Ramazanda kilo almamak için nelere dikkat edilmeli?

Oruç tutarken kilonuzu sabit tutabilmek ve ramazanda kilo almamak için nelere dikkat edilmeli? Ramazanda sağlıklı beslenme nasıl olur?

Bu yıl ramazan ayında ortalama 17 saatlik açlığın ardından oruç açılıyor. İftarda fazla tüketilen gıdalar ay sonunda özellikle göbek bölgesinde fazla kilo olarak geri dönebilir.

Ramazan ayında kilonuzu korumak için dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Ramazanda kilo almamak için
Ramazanda kilo almamak için

Ramazan ayında iftarda çok yağlı ve yüksek oranda karbonhidrat tüketen gıdalar hem mide rahatsızlıklarına hemde kilo almanıza neden olabilir. Ramazan ayında kilo almak istemiyorsanız iftarda yediklerinize dikkat etmeniz gerekiyor. Uzun süren açlık ve susuzluk sonrası oruçlar açıldığında elbet ki bu durum zorlaşıyor. Sağlık açısından iftarda çorba ile başlayın. İçerisinde yüksek oranda yağ ve karbonhidrat bulunduran pilav ve makarnayı az tüketin. Kızartma gibi yemekler tüm gün boş kalmış olan mideyi rahatsız edeceği için dikkatli tüketin. İftar sonrasında tatlı tüketimi konusunda seçici olmanız gerekiyor. Sizi hem susatacak hemde gün içerisinde kalori almadığınız için hızla yağa dönüşecek yüksek oranda karbonhidrat içeren şerbetli tatlılardan uzak durun. Onun yerine sütlü tatlıları tercih edin. Dondurma özellikle yaz ramazanları için iyi bir alternatif olacaktır.

İftarda çok fazla yemek yediğinizi düşünüyorsanız akşam yürüyüşlerine çıkabilirsiniz. Bu yürüyüşlere kesinlikle yemeğin hemen ardından çıkmayın. Ortalama 1 saat kadar yemeklerin hafifte olsa sindirilmesini bekleyin.