Reklam
Sağlık

Doğurganlık aşısı

Tüp bebek tedavisinde başarıya ulaşamayanlar için yeni bir umut var. Doğurganlık aşısı… Aralarında Türk profesör Timur Gürgan’ın da bulunduğu bilim insanları doğurganlık aşısı ile başarı oranını yüzde 40 arttırdı .

“Çok mutluyum. Umudumuzu kaybetmiştik. 4-5 başarısız denemeden sonra doğurganlık aşısı yaptırdık. Şu an 20 haftalık hamileyim.”

“6 defa tüp bebek denedim ancak olmadı. Doğurganlık aşısı sayesinde şu an ikiz bebek bekliyorum.”

Bu sözler uzun süre anne olma özlemi çeken Selda Demircan ve Zehra Cantürk’e ait. Çünkü onlar defalarca tüp bebek tedavisi denediler ancak bir türlü anne olamadılar. Tam umutlarını kaybettikleri anda doğurganlık aşısıyla hayallerine kavuştular.

Doğurganlık aşısı

Bebek sahibi olamayan kadınlara, hormonlarla uyarılmış özel kan hücrelerinin bulunduğu sıvılarla geliştirilen aşı uygulandı.

Yöntemi, aralarında Dünya Tüp Bebek Derneği Başkanı Prof. Dr. Timur Gürgan’ın da bulunduğu bilim insanları geliştirdi.

GEBELİK AŞISININ FONKSİYON ARTTIRILDI

Prof. Gürgan, çocuk özlemi çeken ailelere sevinç yaşatan doğurganlık aşısıyla ilgili olarak, “Beyinden salgılanan özel bir hormonu gebelik aşısına ilave edelim ve kan hücrelerini onunla da uyaralım dedik ve gördük ki bu uyarı olduğunda daha evvelden etkili olmayan gebelik aşısı bu sefer daha etkili olarak fonksiyon görüyor” şeklinde konuştu.

DÜŞÜKLERİ DE ENGELLİYOR

Yeni tekniğin 40 yaşına kadar uygulanabildiğini belirten Prof. Gürgan, “Biz, daha önce problemlerinden dolayı gebe kalamamış 126 olguyu değerlendirdiğimizde bunların yüzde 40’lara varan oranda gebelik sonuçlarının arttığını bulduk. Daha da ilginç olan daha önce düşük yapan hastaların düşüklerini engellediğimizi gördük” dedi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Arkadaslar merhaba ocak 16da prengly catlatma ignesi vurdum 17de iliski ve hergun devam etti bugun yani12 sonra tahlio yaptim beta hcg 7.34 cikti sizce hamilemiyim

Başa dön tuşu
Kapalı