Sağlık

ACTH Nedir Normal Değerleri Kaç Olmalıdır?

Adenokortikotropik Hormon Nedir Normal Değerleri?

ACTH nedir normal değerleri kaç olmalı, Adenokortikotropik Hormon ACTH yüksekliği düşüklüğü ne anlama gelir? Cushing hastalığı, Adrenal Yetmezlik tedavisi hakkında herşey makalemizde…

ACTH Normal Değerleri Kaç Olmalıdır?

ACTH (Adenokortikotropik Hormon) olması gereken değerler yetişkin kadınlarda 5-27, erkeklerde ise 7-50 pg/mL arasındadır. Bu seviye ergenlik öncesi kişilerde daha farklıdır. Ergenlik öncesinde değer 7-28 pg/mL aralığında bulunmalıdır.

ACTH Nedir Ne İşe Yarar?

ACTH nedir; Adenokortikotropik Hormon ACTH beyinde bulunan hipofiz bezinde salgılanan bir çeşit hormondur. ACTH hormonu görevi ise vücuttaki kortizon seviyesini dengelemektir. Ayrıca vücuttaki tansiyon ve kan şekerini de yine bu hormon düzenler. ACTH testi de kan alınarak yapılır.

ACTH Yüksekliğinin Nedeni Nedir?

ACTH yüksekliğinin en önemli nedeni böbrek bezlerinin yeterince kortizol üretememesidir. Buna bağlı olarak da kişilerde halsizlik, güçsüzlük, bulantı, kusma, midede ve sırtta ağrılar meydana gelir. ACTH yüksekliği tedavisi için ise genellikle vitamin hapları önerilir. Fakat muhakkak doktora gidildikten sonra tedaviye başlanmalıdır.

ACTH Düşüklüğüne Ne Yol Açar?

ACTH düşüklüğünün en büyük nedeni kortizol seviyesinin yükselmesidir. Bu da iştahsızlık, depresyon, kas güçsüzlüğü gibi belirtilere sahiptir. ACTH düşüklüğünü geçirebilmek için doktor tavsiyelerine uyulmalıdır. Bunun yanı sıra kafein ve magnezyumun alınması da ACTH düşüklüğünü giderebilmektedir.

ACTH Testi Ne demek?
ACTH Testi Ne demek

ACTH Testi Ne demek? Nasıl Yapılır?

ACTH Testi ACTH yani adrenokortikotropik hormon kandaki seviyesini ölçmektedir. Bağışıklık sistemini uyaran bu hormon kan basıncını koruyan önemli bir hormondur. Bu hormon kortizolün üretmesi için uyarı veren hormondur. Lipit metabolizmayı düzenler. Protein ve glukozu da düzenlemede işe yarar. Bu testi böbreküstü tümörleri, cushing hastalığı, hopofiz ve addison hastalığınız var ise ACTH testi yaptırabilirsiniz. Bu test aç karnına yapılmaktadır.

İlgili Konular;

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu