Sağlık

Çocuklarda Mide Gribi Olduğu Nasıl Anlaşılıyor?

Çocuklarda meydana gelen mide gribi yani ishal salgını hakkında tüm merak edilenler Kadınlar Kulübü’nde!

Son günlerde çocuklarda artış gösteren mide gribine karşı dikkat! Son zamanlarda havaların soğumasıyla birlikte ortaya çıkan okula hastalığı olarak ta bilinen mide gribine karşı uzmanlar uyarıyor.

Çocuklarda görülen mide gribi yani ishal rahatsızlığı tüm dünyada en önemli sağlık sorunlarından biri.  Bu hastalık ileri boyutlara gittiğinde ölümle bile sonuçlanabilmekte. Bu hastalık dünyada enfeksiyona bağlı hastalık listesinin ilk 3 sırasında yer alıyor.

cocuklarda-mide-gribine-dikkat-2

En yaygın görüldüğü dönem

Mide gribi denilen ishal rahatsızlığı en sık 3-24 aylık dönemlerde görülüyor.  Hastalığın en sık belirtisi kusma ve ishal. Dışkılama değişikliklerinin meydana gelmesiyle kendisini gösteren hastalık yetişkinlerde de görülüyor. İshale neden olan virüs kötü şekilde koku vermektedir. Genelde çocuklardan büyüklere bulaşmaktadır. Bulaşma süresi 10 gündür. İshalle birlikte kusma ve ateşte görülüyor.

Mide gribi olduğu nasıl anlaşılıyor?

Doktorlar hastalığın teşhisini koyarken bir takım sorular soruyor. Bunlar bireyin yaşı, dışkılama süresi ve günlük dışkılama süresi tarzında. Bu hastalığın en kötü yan etkisi ishal durumundan dolayı vücutta sıvı kaybının meydana gelmesidir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı