Sağlık

Bu ürünler kanser yapıyor!

Kanser, Toplum için de günden güne yayılmaya göstermeye devam ediyor. Kullandığımız ürünlerin çoğunun kansere yol açtığını biliyor musunuz?

Bilim insanları, evlerimizde bulunan ve kanser saçan ürünleri açıkladı… İşte o ürünler;

Hijyen ve temizlik ürünleri; Kanseri Önleme Koalisyonuna göre;belli markaların talk pudraları ve diş macunlarının kanserojen madde taşıdığı tespit edildi.

Güzellik ürünlerinden ise; fondoten, şampuan ve saç boyalarında kanserojen madde olduğu tespit edildi. Bu ürünlerin daha fazla lösemi ve mesane kanserine yol açtığı açıklandı.
Evcil hayvan bakım ürünleri: Kedi ve köpek pire tasmaları insanlar için zararlı kimyasal ve kanserojen madde içerir. Bunun yerine pire ve bit solüsyonlarını evcil hayvanınızın kürküne sıkarak kullanabilirsiniz.
Antibakteriyal ürünler: Bu ürünler adeta birer tehlikeli kimyasal kokteylidir. Cilt yanmalarına ve akciğer tahrişlerine yol açarlar. Antibakteriyal sabun ve losyonların içinde bir kanserojen olan triklorokarban bulunur.
Ev izolasyon ürünleri: İzolasyon köpükleri yüksek oranda kimyasal taşırlar. Bu köpüklerle uzun süreli temas kansere yol açabilir. ABD’daki evlerin %90’ında bu maddeler bulunmaktadır. Bu maddelerin en fazla akciğer kanserine yol açtığı söyleniyor.
Oto kokuları ve oda spreyleri; Araştırmalara göre bu ürünlerde de yüksek oranda kimyasal ve kanserojen madde bulunduğu ortaya çıktı. Yüksek oranda maruz kalındığında organların iflası, bulan, kafa ağrısı ve kusma gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz.
Alkol; Alkol kadınlarda yaklaşık olarak %6, erkeklerde ise %10 oranında kansere yol açar. Göğüs, karaciğer ve kolon kanseri alkolün yol açtığı kanser türlerindendir.
Solaryum; Dünya Sağlık Örgütü, solaryuma giren 30 yaşından ufak bireyler için ten kanseri riskinin %75 oranında daha çok olduğunu açıkladı.
Mikrodalgalara maruz kalan kişilerde düşük kan basıncı ve düşük nabız görülür. Ve bir süre sonra sinir sistemindeki kronikleşmiş bozulmalarla yüksek kan basıncı ortaya çıkmaktadır. Bu dönemlerde kişilerde kafa ağrısı, kafa dönmesi, uykusuzluk, huzursuzluk,endişeler, mide ağrıları,göz ağrısı, sinirsel gerilim, konsantrasyon bozukluğu, katarakt, apandisit, kanser, yürek ve damar hastalıkları görülmektedir.
Kanserin çevresel nedenleri arasında kuşkusuz en mühim olanı sigara içilmesidir.
Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan raporda, Türkiye’de ve bütün dünyada tüketimi hızla artan Fast-food’lar, ‘yetersiz, dengesiz ve sağlıksız’ olarak nitelendirildi. Raporda, dengesiz Fast-food ürünlerinin fazla sık tüketilmesinin sağlığı menfi etkilediği belirtilerek, amade yiyeceklerin ‘kanser’ riskini artırdığı açıklandı.
Teflon tava; Yapılan bir araştırma sonucu teflon tava yapımında perflorooktanoik asit (PFOA) kullanılmasından kaynaklandığını ifade ederek, laboratuvar deneylerinde, bunun fazla yüksek miktarlarda alınmasının ur meydana getirme riski oluşturduğu görüldü.
Plastik ürünler: Gelişmiş ülkelerin tümünde plastiğin türünü gösteren uyarılar bulunmasına rağmen, ülkemizde bazı firmalar buna uyarken, bazılarının konuyu görmezden gelmesi dikkat çekiyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu