Boraks Nedir? Nerede Kullanılır?

Bugünkü ev için pratik bilgiler makalemizde boraks nedir? nasıl kullanılır? konusuna yer verdik. Boraks ev temizliği amaçlı kullanılan bir kimyasaldır. Kimyasal formül Na2B4O7 • 10H2O doğal bir mineraldir. Boraks, sodyum borat, sodyum tetraborat ya da disodyum tetraborat olarak da bilinir. En önemli bor bileşiklerinin biridir. Boraks nerede satılır? merak ediyorsanız, bazı aktarlarda bulabilir ve eczaneden sipariş verebilirsiniz. Çamaşır deterjanlarında, bazı el sabunlarında ve diş macunlarında bu kimyasal ürün sıkça kullanılır.

Boraks Ev Temizliğinde Nasıl Kullanılır?
Çok Amaçlı Temizleyici

Bir sprey şişesinde 2 yemek kaşığı boraks ve 2 bardak sıcak suyu karıştırın. İşte size çok amaçlı bir temizleyici

Leke Çıkarıcı
Paslanmaz çelikler, lavabo lekeleri ve porselen temizliği için; 1 bardak boraks ile 1/4(bir bardağın dörtte biri) oranında limon suyunu karıştırın. Bunu bildirdiğimiz alanlara sürüp, sünger veya beyaz yardımıyla ovalayın. Ilık suyla durulayın.

Doğal Temizlik Ürünü Yapılışları İçin Tıklayınız

Klozet Temizliği İçin;
Yarım bardak boraksı 4 litre suda eritin. Tuvaletinize döküp, tuvalet fırçanız ile klozetin içini fırçalayın. Bu aşındırıcı olmayan temizleyici formülü küvet ve tezgah temizliğinde de kullanabilirsiniz.

Tıkalı Muslukları Açmak İçin
Tıkalı musluklarını açmak için, yarım bardak boraks ile 2 bardak kaynar suyu karıştırın. 15 dakika tutun. Ve suyu boşaltın.

Çöp Kovası Temizliği
Çöp kovanızı dezenfekte etmek için, su ve boraks ile karıştırdığınız formülü çöp kovanıza döküp bekletin ve yıkayıp durulayın.
Çöp kovasının kokusu gidecek ve temizlenecektir.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Kadınlar Kulübü’ne aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Kadınlar Kulübü tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir