Sağlık

Doğal yollardan uçuğu geçirmek için

Doğal yollardan uçuğu geçirmek için … Öncelikle dudağınızda bir karıncalanma veya kaşıntı hissedersiniz. Aynaya bakarsınız ve hiçbir şey görmezsiniz. Birkaç gün sonra, kaşıntı daha ciddi bir hal alır ve uçuk çıktığını fark edersiniz.

Herpes virüsü çok kolay yayılır ve yok etmesi de bir o kadar zordur. Ancak bir kere kaptınız mı, tek yapmanız gereken uçuk aşamasına gelmesini önlemektir. Nasıl yapacağınızı öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Sağlıklı bir bağışıklık sistemi kilit noktadır

Uçuğa iki şekilde yayılan herpes virüsü sebep olur:

 • Ağızdan ağıza (öperek)
 • Kirli objeleri paylaşmak (diş fırçası, cam eşyalar, makyaj malzemeleri…)

Bu virüsü bir kez kaptınız mı, hayat boyu sizinle kalır. Ancak endişelenmeyin: sinir sisteminizde uyku pozisyonunda kalıp asla uçuğa dönüşmeyebilir. Bunun için  ise güçlü bir bağışıklık sistemine ihtiyacınız vardır.

Bu virüsü kaptıysanız temas zamanında doğal savunmanızın düşmüş olması kuvvetle muhtemeldir. Virüs vücudunuza girmiştir ve orada kalır.

Başka bir uçuk daha çıkmasını istemiyorsanız, bağışıklık sisteminize daha iyi bakmalısınız. Nasıl mı? Sağlıklı  bir beslenme ve egzersiz ile.

Uçuğu tetikleyen diğer faktörler ise şunlardır:

 • Stres
 • Güneşe fazla maruz kalma
 • Uykusuzluk

Doğal yollarla uçuğu geçirmenin yolları

Uçuk için çok sayıda ev yapımı tedavi bulunmamaktadır; çünkü virüsün kendisi çok iyi tanınmamaktadır. Ancak birçok kişi bu %100 doğal tedaviler sayesinde uçuklara temelli veda edebilmiştir. Nasıl olduğunu öğrenmeye hazır mısınız?

Doğal yollarla uçuğu geçirmek için buz

Bu uçuğu tedavi etmenin en popüler yollarından biridir. Tek yapmanız gereken bir buz alıp uçuklu bölgeye sürmek.

10 dakika veya küp tamamen eriyene kadar tutun. Bu yöntemi iki saat sonra tekrarlayın.

Buz bölgedeki iltihabı azaltacak ve ağrıyı alacaktır. Bu tedavi yalnızca suyun toplandığı bölge hala patlamamışsa işe yaramaktadır (uçuk patlayıp dağılmadan önce; patladığında virüs çok kolay yayılır).

dogal_yollarla_ucugu_Gecirmek_icin_sicak_kompres

Doğal yollarla uçuğu geçirmek için sıcak kompres

Bu tedavi uçuğun ikinci aşaması sırasında, yani su toplayan yer patladığı zaman kullanılmalıdır. Partneriniz veya çocuklarınızla bu aşamada temasta bulunmamanız oldukça önemlidir; çünkü virüsü kolayca onlara bulaştırabilirsiniz.

Ayrıca kişisel bakım ve makyaj malzemelerinizi de evdeki diğer insanlardan ayırmalısınız. Dudağınızın üzerinde aşağıdaki sıcak kompreslerden birini kullanmayı deneyebilirsiniz:

 • Yeni ütülenmiş bir havlu
 • Sıcak suya batırılmış bir bez

Doğal yollarla uçuğu geçirmek için çay poşetleri

Su toplayan yerlerin açılmaya başladığı aşama için başka bir seçenek daha önerelim. Kullanılmış bir çay poşeti oldukça faydalı olabilir. Normalde siyah çay kullanırken yapacağınız gibi bir çay yapın. Çay poşetini atmayın. Suyunun süzülmesini ve soğumasını bekleyin (uçuklu bölgeyi yakmak istemezsiniz).

Çay poşetini hafif bir basınç uygulayarak poşet soğuyana kadar dudağınızın üzerinde tutun. İki saat sonra işlemi tekrarlayın.

dogal_yollarla_ucugu_gecirmek_icin_esans_yaglar

Doğal yollarla uçuğu geçirmek için esans yağlar

Uçuklara karşı en etkili yağlardan nane veya limon arasında bir tercih yapabilirsiniz. Ancak evinizdeki esans yağlar da yardımcı olacaktır.

Bir pamuk parçasının üzerine birkaç damla sürüp uçuğunuzun üzerine uygulayın. Bölgeyi sakinleştirecek ve rahatsızlık hissini hafifletecektir.

Doğal yollardan uçuğu geçirmek için şeker

Bu tedavinin biraz canınızı yakacağını unutmayın. Ancak son derece etkili bir tedavidir. Toz şekeri uçuğun üzerine koyun. Hem uçuk kuruyacak ve ağrınız azalacak,hem de bölgedeki bakteriler yok olacak.

dogal_yollarla_ucugu_Gecirmek_icin_otlar

Doğal yollardan uçuğu geçirmek için otlar

Bu durumda iki seçeneğiniz var: içten ve dıştan kullanım. İlki için, bitki çayı hazırlayabilir ve ikincisi için de otu doğrudan dudağınıza sürebilirsiniz. Uçuk için en çok kullanılan otlar şunlardır:

 • Adaçayı
 • Kediotu kökü
 • Nane
 • Ekinezya
 Bu otlardan yapılan çayları içmek size daha güçlü bir bağışıklık sistemi sağlar ve virüsle savaşarak hastalık bulaştıran mikroorganizmalara karşı direncinizi arttırır.

Bunları yalnızca topikal olarak kullanmak isterseniz, bitki çaylarını normalde hazırladığınız gibi hazırlayıp sıvının içine bir pamuk batırın. Ardından pamuğu uçuğun üzerine sürün. Bu tedavinin uçuğu diğer seçeneklerden çok daha hızlı şekilde kuruttuğunu göreceksiniz.

dogal_yollarla_ucugu_gecirmek

Doğal yollarla uçuğu geçirmek için deniz tuzu

Bu aralarındaki en güçlü tekniktir. Belki de uçuğunuz varken halihazırda siz de bu tekniği denediniz; böylelikle siz de ne demek istediğimizi zaten biliyorsunuz. Ancak buna dayanmak için epey bir güçlü olmanız gerekiyor…

Yine de, kesinlikle değer. Elinizin altında 3 seçeneğiniz var:

Tuz ve su

Bir yemek kaşığı deniz tuzunu birkaç damla su ile beraber macunsu kıvama gelene kadar karıştırın. Bunu bir kulak çubuğu yardımıyla uçuğun üzerine sürüp tutabildiğiniz kadar uzun sürede orada tutun. Ilık su ile yıkayın. Bu işlemi günde üç defa tekrarlayın.

Tuz ve diş macunu

Deniz tuzunu suyla karıştırmak yerine biraz diş macunu kullanmayı deneyin. Geceden uçuğun üzerine sürüp sabah yıkayın.

Tuz ve limon

Küçük bir parça limon kesin ve üzerine tuz serpin. Ardından yapabileceğiniz müddetçe hafif bir baskı uygulayarak uçuğunuzun üzerine koyun. Biraz canınız yanacak! Yapabilirseniz bu işlemi her gün tekrarlayın.

Kaynak: sagligabiradim.com

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı