Anoreksiya Nervoza Hastalığı Nedir

Anoreksiya Nervoza bir psikolojik hastalıktır. Genelde genç yaştaki ve zayıflama tutkunu bayanlardan görülen Anoreksiya Nervoza hastalığı tedavi edilmemesi durumunda ölümle sonuçlanabilir. Anoreksiya Nervoza hastalığına yakalananlar yemek yemezler, uyku sorunları vardır ve bunlara rağmen sürekli enerjik dururlar. Bu durum metabolizmanın çalışmasını tamamıyla etkileyen bir durumdur. Anoreksiya Nervoza hastalığına yakalanan bir kaşı istediği kadar zayıf ve ideal kiloda olsun mevcut kilosunu asla kabul etmez ve sürekli zayıflamak ister. Bir deri bir kemik dahi kalsa bu kilosunun hala çok olduğunu düşünür ve bu duruma kendini inandırır. Eğer sizlerinde bu tarz sorunlarınız varsa hiç vakit kaybetmeden uzman bir doktorla görüşünüz. Hepinize sağlık kokan uzun bir yaşam dileriz.

Anoreksiya Nervoza Belirtileri Nelerdir

Anoreksiya Nervoza hastalığına yakalananlarda görülen başlıca belirtileri siz değerli takipçilerimizle paylaşmak istiyoruz. Bu belirtileri kendinizde de gözlemliyorsanız en kısa zaman içerisinde uzman bir doktora görününüz.

Anoreksiya Nervoza Hastalık Belirtileri ;

– Aşırı derecede ve fiziki olarak da kendisini gösteren kilo kayıpları yaşanır.
– Kişi içine kapanık hale gelir ve sosyal çevresinden kopar.
– Kendisini spora verir ve hiç yorulmuyormuş gibi egzersiz yapar.
– Şişmanlamaktan korkar ve bu bir psikolojik sorun haline gelir.
– Kişi aşırı derecede yorgunluk çeker ama bunu belli etmemeye çalışır.
– Kişi sürekli üşür
– Kendisini herkül gibi güçlü zanneder fakat kaslarda güçsüzlük görülür.
– Yemek yememek için sürekli bahane bulur ve bu bahanelere kendisini inandırır.
– Kişi çok zayıftır fakat sürekli çok şişmanladım der.
– Başkaları için yemek pişirir ama kendisi asla yemez.
– Kişi yemek yediği için utanır ve kendisini suçlu hisseder.
– Bu hastalığa yakalanan kişi bayansa düzensiz adet görür.
– Ten rengi beyazlaşır ve soluk bir hal alır.
Hepinize sağlık kokan uzun bir yaşam dileriz. Bu belirtiler sizde varsa en kısa zaman içerisinde uzman bir doktora görününüz.

“Eğer hastalık tedavi edilmezse kansızlık, vücut sıvı ve elektrolit dengesizlikleri, saç dökülmesi, kemik erimesi, bağırsak tıkanması, kalp hastalıkları, böbrek yetmezliği ve sonuçta ölüm görülebilir. Unutmayalım ki A.N. psikiyatrinin tek ölümcül hastalığıdır. Bu hastalığa tutulan her 100 hastadan 5’i ne yazık ki kaybedilmektedir.”