Mutfak

Kirazlı muzlu cheesecake tarifi

Kirazlı muzlu cheesecake nasıl yapılır ? Kirazlı muzlu cheesecake malzemeleri nelerdir ? Kirazlı muzlu cheesecake tabanı nasıl yapılır ? Kirazlı muzlu cheesecake tarifi…

Tabanı için:

200 gram tam tahıllı kurabiyeler, ince bir şekilde ufalanmış
100 gram margarin
2 yemek kaşığı şeker

Muzlu cheesecake dolgusu için:
Oda sıcaklığında 450 gram krem peynir
150 gram şeker
1,5 yemek kaşığı un
2 yumurta
100 gram crème fraîche (taze krema)
1 büyük, çok olgun muz, pürelenmiş

Kirazlı dolgu için:
Çok iyi sıkılmış 1 büyük bardak vişne (meyve suyunu bardağa toplayın)
100 gram şeker
4 yemek kaşığı kiraz suyu
1,5 yemek kaşığı mısır nişastası

1. 20 cm’lik yay formundaki tavayı yağlı kağıt sererek yağlayın. Fırını önceden 175 °C sıcaklığa kadar ısıtın.

2. Margarini orta ateşin üzerinde bir sos tavasında eritin. İnce bir şekilde ufalanmış olan kurabiyeleri eritilmiş margarinle ve şekerle karıştırın ardından yay formundaki tavaya dökün. Bir çorba kaşığının tersinin yardımıyla hamuru aşağıya bastırın ve dolgu hazırlanıncaya kadar buzdolabında bekletin.

3. Elektrikli mikserler krem peyniri çırpın. Şekerle unu karıştırın ve bunu pürüzsüz oluncaya kadar krem peynire ekleyin.

4. Yavaş yavaş yumurtaları ekleyin, daha sonra crème fraîche’yi ve muz püresini ekleyin. Dolguyu hazırlanan tabanın üzerine pürüzsüzce yayın.

5. Yay formundaki tavanın dışını alüminyum folyo ile sarın ve fırındaki geniş, derin bir pişirme kabının içine yerleştirin. Pişirme kabını yarı yüksekliğine akdar sıcak su ile doldurun. Su kekin düzgün bir biçimde pişmesini sağlar ve cheesecake’in çatlamasını engeller.

6. Cheesecake’i 45 dakika süresince pişirin. Orta kısmı yumuşak görünecektir, ama soğuturken bu kısım sertleşecektir. Pastayı henüz fırından almayın, ancak ısısını kapattığınız fırında bir saat daha bekletin. Daha sonra fırından çıkartın ve gece boyunca buzdolabında bekletin.

7. Servis etmeden kısa bir süre önce kirazlı sosu hazırlayın. Tüm malzemeleri bir sos tavasına ekleyin ve kısık ateşte kaynatın. Yaklaşık iki dakika sonra sosun kalınlaşması gerekir. Biraz soğuttuktan sonra sosu cheesecake’in üzerine dökün.

Afiyet olsun…

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu