zorlaya zorlaya akademik hayat

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

bendekidurumlar

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
30 Ocak 2015
1.276
820
doktora aşamasına geldim ama nasıl geldim resmen aşırı zorlanarak, çoğunlukla sevmeyerek, sürekli bırakmak isteyerek.. niye bunu kendime yapıyorum diyorum, çünkü boş kalmak beni daha depresif hale getirecek, hep beklentileri yüksek tuttum, akademisyen olmak istedim, kendime güzel, yüksek bir hedef belirledim. kimi zaman severek de çalıştım hayalimin gerçek olduğunu düşününce.

ama şimdi çok bunalıyorum. doktora 1.senemi bitirdim. işsizim. herşeyi boşa yapmış gibi hissediyorum ve başka yapabilecek hiçbir şeyim yok. ailem hevesle bekliyor, hevesle söylüyor kızım doktora yapıyor diye. ben kendim de öyle hissediyorum ne yalan söyleyeyim birilerine doktora yapıyorum dediğimde kendimi iyi hissediyorum. Bari o noktadan ilerliyorum diye avutuyorum kendimi.

ayrıca işsiz olma psikolojisi var ev hanımı olmak hiç istemezdim. eşim özelde çalışıyor. o da zar zor mesailerle çok yoruluyor. yine maddi açıdan yetişiyor ama ekstra hiçbir şey yapamıyoruz. eşim de işten bunalıyor bazen. bende evime destek olmak isterdim. diyorum işe girsem yüksek hedefleri bırakıp iş arasam, asgari ücretle çalışsam mutlu olur muyum da diye. tuhaf bir çıkmazın içindeyim. yani ne yapsam mutsuz olacakmışım gibi geliyor.

eşim bu konuda bana bırakıyor herşeyi. bir ara o da dedi bu kadar bunalıyorsan bırak okulu diye. ama yine bana bırakıyor.

Son düzenleme:
.

ayrıca işsiz olma psikolojisi var ev hanımı olmak hiç istemezdim. eşim özelde çalışıyor. o da zar zor mesailerle çok yoruluyor. yine maddi açıdan yetişiyor ama ekstra hiçbir şey yapamıyoruz. eşim de işten bunalıyor bazen. bende evime destek olmak isterdim. diyorum işe girsem yüksek hedefleri bırakıp iş arasam, asgari ücretle çalışsam mutlu olur muyum da diye. tuhaf bir çıkmazın içindeyim. yani ne yapsam mutsuz olacakmışım gibi geliyor.
Çalışmaya bir yerden başlamak gerekiyor. Eğer asgari ücretle de olsa iş bulabiliyorsan çalış. Ama doktoranı da bitir. İşe girdiğin gibi sana iyi bir ücret zaten vermezler, çalıştıkça yükselirsin. Doktora yaptığın için iş bulman lisans mezunu iibflilere göre daha kolay olur.

Akademisyen olmak da güzel tabiyki ama zar zor okuduğunu ve sevmediğini söylemişsin. Akademisyenlik hayat boyu öğrencilik demek bunu da göz önünde bulundur

Bir doktora adayi olarak yaziyorum, daha birinci seneniz bitmis henuz yeterlilik sinavina girmediniz muhtemelen yani bunlar daha kolay gunler, daha zorlari geride. Bu is bence tamamen sevgi isi ben gercekten alanimi cok seviyorum her yeni seyi ogrendikce cok mutlu oluyorum. Yuksek lisans yaparken calisiyordum, okulun kapisindan girdigim an cennete girmis gibi mutlu oluyordum. Bence kendinize bu eziyeti etmeyin, sevmiyorsaniz devam etmeyin cunku zor ve emek istiyor bosa zaman kaybedersiniz. Yanlis anlamayin ama mezun olup bir universitede calismaya baslasaniz sevmediginiz bir alanda ogrencilerinize de cok faydaniz olmaz. Bu kadar zamanda bambaska bir alanda cok hizli ilerlersiniz. Bir baska alanda (lutfen sevdiginiz) bir kursa gidin ciddi bir egitim alin ya da sektore yonelik bir egitim alin.
Sizi yargilamak haddim ve hakkim degil ama doktora seviyesine gelmis biri ailesini mutlu etmek icin kendini sevmedigi bir durumda birakmamali diye dusunuyorum. Iyi sanslar.

