Zorla oral sekse 7 yıl hapis cezası

selinns

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2006
204
2
Zorla oral sekse 7 yıl hapis cezası
Yargıtay, 'zorla oral seks yaptırma' eylemini, 'nitelikli cinsel saldırı' olarak kabul etti...05 Nisan 2007 11:21

Yargıtay, eski TCK'ya göre en fazla 3 yıldan 5 yıla kadar hapisle cezalandırılan "zorla oral seks yaptırma" eyleminin, yeni TCK uyarınca "nitelikli cinsel saldırı" suçunu oluşturduğuna karar verdi. Yargıtay, bu suçu işleyen sanıkların 12 yıla kadar hapisle cezalandırılabileceğine hükmetti.

Yargıtay 5. Ceza Dairesi, Ankara'da meydana gelen bir olayla ilgili kararında, yeni TCK'daki nitelikli cinsel saldırı suçunun hangi koşullarda oluşacağını gösterdi. Emsal niteliği taşıyan kararda, sanık tarafından zorla kaçırılan mağdureye oral seks yaptırılmasının bu suçun oluşması için yeterli olacağı vurgulandı. Bu suçu işleyen sanığın 7 yıldan 12 yıla kadar hapisle cezalandırılması gerektiği bildirildi. Eylemin nitelikli cinsel saldırı suçu sayılması gerektiğinin anlatıldığı kararda, vücuda organ sokulmasının cezayı artırıcı bir etken olduğu belirtildi.

Bu kez 15 yıla kadar

Daire, Adıyaman'da yaşanan bir başka olaya ilişkin davada da aynı suçun 15 yaşından küçük bir çocuğa yönelik olarak işlenmesi halinde, cezanın artırılacağını gösterdi. Kararda, kaçırdığı çocuğa zorla oral seks yaptıran sanığın 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması gerektiği vurgulandı.

Milliyet
 
X