorum ki bundan sonraki doğum günlerinde bi daha hatırlatma yapamasın.
Neden soylemiyorsunuz

Bence özel olarak sizden bir beklentileri var gibi düşünmeyin
Aslında eşinizden beklentileri var
Sonuçta eşiniz arada olmadıktan sonra siz kutlasanız ne kutlamasanız ne?
Zaten kutlama dediğiniz de bi pasta alınıp yeniyormuş
Belki o ailenin de dinamiği böyledir
Eşinize sorun siz gelince mi başlamış haberli kutlama yapma işi
Çok büyütülecek bir mevzu değil bence

Bir de kayınpederinkine gitmemişsiniz, görümcenizikinde hastaymışsınız, kayınvalideninkini zaten hatırlayan olmamış
Yani aslında öyle kimsenin doğum gününü de kutlamamışsınız ki
Sizinkini hiç sormamaları bence hoş değil
Ama siz zaten sizinkini kutlasınlar istemiyorsunuz
Bu durumda bunu da dert etmenize gerek yok
Söylerseniz kutlanacak belli ki

Bakın aslında kayınvalideyle benzer sayılırsınız
Bence o da aslında kendininki kutlansın diye bunca hatırlatmayı yapıyor
Söylerseniz siz de kendinizinki de kutlansın diye hatırlatmış olacaksınız 😬

İnanınki hiçbir beklentim yok. Tek rahatsızlığım kayınvalidemin böyle her seferinde hatırlatma yapması. Kendi ailem de hiç önem vermez mesela. Ben herkesin doğum gününü tek tek hatırlar kutlarım. Hiç demem benimki neden kutlanmıyor. Çünkü kimse de bana gel bizim doğum günümüzü kutla demiyor. Kendi içimden gelerek yapıyor mutlu oluyorum. Ama kayınvalidem bu şekilde dayattığı için yapacağım varsa da gitti o istek. Oysaki böyle yapmasaydı belki kendi ailem gibi onlara da küçük bir şeyler planlardım. Elime yapışmazdı.

Aslında bu şekilde yerimi de öğrenmiş oluyorum. Ailedeki herkesin doğum gününü sayıyor ama benimkini hiç sormuyor bile. Mesele bu. Kutlama falan değil. Zaten konuda da belirttim. Ruh sağlığım açısından mümkün olduğunca az iletişim kurmaya çalıyorum. Ne onlar beni hatırlayıp kutlasın ne ben onları. Ben zaten kutlamasınlar diye bir yerde paylaşım bile yapmadım doğum gününde. Ama benden de beklemesinler. Zorla dahil etmeye çalışmasınlar. Bunu da kayınvalideme söylemenin yolunu arıyorum

Neden soylemiyorsunuz
Çünkü o kadar kendi bildiğini okuyan bir tip ki. Ben ona bunu söylediğimde aaaa onun doğum gününü kutlamadık diye alınmış diyecek. Ve bir şekilde eşimden öğrenip bundan sonra kutlamak isteyecek benimkini de. Ama ben bunu istemiyorum. Tamamen soyutlamak istiyorum kendimi. Ne yazık ki tek seferde bunu anlayabilecek biri değil. Nasıl net şekilde anlatıp rahatlarım bunu düşünüyorum.

Ben olsam pek uzatmam bu mevzuyu. Ben de dogum gunlerine cok onem vermem belki o yuzden. Pazara kac gun var sunun surasinda, extra bir is yaratmayacaksa size gelmisken pasta da kesilsin aradan ciksin iste. Kimin ne zaman olecegi belli degil, hatira oluyor boyle seyler. kayin valide belli ki onemsiyor boyle seyleri ama onu kimse onemsemiyor. Yani zaten bir sekilde aslinda onun icinde kaliyor kendi dogum gununun hatirlanmayip kutlanmamasi o nedenle cok da tepki koymaya gerek yok.

(Ben de bu yil kayip yasadim, ustteki yorumla cok ust uste gelmis yorumlarimiz, ben de objektif bakamamis olabilirim :))

Başınız sağolsun. Bu açıdan bakınca tabi ki halksınız yani dert edecek şeyler değil belki de. Ama benim dert ettiğim şey başka. Ben bu zoraki doğum günü muhabbetlerine dahil olmak istemiyorum. Çünkü zoraki yapılmaz böyle şeyler. Birine dayatarak doğum günü kutlamak çok saçma. İnsan içinden gelerek karşısındakini mutlu etmek için yapar.

Mesela bu doğum günümde o kadar rahatsızdım ki. Doğumuma günler kaldı ve bebeğimle ilgili bir sorun sanıp günlerce hastanedeydik. Doğum günü falan umrumda bile olmadı. O telaşla eşim de planladığı gibi bir şey yapamadığı için üzüldü vs. Ama dedim ki gerçekten en önemlisi sağlıkmış. Kutlama şu bu hepsi o kadar gereksizmiş ki. Sembolik bir şeyler yapmak isteyen yapar tabi ki. Eşim alsın pastasını gitsin. O da sorun etmiyor çünkü farkında bana yapılanın. Tamam ölümlü dünya ama hep bu açıdan bakarsak da üzülen taraf olmaktan kurtulamayız ki.

Merhaba benim kayınvalidem de görümcelerimin doğum günlerini eşime hatırlatır hediye göndermesini isterdi. Ben de madem doğum günü kutlamayı seviyorlar benimki neden kutlanmıyor aranmıyorum bile der kendi kendime üzülürdüm. Küçük görümcem vefat etti bu sene son hediyesini almış oldu eşim. Şimdi düşünüyorum böyle kutlamalar için de hayat çok kısa. Zorla katılımınız istenmiyorsa eşiniz kutlasın kendi kendilerine kutlasınlar yani bence. Objektif bakamamış olabilirim şu an bu konuya kusura bakmayın sadece yaşadığımı yazmak istedim.

Öncelikle başınız sağolsun. Bakın siz hepsini kutlarken sizinki neden kutlanmıyor diye üzülüyormuşsunuz. Ben ise tam tersi beni hiç dahil etmesinler istiyorum. Ne onlar beni hatırlasın ne ben onları. Eşim tabi ki gitsin kutlasın. Benimkini öğrenip kutlamasınlar diye ben sosyal hesabımda paylaşım bile yapmıyorum ki zoraki görüp de bir şeyler yapmasınlar. Çünkü kendisi akıl edip bana sormamış seninki ne zaman diye. Ama bana da sürekli takvim gibi hatırlatma yapmasın. Beraber çekirdek aile kutlasınlar. Kendimi o aileden görmüyorum ve onların da beni aileden gördüğünü sanmıyorum. Aileden olsam şimdiye kadar doğum tarihimi öğrenirlerdi herhalde. Eşimin halası bile sorup öğrenmiş ama annesi bilmiyor. Bu saatten sonra da bilmesinler ve beni rahat bıraksınlar :) çok basit bir istek aslında.

Konuya kayın valide değil de 3 yaşında ki yeğen yapıyor deseniz anlarım.
Bu nasıl bir saçmalık, Allah yardımcınız olsun.
Ben ne yapardım söylemiyeyim , çünkü bayağı sert kaçar.
Ama sizin düşünceniz çok iyi. Mutlaka konuşmayı yapın. İşte ben bu yüzden ne eşimi ne kardeşlerimin eşini asla hiç bir aile içi şeye çağırmıyorum. Kimse zorunda hissetmesin diye.

Ailede çok fazla kişi yok toplasan kayınpeder kayinvalide eşin ve kardeşleri yılda toplam 5 defa olacak bir olay için canınızı sıkmaya değmez , sizi dusunmemeleri ayıp olmuş ama yani ayda yılda bir pasta alıp kesmek de çok da yapılmayacak birsry değil her gün evinize zorla mı geliyolar sanki

X