Sağlık

Akciğer Kanserinden Korunmak İçin Neler Yapmalı?

Kanser günümüzün vebası diyebileceğimiz, maalesef kimi zaman ölümcül olabilen bir illettir. Akciğer kanserinden korunma yöntemleri nelerdir? makalemizde akciğer kanserine yakalanmamanız neler yapmalısınız konusuna yer verdik.,

Sigaradan Uzak Durun
Bu önemli bir adımdır. Sigarayı hayatınızdan çıkarmak yalnızca akciğer kanseriyle karşılaşma riskinizi düşürmekle kalmaz, bedeninizin genel sağlığını düzenleyerek,
çeşitli hastalıklara yakalanmazı önler.
Duman altı kalmak, pasif içici olmakta sigara içmek kadar tehlikeli bir durumdur.

akciger_kanserinden_korunma (1)Alkol
Alkol, siroz, kanser ve daha pek çok hastalığın tetikleyicisi bir faktördür.
Bira, şarap, rakı alkolün hiç bir türlüsünü hayatınıza sokmayın.

akciger_kanserinden_korunma (5)İlaçlar
Zayıflama ilaçları, aşırı vitamin hapı tüketimi gibi ilacın da fazlası karaciğeri yorar ve kanser dahil bir çok hastalığa davetiye çıkarır.

akciger_kanserinden_korunma (4)Kilo Verin
Günlük yarım saat yürüyüş yapmak, sağlıklı gıdalarla beslenmek, kalorisi düşük fakat besleyici yiyecekler tüketmez zayıflamakta, fazla kilolardan arınmakta etkilidir.
Aşırı kilo da kanserin tetikleyicisi etmenlerdendir.

akciger_kanserinden_korunma (3)Doktor Kontrolü
Aile fertlerinizde, üst kuşaklarda kanser yaşamış akrabanız varsa, maalesef bazı kanserlerde genetik yatkınlık etkili olduğundan, siz de risk altındasınızdır.
Senede bir kez check up yaptırmak, doktor gözetiminde olmak, akciğer kanserinin erken teşhis ve tedavisinde önemli rol oynayacaktır.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Kadınlar Kulübü’ne aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Kadınlar Kulübü tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. 2 sene once babam akciğer kanserine yakalandi . Zor bir surec gecirdik. Hocalarimiz dr ertan bey ve özgür bey den allah razı olsun onlarin sayesinde mutluyuz

  2. Özge hanim babam da akciger kanseri evre çarşamba günü Belli olacak. Doktorlarıniz hangi hastanedeler.yazarsaniz sevinirim.

Başa dön tuşu