Sağlık

Adet Düzensizliği İçin Bitkisel Kürler

Uzmanlar, adet düzensizliğine karşı testere dişli arslanpençesi bitkisiyle uygulanan bu iki kürü tavsiye ediyor. İşte Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu’nun adet düzensizliği için tavsiye ettiği kürler…

Testere dişli arslanpençesi
Latince adı: Allcemilla vulgaris
İngilizce adı: Lady’s mantle
Almanca adı: Frauenmantel

Özellikleri:
– Bayanlarda tüylenmeye karşı
– Östrojen hormonu yükseltici
– İltihaplı eklem romatizmasına karşı
– FSH hormonu yüksekliğine karşı
– Adet düzensizliğine karşı

Kürleri uygulamadan önce dikkat edilmesi gereken hususlar

1. Testere dişli arslanpençesi yaprak ve sapları beraberce kullanıldığında ishale karşı etkili olabilmektedir. İshal olmayan birisi onun çayını içtiğinde kabız olurum endişesine de kapılmamalıdır. Çünkü kabızlık yapmaz. Bağırsağın perisaltik hareketlerini yavaşlatır ve kontrol altına alır. Hareketli bağırsak sendromu (irritable bowel syndrome, ibs) şikâyeti olanlara iyi bir yardımcıdır.

2. Zor kapanan yaralarda veya ameliyat sonrası ameliyat yaralarının hızlı bir şekilde kapanmasında iyi bir yardımcıdır.

3. Sık sık anemi (demire bağlı kansızlık) yaşayanlara haftada en az beş-altı kez bu bitkinin çayını içmelerini tavsiye ederim.

4. Erken menopoza girme yatkınlığı gösteren bayanların yardımcısıdır. Genç kızlar ve kadınlar adet düzensizliği yaşıyorsalar, testere dişli arslanpençesi mükemmel bir yardımcıdır. O, aynı zamanda kadınlık hormonlarının dengelenmesinde de yardımcıdır. Rahimde oluşmuş miyom veya miyomların neden olduğu ara kanamaları da durdurabilme ve kontrol altına alabilme gücüne sahiptir.

5. Adet dönemlerinde fazla kan kaybına uğrayan veya adetleri uzun süren bayanlara bu bitkiyi öneririm.

6. Testere dişli arslanpençesinin ebter ve/veya GOD tohumların tarımının yapıldığı alanlara yakın bölgelerde yetişenlerin kullanılmaması gerektiğini önemle belirtmekte fayda görüyorum. Ülkemizde, GOD tohumlarla her ne kadar tarım yapılmıyorsa da, ne acıdır ki, sebzede %95 ebter tohum tarımı yapılmaktadır.

7. Oniki yaş altı çocukların herhangi bir kürü hekimlerine danışmadan uygulamalarını kesinlikle önermiyorum.

Kür 1: Adet düzensizliğine ve tüylenmeye karşı

Üç-dört gram (bir tatlı kaşığı) kurutulmuş testere dişli arslanpençesi kaynamakta olan bir bardak (150-200 ml) klorsuz suya atılır. Kısık ateşte on dakika kaynatmaya devam edilir. Daha sonra soğumaya bırakılır ve ılıyınca süzülür. Bir ay boyunca her gün bir su bardağı içilir. Bir aydan sonra bir hafta ara verilir. Bir hafta aradan sonra aynı şekilde bir aylık kür tekrar edilir. Ve kür sonlandırılır. Kürün en uygun içim zamanları sabah kahvaltısından iki saat sonra veya öğleden sonra aç karnına içmektir.

İleride adet düzensizliği tekrar ederse, kür 1 aynı şekilde tekrar edilir.

Kür 2: FSH hormonu yüksekliğine karşı

Üç-dört gram (bir tatlı kaşığı) kurutulmuş testere dişli arslanpençesi kaynamakta olan bir bardak (150-200 ml) klorsuz suya atılır. Kısık ateşte beş dakika kaynatmaya devam edilir. Daha sonra soğumaya bırakılır, ılıyınca süzülür. Bir ay boyunca her gün iki defa bir su bardağı içilir. İlki kahvaltıdan iki saat sonra, ikincisiyse akşam yemeğinden iki saat sonra içilir. Her defasında taze hazırlanması şarttır. Bir aydan sonra bir hafta ara verilir. Bir hafta aradan sonra aynı şekilde bir aylık kür tekrar edilir. Ve kür sonlandırılır.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Testere dişli arslanpençesi bunu duymuştum tarif için teşekkürler.

  2. Arkadaslar, bende polikistik over sendromu var. Yani adet düzensizliği.. Bununla beraber aşırı saç dökülmesi, yüzde, çenede,göbek bölgesinde ve meme ucu bölgelerinde aşırı tüylenmeler var.. Bu tüylenme , Adet düzensizliğimin sonucunda testesteron hormonunun daha fazla salgılanmasından dolayı kaynaklanıyor.
    Bende sizler gibi internette adet düzensizliğime bir derman arıyordum . Ve aslan pençesi çayına rastladım.Kullanmaktan bir zarar olmaz diye düşünerek kullanmaya basladım. Her gün 2 bardak (1.si kahvaltıdan 2 saat sonra, 2.si akşam yemeginden en az 3 saat sonra, yatarkende olabilir.) içmeye basladım. Ve sonuca inanamadım. 4.5 aydır adet görmüyordum.Kullanmaya basladıgımın 10. gününde adet götrmeye basladım. Bu kürü uygularken adet olsanızda bu .ayı içmeyi bırakmayın. 3 ay boyunca dediğim gibi kullanılması gerekiyor. Bu arada ben ibrahim saraçoglunun çayını aldım. Yani aktardan almadım. bildiğimiz sallama çay seklinde satılıyordu. Fakat bayagı pahalıya aldım. Ama tabıkıde aktarlarda daha uygununu bulabilirsiniz.. ben adet gördümm hala devam ediyorumm.. bakalım onmzdeki ay düzenli olacakmıyım :) sonucu bildirrim.Hepinize geçmiş olsun. Allah şifa versinn inşallah

  3. Arkadaslar bende pko sogan kurunu arada adet geciktiginde kullansm bir zarari varmi

Başa dön tuşu