iş başvuruları yapmaktan vazgeçmeyin, hem master hem doktora boyunca özelde ve devlette çalıştım. Pek çok insan da böyle yapıyor.
ayrıca hocalarınızla iletişimini sağlam olsun, kadro almak istediğinizi açıkça söyleyin ki size referans olabilsinler. ayrıca hocalarınızın projelerinde asistanlık yapabilirsiniz hem bir miktar burs alırsınız hem de cv için iyi olur. bu arada hazır evdeyken derslerinize de odaklanın çünkü yeterlik sınavı ağırdır şu an evde olmanızı o sınav için büyük bir lütuf olarak görün derim. yolunuz açık olsun

Bende yüksek lisansa başlayacağım kısa süre içinde şimdiden kara kara düşünüyorum nasıl bitecek diye.
Hem de tezsiz yağacağım ben stajımı 1 yıl kısaltıyor.
İibf mezunuyum hatta stajyer mali müşavirim ama gel gör ki şu yüksek lisans çok zor geliyor bana.

Bebek doğmadan aradan çıkarabilirsem ne mutlu.

hedefi doktora olan bir insan asgari ücretli bir işte mutlu olabilir mi
sizin kafanız karışık kendinize iş arıyorsunuz bence

Türkiyede yl olsun doktora olsun işsizliği ertelemek için yapılıyor artık resmen. İşsizim demeyeyim doktora yapıyorum diyeyim diye akademi olayına girilmez. İstemiyorsanız yapmayın. Kpss deneyin daha makul olur bence yabancı diliniz vardır sanıyorum daha kolay atanırsınız.

Bir doktora adayi olarak yaziyorum, daha birinci seneniz bitmis henuz yeterlilik sinavina girmediniz muhtemelen yani bunlar daha kolay gunler, daha zorlari geride. Bu is bence tamamen sevgi isi ben gercekten alanimi cok seviyorum her yeni seyi ogrendikce cok mutlu oluyorum. Yuksek lisans yaparken calisiyordum, okulun kapisindan girdigim an cennete girmis gibi mutlu oluyordum. Bence kendinize bu eziyeti etmeyin, sevmiyorsaniz devam etmeyin cunku zor ve emek istiyor bosa zaman kaybedersiniz. Yanlis anlamayin ama mezun olup bir universitede calismaya baslasaniz sevmediginiz bir alanda ogrencilerinize de cok faydaniz olmaz. Bu kadar zamanda bambaska bir alanda cok hizli ilerlersiniz. Bir baska alanda (lutfen sevdiginiz) bir kursa gidin ciddi bir egitim alin ya da sektore yonelik bir egitim alin.
Sizi yargilamak haddim ve hakkim degil ama doktora seviyesine gelmis biri ailesini mutlu etmek icin kendini sevmedigi bir durumda birakmamali diye dusunuyorum. Iyi sanslar.
doktorada olup aynı zamanda öğretim görevlisi olabilseydim belki motivasyonum yüksek olurdu. o yüzden boşa okuyor gibi hissediyorum çünkü girebilmek çok zor. ilan sayısı nerdeyse hiç yok, olsa da malum kimi alacakları belli oluyor.

doktora aşamasına geldim ama nasıl geldim resmen aşırı zorlanarak, çoğunlukla sevmeyerek, sürekli bırakmak isteyerek.. niye bunu kendime yapıyorum diyorum, çünkü boş kalmak beni daha depresif hale getirecek, hep beklentileri yüksek tuttum, akademisyen olmak istedim, kendime güzel, yüksek bir hedef belirledim. kimi zaman severek de çalıştım hayalimin gerçek olduğunu düşününce.

ama şimdi çok bunalıyorum. doktora 1.senemi bitirdim. işsizim. okuduğum bölüm iibf malesef. herşeyi boşa yapmış gibi hissediyorum ve başka yapabilecek hiçbir şeyim yok. ailem hevesle bekliyor, hevesle söylüyor kızım doktora yapıyor diye. ben kendim de öyle hissediyorum ne yalan söyleyeyim birilerine doktora yapıyorum dediğimde kendimi iyi hissediyorum. normalde çekingen, sessiz bir yapım var, kendime güvensiz hissediyorum bu hiç hoşuma gitmiyor. Bari o noktadan ilerliyorum diye avutuyorum kendimi.

eşim bu konuda bana bırakıyor herşeyi. bir ara o da dedi bu kadar bunalıyorsan bırak okulu diye. ama yine bana bırakıyor.
İşsiz olmak sizi üzüyor doktora süreci zaten zor bir süreç bunalmaniz normal .Sisteme çok kızıyorum ben okumanin sonunun mutsuzlukla bitmesi çok üzücü gerçekten .O kadar emek edip okuyorsun sonu işsizlikle bitiyor .Seçim sizin bir işte çalışmak istiyorsanız çalışın kafaniz dağılır bence .

doktorada olup aynı zamanda öğretim görevlisi olabilseydim belki motivasyonum yüksek olurdu. o yüzden boşa okuyor gibi hissediyorum çünkü girebilmek çok zor. ilan sayısı nerdeyse hiç yok, olsa da malum kimi alacakları belli oluyor.
yök kariyeri takip edin çağrılara niyet mektubu gönderin, ama akademide işler ilan çıktı başvurdum alındım gibi olmaz. alanınızdaki hocalarla tanışın, sizi bilmeli ve evet bendekidurumlar bu işi kotarır demeliler. özel ünilere de başvurabilirsiniz. illa ilan çıkmasını beklemeyin, ilanın çıkmasını beklemek geç kalmaktır, gidin tanışın. sessizliğinizi yenmeniz lazım.

Bence sadece bosta kalmamak etraftaki insanlar okudu is bulamadi demesinler diye doktora yapiyorsunuz sevmediginiz yada etrafa laf vermemek icin bisey yapmayin ne anlami varki? Bir ise girin zamanla yukselirsiniz asgari ucret olsun ne olacak onemli olan mutlu oldugun seyi yapmak belki calismak sizi daha cok mutlu eder

Asgari ücret neden? Mesleğini yapabileceksen bence çalışmaya başla. Kendi paranı kazandığında daha iyi hissedersin. Doktora yapmanın ne gibi bir getirisi olacak ? Akademisyenolmak mı istiyorsun. Doktora yaptın diye sana kadro vermeleri gerekmiyor malum. Açıktan doktora yapan çok insan var. Bence zaman kaybı.

Kurumsal firmalarda asgariden yüksek maaşa ise başlayabilirsiniz. Akademik kariyerinize de özel sektörde kazanacaginiz tecrübe katkı sağlar. Yüksek Lisans yaparken ne yazık ki özel sektorde tecrübesi olmayan hocalarimizin bazi paylasimlari hep teoride kaldı, is hayatı öyle değil. Özel sektorde tecrübe edinen akedemisyen hocalarimizin dersleri daha satın alinabilir oldu bu nedenle

Günün sonunda seçim sizin, zor geliyor ama istiyor, seviyorsanız doktoraya devam edin. Zorluklar donemsel.

Sırf millet için doktora yapmiyorsunuz tabiki millet ne acımasız yorum yapmış. Doktora süreci tabiki sıkıcı ben hem bebek hem iş hem yüksek lisans tezi yazarken bildiğin sinirden hüngür hüngür ağlayarak yazdım buraya sizin gibi konu açınca millet yine acımasız yorum yazmıştı siz takmayın tabiki bunlar sıkıcı ama sevmiyor değiliz tabiki !! siz idealist ve ileri görüşlü biri olmasanız niye doktora yapasanız ve emin olun bir gün ise yarıyor. Ben yüksek lisans yaparken ben bunu niye yapıyorum kendime ühhüüü diye diye bitirdim ama bitirince yüksek lisans yapmış olmak şartı olan bir işe girdim. Emin olun bir gün ise yarar yapın doktora. Zaten yapıyorsunuz. Sizi tebrik ediyorum. Siz herkesten bir adım yüksek lisans ve 1 adım da doktora yaparak ileridesiniz. Bunlar boşa gitmeyecek.
Ayrica millet ne hümanist ya bu ülkede kariyer sanki sevdiğimiz için yapılıyor aç kalmamak için iş bulmak için asgari ücrete okey dememek için yapıyoruz. Ayrıca sevmeyen zaten yapmaz

Kadro işi garanti değil onun yerine kpss memurluga hazirlanabilirsiniz..akademiye girmek kolay degil masa basi bir memurluk hayat boyu rahatlik tabi size kalmis

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X